Γενικά Ο γύρος της Ευρώπης με τρένο (?)

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Καλησπέρα,τελικά το καλοκαίρι επιτέλους θα πραγματοπoιήσω το πολυπόθητο interrail.....Έχω σκεφτεί μια διαδρομή και θα ήθελα την άποψή σας,ποιούς προορισμούς θα προσθέτατε,αν αφαιρούσατε κάποιους και κατά πόσο πιστέυετε οτι είναι εφικτό ένα τέτοιο πλάνο.Με την global κάρτα των 22 ημερών ξεκινάω απο Μιλάνο-Φλωρεντία-Βενετία νυχτερινό τρένο για Λουμπλιάνα μετά Βιέννη-Μπρατισλάβα-Μόναχο-Στρασβούργο-Χαιδελβέργη-Κολωνία-Βόννη-Αμβούργο-Κοπενχάγη-Βερολίνο-Δρέσδη κ επιστροφή αεροπορικώς απο Βερολίνο στη Θεσσαλονική....Σε κάθε προορισμό θα μείνω για δύο μέρες εκτός απο Βενετία κ στις πόλεις που βρίσκονται κοντά π.χ. Βιέννη-Μπρατισλάβα ή Βερολίνο-Δρέσδη.......
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Καλησπέρα,τελικά το καλοκαίρι επιτέλους θα πραγματοπoιήσω το πολυπόθητο interrail.....Έχω σκεφτεί μια διαδρομή και θα ήθελα την άποψή σας,ποιούς προορισμούς θα προσθέτατε,αν αφαιρούσατε κάποιους και κατά πόσο πιστέυετε οτι είναι εφικτό ένα τέτοιο πλάνο.Με την global κάρτα των 22 ημερών ξεκινάω απο Μιλάνο-Φλωρεντία-Βενετία νυχτερινό τρένο για Λουμπλιάνα μετά Βιέννη-Μπρατισλάβα-Μόναχο-Στρασβούργο-Χαιδελβέργη-Κολωνία-Βόννη-Αμβούργο-Κοπενχάγη-Βερολίνο-Δρέσδη κ επιστροφή αεροπορικώς απο Βερολίνο στη Θεσσαλονική....Σε κάθε προορισμό θα μείνω για δύο μέρες εκτός απο Βενετία κ στις πόλεις που βρίσκονται κοντά π.χ. Βιέννη-Μπρατισλάβα ή Βερολίνο-Δρέσδη.......
σε καθε προορισμο θα μεινεις μονο 2 μερες?χμ..για βερολινο οι 2 μερες ειναι πολυ λιγες..το ιδιο και για βιεννη..στην θεση σου θα αφαιρουσα καποιες πολεις απο το προγραμμα!γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερα να δεις λιγοτερες πολεις αλλα να τις δεις καλα, παρα να κανεις απλα ενα περασμα απο πολλες, χανοντας ομως την ουσια..
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Καλησπέρα latina σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και γώ γενικά στα ταξίδια μου αυτής της αρχής είμαι δηλαδή όταν πας σε ένα μέρος να το γνωρίζεις καλά.Απλά Βερολίνο π.χ. έχω ξαναπάει ενώ έχω αφήσει 1,2 μέρες ελεύθερες που θα τις διαθέσω ανάλογα όπως για τη Βιέννη ή το Μόναχο.Στόχος αυτού του ταξιδιού είναι περισσότερο η περιήγηση παρά ο τουρισμός με την έννοια βλέπω όλα τα αξιοθέατα μιας πόλης.Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό που λέει κ το τραγούδι....
 

poromenos

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
έκανε ρε παιδιά κανείς τίποτα τελικα?εντυπώσεις?ποια διαδρομή ακολούθησε,συνολικά έξοδα και καμια foto αν παιζει :p

το σκεφτομαι εγώ για φέτος...να ξεκινήσω από μαδρίτη και να φτάσω αμστερνταμ( ή το αντίστροφο...)
 

Sofia92

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για τις μετακινησεις με τρενο, θα παρεις interrail οπως ηδη εχει αναφερθει. Βεβαια για να περασεις τα βαλακανια δεν συμφερει να σπαταλησεις μερες απο to interrail (ως ολιγον ακριβο!) αλλα σε συμφερει να παρεις και τη Balkan Flexipass card. Ισχυει για τα Βαλκανια (FYROM, Σερβια,Μαυροβουνιο, Βουλγαρια, Ρουμανια, Ελλαδα, Τουρκια), ειναι της ιδιας φιλοσοφιας με το interrail και πιο φθηνη (για ατομα κατω των 26 και για 5 μερες μετακινησεις μεσα στο μηνα κανει 48 ευρω - βεβαια στην περιπτωση μου, οταν τους εδειχνα την καρτα, δεν σημειώναν τις μερες και τελικα με την καρτα των 5 ημερων ταξιδεψα 13 :D - (Τα Βαλκανια ειναι πανεμορφα, μη τα προσπερασετε μονο!!))
Γειά σου Vito! Σχεδιάζοντας (ή καλύτερα προσπαθώντας να σχεδιάσω, γιατί μου φαίνεται βουνό η οργάνωση) ενα ταξίδι στην ευρώπη με interrail global pass βρήκα το πόστ που έκανες σχετικά με τα Βαλκάνια. Ήθελα να σε ρωτήσω, εάν βγάλουμε και interrail pass και Balkan flexipass card, δε θα βγεί πολύ ακριβό όλο το ταξίδι? έψαξα τις τιμές για το Balkan Flexipass card και για πέντε μέρες έως ένα μήνα είναι 116?. εάν δε θέλουμε να δούμε τα βαλκάνια(γιατί σχεδιάζουμε να κάνουμε ένα ξεχωριστό ταξίδι για αυτά) τι προτείνεις? να πάμε στον πρώτο προορισμό αεροπορικώς και να ξεκινήσουμε απο εκεί θα ήταν καλή ιδέα? Α! και κάτι ακόμη! Για δεκαπέντε ημέρες, πόσες χώρες θα πρότεινες να επισκεφθούμε? Συγγνώμη αν ακούγονται ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλα δεν έχω ξαναοργανώσει κάτι τέτοιο και πραγματικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια ενός ειδικού :xmas_wink: Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το πόσες χώρες είναι αντικειμενικό πάντα.

πχ σε 15 μέρες μπορείς να δεις Νότια Πολωνία, Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία κι Αυστρία, αλλά μπορεί να δεις μόνο δύο Πορτογαλία/Ισπανία.

καλύτερα να μας πεις τι σε ενδιαθέρει, να σου φτιάξουμε ένα πρόχειρο πρόγραμμα, αν κι νομίζω πως τόσο πολλή το interail δε συμφέρει αυτά τα χρόνια (πόσο μάλλον το Balkan Flexipass, ανάλογα που πας στα Βαλκάνια)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γειά σου Vito! Σχεδιάζοντας (ή καλύτερα προσπαθώντας να σχεδιάσω, γιατί μου φαίνεται βουνό η οργάνωση) ενα ταξίδι στην ευρώπη με interrail global pass βρήκα το πόστ που έκανες σχετικά με τα Βαλκάνια. Ήθελα να σε ρωτήσω, εάν βγάλουμε και interrail pass και Balkan flexipass card, δε θα βγεί πολύ ακριβό όλο το ταξίδι? έψαξα τις τιμές για το Balkan Flexipass card και για πέντε μέρες έως ένα μήνα είναι 116?. εάν δε θέλουμε να δούμε τα βαλκάνια(γιατί σχεδιάζουμε να κάνουμε ένα ξεχωριστό ταξίδι για αυτά) τι προτείνεις? να πάμε στον πρώτο προορισμό αεροπορικώς και να ξεκινήσουμε απο εκεί θα ήταν καλή ιδέα? Α! και κάτι ακόμη! Για δεκαπέντε ημέρες, πόσες χώρες θα πρότεινες να επισκεφθούμε? Συγγνώμη αν ακούγονται ηλίθιες οι ερωτήσεις μου αλλα δεν έχω ξαναοργανώσει κάτι τέτοιο και πραγματικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η βοήθεια ενός ειδικού :xmas_wink: Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλα εννοειται οτι δε συμφερει να βγαλεις και τα 2 pass μαζι .. Ή το ενα θα κανεις ή το αλλο,δεν γινεται να τα δεις ολα σε 15 μερες .. Αν δεν εχεις πολλα λεφτα να διαθεσεις τοτε κανε κατι προς Βαλκανια(Σερβια-Μαυροβουνιο,Βοσνια,Κροατια ας πουμε) ή πηγαινε σε χωρες της Ευρωπης σχετικα φθηνες οι οποιες δεν χρειαζεται να πληρωσεις και καποιο supplement στα τρενα που θα χρησιμοποιησεις(Τσεχια,Σλοβακια,Πολωνια,Ουγγαρια παραδειγμα) .. Και δεν χρειαζεται τρελη οργανωση μην σου φαινεται βουνο η ολη διαδικασια,το μονο που χρειαζεται να ξερεις σιγουρα ειναι ημερομηνιες που θα φυγεις για να κλεισεις αεροπορικα εισιτηρια και σε ποια περιοχη θες να κινηθεις .. Ολα τα αλλα βρισκονται :xmas_biggrin::xmas_mrgreen:
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Παιδιά, για να καταλάβω, με το interrail βγάζεις μία κάρτα για 15 μέρες και σε αυτές τις 15 μέρες μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις μέσα στις χώρες που υποστηρίζει? Επίσης αυτές τις 15 μέρες πρέπει να είσαι μέσα στο τρένο ή στην 15 μπαίνει για τον τελικό σου προορισμό άσχετα αν σε αυτό θα φτάσεις την 17 μέρα, με ληγμένο pass?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παιδιά, για να καταλάβω, με το interrail βγάζεις μία κάρτα για 15 μέρες και σε αυτές τις 15 μέρες μπαίνεις σε όποιο τρένο θέλεις μέσα στις χώρες που υποστηρίζει? Επίσης αυτές τις 15 μέρες πρέπει να είσαι μέσα στο τρένο ή στην 15 μπαίνει για τον τελικό σου προορισμό άσχετα αν σε αυτό θα φτάσεις την 17 μέρα, με ληγμένο pass?
Οποιες ημερομηνιες γραφει το εισιτηριο σου μπορεις να ταξιδευεις,αυτο που ειπες με τις 17 μερες δεν ισχυει ...
Δες εδω για πιο αναλυτικα .. http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F0%F1%EF%F4%F5%F0%EF-%E3%E9%E1-interrail.html
 

newvisitor

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
καλησπέρα!!! σκεφτόμαστε με μια φίλη μου να ταξιδέψουμε με interrail φέτος το καλοκαίρι σε κάποιες ευρωπαικές χώρες για πρώτη φορά αλλά έχουμε περιορισμένο χρόνο (15 μέρες). σκεφτόμασταν να επισκευθούμε τις νότιες χώρες ιταλία, γαλλία, ισπανία, πορτογαλία.. καμία καλή πρόταση για το σε ποιες πόλεις να πάμε και πόσες μέρες να διαθέσουμε σε κάθε μια?? κάποια άλλη γειτονική σε αυτές χώρα που να αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
15 μέρες για 4 χώρες είναι λίγες. Περιορίστε σε 2 χώρες πχ Βόρεια Ιταλία κι νότια Γαλλία ή Ισπανία Πορτογαλία, για να τις δείτε χαλαρά, κι όχι με τρέξιμο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.957
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom