Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Αν δεν μας πεις ακρινη ημερομηνια, ωρα και εισπραξη της πρωτης μερας δεν θαμπωνομαστε!
Περα απο την πλακα θυμασαι και τον μηνα που εχουν ανοιξει τα μαγαζια της πολης σου? Τι μνημη ειναι αυτη?
Μακάρι να είχα τέτοια μνήμη.Η απάντηση είναι ότι ένας από την αρχική ιδρυτική ομάδα είναι φίλος και από εκείνον έμαθα τον μήνα.Πάντως μακριά από μένα η προσπάθεια θαμπώματος🙂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Να επαναφέρω λίγο το νήμα στη τάξη, μιας και παρέκλινε αρκετά με τις αναφορές μου στη Θεσσαλονίκη και τη νύχτα της.

Λίγες μόλις ώρες στο Βιετνάμ και συναντάμε το κλασσικό πλανόδιο πάγκο με τα «βρώμικα» που θα λέγαμε και στη χώρα μας, βλέποντας τη κυριούλα να ψήνει τα σουβλάκια με μεγάλη επιμέλεια.

Η πείνα μας ήταν αρκετά μεγάλη μετά από τόσες ώρες ταξίδι και μερικές μπύρες που ήπιαμε για το καλό, ωστόσο η δική μου επιφύλαξη βλέποντας το τρίπτυχο (πάγκος-κρέας-Ασία) ήταν μεγαλύτερη.

Ej2.jpg


Βέβαια ο Λάκωνας που χα μαζί μου τι να καταλάβει από τέτοια (ωμά τα τρώνε στο χωριό του :haha: ) οπότε και φρόντισε να κάμψει τις αντιστάσεις μου με πειστικά επιχειρήματα του τύπου «σιγά μωρε μλκ τι θα πάθουμε».
Ρωτήσαμε -έτσι για να κάνουμε την ερώτηση- αν είναι χοιρινό κάτι για το οποίο μας διαβεβαίωσε, και πήραμε από ένα να δοκιμάσουμε, σε τιμή πάνω κάτω 50 λεπτών του ευρώ. Λίγο μετά πήραμε και δεύτερο.

Δε πρόκειται να ξεχάσω πόσο νόστιμο τελικά ήταν, κάτι που ενδεχομένως να οφείλονταν και σε μια απροσδιόριστη σως που τα συνόδευε ολίγον τι καυτερή, αλλά και τη λεπτομέρεια πριν το σερβίρισμα, όπου η κυρία απομάκρυνε προσεχτικά με ψαλιδάκι παρακαλώ τα καμένα μέρη του κρέατος!

Εννοείται ότι ξαναφάγαμε το ίδιο στις μέρες που ακολούθησαν, άφοβα πλέον.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Στο Μαρόκο η κατανάλωση ψαριού δεν είναι σπουδαία υπόθεση. Η γεύση όμως είναι. Τόσο που παρέκαμψα και τα στομαχικά μου θέματα κι έφαγα ψάρι και λαχανικά τηγανιτά και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Για μια τηγανιά ψαριών από τα παρακάτω, η οποία δε φαίνεται αλλά είναι τεράστια και πολυποίκιλλη συν τα λαχανικά, το ψωμί και το νερό, πληρώσαμε κάπου στα 14 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Την τιμή μην την παίρνετε τοις μετρητοίς , κόβουν φάτσες πρώτα :haha:

maroc2.jpeg


maroc1.jpeg


Δε νομίζω να έχω ξαναφάει τόσο νόστιμα ψάρια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο Μαρόκο η κατανάλωση ψαριού δεν είναι σπουδαία υπόθεση. Η γεύση όμως είναι. Τόσο που παρέκαμψα και τα στομαχικά μου θέματα κι έφαγα ψάρι και λαχανικά τηγανιτά και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Για μια τηγανιά ψαριών από τα παρακάτω, η οποία δε φαίνεται αλλά είναι τεράστια και πολυποίκιλλη συν τα λαχανικά, το ψωμί και το νερό, πληρώσαμε κάπου στα 14 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Την τιμή μην την παίρνετε τοις μετρητοίς , κόβουν φάτσες πρώτα :haha:

View attachment 335641

View attachment 335642

Δε νομίζω να έχω ξαναφάει τόσο νόστιμα ψάρια.
Και ωραίο, βολικό σύστημα σερβιρισματος. Αφού θα κάνεις χάλια το τραπέζι έτσι κι αλλιώς, τι τα θέλεις τα πιάτα? Όλα στη λαδόκολλα. ;)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Και ωραίο, βολικό σύστημα σερβιρισματος. Αφού θα κάνεις χάλια το τραπέζι έτσι κι αλλιώς, τι τα θέλεις τα πιάτα? Όλα στη λαδόκολλα. ;)
Πες μου ότι δεν το χεις δει αυτό και στην Ελλάδα να κάνω το σταυρό μου και είμαι και άθεη
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Πες μου ότι δεν το χεις δει αυτό και στην Ελλάδα να κάνω το σταυρό μου και είμαι και άθεη
Σέσουλας στο Περιστέρι, παϊδάκια μόνο στην λαδόκολα. Τα πιάτα απαγορεύονται, που λέει ο λόγος...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μπάρμπα Μήτσος στον άγιο Δημήτριο με μόνο τρία κυριως: χοιρινη, μπιφτεκια και λουκάνικα τα σερβίρει στη λαδοκολλα μ'ενα βουνό από πατάτες τηγανιτές. Τιμές; Νομίζεις ότι τον κλεβεις! Κάπως έτσι με χτυπάει η νοσταλγία!

Έχω φάει κι εγώ τα ψάρια με το κιλό στην λαδοκολλα στην essaouira. Πολύ δυνατά!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πες μου ότι δεν το χεις δει αυτό και στην Ελλάδα να κάνω το σταυρό μου και είμαι και άθεη
Μην τον κάνεις, αλλά όχι δεν μου έχει τύχει. Και από τα υπόλοιπα σχόλια μάλλον είμαι η εξαίρεση. @paefstra άλλη έχει το όνομα και άλλη έχει τη χάρη. Στα σαλόνια όπου συχνάζω μόνο πιάτα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom