Ο Τραμπ αναγνωρίζει μονομερώς την Ιερουσαλήμ ως πρωτεύουσα του Ισραήλ

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ο Ντόναλντ Τραμπ αναγνώρισε επισήμως την Ιερουσαλήμ ως πρωτεύουσα του Ισραήλ και ανακοίνωσε την μετεγκατάσταση της πρεσβείας των ΗΠΑ από το Τελ Αβίβ στην ιστορική πόλη. Πρόκειται για μια κίνηση που ανατρέπει την αμερικανική εξωτερική πολιτική στην περιοχή εδώ και επτά δεκαετίες βάζοντας παράλληλα φωτιά στη Μέση Ανατολή.

http://tvxs.gr/news/kosmos/tramp-i-...-toy-israil-metaferoyme-ekei-tin-presbeia-mas

Ανεβάζω εδώ το συγκεκριμένο θέμα καθώς θεωρώ πως είναι ταξιδιωτικά επίκαιρο και πως οι μελλοντικοί ταξιδιώτες στην περιοχή θα πρέπει να είναι προσεκτικοί και να ενημερώνονται για την εξέλιξη της κατάστασης εκεί. Ο Τραμπ άνοιξε τον ασκό του Αιόλου μ' αυτήν την απόφαση και ήδη υπάρχει σχετική αναταραχή αφού συγκαλούνται εκτάκτως τόσο το Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ όσο και ο Αραβικός Συνδεσμος.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
@emouli και @silversurfer, έχετε απόλυτο δίκιο. Η απόφαση Τραμπ σπάει την πάρα πολύ εύθραυστη ισορροπία στην περιοχή.
Όλα σχεδόν τα κράτη, μεταξύ των οποίων και το δικό μας, έχουν πρεσβεία στο Τελ Αβίβ και προξενείο στην Ιερουσαλήμ, το οποίο ασχολείται αποκλειστικά με τους Παλαιστίνιους. Συνήθως η πρεσβεία και το προξενείο είναι ανεξάρτητα. Στην ταξιδιωτική μου ιστορία «Ισραήλ Νοέμβρης 2014», είχα γράψει για την πολιτική αστάθεια και για τα επεισόδια που γίνονταν καθημερινά. Παρακάτω παραθέτω δυο-τρία αποσπάσματα από την ιστορία μου.

"Πολύ φοβάμαι ότι οι αναταραχές που έχουν ξεσπάσει τελευταία θα επεκταθούν, αφού φαίνεται ότι σε όλες τις πλευρές επικρατούν τα ακραία στοιχεία. Μάλιστα την προτελευταία ημέρα που ήμασταν εκεί, ακούσαμε ότι προτάθηκε Νόμος (κάτι σαν σύνταγμα – αφού το κράτος δεν διαθέτει σύνταγμα), όπου δεν θα αναγνώριζε δικαίωμα πολίτη στη μειονότητα (1.500.000 όπως προανέφερα) των Αράβων.".

"Εκεί σε ένα υπέροχο περιβάλλον και εσωτερικό αλλά και με πολύ όμορφο κήπο ήπιαμε τα κρασάκια μας, ανακεφαλαιώσαμε τις εμπειρίες που αποκομίσαμε από την πολύ ενδιαφέρουσα πόλη στην οποία συναντώνται τόσοι πολιτισμοί, συζητώντας και τις γεωπολιτικές συνθήκες, αλλά και τις δυσοίωνες προβλέψεις και αφού στην όαση – μπαρ είχαμε πιεί έξι-επτά μπουκάλια κρασί κάποιος φίλος ο οποίος διαμένει εκεί τους τελευταίους μήνες και με τον οποίο είχαμε βρεθεί στο τέλος της περιήγησής μας στην πόλη, μας είπε ότι την ώρα που θα βγούμε από τον ξενώνα, θα πρέπει να προχωρήσουμε γρήγορα, χωρίς όμως να δείξουμε ότι φοβόμαστε για να φύγουμε από την παλιά πόλη, αφού τα 200 μέτρα τα οποία έπρεπε να διανύσουμε ήταν και τα πιο επικίνδυνα στην πόλη. Μας είπε, επίσης, ότι κάθε μέρα πλέον γίνεται και κάποιο επεισόδιο και ότι και «σήμερα είχε μαχαιρωθεί ισραηλινός αστυνομικός». Εγώ βέβαια διατελών εν ευτυχία μετά το κρασάκι του είπα μην ανησυχεί, αφού το ημερήσιο επεισόδιο έχει τελειώσει. Μετά βέβαια σοβαρευτήκαμε, βάλαμε τα πόδια μας στα αυτιά και βγήκαμε από την παλιά πόλη από την πύλη της Δαμασκού".

Και κλείνω την ιστορία μου με το παρακάτω απόσπασμα:

"Σκέπτομαι τις γεωπολιτικές συνθήκες της περιοχής σε συνδυασμό με τις πληροφορίες και την εμπειρία μου από το ταξίδι. Βάζω ένα ποτήρι Cardhu και εύχομαι να διαψευσθώ. Αν και είμαι αισιόδοξος άνθρωπος οι προβλέψεις μου για την περιοχή είναι δυσοίωνες. Βάζω ακόμα ένα ποτήρι Cardhu και ελπίζω η ειρήνη να επικρατήσει στη Μέση Ανατολή.".

Μάλιστα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση η εξομολόγηση ενός φίλου, επισκέπτη-καθηγητή στο Πανεπιστήμιο της Ιερουσαλήμ, ότι τις ημέρες που είναι στην Ιερουσαλήμ, φοράει στη πλάτη του μαξιλάρι γιατί τα μαχαιρώματα είναι συχνό φαινόμενο.

Δυστυχώς τα καθημερινά επεισόδια συνεχίζονται και η απόφαση Τραμπ, προβλέπω ότι θα επιδεινώσει δραματικά την κατάσταση.

Όλα τα παραπάνω πρέπει να τα λάβουν υπ' όψη, οι μελλοντικοί ταξιδιώτες.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Πάντως κάνει οτι μπορεί για να αντιπαθήσει ο πλανήτης τις ΗΠΑ
Κι όμως διάβαζα πως πρόσφατη έρευνα του Ινστιτούτου Brookings έδειξε ότι το 63% των Αμερικανών τάσσεται κατά αυτής της απόφασης. Ακόμα και οι Ρεπουμπλικάνοι διχάστηκαν.
Τώρα το τι έχει ο Τραμπ στο πίσω μέρος του κεφαλιού του κι αν πραγματικά υπάρχει κάτι εκεί, θα φανεί εν καιρώ.

Δυστυχώς τα καθημερινά επεισόδια συνεχίζονται και η απόφαση Τραμπ, προβλέπω ότι θα επιδεινώσει δραματικά την κατάσταση.

Όλα τα παραπάνω πρέπει να τα λάβουν υπ' όψη, οι μελλοντικοί ταξιδιώτες.
Επειδή τον τελευταίο καιρό υπάρχει μια τάση σκεπτικισμού στο φόρουμ (και όχι μόνο) σχετικά με το πόσο ασφαλές είναι να κανουμε ταξίδια σε πόλεις που γίνονται τρομοκρατικά χτυπήματα όπως σε Παρίσι, Λονδίνο και Κωνσταντινούπολη, θεωρώ πως από δω και μπρος ο βαθμός επικινδυνότητας μιας επίσκεψης στην Ιερουσαλήμ αυξάνεται κατακόρυφα. Προσωπικά αν και δεν έχω βρεθεί στην περιοχή, δεν θα επέλεγα αυτήν την στιγμή ή στο άμεσο μέλλον να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι εκεί. Ενώ τέτοια αίσθηση δεν μου έχει δημιουργηθεί σχετικά με προγραμματισμό ταξιδιού στις πόλεις που προανέφερα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κι όμως διάβαζα πως πρόσφατη έρευνα του Ινστιτούτου Brookings έδειξε ότι το 63% των Αμερικανών τάσσεται κατά αυτής της απόφασης. Ακόμα και οι Ρεπουμπλικάνοι διχάστηκαν.
Τώρα το τι έχει ο Τραμπ στο πίσω μέρος του κεφαλιού του κι αν πραγματικά υπάρχει κάτι εκεί, θα φανεί εν καιρώ.
Επειδή τον τελευταίο καιρό υπάρχει μια τάση σκεπτικισμού στο φόρουμ (και όχι μόνο) σχετικά με το πόσο ασφαλές είναι να κανουμε ταξίδια σε πόλεις που γίνονται τρομοκρατικά χτυπήματα όπως σε Παρίσι, Λονδίνο και Κωνσταντινούπολη, θεωρώ πως από δω και μπρος ο βαθμός επικινδυνότητας μιας επίσκεψης στην Ιερουσαλήμ αυξάνεται κατακόρυφα. Προσωπικά αν και δεν έχω βρεθεί στην περιοχή, δεν θα επέλεγα αυτήν την στιγμή ή στο άμεσο μέλλον να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι εκεί. Ενώ τέτοια αίσθηση δεν μου έχει δημιουργηθεί σχετικά με προγραμματισμό ταξιδιού στις πόλεις που προανέφερα.
Είναι που αποφάσισα να πάω εγώ... βλέπεις πάτησα το πόδι μου στην Υεμένη, στη Συρία, στο Μάλι κι έγινε το σύστριγγλο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
θεωρώ πως από δω και μπρος ο βαθμός επικινδυνότητας μιας επίσκεψης στην Ιερουσαλήμ αυξάνεται κατακόρυφα.
και στην περιοχή της Μ. Ανατολής γενικότερα.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Είναι που αποφάσισα να πάω εγώ... βλέπεις πάτησα το πόδι μου στην Υεμένη, στη Συρία, στο Μάλι κι έγινε το σύστριγγλο
Πρώτη φορά συναντώ γουρούνι κατσικοπόδαρο... :p

Πάντως κρύβε λόγια, γιατί λίγο απέχεις από το να χαρακτηριστείς persona non grata. :D
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και φυσικά συνέβη το αναμενόμενο: η Χαμάς καλεί σε νέα ιντιφάντα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρώτη φορά συναντώ γουρούνι κατσικοπόδαρο... :p

Πάντως κρύβε λόγια, γιατί λίγο απέχεις από το να χαρακτηριστείς persona non grata. :D
Persona gademius gurunius.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom