Ονειρικό ταξίδι στο Παρίσι

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Καλημέρα σας :)

Έφτασε η ώρα για να επισκεφτώ την πόλη που ονειρευόμουν από μικρός λόγω της σχέσης στενού συγγενικού μου προσώπου με αυτή (και τα όσα είχα ακούσει από αυτόν). :). Θα πάω με τη σύντροφο μου

Φεύγουμε στις 26 Μάρτη και επιστρέφω στις 2 Απριλίου :clap:. Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα το οποίο αποτελεί συνδυασμό του travelstories και του ταξιδιωτικού οδηγού του explorer. Παρόλα αυτά έχω κάποιες απορίες που δεν έλυσα όχι γιατί δεν υπάρχουν πληροφορίες αλλά γιατί έχω... μπερδευτεί..

Ακολουθεί το πρόγραμμα και στη συνέχεια οι απορίες / ερωτήσεις

Παρασκευή 26 Μαρτίου: Άφιξη
Μεταφορά από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο
Λεωφορείο 285 (Αφετηρία: OrlySud (δωρεάν μεταφορά έως εκεί, επίπεδο -1 του Terminal, συχνότητα: 15’, κόστος: 1,60, τέρμα: σταθμός metroVilleJuifAragon/γραμμή 7, από εκεί για το κέντρο πάλι με λεωφορείο με το ίδιο εισιτήριο το οποίο ισχύει για 90’) Περισσότερες πληροφορίες στο ακόλουθο link: http://www.toandfromtheairport.com/paris-orly.html




Σάββατο 27 Μαρτίου: : Musée d’Orsay και Μουσείο Ροντέν - Περιήγηση στο Σαιν – Ζερμαιν – ντε – Πρε


Μουσείο Ορσέ
Μουσείο Ροντέν
Λεωφόρος Σαιν Ζερμαίν για καφεδάκι

Καφεδάκι στα παρακάτω

Les Deux Magots
, 6 place Saint Germain des Prés
Δίπλα στην εκκλησία του Saint Germain des Prés. Το όνομά του αναφέρεται στα δύο κινέζικα γλυπτά που βρίσκονται στο εσωτερικό του. Το καφέ που σύχναζαν οι πάντες. Καταρχήν οι σουρεαλιστές και κατόπιν οι υπαρξιστές και τώρα οι τουρίστες. Πάντα πολύ γεμάτο, αλλά δε συζητιέται ότι θα πάτε. Πιο ήσυχο αργά το βράδυ. Les Deux Magots

Café de Flore 174, Boulevard St Germain
Δίπλα ακριβώς από το προηγούμενο και ανταγωνιστικό προς αυτό. Σύχναζαν όλοι όσοι και στο Les Deux Magots. Jan Paul Sartre και Simone de Beauvoir και λοιποί. Café de Flore


Κυριακή 28 Μαρτίου: QuartieLatin – Παναγία των Παρισίων – Μονμάρτη

QuartieLatin
Λεωφόρος St. Michel – Σορβόνη (βόλτα στα ανατολικά σοκάκια που χρονολογούνται από το 18ο αιώνα) – πλατεία Πάνθεον – Οδός Mouffetard (μπαρ, εστιατόρια και καφετέριες και λιγότερους τουρίστες από το καμιά φορά αποπνικτικό Saint Michel)

Παναγία των Παρισίων
Νησί Ιλ ντε λα σίτε – Νοτρ Νταμ (Παναγία των Παρισίων) – Αγορά λουλουδιών και πουλιών - Σαιντ σαπελ (εκκλησία γότθικη με καταπληκτικά βιτρό)

Μονμάρτη – Μουσείο Νταλί

Μετρό Abbesses: Εκκλησία Σακρέ Κερ (εκκλησία) – Πλας ντυ Τετρ (κεντρική πλατεία με ζωγράφους κ.λπ.) – Μουσείο Νταλί - Μουλέν ρούζ (πιο κάτω στη στάση Blanche)



Δευτέρα 29 Μαρτίου: Λούβρο – Περιήγηση στην περιοχή του Κεραμεικού – Ηλύσια Πεδία


Λούβρο

Περιήγηση στη συνοικία του Κεραμεικού:
Ξεκούραση στον Κήπο του ΚεραμεικούΠεριήγηση στη συνοικία του Κεραμεικού (κήπος του Παλαί Ρουαγιάλ, Παλαί Ρουαγιάλ)

Ηλύσια Πεδία:
Γέφυρα Αλεξάνδρου Γ’ –Γκράν Παλαί – Πτι Παλαί - Λεωφόρος Ηλυσίων Πεδίων Αψίδα του Θριάμβου/Arcdetriomphe(καταλήγουν 12 μεγάλοι λεωφόροι) (RueSaintHonore/Λαϊκός δρόμος κοντά στο ανάκτορο των Ηλυσίων)


Τρίτη 30 Μαρτίου: : Αγορά Αλ - Κέντρο Πομπιντού – Περιήγηση στο Marais

Περιήγηση στο Αλ: Αγορά Αλ (Στάση Μετρό: Les Halles) – Κρήνη των Αθώων – Ο υπερασπιστής του χρόνου - Κέντρο Πομπιντού (11:00 π.μ. – 10:00 μ.μ. Μόνιμη Έκθεση: Επίπεδα 5 και 4, κλειστό Τρίτη - 3 ώρες – 12?)

Περιήγηση στο Marais: – Πλατεία Βοσγίων – Οικία Βίκτωρ Ουγκό – Πλατεία Βαστίλης – Δημαρχείο – Νησί Ile St. Liouis


Τετάρτη 31 Μαρτίου

????????????????????????????????????????????????????




Πέμπτη 1 Απριλίου: Περιήγηση στο Σηκουάνα – Πύργος Άιφελ
Πρωί:
Περιήγηση με το πλοίο της γραμμής στο Σηκουάνα – Από τη γέφυρα
Sullyστη γέφυρα Grenelle
Εταιρεία
Batobus: From 19th March to 27th May 2010: 10.00 am - 7.00 pm, Τιμή 13? για όλη την ημέρα, Αφετηρία Saint Michel Δημαρχείο
/// NAVETTES BATOBUS PARIS /// Promenade et Transport en bateau sur la Seine, croisi
Προορισμός Πύργος Άιφελ

Πύργος Άιφελ – Περιήγηση στη συνοικία Ενβαλίντ (Μέγαρο Απομάχων – Εκκλησία Ντομ/τάφος Ναπολέοντα) –Περιήγηση στη Συνοικία Σαγιό (Πλατεία Trocadero – Κήποι Trocadero – Παλαί ντε Σαγιό)


Παρασκευή 2 Απριλίου: Αναχώρηση



1. Τι μπορώ να κάνω το απόγευμα της Παρασκευής 26 Μάρτη; Φτάνω κατα τις 6
2. Δεν έχω βάλει κάτι για το απόγευμα της Τετάρτης. Τι προτείνετε; (δεν θέλω να πάω Ντίσνειλάντ)

3.Έχω μπερδευτεί με τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Ποια να πάρω;

4.Έχω σημειώσει κάποια καφέ… Έχετε υπόψη σας κάποιες σχετικά οικονομικές λύσεις για φαγητό; Βραδινή διασκέδαση (ήρεμα πράγματα κάνα ατμοσφαιρικό μπαράκι για μπυρίτσα)

5.Μουσεία… Σημαντικό κεφάλαιο. Δεν θέλω να περιμένω στις ουρές. Είμαι ανάμεσα στην paris visite 4 ημερών (45?) και στην αγορά των εισιτηρίων από το internet. Τι προτείνετε;

6.Για τον πύργο του Άιφελ μπορώ να βγάλω εισιτήριο μέσω internet;

7. Το μουσείο Πικάσο είναι κλειστό; Τα γαλλικά μου δεν με βοηθούν στο επίσημο site :)

Αυτά τα ολίγα για αρχή…:) Έως την Πέμπτη θα σας πω και άλλα :clap:
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν πήρε πουθενά το μάτι μου τους κήπους του Λουξεμβούργου και τον πύργο Montparnasse;Βάλτα κι αυτά στο πρόγραμμα....
Απο κεί και πέρα με καλή διάθεση στο λέω....ένα ταξίδι ΔΕΝ μπορεί να μπεί σε αυστηρό πρόγραμμα,ναι μέν καλό το πρόγραμμα και χρειάζεται για να μην..πελαγώσεις και για να καταφέρεις να αξιοποιήσεις τις μέρες και τους χρόνους σου αλλά μήπως τελικά ξεχνάς το πιό σημαντικό ότι πάς κάπου ΚΑΙ για χαλάρωση;Εγώ στη θέση σου πχ θα χαιρόμουν να είχα μια μέρα ΤΕΛΕΙΩς ελεύθερη (αλλα βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό),νάχω δηλ ξεμπερδέψει με τα βασικά ενός προγράμματος και να ξαναπερπατήσω και να περιπλανηθώ στους ίδιους δρόμους...Σεντ Μισέλ,Σεντ Ζερμεν,να κάνω ατελείωτους περιπάτους πέρα δώθε διασχίζοντας τις γέφυρες και παρατηρώντας τους βιβλιοπώλες με την πραμάτια τους κατά μήκος του ποταμού κλπ κλπ..μια και ρωτάς λοιπόν η δική μου συμβουλή είναι αυτή...την ελεύθερη σου μέρα αφέσου και απόλαυσε!!
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Δεν πήρε πουθενά το μάτι μου τους κήπους του Λουξεμβούργου και τον πύργο Montparnasse;Βάλτα κι αυτά στο πρόγραμμα....
Απο κεί και πέρα με καλή διάθεση στο λέω....ένα ταξίδι ΔΕΝ μπορεί να μπεί σε αυστηρό πρόγραμμα,ναι μέν καλό το πρόγραμμα και χρειάζεται για να μην..πελαγώσεις και για να καταφέρεις να αξιοποιήσεις τις μέρες και τους χρόνους σου αλλά μήπως τελικά ξεχνάς το πιό σημαντικό ότι πάς κάπου ΚΑΙ για χαλάρωση;Εγώ στη θέση σου πχ θα χαιρόμουν να είχα μια μέρα ΤΕΛΕΙΩς ελεύθερη (αλλα βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό),νάχω δηλ ξεμπερδέψει με τα βασικά ενός προγράμματος και να ξαναπερπατήσω και να περιπλανηθώ στους ίδιους δρόμους...Σεντ Μισέλ,Σεντ Ζερμεν,να κάνω ατελείωτους περιπάτους πέρα δώθε διασχίζοντας τις γέφυρες και παρατηρώντας τους βιβλιοπώλες με την πραμάτια τους κατά μήκος του ποταμού κλπ κλπ..μια και ρωτάς λοιπόν η δική μου συμβουλή είναι αυτή...την ελεύθερη σου μέρα αφέσου και απόλαυσε!!
Έχεις δίκιο... αλλά σπάνια τηρώ το πρόγραμμα :) το κάνω κυρίως για τα μουσεία (για εμένα είναι βασική επιλογή η επίσκεψη σε μουσεία όπου και αν πηγαίνω) και ειδικά για την προαγορά των εισιτηρίων ώστε να μην περιμένω στην ουρά.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στο ταξίδι πάντα πρέπει να έχεις πρόγραμμα... αλλιώς χάνεσαι και πελαγώνεις...

Δυό τρία tips γιατί σήμερα έχω τα κέφια μου... στο Ιll de la Cite θα πας σούρουπο... είναι μακράν η καλύτερη ώρα... και βέβαια θα φας παγωτό στο Bertillon...

Φαγητό... και τα τρία είναι υπέροχα, φτηνά και διαφορετικά μεταξύ τους... θα πας και στα τρία...

RESTAURANT-CHARTIER
Chez Omar Review | Paris | Fodor's Restaurant Reviews
Le Petit Pontoise Review at Frommer's

Μουσεία- αξιοθέατα... να ΜΗΝ ανέβεις στον Πύργο του Άιφελ , να ΜΗΝ πας στον πύργο του Μονπαρνάς και ασφαλώς ούτε να σκεφτείς να σπαταλήσεις χρόνο στη Disney...

Nα πας στο Musee Rodin, στο Jardin de Luxemburg, στο Pere Lachaise και φυσικά βόλτα στο Canal Saint Martin, στην αριστερή όχθη και στο υπέροχο Marais...
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
καλημερα!
σου προτεινω την καρτα navigo.ειναι πιο φθηνη και γενικα συμφερει.ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη και κοστιζει 22 ευρω περιπου.μας την προτεινε ο ιδιος ο υπαλληλος στα εκδοτηρια στα ελληνικα παρακαλω,καθοτι καταγονταν απο Ελλαδα!η visite ειναι πιο τουριστικη,εχει ναι μεν καποια εκπτωση σε μουσεια αλλα αυτο δε μας ενδιεφερε γιατι ειμαστε κατω απο 25 και μπαιναμε δωρεαν!:)
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
καλημερα!
σου προτεινω την καρτα navigo.ειναι πιο φθηνη και γενικα συμφερει.ισχυει απο Δευτερα εως Κυριακη και κοστιζει 22 ευρω περιπου.μας την προτεινε ο ιδιος ο υπαλληλος στα εκδοτηρια στα ελληνικα παρακαλω,καθοτι καταγονταν απο Ελλαδα!η visite ειναι πιο τουριστικη,εχει ναι μεν καποια εκπτωση σε μουσεια αλλα αυτο δε μας ενδιεφερε γιατι ειμαστε κατω απο 25 και μπαιναμε δωρεαν!:)
To έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα αλλά δεν ξέρω αν το έχω καταλάβει καλά... ισχύει αυστηρά από Δευτέρα έως Κυριακή ή για έξι ημέρες. Δηλαδή εγώ που φτάνω Παρασκευή βράδυ και φεύγω την επόμενη Παρασκευή μπορώ να την χρησιμοποιήσω από Δευτέρα; Αν είναι έτσι μήπως συμφέρει να αγοράσω "πακέτο" εισιτηρίων; (δεν ξέρω πόσο κοστίζουν)
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
κατα τη γνωμη μου,κατι το οποιο σε καλει και το ιδιο το Παρισι να κανεις,ειναι...πολλες βολτες.νομιζω πως το επιβαλλει η ατμοσφαιρα της πολης.βαλε μεσα στο προγραμμα σου βολτες παραλληλα στον Σηκουανα ειδικα στο σουρουπο και να προτιμησεις(οπωσδηποτε δηλαδη:))να πας στην λεωφορο των ηλισιων πεδιων οταν θα εχει νυχτωσει,αλλα να εχει κινηση!το πρωτο απογευμα που θα φτασεις μπορεις να πας στην Παναγια των Παρισιων και να κανεις βολτες τριγυρω στο Σηκουανα.
αξιζει γενικα να δωσεις πολυ χρονο στους δρομους και στη ζωη της πολης.εμεις,ειχαμε παει την περιοδο των Χριστουγεννων και παρα το οτι χιονιζε και το κρυο ηταν τσουχτερο,δε χορταιναμε τις βολτες!
α,απο νυχτερινη ζωη εχω να σου προτεινω την περιοχη γυρω απο τη σταση του μετρο place d'italie.
καλα να περασεις!:)
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
η καρτα navigo ισχυει απο Δευτερα μεχρι και Κυριακη.εμεις την ειχαμε βγαλει Τριτη και ισχυε μεχρι την Κυριακη.Δηλαδη οποια μερα της εβδομαδας και να την βγαλεις παλι μεχρι την Κυριακη θα ισχυει.
το εισιτηριο κοστιζει 1,60 και ειναι για οση ωρα εισαι στο μετρο και αλλαζεις γραμμες.αν πας καπου και μετα απο μιση ωρα θες να μετακινηθεις με το μετρο παλι,με επιφυλαξη στο λεω,θα χρησιμοποιησεις αλλο.αρα...
Απο την Παρασκευη που θα φτασεις μεχρι την Κυριακη,ρωτα μηπως υπαρχει καποια καρτα για 3 μερες(δε γνωριζω σιγουρα) και αν θες τις υπολοιπες μερες παρε τη navigo,η οποια και για 5 μερες σε συμφερει!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η κάρτα Navigo ισχύει από Δευτέρα έως Κυριακή. Πωλείται από την προηγούμενη Παρασκευή έως και την Πέμπτη της εβδομάδας που θα χρησιμοποιηθεί.

Αυτό σημαίνει ότι αν αγοράσεις την κάρτα navigo την Παρασκευή 26 Μαρτίου, αυτή θα ισχύει από τη Δευτέρα 29 Μαρτίου και σε καλύπτει μέχρι και την ημέρα επιστροφής σου (2/4).
Για το διάστημα 26-28/3 δε θα μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.
Οπότε, κάνε τους υπολογισμούς σου και δες τί σε συμφέρει καλύτερα.
 

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Τελικά όσον αφορά τις μεταφορές αποφάσισα να πάρω δεσμίδες 10 εισιτηριών και ίσως από Δευτέρα και μετά να πάρω την Navigo.

Το μουσείο Πικάσσο είναι κλειστό για δύο ακόμη χρόνια λόγω εργασιών.

Έκλεισα τα εισιτήρια των μουσείων (μέσω ιντερνετ). Το άσχημο είναι ότι για το Ορσέ και το Λούβρο πρέπει να πάω σε συγκεκριμένα σημεία για να τα παραλάβω (υπάρχει μια λίστα). Το Ορσέ το επισκέπτομαι Σάββατο πρωί, φθάνω Παρασκευή στις 7 το απόγευμα, άρα πρέπει να τα παραλάβω είτε από virgin megastore στο αεροδρόμιο είτε από κάποιο άλλο στο κέντρο. Ταξιδεύω με easyjet η οποία φθάνει στο south terminal. Η Virgin έχει κατάστημα στο Aérogare Ouest Hall 1 Central το οποίο πρέπει να είναι στο west terminal (δεν είμαι σίγουρος). Είναι εύκολη η μετακίνηση μέσα στο αεροδρόμιο;

Τροποποίησα το πρόγραμμα, ακολούθησα τη συμβουλή που μου δώσατε και την Πέμπτη την άφησα ελεύθερη για περισσότερες περιηγήσεις :)
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη :)
 

despinav

Member
Μηνύματα
60
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Ταϋλάνδη
Καλημέρα σας :)

Έφτασε η ώρα για να επισκεφτώ την πόλη που ονειρευόμουν από μικρός λόγω της σχέσης στενού συγγενικού μου προσώπου με αυτή (και τα όσα είχα ακούσει από αυτόν). :). Θα πάω με τη σύντροφο μου

Φεύγουμε στις 26 Μάρτη και επιστρέφω στις 2 Απριλίου :clap:. Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα το οποίο αποτελεί συνδυασμό του travelstories και του ταξιδιωτικού οδηγού του explorer. Παρόλα αυτά έχω κάποιες απορίες που δεν έλυσα όχι γιατί δεν υπάρχουν πληροφορίες αλλά γιατί έχω... μπερδευτεί..

Ακολουθεί το πρόγραμμα και στη συνέχεια οι απορίες / ερωτήσεις

Παρασκευή 26 Μαρτίου: Άφιξη
Μεταφορά από αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο
Λεωφορείο 285 (Αφετηρία: OrlySud (δωρεάν μεταφορά έως εκεί, επίπεδο -1 του Terminal, συχνότητα: 15’, κόστος: 1,60, τέρμα: σταθμός metroVilleJuifAragon/γραμμή 7, από εκεί για το κέντρο πάλι με λεωφορείο με το ίδιο εισιτήριο το οποίο ισχύει για 90’) Περισσότερες πληροφορίες στο ακόλουθο link: http://www.toandfromtheairport.com/paris-orly.html




Σάββατο 27 Μαρτίου: : Musée d’Orsay και Μουσείο Ροντέν - Περιήγηση στο Σαιν – Ζερμαιν – ντε – Πρε


Μουσείο Ορσέ
Μουσείο Ροντέν
Λεωφόρος Σαιν Ζερμαίν για καφεδάκι

Καφεδάκι στα παρακάτω

Les Deux Magots, 6 place Saint Germain des Prés
Δίπλα στην εκκλησία του Saint Germain des Prés. Το όνομά του αναφέρεται στα δύο κινέζικα γλυπτά που βρίσκονται στο εσωτερικό του. Το καφέ που σύχναζαν οι πάντες. Καταρχήν οι σουρεαλιστές και κατόπιν οι υπαρξιστές και τώρα οι τουρίστες. Πάντα πολύ γεμάτο, αλλά δε συζητιέται ότι θα πάτε. Πιο ήσυχο αργά το βράδυ. Les Deux Magots

Café de Flore 174, Boulevard St Germain
Δίπλα ακριβώς από το προηγούμενο και ανταγωνιστικό προς αυτό. Σύχναζαν όλοι όσοι και στο Les Deux Magots. Jan Paul Sartre και Simone de Beauvoir και λοιποί. Café de Flore


Κυριακή 28 Μαρτίου: QuartieLatin – Παναγία των Παρισίων – Μονμάρτη

QuartieLatin
Λεωφόρος St. Michel – Σορβόνη (βόλτα στα ανατολικά σοκάκια που χρονολογούνται από το 18ο αιώνα) – πλατεία Πάνθεον – Οδός Mouffetard (μπαρ, εστιατόρια και καφετέριες και λιγότερους τουρίστες από το καμιά φορά αποπνικτικό Saint Michel)

Παναγία των Παρισίων
Νησί Ιλ ντε λα σίτε – Νοτρ Νταμ (Παναγία των Παρισίων) – Αγορά λουλουδιών και πουλιών - Σαιντ σαπελ (εκκλησία γότθικη με καταπληκτικά βιτρό)

Μονμάρτη – Μουσείο Νταλί

Μετρό Abbesses: Εκκλησία Σακρέ Κερ (εκκλησία) – Πλας ντυ Τετρ (κεντρική πλατεία με ζωγράφους κ.λπ.) – Μουσείο Νταλί - Μουλέν ρούζ (πιο κάτω στη στάση Blanche)



Δευτέρα 29 Μαρτίου: Λούβρο – Περιήγηση στην περιοχή του Κεραμεικού – Ηλύσια Πεδία


Λούβρο

Περιήγηση στη συνοικία του Κεραμεικού:
Ξεκούραση στον Κήπο του ΚεραμεικούΠεριήγηση στη συνοικία του Κεραμεικού (κήπος του Παλαί Ρουαγιάλ, Παλαί Ρουαγιάλ)

Ηλύσια Πεδία:
Γέφυρα Αλεξάνδρου Γ’ –Γκράν Παλαί – Πτι Παλαί - Λεωφόρος Ηλυσίων Πεδίων Αψίδα του Θριάμβου/Arcdetriomphe(καταλήγουν 12 μεγάλοι λεωφόροι) (RueSaintHonore/Λαϊκός δρόμος κοντά στο ανάκτορο των Ηλυσίων)


Τρίτη 30 Μαρτίου: : Αγορά Αλ - Κέντρο Πομπιντού – Περιήγηση στο Marais

Περιήγηση στο Αλ: Αγορά Αλ (Στάση Μετρό: Les Halles) – Κρήνη των Αθώων – Ο υπερασπιστής του χρόνου - Κέντρο Πομπιντού (11:00 π.μ. – 10:00 μ.μ. Μόνιμη Έκθεση: Επίπεδα 5 και 4, κλειστό Τρίτη - 3 ώρες – 12?)

Περιήγηση στο Marais: – Πλατεία Βοσγίων – Οικία Βίκτωρ Ουγκό – Πλατεία Βαστίλης – Δημαρχείο – Νησί Ile St. Liouis


Τετάρτη 31 Μαρτίου

????????????????????????????????????????????????????



Πέμπτη 1 Απριλίου: Περιήγηση στο Σηκουάνα – Πύργος Άιφελ
Πρωί:
Περιήγηση με το πλοίο της γραμμής στο Σηκουάνα – Από τη γέφυρα Sullyστη γέφυρα Grenelle
Εταιρεία Batobus: From 19th March to 27th May 2010: 10.00 am - 7.00 pm, Τιμή 13? για όλη την ημέρα, Αφετηρία Saint Michel Δημαρχείο
/// NAVETTES BATOBUS PARIS /// Promenade et Transport en bateau sur la Seine, croisi
Προορισμός Πύργος Άιφελ

Πύργος Άιφελ – Περιήγηση στη συνοικία Ενβαλίντ (Μέγαρο Απομάχων – Εκκλησία Ντομ/τάφος Ναπολέοντα) –Περιήγηση στη Συνοικία Σαγιό (Πλατεία Trocadero – Κήποι Trocadero – Παλαί ντε Σαγιό)


Παρασκευή 2 Απριλίου: Αναχώρηση



1. Τι μπορώ να κάνω το απόγευμα της Παρασκευής 26 Μάρτη; Φτάνω κατα τις 6
2. Δεν έχω βάλει κάτι για το απόγευμα της Τετάρτης. Τι προτείνετε; (δεν θέλω να πάω Ντίσνειλάντ)

3.Έχω μπερδευτεί με τις κάρτες απεριορίστων διαδρομών. Ποια να πάρω;

4.Έχω σημειώσει κάποια καφέ… Έχετε υπόψη σας κάποιες σχετικά οικονομικές λύσεις για φαγητό; Βραδινή διασκέδαση (ήρεμα πράγματα κάνα ατμοσφαιρικό μπαράκι για μπυρίτσα)

5.Μουσεία… Σημαντικό κεφάλαιο. Δεν θέλω να περιμένω στις ουρές. Είμαι ανάμεσα στην paris visite 4 ημερών (45?) και στην αγορά των εισιτηρίων από το internet. Τι προτείνετε;

6.Για τον πύργο του Άιφελ μπορώ να βγάλω εισιτήριο μέσω internet;

7. Το μουσείο Πικάσο είναι κλειστό; Τα γαλλικά μου δεν με βοηθούν στο επίσημο site :)

Αυτά τα ολίγα για αρχή…:) Έως την Πέμπτη θα σας πω και άλλα :clap:

Να προτείνω budha bar????????:clap::clap::clap: Επίσης δεν ξέρω πως 'βλέπεις' τον Πύργο του Άιφελ.. αν το βλέπεις σαν μια κατασκευή με παλιοσίδερα άστω καλύτερα.. αλλά αν αυτό που βλέπεις σε εξιτάρει για κάποιο περίεργο λόγο εγώ προτείνω να ανέβεις και να απολαύσεις την υπέροχη θέα!!Αν θέλεις μπορείς να κάνεις και κράτηση σε κάποιο από τα δύο εστιατόρια - πολύ ωραία ατμόσφαιρα χωρίς όμως κάτι φοβερό από ότι θυμάμαι σε φαγητό. Τέλος.. οπωσδήποτε μα οπωσδήποτε να περπατήσεις στη μαγευτική λεωφόρο στα Ηλύσια Πεδία, το βραδάκι είναι φανταστικά.., να απολάυσεις κρασί και ωραίες σαλάτες στα μπιστρότ που ξετρυπώνουν από παντού. Να μην ξεχάσω την εκκλησία sacre coeur. Δεν μπαίνω σε εκκλησίες, δεν έχω τέτοιες τάσεις, αλλά πραγματικά θα πάθεις πλάκα αν μπεις μέσα.. Εγώ προσωπικά με θυμάμαι να ανατριχιάζω ακούγοντας τις γυναικείες ψαλμωδίες και να δακρύζω. Ήταν απίστευτη εμπειρία.. πραγματικά. Όπως φεύγεις πάρε και ένα νόμισμα από τα μηχανήματα που έχει. Βερσαλλίες θα πας?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom