Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μια Σκωτσεζικη συνεισφορα

View attachment 331819
Σκοτς εγκς. Απο αριστερα προς τα δεξια: με χαγκις, μπλακ πουτινγκ, χοιρινο και χοιρινο με chorizo.
Μιά τόσο δημοφιλή λιχουδιά που όμως δεν έχω γευτεί ποτέ ούτε έχω δοκιμάσει να το φτιάξω. Νόστιμο ακούγεται. Έχουμε κάποια παραδοσιακή συνταγή για να πειραματιστούμε στο σπίτι?
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μιά τόσο δημοφιλή λιχουδιά που όμως δεν έχω γευτεί ποτέ ούτε έχω δοκιμάσει να το φτιάξω. Νόστιμο ακούγεται. Έχουμε κάποια παραδοσιακή συνταγή για να πειραματιστούμε στο σπίτι?
Είναι πολύ καλό ειδικά σαν σνακ για την μπίρα στην παμπ όταν πιάνουν λιγούρες. Δεν έχω φτιάξει ποτέ οπότε δεν μπορώ να προτείνω συνταγή. Ενημέρωσέ μας αν πειραματιστείς!
Παρεπιπτόντως, αν και η φωτό είναι από Σκωτία, η προέλευση των Σκοτς Εγκς είναι ακόμα θέμα διαμάχης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είναι πολύ καλό ειδικά σαν σνακ για την μπίρα στην παμπ όταν πιάνουν λιγούρες. Δεν έχω φτιάξει ποτέ οπότε δεν μπορώ να προτείνω συνταγή. Ενημέρωσέ μας αν πειραματιστείς!
Παρεπιπτόντως, αν και η φωτό είναι από Σκωτία, η προέλευση των Σκοτς Εγκς είναι ακόμα θέμα διαμάχης.
Κάνε μια περιγραφή να πάρουμε μια ιδέα. Που το βάζουν τόσο πορκ? :haha:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Κάνε μια περιγραφή να πάρουμε μια ιδέα. Που το βάζουν τόσο πορκ? :haha:

Πήρα ένα να σας δείξω...

Τρώγεται ζεστό ή κρύο, προτιμώ κρύο. Έχει σχήμα μπάλας και είναι τηγανισμένο.

IMG_8952.JPG


Όταν το δαγκώσεις βλέπεις ότι έχει μια στρώση από τριμένη φρυγανιά, μια στρώση από χοιρινό με μπαχαρικά και στο εσωτερικό ένα ολόκληρο αυγό.

IMG_8954.JPG


Τώρα νομίζω το πάχος, περιεχόμενο και η σκληρότητα των εξωτερικών στρώσεων παίζουν ρόλο.. προσωπικά τα προτιμώ λεπτά και ξεροψημένα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πήρα ένα να σας δείξω...

Τρώγεται ζεστό ή κρύο, προτιμώ κρύο. Έχει σχήμα μπάλας και είναι τηγανισμένο.

View attachment 331830

Όταν το δαγκώσεις βλέπεις ότι έχει μια στρώση από τριμένη φρυγανιά, μια στρώση από χοιρινό με μπαχαρικά και στο εσωτερικό ένα ολόκληρο αυγό.

View attachment 331829

Τώρα νομίζω το πάχος, περιεχόμενο και η σκληρότητα των εξωτερικών στρώσεων παίζουν ρόλο.. προσωπικά τα προτιμώ λεπτά και ξεροψημένα.
Ευχαριστώ! Άμεση live εξυπηρέτηση. Σε έβαλα να το φας κιόλας :bounce:
Νομίζω θα μου άρεσε. Είναι κιμάς ή σε στυλ σκαλοπινι το χοιρινό?
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ευχαριστώ! Άμεση live εξυπηρέτηση. Σε έβαλα να το φας κιόλας :bounce:
Νομίζω θα μου άρεσε. Είναι κιμάς ή σε στυλ σκαλοπινι το χοιρινό?
Μείγμα κιμά είναι ή και το εσωτερικό από χοντρά λουκάνικα με μυρωδικά και μπαχαρικά που εφόσον τυλίξεις το αυγό και το κλείσεις μέσα του το πανάρεις όπως το σνίτσελ με αλεύρι, αυγό φρυγανιά.
Ψήνομαι να το φτιάξω μια από αυτές τις μέρες να δούμε πως θα βγει.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ευχαριστώ! Άμεση live εξυπηρέτηση. Σε έβαλα να το φας κιόλας :bounce:
Νομίζω θα μου άρεσε. Είναι κιμάς ή σε στυλ σκαλοπινι το χοιρινό?
Πιο πολύ σε περιεχόμενο χοιρινού λουκάνικο μου φαίνεται. Και στις συνταγές που βλέπω λέει πάρτε ένα χοιρινό λουκάνικο και βγάλτε την πέτσα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Πιο πολύ σε περιεχόμενο χοιρινού λουκάνικο μου φαίνεται. Και στις συνταγές που βλέπω λέει πάρτε ένα χοιρινό λουκάνικο και βγάλτε την πέτσα.
Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η version του Gordon Ramsay με black pudding και ξινόμηλο που λογικά θα σπάει την υπερβολική λιπαρότητα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.518
Likes
8.423
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
@Thalassaki εσύ ανοιξες αυτό το κανάλι; :p



Αυτά τα pancakes μου θυμίζουν το Γαλλικό île flottante που εμφανισιακά μου φαινόταν ωραίο και όταν δοκίμασα και μου ήρθε η αυγουλίλα καταριόμουν θεούς και δαίμονες.

Ευτυχώς που πόσταρες @interted τα scotch eggs. Τα φωτογράφισα στο μυαλό μου για να μην τα δοκιμάσω νομίζοντας ότι είναι κεφτέδες.

Μην δίνετε σημασία έχω αυγουλιλοφοβία!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτά τα pancakes μου θυμίζουν το Γαλλικό île flottante που εμφανισιακά μου φαινόταν ωραίο και όταν δοκίμασα και μου ήρθε η αυγουλίλα καταριόμουν θεούς και δαίμονες.

Ευτυχώς που πόσταρες @interted τα scotch eggs. Τα φωτογράφισα στο μυαλό μου για να μην τα δοκιμάσω νομίζοντας ότι είναι κεφτέδες.

Μην δίνετε σημασία έχω αυγουλιλοφοβία!
île flottante= επιπλέον νησί;

Τόσο μεγάλοι κεφτέδες δυσκολα νομιζω. Καλά αυτά τα σκοτσέζικα αυγά είναι για δυνατούς παίκτες, προσωπικά βρίσκω ακόμη πιο απωθητικό το κρεάς+ το τηγανιτό. Αλλά φαντάζομαι ότι για τους φίλους θα είναι ελκυστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom