Κίνα Οργανωμένο για ΚΙΝΑ

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Για φέτος μου έχει κολλήσει ένα ταξίδι στην KINA και φυσικά με πρακτορείο, δεν θέλω να σπάσω το κεφάλι μου με ψαξίματα και ακαταλαβίστικα κινέζικα.

Τι λέτε αξίζει ? Παρακαλώ για γνώμες και προσφορές, πρακτορεία κτλ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Γνώμη των περισσοτέρων εδώ μέσα(και δική μου) είναι ότι η Κίνα γίνεται σχετικά εύκολα με δική σου οργάνωση και όχι πρακτορείο.
Αν επιμένεις όμως για πρακτορείο καλύτερα να ψάξεις 2-3 που τα προγράμματα τους(και οι τιμές) ταιριάζουν σε αυτά που θέλεις,να μας τα γράψεις και να σου πούμε την γνώμη μας.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Συγνώμη φίλτατε, δεν ήξερα ότι όλοι εδώ ταξιδεύουν μόνοι τους και ειδικά στην ΚΙΝΑ, που είναι μία πάρα πολύ εύκολη και συνεννοήσιμη χώρα.

Αν είναι έτσι και όλοι εδώ μέσα έχουν τη δική σου γνώμη, να ξεγραφτώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Συγνώμη φίλτατε, δεν ήξερα ότι όλοι εδώ ταξιδεύουν μόνοι τους και ειδικά στην ΚΙΝΑ, που είναι μία πάρα πολύ εύκολη και συνεννοήσιμη χώρα.

Αν είναι έτσι και όλοι εδώ μέσα έχουν τη δική σου γνώμη, να ξεγραφτώ.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκες.Είπα την γνώμη μου για το ταξίδι στην Κίνα και πρότεινα να μας δώσεις προγράμματα και τιμές από ορισμένα πρακτορεία για να τα σχολιάσουμε και για να σε βοηθήσουμε.Τι δεν κατάλαβες;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Συγνώμη φίλτατε, δεν ήξερα ότι όλοι εδώ ταξιδεύουν μόνοι τους και ειδικά στην ΚΙΝΑ, που είναι μία πάρα πολύ εύκολη και συνεννοήσιμη χώρα.

Αν είναι έτσι και όλοι εδώ μέσα έχουν τη δική σου γνώμη, να ξεγραφτώ.
Οχι.... μην το κάνεις... θα χάσουμε την απαράμιλλη ευγένειά σου...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και εγω θα προτιμουσα να παω εκει με πρακτορειο, οπως πήγα και στην Πραγα φυσικά με γκρουπ και ενθουσιαστηκα. Φοβαμαι ομως πως ισως θεωρηθει διαφημιση αν αναφερθει καποιο ονομα πρακτορειου και θα εχουν προβλημα οι διαχειριστες. Ισως με pm σου απαντησουν.
Εμενα φετος μου εχει κολλησει ενα κρυωμα και δεν λεει να φυγει.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Συγνώμη φίλτατε, δεν ήξερα ότι όλοι εδώ ταξιδεύουν μόνοι τους και ειδικά στην ΚΙΝΑ, που είναι μία πάρα πολύ εύκολη και συνεννοήσιμη χώρα.

Αν είναι έτσι και όλοι εδώ μέσα έχουν τη δική σου γνώμη, να ξεγραφτώ.
Κατ' αρχάς μην αρπάζεσαι αμέσως ....αφού σου αρέσουν τα ταξίδια είσαι στο κατάλληλο φόρουμ..

Υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που θα κάναν το ίδιο με σένα να πάνε δηλαδή με γκρούπ και ασφαλώς δεν είναι κακό....αλλά υπάρχουν και άλλοι που είναι πολύ ψαγμένοι και θέλουν μόνοι τους και αυτό δεν είναι κακό...Απο κει και πέρα αφού αποφάσισες να πας με γκρούπ θα βρείς σίγουρα μέγάλα πρακτορεία μόνο που όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει διαφήμιση εδώ ..... μόνο σε πμ όποιος γνωρίζει να σου πει ....

Μπορείς όμως να βοηθηθείς για το τι αξίζει να δεις και να κάνεις εκεί....και όσο πιο πολύ διαβάσεις και δεις κάποια πράγματα εδώ ίσως καταλάβεις ότι δεν είναι και τόσο απίθανο να πάει κάποιος μόνος του...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Από τη στιγμή που θα επιλέξεις πρακτορείο (απολύτως σεβαστό) να γνωρίζεις πώς δεν υπάρχει τι αξίζει να δεις αλλά τι έχει επιλέξει το πρακτορειο να δεις (ίσως και που θα φας). .
Βάλε λοιπόν κάτω τα προγράμματα που προσφέρονται και κρίνε αναλόγως ημερών, βαλαντίου και παροχών κα θεσε συγκεκριμένα ερωτήματα. Ή σε πμ αν κάποιος έχει πρόσφατη εμπειρία.
Η εναλλακτική είναι να φτιάξεις εσύ ένα πρόγραμμα να το προτείνεις και να σου εξασφαλίσουν μεταφορές, ξεναγό και διαμονή. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να το κάνει ένα ελληνικό πρακτορείο και προϋποθέτει προεργασία εκ μέρους σου.
 

xarisro

Member
Μηνύματα
36
Likes
95
Συγνώμη βρε παιδιά, αν το πήρατε στραβά, απλώς με παραξένεψε «ότι η Κίνα γίνεται σχετικά εύκολα με δική σου οργάνωση και όχι πρακτορείο», τι είπα δηλ. και παρεξηγηθήκατε?

Ο φίλος fotast πήγε στην ΚΙΝΑ με πρακτορείο, τότε το προτιμούσε? γιατί να μην πάω και γω και πολλοί εδώ μέσα αναφέρουν πρακτορεία, από πότε απαγορεύεται.
http://www.travelstories.gr/community/threads/καλοκαίρι-στην-Κινα.4504/

Έχω ταξιδέψει και μόνος και ΜΑΝΟΣ και ειλικρινά περάσαμε πολύ όμορφα με γκρουπ.

Και οι 2 περιπτώσεις έχουν και τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, προσωπική εκτίμηση.

Θα προτιμούσα να πάω μέσω Κωνσταντινούπολης, από Θεσσαλονίκη, πάει το mazitravel, γνώμες?
Eνώ άλλα πάνε μέσω AbuDhabi, δεν θέλω να κατέβω Αθήνα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μπράβο στο κουράγιο σου που κάθισες και έψαξες πέντε χρόνια πίσω πώς πήγα στην Κίνα.Σε λίγο θα το ξεχνούσα και εγώ.
Εννοείται ότι τώρα η άποψη μου είναι διαφορετική για αυτό και το δεύτερο ταξίδι μου εκεί έγινε ατομικά και χωρίς πρακτορείο.
Σχετικά με την εκδρομή με το πρακτορείο είναι όπως τα γράφω.Το μεγάλο αρνητικό ήταν οι επισκέψεις στα εργοστάσια(μακριά από τις πόλεις και στην μέση του πουθενά όποτε δεν μπορούσες να το αποφύγεις).Στις διαμαρτυρίες μας ο συνοδός/αρχηγός παρουσίαζε δήθεν χαρτιά από κάποια Κρατική αρχή της Κίνας ότι οι επισκέψεις ήταν υποχρεωτικές.Μετά και με ψάξιμο(και στο φόρουμ εδώ) καταλάβαμε ότι αυτό δεν ίσχυε και ήταν τακτική του συγκεκριμένου πρακτορείου και σε άλλα μέρη.΄Ηταν και ένας λόγος να σταματήσω τα πρακτορεία και να ταξιδεύω πλέον ατομικά στα περισσότερα μέρη.
Ελπίζω να σε κάλυψα.Αν θέλεις κάτι άλλο ρώτα ελεύθερα και μην κουράζεσαι να ψάχνεις παλιά πόστ(φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα αφού είναι δημόσια).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.303
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες πού πάει κάθε πρακτορείο, ειδικά για την Κίνα διαφέρουν πάρα πολύ τα προγράμματα. Αυτό που πρότεινε ο hydronetta, δηλαδή να πας σε ένα πρακτορείο ελληνικό και να τους ζητήσεις να σου κάνουν κρατήσεις ξενοδοχείων και αεροπλάνων και να σου δώσουν (συνήθως αγγλόφωνο) ξεναγό, φυσικά και γίνεται, μιλάς με το "τμήμα ατομικών" ταξιδίων, τα μεγάλα ελληνικά πρακτορεία έχουν.

Σχετικά με την εκδρομή με το πρακτορείο είναι όπως τα γράφω.Το μεγάλο αρνητικό ήταν οι επισκέψεις στα εργοστάσια(μακριά από τις πόλεις και στην μέση του πουθενά όποτε δεν μπορούσες να το αποφύγεις).Στις διαμαρτυρίες μας ο συνοδός/αρχηγός παρουσίαζε δήθεν χαρτιά από κάποια Κρατική αρχή της Κίνας ότι οι επισκέψεις ήταν υποχρεωτικές.Μετά και με ψάξιμο(και στο φόρουμ εδώ) καταλάβαμε ότι αυτό δεν ίσχυε και ήταν τακτική του συγκεκριμένου πρακτορείου και σε άλλα μέρη.
Μεγάλη πληγή αυτό, και ειδικά στην Κίνα, αληθές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom