Ιράν Ο Ξέρξης, ο Αλί κι ένα χαλί! Ιράν: ένας ταξιδιωτικός έρωτας

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Hydronetta,

δηλώνω και εγώ fun της διήγησής σου αλλά και ... του Hafez! Θα ακουστεί περίεργο αλλά όταν ο καλός μας οδηγός Μοχσάν (του οποίου την ευγενική φυσιογνωμία δεν θα ξεχάσω ποτέ) μας έκανε το "παιχνιδάκι" με τα τυχαία ποιήματα, το δικό μου ποίημα ήταν κομμένο και ραμμένο πάνω μου!! Τυχαίο; Μπορεί! Ή μήπως όχι;

Μετά από αυτό και πριν φύγω από το Ιράν, αγόρασα ένα βιβλίο με τα ποιήματα του Hafez το οποίο και κατέχει εξέχουσα θέση στην βιβλιοθήκη μου μέχρι και σήμερα!

Αναπολώ το όμορφο Ιράν χάρη σε σένα! Thanks.:)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μετά από αυτό και πριν φύγω από το Ιράν, αγόρασα ένα βιβλίο με τα ποιήματα του Hafez το οποίο και κατέχει εξέχουσα θέση στην βιβλιοθήκη μου μέχρι και σήμερα!
Αναπολώ το όμορφο Ιράν χάρη σε σένα! Thanks.:)
Αναμένω να μας αντιγράψεις στίχους του... για να τον γνωρίσουμε καλύτερα
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Τα ποιήματα είναι στα Αγγλικά ... αν θέλετε να μεταφέρω κάποια έστω και έτσι ευχαρίστως να το κάνω!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τα ποιήματα είναι στα Αγγλικά ... αν θέλετε να μεταφέρω κάποια έστω και έτσι ευχαρίστως να το κάνω!
:roll: Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται από τους όρους του φόρουμ να γράφουμε στα αγγλικά (κάποιος μοντερατόρ να μας πει αν εξαιρείται η ποίηση). Αν κάποιος έχει ικανότητες να αποδώσει ποιητικά το αγγλικό σε ελληνικό κείμενο τότε με χαρά να το προσπαθήσουμε
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπράβο hydronetta, πάντα το'λεγα ότι έχεις καλλιτεχνική φλέβα...
Ευχαριστούμε...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπράβο hydronetta, πάντα το'λεγα ότι έχεις καλλιτεχνική φλέβα...
Ευχαριστούμε...
Άντε galat, επιτέλους ένας άντρας να γράψει κάτι. Καλλιτεχνική φλέβα έχουν άλλοι και δη με αγάπη για την καλή μουσική...;)
Όσο για συγγραφική δεινότητα εκεί υποκλίνομαι σε αρκετούς φορουμίτες που έχουν δημοσιεύσει εξαιρετικές ιστορίες. Απλά με τις φωτό και τους ιδιαίτερους προορισμούς που έχω επιλέξει, οι ιστορίες είναι πιο αβανταδόρικες. Θα γράψω κανά Λουξεμβούργο για να ξενερώσετε μου φαίνεται. :bleh::haha:
Πάντως ευχαριστώ από καρδιάς όλους για τα καλά τους λόγια, γι'αυτό και συνεχίζω ακάθεκτος. :shock:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ετσι το ' χεις εσύ το "συνεχίζω"? Γράφε και άσε τις κουβέντες. Περιμένουμε. Και κάτι να σε ρωτήσω βρε παιδί μου που έχω περιέργεια. Μπύρες έχει στο Ιραν ή για να βρεις πρέπει να περάσεις τα σύνορα? Και για Υεμένη αν ξέρεις μου λες. Θέλουμε να πάμε, αλλά κολλάμε σε αυτήν την λεπτομέρεια. Δεν πίνω τσαι τι να κάνουμε?:D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ετσι το ' χεις εσύ το "συνεχίζω"? Γράφε και άσε τις κουβέντες. Περιμένουμε. Και κάτι να σε ρωτήσω βρε παιδί μου που έχω περιέργεια. Μπύρες έχει στο Ιραν ή για να βρεις πρέπει να περάσεις τα σύνορα? Και για Υεμένη αν ξέρεις μου λες. Θέλουμε να πάμε, αλλά κολλάμε σε αυτήν την λεπτομέρεια. Δεν πίνω τσαι τι να κάνουμε?:D
:haha::haha::haha: γελάω ακόμα. Καινούργιο συκώτι έφτιαξα από αυτά που γράφεις. Λοιπόν επειδή κι εγώ είμαι μπυρολάτρης (αλλά με μέτρο), το αλκοόλ ατυχώς απαγορεύεται δια ροπάλου. Ξέρεις τι καημός είναι το qalyan με τσαγάκι;;; Μόνο σε αρμένικες συνοικίες μπορείς να το βρεις (υποθέτω). Τα ίδια χάλια στην Υεμένη. Εκτός αν αποφασίσεις να υποβάλεις σε στέρηση μπύρας τον εαυτό σου :haha::haha: Εκεί είχα βρει Buckler (που την πίνω κι εδώ). Κάτι μου λέει ότι έβαλες το Ιραν σε μαύρη λίστα... Βάλε και τη μαντήλα ολημερίς δεν θέλει και πολύ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μεγάλη πίκρα θα καταπιούμε με το αλκοόλ στην Περσία,
αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο για μια τέτοια χώρα.
Και η μαντήλα μια χαρά θα είναι,θα μας γλιτώσει απ τον νταλκά
του φτιαξίσματος της κόμης.:haha:
Loca Corazon για πες μας,εσείς πως τη βγάλατε χωρίς πιώμα
τόσες μέρες?Πως γλιτώσατε τα μπουντρούμια της Τεχεράνης?:haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η μαντήλα είναι δύσκολο πράγμα αλλά θα την φορούσα ευχαρίστως μόνο και μόνο για να πάω στο Ιράν. Άλλος μεγάλος έρωτας αυτή η χώρα... Κι ύστερα σου λέει πώς ξεσηκώνομαι έτσι, αφού εσείς φταίτε για όλα :lol:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Εμενα δεν με πτοει η μαντιλα αλλα το αλκοολ...:(
Ειμαι γνωστη Α.Α :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom