Ο Δωδεκαλογος της σωστης επιλογης

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ηρθε καλοκαίρι και ως γνωστόν όλοι αποζητούμε το κατάλληλο ξενοδοχείο για λίγες ημέρες ξεκούρασης και γαλήνης. Προς βοήθεια όλων μας λοιπόν , παραθέτω τον παρακάτω κατάλογο πολύ απλά και λαικά, για να μην πέσουμε στην λούμπα. Ιδού ο εντελώς υποκειμενικός δωδεκαλογος της σωστης επιλογης γραμμένος απο εμένα, μετά απο εμπειρίες κερδισμένες με αίμα, έριδες, διαπληκτισμούς, καταρρευση νευρικού
συστήματος, παγωμένων μπάνιων, μπανιστηριού, βρώμας, ψησίματος, παρεξηγήσεων και ενίοτε ακόμα και θλίψης στα όρια της κατάθλιψης

1oν δεν εμπιστευόμαστε ποτέ, ποτέ ποτέ, μα ποτέ, τις φωτογραφίες, στο site όσο εκπληκτικές και να δείχνουν. Δόγμα!! Οποιαδήποτε παράκληση χαρακτηρίζεται αιρετική!!
2ον δεν κλεινουμε ποτέ με χρήματα παρά κάνουμε απλή κράτηση, ώστε να προλάβουμε να το βάλουμε στα πόδια, αν χρειαστεί (δια ταύτα, -απλή παρατήρηση-, φοράμε αθλητικά).
3ον Ελέγχουμε όλους τους χώρους (και τους θαμώνες, διακριτικά βέβαια, μην μας
περάσουν και για γύφτους) πριν πουμε το ναι.
4ον Ελεγχουμε τοποθεσία . Αν είναι απομονωμένα και θες διαβατηρια για να πας, απορρίπτεται χωρίς δεύτερη κουβέντα εκτός αν φοράμε ράσα, μας προσφωνούν πάτερ, θέλουμε να μονάσουμε και ίνδαλμά μας είναι ο Αγιος Ουνούφριος. Αν πάλι ίνδαλμά μας είναι ο Ιμπραίμοβιτς, απλά κόβουμε λάσπη.
5ον Απορριπτουμε με την μία, ξενοδοχεία που έχουν και κοιτώνες, εκτός αν μας έχουν μείνει μόνο 2 ευρώ στην τσέπη, οπότε δεν έχουμε και επιλογή.Διαμένουμε και λέμε και ευχαριστώ. Με δυο ευρώ βρε μπατίρη που θες να πας? Στο Banyan Tree?
6ον. Απορρίπτουμε χωρίς δεύτερη σκέψη, ξενοδοχείο που στην αφιξη μας, μας υποδέχεται ο ιδιος ο ξενοδόχος (ύποπτο, πολύ ύποπτο). Δεν κολακευόμαστε ποτέ, ή θέλει να μας πουλήσει εκδρομές ή απλά συγκινήθηκε διότι έχει να πατήσει άνθρωπος στο ξενοδοχείο του απο τότε που ο Ζολώτας ήταν μαθητούδι και γραμμένος στα λυκόπουλα.
7ον Δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στα σεντόνια, ακόμα και αν το όλο δωμάτιο φαίνεται σε καλή κατάσταση, ο κίνδυνος ελοχεύει παντού.Ο έλεγχος βέβαια να είναι απλός. Δεν χρειάζεται και μικροβιολογικός, εργαστηριακός εξοπλισμός. Μια ματιά αρκεί συνήθως.
8ον Ρωτάμε πάντα, πάντα, πάντα, αν στην τιμή του δωματίου περιλαμβάνονται όλες οι χρεώσεις (φόροι κλπ), εκτός αν την προηγουμένη έχουμε κερδίσει το λαχείο ή δεν μας νοιάζει να μας πιάνουν κορόιδα.
9ο Αν το ολο κτήριο φαίνεται ταλαιπωρημένο και ότι η τελευταία ανακαίνηση έγινε την εποχή των δεινοσαύρων, δεν μπαινουμε καν στο κόπο να δούμε και το δωμάτιο. Θα ειναι χάσιμο χρόνου, αφού και αυτό θα είναι καμμιά χαμοκέλα σίγουρα.
10ον Σε περίπτωση που το ξενοδοχείο βρίσκεται σε μουσουλμανική χώρα, ρωτάμε μπας και είναι κοντά κανένα τζαμί, κανένα τέμενος, εκτός αν έχουμε ξεχάσει το ξυπνητήρι στην πατρίδα και επιθυμούμε να ξυπνάμε απο τις 4 τα ξημερώματα με την θεία φωνή του Ιμάμη της περιοχής.
11ον Αν -λέω αν- τελικα κάνουμε το λαθος και κλείσουμε σε κοτέτσι, προσπαθούμε να το αντιληφθούμε όσον το δυνατόν το συντομότερο, για να μπορεσουμε να κάνουμε τα παράπονά μας και να φυγουμε χωρίς να χρεωθούμε. Αν πάλι είναι αργά ακόμα και για αυτό, τότε... καλά να πάθουμε και εις άλλα με υγείαν!!!
12ον Διευκρινίζουμε (σε ακραίες βέβαια περιπτώσεις) στο υπάλληλο, ότι θεωρούμε άλλο πράγμα το κλιματιστικό και άλλο τον ανεμιστήρα. Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα και επιμένουμε σε αυτό ακόμα και αν προσπαθεί να μας πείσει, ότι ο σκουριασμένος ανεμιστήρας μεγέθους μαμούθ που κρέμεται επικίνδυνα πάνω απο το κρεβάτι ονομάζεται κλιματιστικό, διότι απλά και μόνο καίει ρεύμα. Σε ακόμα πιο ακραίες
περιπτώσεις αρνούμαστε πεισματικά να δεχθούμε, ότι τα ρεύματα που σχηματίζονται όταν αφήνουμε ανοιχτή την πόρτα του δωματιου , εκτελούν χρέη οικολογικού κλιματιστικού.
Αυτά εν ολίγοις, και όποιος θέλει ας προσθέσει και άλλες συμβουλές προς αποφυγήν περίεργων και δυσάρεστων καταστάσεων για να βοηθηθούμε όλοι. Η ισχύς εν τη ενώσει
Καλη διαμονη και ακόμα καλύτερη επιλογή (για εμένα πάντως δεν το βλέπω)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αχα, συμβουλές για ξενοδοχεία από τη μετρ του είδους!!! :bleh::bleh::haha::haha:
Εσύ δηλαδή τις ακολουθείς αυτές τις οδηγίες; Ή μήπως αυτές οι συμβουλές είναι το απόσταγμα των ευχάριστων :bleh: εμπειριών σου από όλα αυτά τα χρόνια που ταξιδεύεις;;;:roll:
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Πολύ καλό :D Αν και πάντα, ΠΑΝΤΑ, ΠΑΝΤΑ οι ξενοδόχοι θα είναι ένα βήμα μπροστά. Π.χ. θυμάμαι μια φορά που ενώ κάποια δωμάτια είχαν περάσει τον εξονυχιστικό μου έλεγχο, όταν το βράδυ βάλαμε το aircondition διαπιστώσαμε ότι έκανε ένα θόρυβο σαν κομπρεσέρ... Άλλα δωμάτια για να αλλάξουμε δεν υπήρχαν διαθέσιμα, οπότε στο δίλημμα δροσιά και ξύπνιοι ή μπέμπελη και κοιμισμένοι, επιλέξαμε με βαριά καρδιά το δεύτερο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Bahari μου το γράφω και στην αρχή. Ολες αυτές οι συμβουλές είναι αποτέλεσμα όλων των εμπειριών που έχω αποκομίσει απο διάφορα "διαμάντια" που έχω βρει στην καριέρα μου ως ταξιδιώτης. Τώρα για το "οι ξενοδόχοι θα είναι ένα βήμα μπροστά" , μπορεί και να ισχύει, δεν αντιλέγω, αλλά είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και θέλω να ελπίζω;)
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
1oν δεν εμπιστευόμαστε ποτέ, ποτέ ποτέ, μα ποτέ, τις φωτογραφίες, στο site όσο εκπληκτικές και να δείχνουν. Δόγμα!! Οποιαδήποτε παράκληση χαρακτηρίζεται αιρετική!!
>>> Πολυ ευκολο να διακρινει κανεις αν καποιο ξενοδοχειο δεν εχει καλη παραλια, ειναι οι πολλες καλλιτεχνικες (απο πολλες γωνιες) φωτογραφιες με φοντο την και καλα ουαου πισινα. Αν ειναι να πληρωσετε παραθαλασσιο για να κανετε μπανιο στη πισινα, μπορουσατε καλιστα να πατε σε μη παραθαλασσιο με πολυ λιγοτερα χρηματα. Αλλο κολπο ειναι η μη υπαρξη αεροφωτογραφιων που να δειχνουν ποσο μακρυα ειναι η παραλια - αν στο προσπεκτους γραφει "ιδιωτικη παραλια" τοτε μακρυα, σας κοροιδευουν. Επισης ψαχτε στο ιντερνετ για αεροφωτογραφιες της περιοχης - μου εχει τυχει ξενοδοχειο να εχει κανει ωραιοτατο photoshop στη παραλία με βραχια, να φαινεται σαν τα Bora Bora. Προσοχη!

2ον δεν κλεινουμε ποτέ με χρήματα παρά κάνουμε απλή κράτηση, ώστε να προλάβουμε να το βάλουμε στα πόδια, αν χρειαστεί (δια ταύτα, -απλή παρατήρηση-, φοράμε αθλητικά).
>>> Οχι πριν διαβσσουμε κριτικες απο πελατες

3ον Ελέγχουμε όλους τους χώρους (και τους θαμώνες, διακριτικά βέβαια, μην μας
περάσουν και για γύφτους) πριν πουμε το ναι.
>>> Αν δειτε πλαστικες καρεκλες στη κυρια τραπεζαρια, μακρυα. Οι τυποι ειναι "οτι αρπαξουμε"

4ον Ελεγχουμε τοποθεσία . Αν είναι απομονωμένα και θες διαβατηρια για να πας, απορρίπτεται χωρίς δεύτερη κουβέντα εκτός αν φοράμε ράσα, μας προσφωνούν πάτερ, θέλουμε να μονάσουμε και ίνδαλμά μας είναι ο Αγιος Ουνούφριος. Αν πάλι ίνδαλμά μας είναι ο Ιμπραίμοβιτς, απλά κόβουμε λάσπη.
>>> Παλι, ψαχτε στο ιντερνετ για αεροφωτογραφιες της περιοχης

5ον Απορριπτουμε με την μία, ξενοδοχεία που έχουν και κοιτώνες, εκτός αν μας έχουν μείνει μόνο 2 ευρώ στην τσέπη, οπότε δεν έχουμε και επιλογή.Διαμένουμε και λέμε και ευχαριστώ. Με δυο ευρώ βρε μπατίρη που θες να πας? Στο Banyan Tree?
>>> +1

6ον. Απορρίπτουμε χωρίς δεύτερη σκέψη, ξενοδοχείο που στην αφιξη μας, μας υποδέχεται ο ιδιος ο ξενοδόχος (ύποπτο, πολύ ύποπτο). Δεν κολακευόμαστε ποτέ, ή θέλει να μας πουλήσει εκδρομές ή απλά συγκινήθηκε διότι έχει να πατήσει άνθρωπος στο ξενοδοχείο του απο τότε που ο Ζολώτας ήταν μαθητούδι και γραμμένος στα λυκόπουλα.
>>> +1

7ον Δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στα σεντόνια, ακόμα και αν το όλο δωμάτιο φαίνεται σε καλή κατάσταση, ο κίνδυνος ελοχεύει παντού.Ο έλεγχος βέβαια να είναι απλός. Δεν χρειάζεται και μικροβιολογικός, εργαστηριακός εξοπλισμός. Μια ματιά αρκεί συνήθως.
>>> Πολλα σεντονια ειναι με ξεφτισμενες ακρες (απο τότε που ο Ζολώτας ήταν μαθητούδι και γραμμένος στα λυκόπουλα) και οι πετσετες απο υδροφυλλες εχουν γινει πιατοπανα

8ον Ρωτάμε πάντα, πάντα, πάντα, αν στην τιμή του δωματίου περιλαμβάνονται όλες οι χρεώσεις (φόροι κλπ), εκτός αν την προηγουμένη έχουμε κερδίσει το λαχείο ή δεν μας νοιάζει να μας πιάνουν κορόιδα.
>>> +1, και βλεπουμε πισω απο τη πορτα του δωματιου ποια ειναι η επισημη τιμη (ισχυει για την Ελλαδα)

9ο Αν το ολο κτήριο φαίνεται ταλαιπωρημένο και ότι η τελευταία ανακαίνηση έγινε την εποχή των δεινοσαύρων, δεν μπαινουμε καν στο κόπο να δούμε και το δωμάτιο. Θα ειναι χάσιμο χρόνου, αφού και αυτό θα είναι καμμιά χαμοκέλα σίγουρα.
>>> +1

10ον Σε περίπτωση που το ξενοδοχείο βρίσκεται σε μουσουλμανική χώρα, ρωτάμε μπας και είναι κοντά κανένα τζαμί, κανένα τέμενος, εκτός αν έχουμε ξεχάσει το ξυπνητήρι στην πατρίδα και επιθυμούμε να ξυπνάμε απο τις 4 τα ξημερώματα με την θεία φωνή του Ιμάμη της περιοχής.
>>> +1, το ιδιο ισχυει σε ορισμενες Ελληνικες επαρχιακες πολεις κοντα σε εκκλησια, που εχουν τη συνηθεια να χτυπαει η καμπανα καθε 1 ωρα - φανταστειτε στις 12 το βραδυ να χτυπαει 12 φορες!!!!

11ον Αν -λέω αν- τελικα κάνουμε το λαθος και κλείσουμε σε κοτέτσι, προσπαθούμε να το αντιληφθούμε όσον το δυνατόν το συντομότερο, για να μπορεσουμε να κάνουμε τα παράπονά μας και να φυγουμε χωρίς να χρεωθούμε. Αν πάλι είναι αργά ακόμα και για αυτό, τότε... καλά να πάθουμε και εις άλλα με υγείαν!!!
>>> +1


12ον Διευκρινίζουμε (σε ακραίες βέβαια περιπτώσεις) στο υπάλληλο, ότι θεωρούμε άλλο πράγμα το κλιματιστικό και άλλο τον ανεμιστήρα. Είναι δυο τελείως διαφορετικά πράγματα και επιμένουμε σε αυτό ακόμα και αν προσπαθεί να μας πείσει, ότι ο σκουριασμένος ανεμιστήρας μεγέθους μαμούθ που κρέμεται επικίνδυνα πάνω απο το κρεβάτι ονομάζεται κλιματιστικό, διότι απλά και μόνο καίει ρεύμα. Σε ακόμα πιο ακραίες περιπτώσεις αρνούμαστε πεισματικά να δεχθούμε, ότι τα ρεύματα που σχηματίζονται όταν αφήνουμε ανοιχτή την πόρτα του δωματιου , εκτελούν χρέη οικολογικού κλιματιστικού.
>>> +1, μαλιστα καλο ειναι να ρωτησουμε πριν αν εχει κεντρικο κλιματισμο ή αυτονομο. Πολλα Ελληνικα ξενοδοχεια εχουν ακομη κεντρικο κλιματισμο και εκτος απο τον Αυγουστο, τον ανοιγουν 2-3 ωρες την ημερα. Την εχω πατησει ετσι πριν πολλα χροονια.

13ον Αν κλεισετε μεσω πρακτορειου, υπωχρεωστε να παρει μπροστα σας ο υπαλληλος τηλεφωνο και να επιβεβαιωσει οσα περισσοτερα μπορει απο τα παραπανω - σημειωστε και τα 2 ονοματα, ωστε αν κατι δεν ισχυει να ζητησετε τα λεφτα σας πισω απο το πρακτορειο.

14ον Καλο ειναι να πηγαινετε σε καινουργια ξενοδοχεια ή ανακαινισμενα προσφατα και ακομη καλυτερα αν εχουν αλλαξει ονομα και εχουν αγοραστει απο γνωστες αλυσιδες.

15ον Απαραδεκτο ειναι να σερβιρουν Αμιτα σε 5αρια ξενοδοχεια και φυσικα να εχουν ΜΟΝΟ εβαπορε γαλα (5αρια, 4αρια ή 3αρια) στο πρωινο. Επισης προσοχη στο αν καλυπτονται τα φρουτα και τα τροφιμα απο τα εντομα. Καρπουζι με γευση μυγας δεν λεει.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μια άλλη παγίδα που ξέχασα να αναφέρω -και είναι βασική-, είναι και το τί ακριβώς προσφέρει το ξενοδοχείο. Οταν έψαχνα στην Πατάγια για διαμονή, εντύπωση μου έκανε κάποιο που ανέφερε στις παροχές του την ύπαρξη πισίνας. Απο τις φωτογραφίες όμως δεν προέκυπτε κάτι τέτοιο. Σε επικοινωνία λοιπόν που είχαμε με το εν λόγω ξεν. (απο απλή περιέργεια και μόνο), μάθαμε ότι ναι μεν δεν διαθέτει δική του πισίνα, αλλα κατόπιν συνεργασίας με αδελφό και κοντινό ξεν. (4 χλμ), διατίθεται βανάκι 3 φορές την ημέρα για να σε πάει εκεί. Μίλησε κανείς??:shock::shock::shock:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε επικοινωνία λοιπόν που είχαμε με το εν λόγω ξεν. (απο απλή περιέργεια και μόνο), μάθαμε ότι ναι μεν δεν διαθέτει δική του πισίνα, αλλα κατόπιν συνεργασίας με αδελφό και κοντινό ξεν. (4 χλμ), διατίθεται βανάκι 3 φορές την ημέρα για να σε πάει εκεί. Μίλησε κανείς??:shock::shock::shock:


:haha::haha::haha::haha::haha::haha: και που το πρόβλημα? Δεν καταλαβαίνω! Φοράς το μαγιουδάκι σου κουβαλάς το λεωφορείο και τσουπ έτοιμη για βουτίτσα! Μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας!


Πέραν της πλάκας όμως, νομίζω ξενερώνεις αρκετά όταν πας σε ένα μέρος και δεν μπορείς να κάνεις με αξιοπρέπεια τα βασικά! Ύπνο και μπάνιο. Κάτι τραγικό δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής! Ευτυχώς γιατί δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
καλό είναι επίσης να διαβάζουμε κριτικές άλλων χρηστών για το ξενοδοχείο,πριν το κλείσουμε,στα πάρα πολλά ταξιδιωτικά portal στο internet.;)
η διαίσθηση και η ενόραση, επίσης,παίζουν καθοριστικό ρόλο ενίοτε:p
τέλος, καλό είναι να μη προκαλούμε τη τύχη μας.εννοώ,πως αν πρόσφατα μείναμε σε καλό και εξαιρετικά φτηνό ξενοδοχείο,ε,μη περιμένουμε να μας ξανασυμβεί γρήγορα αυτό...το σύμπαν δίνει την εύνοια του με φειδώ!!:haha::haha:
δεν είναι κάθε μέρα του Αγ.Γιαννιού,εν ολίγοις!!!
καλά και τυχερά ταξίδια σε όλους :p
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Εγώ επειδή έχω μια ευαισθησία με τον θόρυβο, θα επικεντρωθώ στις πιθανές πηγές ηχορύπανσης χωρίς όμως να αναφέρω τρόπους πρόληψης. Ότι καταλαβαίνει κανείς.

Οι πηγές θορύβου λοιπόν μπορεί να είναι:

1) Θρησκευτικές (τα προαναφερθέντα τζαμιά, εκκλησίες)
2) Πολιτιστικές (1ο φεστιβάλ ska-reggae, μπαράκια, μπουζουξίδικα)
3) Τεχνικές (απέναντι χτίζεται οικοδομή, το ξενοδοχείο κάνει ανακαίνιση)
4) Εσωτερικές (οι διπλανοί εχουν έρθει διακοπές για να παίζουν τάβλι 24/7)
5) Κυκλοφοριακές (γκαζοφονιάδες, μηχανότρατες)
6) Οικολογικές (σκυλάκια, προβατάκια, καταρράκτες)
7) Δραστηριοτήτων (ρακέτες, παιδάκια, αγορές)

Τώρα πώς αντιμετωπίζονται αυτά αν σου τύχουν; Δύσκολα. Πολύ δύσκολα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μμμμμ... για ξενοδοχείο σε γυάλα σε κόβω να ψάχνεις...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Βοηθάει να διαβάζουμε κριτικές πριν κλείσουμε ένα δωμάτιο αν κι αυτες καμμιά φορά είναι αντικρουόμενες. Πάντα έλεγχος χάρτη για να μην βρεθούμε στην εξορία (όλες οι μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων έχουν). Και βέβαια αν κάποιος έχει μείνει στο μέρος (φίλος/συμφορουμίτης) και έχει μείνει ικανοποιημένος είναι μια εγγύηση. Η τιμή επίσης είναι σημαντικό κριτήριο (να έχει value for money)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.257
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom