Ουκρανία Ουκρανία

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Και σήμερα η μπύρα είναι πολύ φτηνή. Η βότκα είναι φτηνότερη από Γαλλικό νερό εδώ, αλλά δεν μιλάμε για τιμή, αν και είναι όλα φτηνά, μπορούμε να τα πιούμε μόνο μέσα στα μαγαζιά ή σπίτια (όχι στα πάρκα και παγκάκια...)
λέμε τωρα :bleh:;)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
που θες να πας στην Ουκρανία, για να σε βοηθήσω όσο μπορώ ;)


Καλησπέρα έκλεισα με την προσφορά της eagean ταξίδι για Κίεβο στις 18-25/9. Θα με βοηθήσετε να οργανώσω το πρόγραμμα?
Από μια πρόχειρη ματιά Κίεβο - Οδησσός - Κριμαία
Θέλω να πάω και σε πιο μικρές πόλεις. Είδα ότι οι αποστάσεις είναι πολύ μακρινές.
Σκέφτομαι μετακινήσεις με τραίνα νυχτερινά. Ευχαριστώ πολύ.
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλημέρα σας! Θα σας συμβούλεψα 2 μέρες για Κίεβο, 2 μέρες για Οδησσό και 3 μέρες για Κριμαία. Εγώ το βλέπω το ταξίδι ώς εξής θα'ρθετε στο Κίεβο, μετά μπορείτε να πετάξετε στην Σιμφερούπολη να κάνετε την Κριμαία, μετά να κάνετε την Οδησσό. Μπορείτε βέβαια να κάνετε πρώτα την Οδησσό και μετά την Κριμαία αλλά για να πάτε στην Σιμφερούπολη απ΄την Οδησσό θα πάρατε το τραίνο που θα'ρθει εκεί μόνο στις 12 το μεσημέρι οπότε χάνετε μισή μέρα για νε φτάσετε τελικά στην Γιάλτα ή στην Σεβαστούπολη.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα σας! Θα σας συμβούλεψα 2 μέρες για Κίεβο, 2 μέρες για Οδησσό και 3 μέρες για Κριμαία. Εγώ το βλέπω το ταξίδι ώς εξής θα'ρθετε στο Κίεβο, μετά μπορείτε να πετάξετε στην Σιμφερούπολη να κάνετε την Κριμαία, μετά να κάνετε την Οδησσό. Μπορείτε βέβαια να κάνετε πρώτα την Οδησσό και μετά την Κριμαία αλλά για να πάτε στην Σιμφερούπολη απ΄την Οδησσό θα πάρατε το τραίνο που θα'ρθει εκεί μόνο στις 12 το μεσημέρι οπότε χάνετε μισή μέρα για νε φτάσετε τελικά στην Γιάλτα ή στην Σεβαστούπολη.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση . Να τολμήσω να σου πω πως σκεφτομαι το πρόγραμμα ίσως αν μπορείς να με βοηθήσεις λιγάκι
Φθάνουμε Τετ απόγευμα. Τραίνο για Συμφερούπολη 3 ημέρες
2 ημέρες Οδησσό και 2 ημέρες Κίεβο. ΦεύγουμεΤετάρτη απογ.
Το σκεφθηκα έτσι για να μην είμαστε Σαββατοκύριακο στη Γιάλτα
που θα έχει πολύ κόσμο.
Οι μετακινήσεις είναι κουραστικό να γίνουν με τραίνο? θα χρειαστεί και αεροπλάνο, ίσως γιατί είναι πολλές οι ώρες. Οι πτήσεις όμως μου βγαίνουν ακριβές.
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σας!

Κατά την γνώμη μου έχετε αρκετά καλό σχέδιο Κίεβο-Σιμφερούπολη-Οδησσός-Κίεβο.
Αναφορικά με τα τραίνα, ναι, είναι λίγο ταλαιπωρία, αλλά το σχέδιό σας επιτρέπει να έχετε μόνο νυχτερινά τραίνα και ελπίζω δεν θα δυσκολευτείτε πολύ. Να μην ξεχάσετε όμως να αγοράσετε\να κλήσετε τα εισιτήρια προκαταβολικά. Επίσης σας συμβουλεύω να πάρετε τα εισιτήρια που λέγονται ΣΒ στα Ρωσικά. Είναι τα βαγόνια με καμπίνες για 2 μόνο άτομα (και όχι για 4). Καλό ταξίδι!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σας!

Κατά την γνώμη μου έχετε αρκετά καλό σχέδιο Κίεβο-Σιμφερούπολη-Οδησσός-Κίεβο.
Αναφορικά με τα τραίνα, ναι, είναι λίγο ταλαιπωρία, αλλά το σχέδιό σας επιτρέπει να έχετε μόνο νυχτερινά τραίνα και ελπίζω δεν θα δυσκολευτείτε πολύ. Να μην ξεχάσετε όμως να αγοράσετε\να κλήσετε τα εισιτήρια προκαταβολικά. Επίσης σας συμβουλεύω να πάρετε τα εισιτήρια που λέγονται ΣΒ στα Ρωσικά. Είναι τα βαγόνια με καμπίνες για 2 μόνο άτομα (και όχι για 4). Καλό ταξίδι!
Ευχαριστώ. Θα είμαστε 5 άτομα. Σκέφτομαι τα δύο τραίνα από και προς Κίεβο να είναι νυχτερινά. Από την Συμφερούπολη πως θα πάμε Οδησσό? Επίσης που είναι καλύτερα να μείνουμε στην Κριμαία στην Γιαλτα για να είμαστε στο κέντρο της Κριμαίας να πάμε Σεβαστούπολη και Μπαχτσισεράι η αλλού? Θα βόλευε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο? Διάβασα και για την γραμμή τρόλλευ προς τη Γιάλτα, πρέπει να είναι πολύ όμορφα. Νομίζω όμως σε ζάλισα.
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σας! Οχι, καθόλου δεν με ζαλίσατε, είναι η χαρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ! Ναι, να πάτε Σεβαστούπολη και Μπαχτσισεράι και Μπαλακλάβα. Αναφορικά με το αμάξι, μπορώ να συγκρίνω λίγο την Κριμαία με την Κρίτη ως προς τους δρόμους και οδηγούς. Επιπλέον πρέπει να προσέχετε πολύ τους αστυνόμους και την ταχύτητα. Σιμφερούπολη - Γιάλτα τρόλει είναι καλή ιδέα. Είναι αργό (περίπου 2,5 ώρες) αλλά έχετε δυνατότητα φωτογραφιών. Τα τοπεία είναι ωραία. Στις άλλες πόλεις εγώ θα έλεγα να πάτε με μίνι μπας (στα Ρωσικά μαρσρούτκες) να μην δυσκολευτείτε και πολύ.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σας! Οχι, καθόλου δεν με ζαλίσατε, είναι η χαρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ! Ναι, να πάτε Σεβαστούπολη και Μπαχτσισεράι και Μπαλακλάβα. Αναφορικά με το αμάξι, μπορώ να συγκρίνω λίγο την Κριμαία με την Κρίτη ως προς τους δρόμους και οδηγούς. Επιπλέον πρέπει να προσέχετε πολύ τους αστυνόμους και την ταχύτητα. Σιμφερούπολη - Γιάλτα τρόλει είναι καλή ιδέα. Είναι αργό (περίπου 2,5 ώρες) αλλά έχετε δυνατότητα φωτογραφιών. Τα τοπεία είναι ωραία. Στις άλλες πόλεις εγώ θα έλεγα να πάτε με μίνι μπας (στα Ρωσικά μαρσρούτκες) να μην δυσκολευτείτε και πολύ.
Ευχαριστώ. Θα το δουλέψω λίγο ακόμη και θα σε ξαναενοχλήσω.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Στην Οδησσό πως θα πάμε από Συμφερούπολη? είναι 11 ώρες? Ξέρεις αν κανονίζαμε ιδιωτικό αυτοκίνητο, είμαστε 5 θα ήταν ακριβό?
Πηγαίνει στην Οδησσό απο Γιάλτα η Σεβαστούπολη πλοίο?
 
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλησπέρα σας!

Δυστοιχώς δεν υπάρχουν πλοία από Κριμαία στην Οδησσό πια.
Η απόσταση μεταξύ Οδησσού και Σιμφερούπολης είναι περίπου 500 χιλιόμετρα και θα είναι 6,5 με 7 ώρες οδήγησης με στάσεις.
Την τιμή σας έγραψα στην προσωπική συζήτηση.
 

kimigaz

Member
Μηνύματα
55
Likes
5
Καλησπέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια για Αθηνα-Στοκχολμη με ενδιάμεση σταση το Κίεβο, και αναρωτιέμαι αν χρειαζεται βιζα ή διαβατήριο, γνωρίζει κανείς?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Καλησπέρα, θέλω να κλείσω εισιτήρια για Αθηνα-Στοκχολμη με ενδιάμεση σταση το Κίεβο, και αναρωτιέμαι αν χρειαζεται βιζα ή διαβατήριο, γνωρίζει κανείς?
Απλά το διαβατηριάκι σου, όχι visa.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.408
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom