Ονειρεμένη κρουαζιέρα

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
[imga="left"]http://www.contra.gr/images/ship_151207.jpg[/imga]Αν ονειρεύεστε μία κρουαζιέρα σε ένα πλωτό παλάτι με απίστευτη χλιδή που διαθέτει σουίτες με μαρμάρινα μπάνια, τεράστια μπαλκόνια, θέατρο, τζακούζι, δωμάτια χαλάρωσης και μπορείτε να διαθέσετε τουλάχιστον 28.000 ευρώ, τότε πρέπει μάθετε για το νέο πολυτελές κρουαζιερόπλοιο Queen Victoria της Cunard lines.

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας Ελεύθερος Τύπος, πραγματοποιήθηκε η πανηγυρική καθέλκυσή του και παρότι σημαδεύτηκε μια μικρή άτυχη στιγμή - η σύζυγος του πρίγκιπα της Ουαλίας δεν κατάφερε να σπάσει την σαμπάνια -, η Βασίλισσα των θαλασσών σάλπαρε για ένα 10ήμερο ταξίδι σε Κανάριους Νήσους και κάποια λιμάνια της Ευρώπης.

Το Queen Victoria θα πραγματοποιήσει την πρώτη επίσημη παγκόσμια κρουαζιέρα του από το Σάουθαμπτον με προορισμό την Νέα Υόρκη, στις αρχές του 2008. Μαζί του, σε απόσταση 400 μέτρων θα συμπλεύσει σε ένα συμβολικό αποχαιρετιστήριο ταξίδι το θρυλικό κρουαζιερόπλοιο Queen Elizabeth 2, το οποίο θα αποσυρθεί.
Στη συνέχεια, το Queen Elizabeth 2 θα καταπλεύσει στο Ντουμπάι, όπου θα ανακατασκευαστεί και θα ξαναλειτουργήσει το 2009 σαν ξενοδοχείο και εμπορικό κέντρο.

Η τιμή του εισιτηρίου για μια πολυτελή κρουαζιέρα με το Queen Victoria ξεκινά από το αστρονομικό ποσό των 27.987 ευρώ. Το Queen Victoria δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα καλύτερα ξενοδοχεία του κόσμου: διαθέτει επτά εστιατόρια, γυμναστήρια, spa, σαλόνι ομορφιάς, καζίνο, kai θέατρο όπου κατά τη διάρκεια των παραστάσεων θα προσφέρεται σαμπάνια.

Πηγη:Cosmo.gr
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν μου ακουγονται και τοσο ονειρεμενα ολα αυτα..:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ δεν είμαι και πολύ φαν των κρουαζιέρων, δε μου ακούγεται συναρπαστικό. Εκτός αν με άφηναν να κάνω βουτιές από το κατάστρωμα, τότε ίσως :xmas_mrgreen:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Oύτε κι εγώ.
Και δεν εδω ακούσει και τα καλύτερα..
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλά λόγια έχω ακούσει μόνο για τις κρουαζιέρες στο Νείλο. Εγώ επειδή γουστάρω πολύ τα πλοία θα ήθελα να έβρισκα μια κρουαζιέρα σε λίγα μέρη που το πλοίο να χρησιμοποιείται περισσότερο ώς ξενοδοχείο και να έχεις το χρόνο να δεις τα μέρη που πας. Όχι να σε αφήνουνε να δεις την Πόλη για 3 ώρες. Αυτές οι κρουαζιέρες όμως συνήθως είναι πάνω από 10 μέρες και μόνο στα όνειρά μου (οικονομικώς) θα τις δω.
Πριν από λίγα χρόνια είχα κερδίσει μια μονοήμερη κρουαζιέρα Αίγινα-Πόρος-Ύδρα. Το γέλιο που έκανα ήταν απίστευτο. Σκεφτόμουν συνέχεια ότι οι τουρίστες που είχαν γεμίσει το πλοίο είχαν την εντύπωση ότι τώρα έβλεπαν τα greek islands :haha::haha::haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ετσι ακριβωs ειναι αυτεs οι κρουαζιερεs Bloodymary , και με αυτα τα κρουαζιεροπλοια-θηρια τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα.Εγω μονο για την καραιβικη μπορω να μιλησω (αναμενομενο:haha:) , που στο καθε λιμανι βγαινει το τσουρμο (χιλιαδεs) τουριστεs και γινεται τηs τρελληs!! Μονο ο τιτλοs "απολαυση σε παραδεισενιο νησι" δεν ταιριαζει στο ολο σκηνικο.

Εχω ακουσει καλα σχολια για τιs easy cruise που ειναι πολυ πολυ φθηνεs και απευθυνεται κυριωs σε ταξιδιωτεs-backpackers. Βεβαια οι καμπινεs ειναι μικρεs και το πλοιο γενικοτερα δεν εχει καμια σχεση με πλωτο παλατι , αλλα τα ωφελη ειναι πολλα. Κατ'αρχην το κοστοs , δευτερον το οτι ειναι μικρο το πλοιο κι ετσι πιανει μικροτερα νησια και λιμανια που το τεραs τηs φωτο δεν μπορει.Τριτον φτανει νωριs το πρωι και εχει τη δυνατοτητα να φευγει στιs 12 το βραδυ (δεν κανει 1 ωρα να αραξει και να λυσει, ονταs μικρο και ευελικτο) , αρα υπαρχει χρονοs ακομα και για δειπνο στο νησι.Τα μεγαλα μου εχουν πει οτι φτανουν στιs 10 το πρωι και φευγουν στιs 8 , αρα πρεπει στιs 7 να εισαι πισω.
Τεταρτον , μεταφερει λιγο κοσμο και οταν πιανει λιμανι εισαι σχεδον μονοs σου , βρισκειs για παραδειγμα μηχανακι να νοικιασειs-με το μεγαλο απλα ξεχνα το εκτοs αν τρεξειs πρωτοs μεσα σε εκατονταδεs :haha:.
Και το κυριοτερο οτι δε σε δεσμευει καθολου αφου κανει την ιδια κυκλικη διαδρομη και μπορειs να κατεβειs , να μεινειs και να φυγειs ξανα οταν επιστρεψει το πλοιο. Δεν πληρωνειs δηλαδη ολη την κρουαζιερα , αλλα μονο τιs νυχτεs που θα κοιμηθειs στην καμπινα.Κατεβαινειs σε οποιο νησι θελειs και ξανανεβαινειs στο πλοιο οταν θελειs και αν θελειs :).
Την εποχη των τυφωνων στην καραιβικη , σταματουν οι κρουαζιερεs και γινονται στη μεσογειο , αλλα δεν ξερω να σαs πω περισσοτερα.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Καλά Ζωή με έφτιαξες. Δεν το είχα ξανακούσει. Τα κοίταξα λίγο στο www.easycruise.com έχει όμως μόνο για Ελλάδα και γύρω. Είναι όμως πολύ ενδιαφέρον. Περίεργες ώρες έχουν βρε παιδί μου, φτάνεις συνήθως μεσημέρι και φεύγεις ξημερώματα. Μήπως ενδείκνυνται για clubbing στα νησιά?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.057
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom