Ο Γύρος του Κόσμου σε street food bites!

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το καλύτερο θα το βρεις στο Express στην Τούμπα,ο μοναδικός κάθετος γύρος στα κάρβουνα.
Ο αδερφός μου (εξπερ στο πιτόγυρο) τρώει έναν από τη Σταυρούπολη νομίζω, ο οποίος είναι απλά υπέροχος. Και το λέω εγώ που είμαι το αντιδιαμετρικά αντίθετό του στο φαγητό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Τι να πρωτοθυμηθώ, Ark, Nice pair, Έκκεντρον (με ατέλειωτη πικοιλία από μπύρες), το ιστορικό Φλου (έκλεισε δυστυχώς πρόσφατα), ένα στενό παραδίπλα ο Λωτός. Περνώντας τη Παύλου Μελά και μπαίνοντας στη Λώρη Μαργαρίτη, το Kingston, ο Βυθός, το Cafe Chris, το Σικ και η συνέχεια σε ένα ακόμα δρόμο - σημείο αναφοράς, τη Προξένου Κορομηλά με το Λουκυ Λουκ, το Νερο που καίει, το Δον Κιχώτη, το Εθνικ κτλ κτλ. Η λίστα είναι ατελείωτη για τα χρόνια εκείνα.
Κοιτα που μπορει και να συναντηθηκαμε καποτε εκει στα highlighted. Κραταω τα βασικα μου στεκια ακομη και τωρα οποτε παω Θεσσαλονικη:, τον Θερμαικο, το Νικης 35 και το παναρχαιο αλλα ιστορικο De Facto.
Πωπω τι μου θυμισες, μια περιοδο που σχεδον ζουσαμε στους δρομους απο το πρωι ως το βραδυ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κοιτα που μπορει και να συναντηθηκαμε καποτε εκει στα highlighted. Κραταω τα βασικα μου στεκια ακομη και τωρα οποτε παω Θεσσαλονικη:, τον Θερμαικο, το Νικης 35 και το παναρχαιο αλλα ιστορικο De Facto.
Πωπω τι μου θυμισες, μια περιοδο που σχεδον ζουσαμε στους δρομους απο το πρωι ως το βραδυ.
Δηλαδή υπονοείς ότι ΕΣΥ δεν πήγαινες στο Sante;;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Δηλαδή υπονοείς ότι ΕΣΥ δεν πήγαινες στο Sante;;;;
Ειχα παει καναδυο φορες. Γενικα δεν το ειχα στεκι.
Προσθετω το Malt ' n jazz που ανεφερε ο @Dr Snoopy , απο το οποιο ειχα προμηθευτει αφισα, την εχω τυλιγμενη ρολο τοσα χρονια και εχει ιστορικη αξια πλεον :).
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Τι να πρωτοθυμηθώ, Ark, Nice pair, Έκκεντρον (με ατέλειωτη πικοιλία από μπύρες), το ιστορικό Φλου (έκλεισε δυστυχώς πρόσφατα), ένα στενό παραδίπλα ο Λωτός. Περνώντας τη Παύλου Μελά και μπαίνοντας στη Λώρη Μαργαρίτη, το Kingston, ο Βυθός, το Cafe Chris, το Σικ και η συνέχεια σε ένα ακόμα δρόμο - σημείο αναφοράς, τη Προξένου Κορομηλά με το Λουκυ Λουκ, το Νερο που καίει, το Δον Κιχώτη, το Εθνικ κτλ κτλ.
Ξέχασες τον Παπαγάλο στη Ναυαρίνου κσι το Libido στα λαδαδικα.... Αν πεις ότι δεν τα ξέρεις δεν θα σου ξαναμιλήσω νησιωτη, να ξέρεις :p

ΥΓ. Το Ark ήταν από τα καλύτερα ροκαδικα της Θεσσαλονίκης. -
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
psilos3 να συμπληρώσω λίγο την λίστα σου με De Facto,Berlin,Σελήνη, Rainbow, Jazz, Sante, Μανδραγόρας, Δον Κιχώτης, Εναλλάξ,Λωτός,Splendid,Maltn΄Jazz κτλ
Ωραία χρόνια - όμορφη η νύχτα της πόλης.
Μόνο το Berlin & το Malt νομίζω ότι εξακολουθούν να υφίστανται. Α ναι, και ο αγαπημένος Λωτός, πήγα το περασμένο χειμώνα, ίδιος κι απαράλλαχτος.
η δεύτερη καντίνα της Mama Tereza,η πρώτη ήταν ανατολικά στον δρόμο για το αεροδρόμιο
Ακριβώς. Εδραιώθηκε μάλιστα από τα πολλά θερινά μπουζουξίδικα στα τέλη των 90s.
Όσο για το μαύρο, μυθικών διαστάσεων μαγαζί!
Είναι και το άλλο στη Περραιβού (μου διαφεύγει το όνομα) που αρνείται μάλιστα πεισματικά να βάλει delivery έως τώρα. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κοιτα που μπορει και να συναντηθηκαμε καποτε εκει στα highlighted.
Δε μου κάνει καθόλου εντύπωση ;)Ιστορικότατο το De facto, αγαπημένος δε ο Θερμαϊκός!

Ξέχασες τον Παπαγάλο στη Ναυαρίνου κσι το Libido στα λαδαδικα.... Αν πεις ότι δεν τα ξέρεις δεν θα σου ξαναμιλήσω νησιωτη, να ξέρεις :p
Παπαγάλο πήγαινα από εποχές λυκείου ακόμα ακόμα. Για να ακούσω Long Live. Ιστορικές στιγμές στην υπόγα, θρυλική η οικοδομή με τα άλλα δύο ροκάδικα και το Mayfair ένα ημιυπόγειο παραδίπλα.
Για Libido δεν έχω άποψη, αν είναι στη πρώτη εποχή των Λαδάδικων λίγο δύσκολο...

ΥΓ. Το Ark ήταν από τα καλύτερα ροκαδικα της Θεσσαλονίκης. -
Μυρωδιά και ήχος από το κλασσικό, το αυθεντικό, το πατροπαράδοτο Βινύλλιο, μ' έναν Dj να πίνει βότκα σε ποτήρι μπύρας με φουλ πάγο και το μπαρ γεμμάτο μαλιάδες. Έπικές στιγμές.

(Μηχανή του Χρόνου - Θεσσαλονίκη το κάναμε το νήμα :haha::haha:)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παπαγάλο πήγαινα από εποχές λυκείου ακόμα ακόμα. Για να ακούσω Long Live. Ιστορικές στιγμές στην υπόγα, θρυλική η οικοδομή με τα άλλα δύο ροκάδικα και το Mayfair ένα ημιυπόγειο παραδίπλα.
Για Libido δεν έχω άποψη, αν είναι στη πρώτη εποχή των Λαδάδικων λίγο δύσκολο...
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι. Εγώ μιλώ από το '95 και μετά. Στον Παπαγάλο πήγαινα τον πρώτο χρόνο και δεν πέτυχα τις ένδοξες στιγμές του. Μετά απλά ψόφησε. Το ανέφερα γιατί εσύ μεγάλωσες εδώ. Εγώ πήγαινα πιο πολύ Ark, Berlin,lucky luke (και αυτό δεν το πέτυχα στις δόξες του, αλλά είχε χαρακτήρα αυτό το μπαρ όντως!), Malt' n Jazz (πηγαίνω ακόμα, παρόλο που άλλαξε ύφος το μαγαζί), Διατηρητεο και για ένα φεγγάρι δούλεψα στο Εκκεντρον.
Το Libido ήταν το πιο "καθαρό" ροκαδικο στα Λαδαδικα όταν πρώτο ήρθα εδω. Έπαιζε πολύ καλή ροκ μουσική και όχι αηδίες όπως το "1990", ένα άλλο μαγαζί που ήθελε να λέγεται ροκαδικο αλλά δεν ήταν. Στο Libido παραλίγο να δουλέψω κιόλας και έχω ακόμα και μπλουζάκι
DSC_4930.JPG


Μυρωδιά και ήχος από το κλασσικό, το αυθεντικό, το πατροπαράδοτο Βινύλλιο, μ' έναν Dj να πίνει βότκα σε ποτήρι μπύρας με φουλ πάγο και το μπαρ γεμμάτο μαλιάδες. Έπικές στιγμές.
Ατελείωτα ξενύχτια!.... Αλησμόνητο!

Sorry για το off topic από εμένα. Για να ξαναμπώ on topic θα πω μία λέξη "Τσαρουχας"!!!!

Να είστε καλά, μου θυμησατε πολλά...
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Ο αδερφός μου (εξπερ στο πιτόγυρο) τρώει έναν από τη Σταυρούπολη νομίζω, ο οποίος είναι απλά υπέροχος. Και το λέω εγώ που είμαι το αντιδιαμετρικά αντίθετό του στο φαγητό.
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικά ούτε ξέρω κάποιον προς τα εκεί.Πάντως το Express είναι, απ' όσο ξέρω, το μοναδικό στην πόλη που έχει γύρο στα κάρβουνα.Ας μας πει όμως ο αδερφός σου κι αυτόν στην Σταυρούπολη για να τον δοκιμάσω :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι. Εγώ μιλώ από το '95 και μετά. Στον Παπαγάλο πήγαινα τον πρώτο χρόνο και δεν πέτυχα τις ένδοξες στιγμές του
38. Στο Παπαγάλο πρωτοπήγα γύρω στο 1998. Στα άλλα πήγαινα αρκετά, στο δε Έκκεντρον φανατικά μεταξύ 99-03.
Για να ξαναμπώ on topic θα πω μία λέξη "Τσαρουχας"!!!!
Αγαπάμε ο,τι σερβίρει πατσά στη πόλη αυτή 💛:

IMG_20191109_053351.jpg


(On topic Ξανά)
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Είναι και το άλλο στη Περραιβού (μου διαφεύγει το όνομα) που αρνείται μάλιστα πεισματικά να βάλει delivery έως τώρα
Μήπως εννοείς τον Κώστα στην Ε.Φίλη, που είναι κάθετος στην Περραιβού;Τελευταία σαν να χάλασε λίγο.Πληροφοριακά καλά πιτόγυρα εκτός από το Express μπορείς να βρεις στον Πάνο (Καλλιπόλεως στην Τούμπα),στον Μάκη(Αριστοτέλους στον Εύοσμο)στον Μίμη(Αγίου Δημητρίου) και κάπως πιο κοντά σου στην Μεσόγειο στην Ραιδεστό:)
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το καλύτερο θα το βρεις στο Express στην Τούμπα,ο μοναδικός κάθετος γύρος στα κάρβουνα.
Δεν είναι ο μοναδικός φίλε μου. Εδώ και 15 τουλάχιστον χρόνια τον έχουμε και στα νότια. Γυρομάστορας στο Χαϊδάρι παλιότερα και τα τελευταία χρόνια στη Νέα Πέραμο στην πλατεία Αγίου Γεωργίου.
Αρκετά παλιότερα υπήρχε γύρος στα κάρβουνα και στον Μπάμπη στην Κηφισιά αλλά δεν έχω πάει εδώ και πολλά χρόνια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom