Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Η Ιταλία είναι μια χώρα που έχει άπειρες επιλογές για φαγητό στο χέρι. Θα επικκεντρωθώ σε πράγματα που έχω δοκιμάσει και μου αρέσουν. Δεν έχω πάει Σικελία που φημίζεται για το street food της.

Θα ξεκινήσω μ'ένα υλικό για σάντουιτς που είναι και το αγαπημένο μου, την περίφημη porchetta! Χοιρινό που ψήνεται στο φούρνο για ώρες με διάφορα μυρωδικά. Συνήθως το βρίσκετε σε μαγαζιά με σάντουιτς με φρέσκο ψωμί! Είναι τόσο νόστιμο που το προτιμώ σκέτο με το ψωμί χωρίς κανένα λαχανικό ή σάλτσα.

1604222041487.png


Σε πιο χαλαρό σνακ υπάρχουν τα τοστάκια χωρίς κόρα, tramezzini. Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί υλικών που μπορείτε να βρείτε και μεταξύ αυτών και porchetta. Ιδανικά προτιμώ να κάτσω σε τραπέζι για να τα φάω γιατί ταιριάζουν με μπύρα ή aperol spitz. Πολύ δυνατό μαγαζί με tramezzini είναι το bar nazionale στην Πάντοβα. Το ένα έχει γύρω στα 2ε. Η φωτογραφία είναι απ΄το bar nazionale, αλλά όχι δική μου.

1604222499974.png


H focaccia είναι απ΄τις αγαπημένες μου ζύμες. Μπορεί να έχω μόλις φάει και αν περάσω από φούρνο να μην μπορώ να αντισταθώ αν και σκαστός. Αγαπημένος μου συνδυασμός focaccia με μορταδέλα.

1604222709041.png



Σε διάφορες χώρες υπάρχουν τηγανητές ζύμες με γέμιση. Οι Ιταλοί έχουν κάνει την κίνηση ματ και έχουν προσθέσει σάλτσα ντομάτας. Αναφέρομαι στο panzerotti! Μόνο που θέλει προσοχή η πρώτη μπουκιά γιατί καίει σα διάολος.

1604223325527.png
 

Attachments

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Δεν υπάρχει αμφιβολία πως οι Ιταλοί ξέρουν να τρώνε!!!
Με αυτά τα μικρά τηγανιτά ξαδελφάκια του Calzone, τα Panzeroti είχα πάθει ζημιά! Όχι μόνο γιατί τα δοκίμαζα όπου τα έβρισκα αλλά γιατί τις μισές φορές από αυτές ή έκαιγα τα χείλια και τη γλώσσα μου ή αποκτούσα παράσημα στις μπλούζες και τα πουκάμισα από τη καυτή σάλτσα που έτρεχε από παντού!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ απόλυτα με τον @Señor_Nada, η περίφημη porchetta αποτελεί εξαιρετικό έδεσμα.
Αν και οφείλω να ομολογήσω πως τη καλύτερη τη πέτυχα σε καντίνα της Ρώμης, όπου πέρα από το χοιρινό τη συνόδευαν με μια φέτα παλαιού κασσεριού, εκλεκτού ελαιόλαδου και φρεσκοτριμμένου πιπεριού, δε μπορώ να ξεχάσω την κλασσική εκδοχή που δοκιμάσαμε μια βραδιά στα στενά της Φλωρεντίας:

IMG_20190325_004756.jpg


Mε την απαραίτητη παγωμένη για συνοδευτικό φυσικά ;)
 
Last edited:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Hawaii,στο νησί Oahu,οδηγώντας και πλησιάζοντας την Βόρεια Ακτή, την γνωστή για τα μεγάλα κύματα και τους επαγγελματικούς αγώνες σέρφινγκ,βλέπουμε στα δεξιά μας την πολύχρωμη καντίνα με την δελεαστική επιγραφή και κάποιον να δίνει παραγγελία.
γαρίδρς 1 (1).JPG

γαρίδρς 4 (2).JPG


Σταματάμε αμέσως και πλησιάζουμε να δούμε τι έχει.Γαρίδες φυσικά, αλλά με τι γεύσεις !!!!!!

γαριδες 2.JPG


Ηταν ένα από τα καλύτερα street food που έχω φάει........................

γαρίδρς 4 (1).jpg
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Συμφωνώ απόλυτα με τον @Señor_Nada, η περίφημη porchetta αποτελεί εξαιρετικό έδεσμα.
Αν και οφείλω να ομολογήσω πως τη καλύτερη τη πέτυχα σε καντίνα της Ρώμης, όπου πέρα από το χοιρινό τη συνόδευαν με μια φέτα παλαιού κασσεριού, εκλεκτού ελαιόλαδου και φρεσκοτριμμένου πιπεριού, δε μπορώ να ξεχάσω την κλασσική εκδοχή που δοκιμάσαμε μια βραδιά στα στενά της Φλωρεντίας:

View attachment 330519

Πάντα με την απαραίτητη παγωμένη για συνοδευτικό φυσικά ;)
Η Πορκέτα είναι όντως από τις πιο νόστιμες λιχουδιές του δρόμου που αν και προέρχεται από την κεντρική Ιταλία μπορείς να την βρεις παντού. Στη Lazio μάλιστα θεωρείται ένα απο τα δύο εμβληματικά γαστρονομικά προϊόντα μαζί με το pecorino romano.Εκεί το έφαγα πριν πολλά χρόνια και ακόμα θυμάμαι την τέλεια γεύση του με έντονα αρώματα δενδρολίβανου και σκόρδου και λεπτές φέτες πεκορίνο που έλιωναν μέσα στο πανίνι!!!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της εξάπλωσής της και εκτός συνόρων είναι το γνωστό "Italian pulled pork,"ή "roast pork," σάντουιτς που βρίσκουμε σε πολλές περιοχές της Β.Αμερικής και είναι ένα απο τα εκεί δημοφιλή φαγητά του δρόμου.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Hawaii,στο νησί Oahu,οδηγώντας και πλησιάζοντας την Βόρεια Ακτή, την γνωστή για τα μεγάλα κύματα και τους επαγγελματικούς αγώνες σέρφινγκ,βλέπουμε στα δεξιά μας την πολύχρωμη καντίνα με την δελεαστική επιγραφή και κάποιον να δίνει παραγγελία.
View attachment 330520
View attachment 330524

Σταματάμε αμέσως και πλησιάζουμε να δούμε τι έχει.Γαρίδες φυσικά, αλλά με τι γεύσεις !!!!!!

View attachment 330521

Ηταν ένα από τα καλύτερα street food που έχω φάει........................

View attachment 330523
Το #4 και το #6 εις διπλούν παρακαλώ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.532
Likes
8.474
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
'Αλλη μία χώρα με έντονη street food κουλτούρα είναι το Μεξικό. Το παράξενο για εμένα ήταν ότι ενώ μου άρεσε γενικά η κουζίνα τους πολύ, το street food τους δεν μου άρεσε. Έχουν ορισμένα πράγματα που και να με πλήρωνες δεν τα δοκίμαζα όπως τις elotes, καλαμπόκι βουτηγμένο σε μαγιονέζα και σκόνη τσίλι. Ανατριχιάζω και μόνο στην ιδέα!

1604504125564.png


Σε αυτά που δοκίμασα και δεν μου άρεσαν καθόλου ανήκει το tlacoyo. Φαγητό που τρώνε οι Μεξικάνοι απ'την προϊσπανική περίοδο. Ζύμη από καλαμποκάλευρο ψημένη σε πλάκα με διάφορα χορταρικά και ένα άνοστο τυρί. Μπορεί να έτυχε αυτή που έφαγα εγώ να ήταν κακή. Μου θύμισε αυτό που λέμε στην Λακωνία σαϊτι σε πολύ χειρότερη εκδοχή. Είναι πάντως μια επιλογή για χορτοφάγους.

1604504615996.png


Σε κάτι γλυκό τώρα, στην περιοχή Yucatan έχουν την marqesuita. Μοιάζει με πιο σκληρή/τραγανή κρέπα. Όσο περίμενα στην ουρά άκουγα τους μπροστινούς να παραγγέλνουν με νουτέλα και τυρί. Λέω δεν μπορεί, μάλλον κάτι δεν ακούω καλά. Φτάνει η σειρά μου και ζητάω μία με νουτέλα. Και τυρί; Όχι απαντώ, την ετοιμάζει και με ρωτάει να σου ρίξω τώρα το τυρί; Όχι απάντησα πιο γρήγορα κι απ'τη σκια μου. Τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν ξέρω αν το τυρί θα την έκανε καλύτερη, αλλά δεν με τραβάγε ο συνδυασμός για να δοκιμάσω.

1604504984693.png


Για να μην κλείσω με αρνητισμό, άφησα για το τέλος το καλύτερο που είναι τα σάντουιτς που έχουν. Πραγματικά γίνεται χαμός! Ανάλογα την περιοχή μπορεί να τα αναφέρουν με άλλο όνομα cemitas, tortas, gorditas όλα ένα κι ένα. Βάζουν τόσα υλικά που είναι δύσκολο να δαγκώσεις! Από τα πιο κλασσικά είναι το milanesa με κοτόπουλο πανέ που δεν τσιγκουνεύονται την μερίδα. Φοβερό μαγαζί με cemitas ήταν το la poblanita στην puebla https://www.tripadvisor.es/Restaura...ita-Puebla_Central_Mexico_and_Gulf_Coast.html και για piadinas (αν κι αυτό πάει στην Ιταλία κανονικά!) το pachamam στο San Cristobal de las casas https://www.tripadvisor.com/Restaur...n_Cristobal_de_las_Casas_Southern_Mexico.html. Μιλάμε για τέτοια έπη με λιγότερα από 5ε....

1604506025535.png


1604505966586.png
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Street food στο Buenos Aires,στη γειτονιά La Boca,στο περίφημο σοκάκι El Caminito. Σπίτια από τσίγκινες παράγκες ζωγραφισμένες με έντονα χρώματα,μουσικές,πλανόδιοι καλλιτέχνες,χορευτές του tango και βέβαια πολλά ψητοπωλεία με τα γνωστά Αργεντίνικα κρέατα.Ικανοποίηση όλων των αισθήσεων....................

Boca.jpg
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Street food στο Buenos Aires,στη γειτονιά La Boca,στο περίφημο σοκάκι El Caminito. Σπίτια από τσίγκινες παράγκες ζωγραφισμένες με έντονα χρώματα,μουσικές,πλανόδιοι καλλιτέχνες,χορευτές του tango και βέβαια πολλά ψητοπωλεία με τα γνωστά Αργεντίνικα κρέατα.Ικανοποίηση όλων των αισθήσεων....................

View attachment 330929
Ας μην ξεχνάμε και τις εμπανάδας, υπάρχουν κι αλλού στον κόσμο, αλλά σαν την Αργεντινή δεν έχει
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πρώτη μέρα του νέου lockdown ή απαγορευτικού κατά Μπαμπινιώτη και θεωρώντας δεδομένο ότι πολλοί από εμάς θα αφιερώσουμε αρκετές ώρες στην κουζίνα λέω να συνεχίσω την αναδρομή μου στα street foods της Ν.Κορέας.
Σήμερα λοιπόν θα φάμε κοτόπουλο.

Ένα από τα πολύ δημοφιλή και εξαιρετικά αγαπημένα μου πιάτα με βάση το κοτόπουλο είναι το KFC που σε αυτή την περίπτωση τα αρχικά σημαίνουν Korean Fried Chicken παρόλο που παραπέμπουν στην γνωστή αμερικάνικη αλυσίδα Kentucky Fried Chicken με την οποία παρουσιάζουν αρκετές ομοιότητες.

420px-Iksan_City_48_Korean_Style_Fried_chicken.jpg


Το κοτόπουλο είναι μια από τις πιο διαδεδομένες και φτηνές επιλογές κρέατος παγκοσμίως. Στην Ανατολική Ασία καταναλώνεται επίσης σε μεγάλες ποσότητες και είναι μία από τις άφθονες και φτηνές λύσεις για φαγητό του δρόμου.Ανέφερα ήδη τα φημισμένα Yakitori αλλά και την Mizutaki soup στην Ιαπωνία.

Το κοτόπουλο λοιπόν ως πρώτη ύλη δεν θα μπορούσε να λείπει και από τις επιλογές μας για μια νόστιμη και οικονομική λύση street food περιδιαβαίνοντας τους δρόμους της γειτονικής χώρας της Ν.Κορέας, η κουζίνα της οποίας είναι μια, επιτυχημένη τις περισσότερες φορές, μίξη Ιαπωνικής και Κινεζικής κουλτούρας.

Το KFC (Korean Fried Chicken) που συνήθως ονομάζεται chikin (치킨) είναι μια ποικιλία από διάφορα μέρη κοτόπουλου που διπλοτηγανίζονται παίρνοντας έτσι την ιδιαίτερα τραγανή και λιγότερο λιπαρή υφή τους από την γνωστή αμερικάνικη version.

Όλο και περισσότερο δημοφιλές τα τελευταία χρόνια, το τηγανητό κοτόπουλο της Κορέας γεννήθηκε περίπου την εποχή Κορεατικού πολέμου όπου Αμερικανοί στρατιώτες έφεραν μαζί τους αυτόν τον τρόπο μαγειρέματος Οι συνταγές εξελίχθηκαν τις επόμενες δεκαετίες και αναπτύχθηκαν κατά τη διάρκεια της ασιατικής οικονομικής κρίσης του 1997, όταν τα υψηλά ποσοστά ανεργίας οδήγησαν πολλούς άνεργους εργαζόμενους να δημιουργήσουν τις δικές τους αλυσίδες τηγανιτού κοτόπουλου για να επιβιώσουν.

kyochonchicken7.jpg


ΟΙ επικρατέστερες επιλογές είναι η βασική huraideu (후라이드 치킨) για αυτούς που θέλουν απλά μια πλούσια γεύση τηγανιτού και τραγανού κοτόπουλου χωρίς ιδιαίτερες προσμίξεις αλλά και η πιο διαδεδομένη, για τους κορεάτες τουλάχιστον yangnyeom (양념 치킨) όπου τα κομμάτια του κοτόπουλου μετά το τηγάνισμα επικαλύπτονται με μια ιδιαίτερα καυτερή και ελαφρώς γλυκιά κολλώδη πάστα που του δίνει έναν ξεχωριστό χαρακτήρα.

1.-Korean-Fried-Chicken.jpg


Μπορείτε να το βρείτε πολύ εύκολα παντού σαν μια φτηνή και νόστιμη επιλογή πρόχειρου φαγητού σε υπαίθριες καντίνες ή μικρά μαγαζάκια μερικών τετραγωνικών που στο δίνουν σε πακέτο. Καταναλώνεται ως γεύμα, ορεκτικό, anju (συνοδευτικό φαγητό για ποτά) ή ακόμα και ως γρήγορο σνακ.

Και ένα video από μια αγαπημένη μου μαγείρισσα . Το κανάλι της είναι πλούσιο και πολύ ενδιαφέρον και μπορείτε εύκολα να ξεσηκώσετε πολλές από τις συνταγές της.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom