Οχι σαν εμας εδω....

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Χαιρετω την πιο ομορφη παρεα! Μα τι λεω? Παρεα? Συνειδητοποιω ότι είμαστε ο υπολογιστης και εγω. Τι παραξενο και αυτό! Εισαι μπροστα από έναν υπολογιστη και ατομα που δεν γνωριζεις, δεν βλεπεις, σε ταξιδευουν με τις ιστοριες τους. Μα εδώ φίλοι μας και δεν μπορουν να το κανουν αυτό. Καιρο διάβαζα τις ιστοριες σας και παντα πεταγοταν το μηνυμα …΄Ελάτε στην παρεα μας κανοντας εγγραφη’. Κλασσικα, Χ στο παραθυρο. Μεχρι που δεν ηθελα πια μονο να διαβαζω, ηθελα να συμμετεχω. Και να’ μαι.

Δεν ειχα σκοπο να κατσω να γραψω εκθεση, εγω απλα εκανα εγγραφη για να βοηθαω τους «συν-ταξιδιωτες» μου δίνοντας τους συμβουλες από αυτά που εχω ζήσει στα αντιστοιχα ταξιδια μου. Και να όμως που ηδη εγω γραψει την πρωτη σελιδα. ( όλο Χ, όλο δεν ήθελα και στο τελος καταληγω να κανω αυτά που υποτιθεται δεν ηθελα, μαλλον εχω προβλημα ). Γραφω τοσες χαζομαρες και δεν συστηθηκα. Αγενεια.


Ειμαι η Δεσποινα, μικρη σε ηλικια και αγαπω τα ταξιδια. Αν και μικρη σε ηλικια, ( το ξαναλεω ) εχω ταξιδεψει πολύ. Ειχα παρει το ερεθισμα από τους γονεις βλεπεις. Τοτε στα ταξιδια μας επαιζε πολύ Ελλαδα. Αθήνα, στην ομορφη Αθηνα, Καλαβρυτα, Πατρα, Μεσσολογι, Αρτα, Ναυπακτος, Ναουσα, Βολος-Πηλιο, Γιαννενα, Λειβαδια, Ευβοια,Λαμια,Θηβα,Θεσσαλονικη,Κεφαλονια,Κερκυρα,Αραχωβα, Αληθεια, γιατι δεν εχω παει ακομα Ζαχοροχωρια? Anyway. Τωρα, με κυριευει αυτή η μανια για το εξωτερικο. Για το διαφορετικο. Για τον πολιτισμο, τον Ευρωπαϊκό εννοω γιατι πολιτισμο εχουμε και εμεις. Και ασυγκριτο μάλιστα. Ουπς. Να η πρωτη προκα.
Όχι μονο αγαπαω να ταξιδευω, αλλα λατρευω να παρεχω υπηρεσιες σε αυτους που ταξιδευουν. Πολύ συνειδητα με μεγαλη τρελα και αδυναμια, εργαζομαι στην τουριστικη βιομηχανια. Σε μεγαλη τουριστικη μονάδα, εδώ στην παραδεισενια μου Κρητη.
Ο ένας λόγος που γραφω, είναι για να συστηθώ ως νέο μέλος. Να απαντήσω σε οσους με καλως ορισουν, “καλώς σας ήβρα παρεα” ( όπως λεμε εμεις εδώ, στον Νοτο της Ελλαδας ). Ο δευτερος λόγος που γραφω είναι για να εκφρασω μια μικρη στεναχωρια-όχι στεναχωρια, βαρια λέξη- προβληματισμος ισως. Αστο, τιποτα από τα δυο. Γραφω για να πω τι συμπερασμα εχω βγαλει από τα ταξιδια μου και μεσα από την δουλεια μου που συναναστρεφομαι με τόσο κοσμο, από άλλη χωρα, με άλλη νοοτροπια, εκπαιδευση και μπλα μπλα μπλα.
Πριν από το συμπερασμα μου, να αναφερω μερικα από τα ταξιδια που εχω κανει.
Εξω, γιατι τα μεσα τα ειπαμε.
Βενετια, Μιλανο, Λιμνη Κομο, Μπολονια, Ναπολη, RoadTrip Τοσκανη-Λατρεμενη Φλωρεντια, Ρωμη, Σαρδηνια. Βαρκελωνη, Μαδριτη, Τολεδο, Παρισι, Κοιλαδα του Λιγηρα, Πραγα, Βιεννη, Βουδαπεστη, Αμστερνταμ,Βρυξελλες.

Ωραια τα ταξιδια φιλε! Σκεφτομαι εγω.
Προχωρα στο συμπερασμα κυρα μου. Σκεφτεστε εσεις.

Διαβαζω λοιπον στις ιστοριες σας και στις απαντησεις σας σε ερωτηματα αναμεσα σε άλλες προτασεις ενθουσιασμου για το κάθε ταξιδι σας, «είναι ομορφα, αρχοντικα όχι σαν εμας εδώ». Είναι περιποιημενα, καθαρα όχι σαν εμας εδώ. Παθαινουμε κοκομπλοκο με τα κτιρια τους όχι σαν εμας εδώ….Με τον πολιτισμο τους, με τα μουσεια τους, την διαφορετικοτητα τους, την οργανωση τους, το ποσο μπροστα είναι…όχι σαν την Ελλαδα. Και εγω ενθουσιαζομαι και θαυμαζω τις ομορφιες της κάθε χωρας-πολης που επισκεπτομαι. Αλλα ποτε δεν συμπληρωνω, όχι σαν εμας εδώ. Γιατι εμεις εδώ ειμαστε ωραια. Ειμαστε ευλογημενος τοπος. Για οσους δεν τα πανε καλα με ευλογιες, καντηλια, θειες κοινωνιες, Ειμαστε γαματος τοπος! Ο δικος μας πολιτισμος, είναι ασυγκριτος και οπου εχω παει δεν τον εχω βρει πουθενα. Η δικη μας νοοτροπια, θησαυρος.
Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειμαι Εθνικιστρια, αλλωστε δεν θα ταξιδευα αν ημουν. Οπου εχω παει δεν αισθανομαι ανεπιθυμητη, με εξυπηρετουν, με βοηθανε αλλα σαν την δικη μας φιλοξενεια δεν υπαρχει! Εκ πειρας, λογω επαγγελματος, στην εξυπηρετηση των πελατων, οπου εχω παει-μεχρι τωρα συνειδητοποίησα ότι θελουν λιγο σπρωξιμο για να δωσουν την παραπανω πληροφορια- Sorryguys, εμεις εδώ θα σου πουμε και την παραπανω πληροφορια γιατι ισως σου χρειαστει-, γιατι η εξυπηρετηση δεν χρειαζεται να είναι το επαγγελμα μας για να σε βοηθησουμε, το κανουμε από το φιλοτιμο μας. Ακομα και η πολυλογια μας είναι χαρισμα. Σε κανουμε να αισθανθεις οικεια, η σταση του σωματος μας και όχι αυτό το στημενο, το μονο που δεν σημαινει ειναι ότι ειμαστε ατσουμπαλοι. Κατσε σκεψου τι σημαινει…μυαλωμενος ανθρωπος εισαι. Δεν θα στο πω εγω και αυτό. Ιστορια??? Να το ακουσω και αυτο. ΟΧΙ σαν εμας εδώ και στην ιστορια? Μην πω ρε φιλε για το φαγητο…μην πω για το φαγητο! ( Ιταλιτσα μου γλυκεια, εξαιρεισαι ) Ας γινω και λιγο γραφικη αναφεροντας το κλιμα και τις θαλασσες. ( Δεν ηθελα να γινω, αλλα εγινα )
Κλεινοντας, αν καποιος από εσάς διαβασει αυτό το κειμενο και ποτε εχει γραψει «όχι σαν εμας εδώ» «όχι σαν την Ελλαδα» και διαφορα τετοια δεν θελω να προσβαλλω κανεναν. Φυσικα, και πας αλλου και θα κανεις τις συγκρισεις. Είναι φυσιολογικο και ανθρωπινο. Εδώ συγκρινουμε τα παιδια μας μεταξύ τους, ( δεν εχω παιδια ) δεν θα συγκρινουμε το συνιθισμενο με το καινουριο, το διαφορετικο? Φυσικα και κανεις δεν είναι σαν εμας εδώ και εμεις σαν εκεινους, εκει. Αλλα ας μην κανουμε τις συγκρισεις και τo λεμε υποτιμητικα. Συμπερασμα ειπα, πιο πολύ με επισημανση-εκφραση αποψης μοιαζει, τελικα!
Συγγνωμη για το ζαλισμα και,
Καλο μαζεμα εμπειριων από Ελλαδα και εξωτερικο. :)
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες στη παρεα και για καμποσα δευτερα νομιζα πως ζω σε αλλη χωρα( θελει πολυυυυυυ κουβεντα αυτο κυριως οτι αφορα τις τουριστικες υπηρεσιες )..
Μπραβο που ταξιδευεις και κυριως μπραβο που δεν συγκρινεις γιατι το ταξιδι ειναι γνωση και εμπειρια ....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλως μας ηρθες ( ε..ιι εσεις οι παλιοτεροι ξαναγυρισα στα παλια μου λημερια της καλωσοριστρας)......σου ευχομαι να κανεις πολλα ταξιδια και στις υπολοιπες ηπειρους.
Εχω να παραθεσω οτι και οι Σερβοι μου εκαναν καλη εντυπωση ,αναφορικα με τη ζεστασια ,τη φιλικοτητα και την εξυπηρετικοτητα τους.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλως σας ηβρα! Λεφτα, χρονο & υγεια να εχουμε να πραγματοποιουμε ταξιδια!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλώς ήρθες Despina, θα συμφωνήσω μαζί σου. Να αναφέρω, εκτός από τους Σέρβους που αναφέρει η Κλεοπάτρα, ότι με εξέπληξε ευχάριστα η φιλικότητα, η εξυπηρέτηση και η τιμιότητα και των Τούρκων στην Κων/πολη. Καλά ταξίδια σε όλους!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλως ηρθες Δεσποινα... Ειμαι απο αυτους που αποφευγουν να λενε "οχι σαν εμας εδω" αφου δεν το πιστευω. Οπως σωστα εγραψες η Ελλαδα δεν υστερει σε τιποτα σχεδον σε ολους τους τουριστικους τομεις περα απο αυτους του μαρκετινγκ, της ελλειψης σχεδιασμου χειμερινου τουρισμου, της υψηλης φορολογιας σε συγκριση με τους ανταγωνιστες και του κακιστου συγκοινωνιακου δικτυου μεσων σταθερης τροχιας (και οχι μονο).
Η φιλοξενια, η διασκεδαση και το φαγητο της ειναι στις κορυφαιες θεσεις και εκθιαζονται απο την πλειοψηφια των επισκεπτων της. Οι τουριστικες της υποδομες ειναι αρκετα υψηλου επιπεδου, ο καιρος βοηθαει, εχει και το αβανταζ της ιστοριας η οποια ανηκει στον τοπο και σε ολον τον κοσμο και οχι αποκλειστικα στον ελληνικο λαο οπως επιμενουμε να διαφημιζουμε.
Απο κει και περα η εικονα που παρουσιαζει σημερα η Ελλαδα στις υποδομες ευθυνης του κρατικου μηχανισμου ειναι απογοητευτικη. Μολις γυρισα απο ταξιδι στην Ελλαδα και αυτο το μπαχαλο, αυτη η εικονα εγκαταλειψης δινουν χωρις αμφιβολια αισθηση τρικοκοσμικης χωρας. Η δε μιζερια και απογνωση που αποπνεουν η συμπεριφορα και οι συζητησεις του κοσμου ειναι μαχαιρια στην καρδια.
Εχει την ατυχια αυτος ο τοπος να κυβερναται απο καθαρματα χειριστου ειδους πληρωνοντας το τιμημα της μικροαστικης συμπεριφορας μεγαλης μεριδας των πολιτων του.
Σταματαω εδω γιατι ειμαι πραγματικα οργισμενος με αυτα που ειδα για αλλη μια φορα (οχι πως δεν τα ξερα) αλλα λες ρε παιδι μου κατι θα αλλαξει καποια στιγμη, κατι πρεπει να αλλαξει καποια στιγμη... και ελπιζεις και ελπιζεις και ελπιζεις...Ματαια.
Ειναι πολυ ομορφη η Ελλαδα για να 'χει τετοια τυχη...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Καλως μας ηρθες ( ε..ιι εσεις οι παλιοτεροι ξαναγυρισα στα παλια μου λημερια της καλωσοριστρας)......σου ευχομαι να κανεις πολλα ταξιδια και στις υπολοιπες ηπειρους.
Εχω να παραθεσω οτι και οι Σερβοι μου εκαναν καλη εντυπωση ,αναφορικα με τη ζεστασια ,τη φιλικοτητα και την εξυπηρετικοτητα τους.
Βρε καλώς τη Κλεοπάτρα ! Μας ελειψες !
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
OTE="tripakias, post: 612175, member: 8513"]Καλως ηρθες Δεσποινα... Ειμαι απο αυτους που αποφευγουν να λενε "οχι σαν εμας εδω" αφου δεν το πιστευω. Οπως σωστα εγραψες η Ελλαδα δεν υστερει σε τιποτα σχεδον σε ολους τους τουριστικους τομεις περα απο αυτους του μαρκετινγκ, της ελλειψης σχεδιασμου χειμερινου τουρισμου, της υψηλης φορολογιας σε συγκριση με τους ανταγωνιστες και του κακιστου συγκοινωνιακου δικτυου μεσων σταθερης τροχιας (και οχι μονο).
Η φιλοξενια, η διασκεδαση και το φαγητο της ειναι στις κορυφαιες θεσεις και εκθιαζονται απο την πλειοψηφια των επισκεπτων της. Οι τουριστικες της υποδομες ειναι αρκετα υψηλου επιπεδου, ο καιρος βοηθαει, εχει και το αβανταζ της ιστοριας η οποια ανηκει στον τοπο και σε ολον τον κοσμο και οχι αποκλειστικα στον ελληνικο λαο οπως επιμενουμε να διαφημιζουμε.
Απο κει και περα η εικονα που παρουσιαζει σημερα η Ελλαδα στις υποδομες ευθυνης του κρατικου μηχανισμου ειναι απογοητευτικη. Μολις γυρισα απο ταξιδι στην Ελλαδα και αυτο το μπαχαλο, αυτη η εικονα εγκαταλειψης δινουν χωρις αμφιβολια αισθηση τρικοκοσμικης χωρας. Η δε μιζερια και απογνωση που αποπνεουν η συμπεριφορα και οι συζητησεις του κοσμου ειναι μαχαιρια στην καρδια.
Εχει την ατυχια αυτος ο τοπος να κυβερναται απο καθαρματα χειριστου ειδους πληρωνοντας το τιμημα της μικροαστικης συμπεριφορας μεγαλης μεριδας των πολιτων του.
Σταματαω εδω γιατι ειμαι πραγματικα οργισμενος με αυτα που ειδα για αλλη μια φορα (οχι πως δεν τα ξερα) αλλα λες ρε παιδι μου κατι θα αλλαξει καποια στιγμη, κατι πρεπει να αλλαξει καποια στιγμη... και ελπιζεις και ελπιζεις και ελπιζεις...Ματαια.
Ειναι πολυ ομορφη η Ελλαδα για να 'χει τετοια τυχη...[/QUOTE]

Συμφωνω απόλυτα μαζι σου. Απλα δεν ηθελα να αναφερω πολιτικους σκοπούς και γεγονότα και οτι πραγματικά αν κάπου υστερει η Ελλαδα είναι σε τιμιους πολιτικούς, πολιτικούς που την αγαπάνε και θέλουν την ανάπτυξη της. Τέλος πάντων, λυπαμαι που ηρθες για ενα ταξίδι και έφυγες οργισμένος και στεναχωρημενος! Να επισκεφθεις την Κρητη μας, που οσο δυσκολες κ να είναι οι καταστασεις κατεβάζουμε μια τσικουδιά κ ξεχναμε τα πάντα! Μιζερια μηδεν σου λεω. :p
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλώς ήρθες Δέσποινα. Σίγουρα οι γενικεύσεις και το τσουβάλιασμα είναι λάθος. Να θυμίσω βέβαια ότι υπάρχει και το ανάποδο: "εξωτερικό? Μα σαν την Ελλάδα δεν έχει!". Είναι σαν το "σαν την Χαλκιδική δεν έχει" :haha:

Έχει και παραέχει ομορφότερα μέρη από την Ελλάδα και αλλού. Σίγουρα όμως η χώρα μας βρίσκεται σε υψηλή θέση σε πολλά, και έχει απίστευτες ομορφιές. Έχουν αναφέρει και οι προηγούμενοι. Τα αρνητικά μας τα ξέρουμε. Έχουμε και από δαύτα κάμποσα.

Ανοικτό μυαλό χρειάζεται και πιστεύω ότι αν ο καθένας μας, συμπεριφέρεται σωστά στην καθημερινότητά του, στον τουρίστα, στην δουλειά του, στο πώς οδηγεί, και και και, σίγουρα η όλη εικόνα μπορεί να βελτιωθεί. Δεν κοστίζει τίποτα.

Βέβαια σαν την Σάμο δεν έχει αλλά.....:xalara:
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλώς ήρθες Δέσποινα. Σίγουρα οι γενικεύσεις και το τσουβάλιασμα είναι λάθος. Να θυμίσω βέβαια ότι υπάρχει και το ανάποδο: "εξωτερικό? Μα σαν την Ελλάδα δεν έχει!". Είναι σαν το "σαν την Χαλκιδική δεν έχει" :haha:

Έχει και παραέχει ομορφότερα μέρη από την Ελλάδα και αλλού. Σίγουρα όμως η χώρα μας βρίσκεται σε υψηλή θέση σε πολλά, και έχει απίστευτες ομορφιές. Έχουν αναφέρει και οι προηγούμενοι. Τα αρνητικά μας τα ξέρουμε. Έχουμε και από δαύτα κάμποσα.

Ανοικτό μυαλό χρειάζεται και πιστεύω ότι αν ο καθένας μας, συμπεριφέρεται σωστά στην καθημερινότητά του, στον τουρίστα, στην δουλειά του, στο πώς οδηγεί, και και και, σίγουρα η όλη εικόνα μπορεί να βελτιωθεί. Δεν κοστίζει τίποτα.

Βέβαια σαν την Σάμο δεν έχει αλλά.....:xalara:
Ελλαδα κ ξερο ψωμί! :p Μα και φυσικά υπάρχουν πανεμορφα μερη, καλοι ανθρωποι εξυπηρετικοι, οργανωση ακόμα κ στην πιο μικρη λεπτομέρεια. Δεν νομίζω να ειπε καποιος το αντίθετο! Απλα με λυπει το γεγονός οτι ενω καταγομαι απο μία πανεμορφη χωρα, μοιραζομαι το ποσο όμορφα περασα σ ενα ταξιδι κ πεταω ταυτόχρονα τα υποτιμητικά καρφιά οχι σαν εμας εδω. Σαν εμας εδω και τελεία. Εγω ως γυναικα τα αναλυω ολα. Σαν εμας εδω? Συνεχιζω την προταση τους... τι εννοει? Τι ειμαστε εμεις εδω κακομοιρηδες, τυποτενιοι? Καπως ετσι... οχι οτι είμαι οπισθοδρομικη εθνικιστρια κλπ κλπ! Η Χαλκιδική ειναι τρελα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.464
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom