Ονειρικό ταξίδι στο Παρίσι

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
black21,ειχαμε ταξιδεψει με easyjet που παει μονο στο orly.δεν το περπατησαμε πολυ,αλλα η εντυπωση που μου εχει μεινει ειναι οτι δε δυσκολευεσαι με τις αποστασεις μεσα στο αεροδρομιο,αρα δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Είναι εύκολη η μετακίνηση μέσα στο αεροδρόμιο;
Δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου στο Orly, αλλά ξέρω ότι υπάρχει το δωρεάν τρενάκι ORLYVAL που σε μεταφέρει γρήγορα και αξιόπιστα από terminal σε terminal και στο σταθμό του RER.
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
υπαρχει και το orlybus που σε πηγαινει σε καποια αφετηρια(δε θυμαμαι σε ποια γραμμη του μετρο)!ασχετο με την εσωτερικη επικοινωνια του αεροδρομιου!
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Επέστρεψα από το Παρίσι μετά από επτά όμορφες ημέρες.
Πολλά αξιοθέατα, πολλά μουσεία. Μια αίσθηση ότι θα ξαναγυρίσεις κάποια στιγμή.

Κάποιες πληροφορίες/απαντήσεις στις απορίες μου που ίσως βοηθήσουν κάποιους μελλοντικούς επισκέπτες της πόλης του φωτός.

Η μεταφορά από το south στο north terminal γίνεται πολύ εύκολα, σύντομα και δωρεάν με το orlyval το τραινάκι του αεροδρομίου που σε πηγαίνει και στη στάση του μετρό Antony για μεταφορά στο κέντρο του παρισιού.

Μείναμε στο ξενοδοχείο dacia luxembourg (Hotel Dacia Luxembourg OFFICIAL SITE - 3 star in Paris Sorbonne) πάνω στην St.Michail, ακριβώς πίσω από τη Σορβόνη. Πολύ κεντρικό με εύκολη πρόσβαση στα σημαντικά μνημεία και αξιοθέατα. Τιμή: 109? η βραδιά.

Η καλύτερη επιλογή που έχω κάνει σε όλα μου τα ταξίδια είναι να κλείνω τα εισιτήρια μέσω internet. Και στο παρίσι διακαιώθηκα :) Προσπελάσαμε τεράστιες ουρές σε Λούβρο, Ορσέ και Πομπιντού με ελάχιστη επιβάρυνση στην τιμή (1 με 2 ?).

Η επίσκεψη στον Πύργο του Άιφελ με μπέρδεψε... παρόλο που είχα κάνει reservation φάγαμε απίστευτη ταλαιπωρία περιμένοντας το ασανσέρ για μεταφορά από όροφο σε όροφο. Πέρα από το ότι έβγαλα πανοραμικές φωτογραφίες δεν ξέρω αν άξιζε...

Μια άλλη καλή περίπτωση (που σου εξασφαλίζει και παράκαμψη των ουρών) είναι η κάρτα paris visit (45?). Έδωσα περισσότερα μιας και στο Παρίσι πληρώνεις σχεδόν σε όλα τα αξιοθέατα (εκτός προγράμματος μπήκα σε Πάνθεον 8? και στην εκκλησία με τα βιτρό στο νησάκι της Παναγίας των παρισίων)

Αυτά προς το παρόν... :)
 

Kate7

Member
Μηνύματα
122
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Europe roadtrip by moto
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδία τα φώτα σας!!!
Θα παμε στο παρίσι οικογενειακώς (με 2 παιδιά) για 4 μέρες τον Ιούνιο.
Το ξενοδοχείο που βρήκα για 4κλινο σε καλή τιμη, είναι στην περιοχή Bagnolet περίπου 30λεπτα απο το κεντρο.

Θέλω να ρωτήσω γενικότερα για τις μετακινήσεις, μιας κι εγώ είχα πάει στο Παρίσι πριν 5 χρόνια και δεν θυμάμαι ...

Αρα, πήγαινε-έλα, στο De Gaulle, μια ολοήμερη στην Eurodisney, Βερσαλίες, είσοδοι στα βασικά μουσεία και γενικότερα μετακινήσεις από και προς το Bagnolet, τι μας συμφερει να κάνουμε ?
Να βγάλουμε κάποια κάρτα ? Ποσο πληρώνουν τα 11χρονα ?
Διάβασα ότι αυτή που είναι για όλες τις παραπάνω μετακινήσεις, ισχύει από Δευ-Κυρ. Εμείς φτάνουμε Σάββατο....
Μήπως να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ????
 

nikos23patra

Member
Μηνύματα
31
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα
Χαιρετω ολη την παρεα,στις 10 δεκεμβρη πεταω για βαρκελωνη και εχω σταση στο παρισι γυρω στις 10 ωρες και λεω να κανω μια ωραια γρηγορη βολτα.Λεω να παω κατευθειαν πυργο του αιφελ και μετα ιλισια πεδια για περπατημα,καφε,φαι κλπ.Τι λετε?απο Charles de Gaulle,Πως θα παω κατευθειαν απο αεροδρομιο στον πυργο του αιφελ?Ευχαριστω
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Χαιρετω ολη την παρεα,στις 10 δεκεμβρη πεταω για βαρκελωνη και εχω σταση στο παρισι γυρω στις 10 ωρες και λεω να κανω μια ωραια γρηγορη βολτα.Λεω να παω κατευθειαν πυργο του αιφελ και μετα ιλισια πεδια για περπατημα,καφε,φαι κλπ.Τι λετε?απο Charles de Gaulle,Πως θα παω κατευθειαν απο αεροδρομιο στον πυργο του αιφελ?Ευχαριστω

αν ξέρεις λίγα αγγλικά δες εδώ
Paris: Getting to the Eiffel Tower from CDG

 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
οσο και αν φαινεται τουριστικο,θα προτεινα τα λεοφωρεια που κανουν τον γυρο της πολης και σταματανε σε ολα σχεδον τα αξιοθεατα.Για τοσο λιγο χρονο,νομιζω ειναι το καλυτερο,συντομοτερο και πιο ξεκουραστο μεσο να παρει κανεις μια ιδεα απο την πολη.καλο ταξιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom