Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με αυτοκίνητο

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγώ με μια φίλη σκεφτόμαστε να κάνουμε το γύρο της Ευρώπης με Ι.Χ. Θα έχουμε αρκετές μέρες μπροστά μας, (υπολογίζω 2-3 εβδομάδες). Ποια είναι τα βασικά που πρέπει να ξέρω για ένα τέτοιο ταξίδι και ποιες χώρες-πόλεις μου προτείνετε να επισκεφτώ; Υπολογίζοντας πάντα, πως ξεκινώ από Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια. :)
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε 2-3 εβδομάδες ούτε την Ελλάδα δεν γυρίζεις,όχι την Ευρώπη.Δεν ξέρω πως το έχετε στο μυαλό σας,αλλά στο δικό μου -και πολλών άλλων είμαι βέβαιος- αυτό που λες δεν είναι ακατόρθωτο αλλά απλώς άτοπο.

Μπορείτε να επιλέξετε 1-2 χώρες και να τις ψιλογυρίσετε πάντως (όχι στα σοβαρά).
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Σε 2-3 εβδομάδες ούτε την Ελλάδα δεν γυρίζεις,όχι την Ευρώπη.Δεν ξέρω πως το έχετε στο μυαλό σας,αλλά στο δικό μου -και πολλών άλλων είμαι βέβαιος- αυτό που λες δεν είναι ακατόρθωτο αλλά απλώς άτοπο.

Μπορείτε να επιλέξετε 1-2 χώρες και να τις ψιλογυρίσετε πάντως (όχι στα σοβαρά).

Προφανώς και όχι απ'άκρη σ'άκρη. Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω εδώ. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο σε μέρες, θα με βοηθήσεις. Οι 3 βδομάδες δεν είναι στάνταρ. Είναι για να υπάρχει μια γενική εικόνα. Λίγο από Ουγγαρία, Αυστρία, Γερμανία, Γαλλία. Σε τέτοια φάση.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γερμανία,Γαλλία ξέχνα τες.Εγώ θα σου πρότεινα ένα κεντροευρωπαϊκό Αυστρία,Ουγγαρία,Σλοβακία,Τσεχία.Αλλιώς κάνε ένα Ιταλία,Σλοβενία,Αυστρία,Ελβετία.Και μιλάμε πάντα για στοχευμένους προορισμούς αλλιώς απλώς θα τριγυρνάς 2 εβδομάδες χωρίς να δεις τίποτα.
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Και θα χρειαστεί να κλείσω δωμάτιο από πριν, ή μπορώ να το κάνω κατευθείαν εκεί, για να έχω και την ελευθερία να τριγυρνάω όσο θέλω; Με το αυτοκίνητο, υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω προτού φύγω;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Service:bleh:

Κοίτα,για το αν θα κλείσεις από πριν δωμάτιο ή όχι υπάρχουν πάντα δύο απόψεις.Η μία είναι του δήθεν αυθορμητισμού (όπου βρω θα κοιμηθώ) που προϋποθέτει ή ότι θα κοιμηθείς σε ότι πάτο βρεις ή ότι έχεις άπειρο χρήμα να ξοδέψεις ή ότι θα πληρώσεις παραπάνω απ'όσο θα έπρεπε.

Η άλλη,την οποία ενστερνίζομαι και προσωπικά,είναι να ψάχνω από πριν που θα κοιμηθώ παράλληλα με την οργάνωση της διαδρομής που θα κάνω.Αυτό σε γλυτώνει από χρόνο,χρήμα και άγχος.Ξέρεις ότι η κράτησή σου σε περιμένει ότι ώρα κι αν φτάσεις,ακόμα κι αν ξεφύγεις από το πρόγραμμά σου ή σου τύχει καμια στραβή.Άσε που πληρεί τα γούστα σου κι επιπλέον χαρακτηριστικά σημαντικά σε roadtrip,όπως πχ το parking.

Φρέσκο διπλωματάκι να έχετε και κανένα αμάξι που να μη σας κουράσει σε τόσο μεγάλο ταξίδι.
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
A) Όπως ανέφεραν οι παραπάνω, καλυτερα να κλεισεις Ξενοδοχεία για να εχεις ενα πρόγραμμα και μην τρέχεις τελευταία στιγμή.

Β) Για το αμαξι, προφανώς να ειναι ταξιδιάρικο , και απο εκεί και πέρα το Νεο δίπλωμα, πράσινη κάρτα, καλο GPS και καλό service. Επίσης να ενημερώθεις αναλογως την χώρα που θα περάσεις, που πρέπει να αγοράσεις βινιέτες και τί ισχύει σε κάθε ία απο αυτές. Καλό ειναι να κοιτάς και για Parking στα ξενοδοχεία - οι περισσότερες ευρωπαικές πόλεις δεν ειναι Αθηνα που πετάς το αμαξι στο πεζοδρόμιο :)

Γ) Του χρόνου σκέφτομαι να κάνω κάτι παρομοιο, οπότε προχωρα και πες μας τις εμπειρίες σου
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Προφανώς και όχι απ'άκρη σ'άκρη. Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω εδώ. Αν έχεις να προτείνεις κάτι άλλο σε μέρες, θα με βοηθήσεις. Οι 3 βδομάδες δεν είναι στάνταρ. Είναι για να υπάρχει μια γενική εικόνα. Λίγο από Ουγγαρία, Αυστρία, Γερμανία, Γαλλία. Σε τέτοια φάση.
Εγώ θα σου πρότεινα Ιταλία και Ελβετία, είναι πολύ όμορφες χώρες και προλαβαίνεις να γυρίσεις σε 3 εβδομάδες αρκετές πόλεις τους.
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Για το interrail τι άποψη έχετε; Είναι καλύτερη ιδέα από το ι.χ; Νομίζω είναι πιο οικονομικό και θα μπορέσουμε να πάμε σε περισσότερα μέρη έτσι. Αξίζει όμως, αν υπολογίσουμε ότι με το ι.χ θα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αυτή είναι καθαρά δική σας απόφαση με τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε περίπτωσης.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Για το interrail τι άποψη έχετε; Είναι καλύτερη ιδέα από το ι.χ; Νομίζω είναι πιο οικονομικό και θα μπορέσουμε να πάμε σε περισσότερα μέρη έτσι. Αξίζει όμως, αν υπολογίσουμε ότι με το ι.χ θα έχεις μεγαλύτερη ελευθερία;
προσωπικα θα προτεινα το interrail μιας και το κανετε πρωτη φορα.
Το αμαξι θα το παρετε απο ελλαδα ή θα νοικιασετε?
Ειστε ανω ή κατω των 26 διοτι στο interrail εχει σημαντικη διαφορα τιμης
 

iNeedTheCure

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη - Γύρος του νησιού
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
προσωπικα θα προτεινα το interrail μιας και το κανετε πρωτη φορα.
Το αμαξι θα το παρετε απο ελλαδα ή θα νοικιασετε?
Ειστε ανω ή κατω των 26 διοτι στο interrail εχει σημαντικη διαφορα τιμης
Κάτω των 26. Και λέγαμε να πάρουμε το δικό μας αυτοκίνητο, από εδώ... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.190
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom