Γενικά Βουλγαρία Γεωργία Ουκρανία Ρουμανία Ρωσία Ο γύρος της Μαύρης Θάλασσας με μοτο

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Αγαπητοί φίλοι,
Μια παρέα "μηχανόβιων" (!) ετοιμάζουμε ένα ταξίδι με στόχο το γύρο της Μαύρης Θάλασσας.
Ο χρόνος προσδιορίζεται για τον ερχόμενο Μάιο.
Οι χώρες που θα διασχίσουμε: Βουλγαρία - Ρουμανία - Ουκρανία - Ρωσία - Γεωργία - Τουρκία.
Περισσότερα εδώ: aroundtheblacksea2012
Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε προτάσεις, σκέψεις, παρατηρήσεις κτλ, από όσους έχουν βρεθεί στα μέρη αυτά.
(για οτιδήποτε μπορεί να είναι χρήσιμο, από μέρη διαμονής, τι να προσέξουμε, εμπειρίες, κτλ).
Ευχαριστώ.
Αρης
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
πολυ ωραια ιδεα,,,θελω και εγω να κανω αναλογο ταξιδι , αλλα θεωρω οτι εχετε πολυ λιγες μερες για τοση διαδρομη . περνατε πολυ γρηγορα απο πολλα μερη...απο βαρνα - οδησσο σε μια μερα????? για ονομα....και μετα η ρωσια εχει μεγαλες αποστασεις . ψαξτε καλα τα συνορα του καυκασου .απο αζερμπαιτζαν δεν περναει αρμενια παρα μονο μεσω γεωργιας ξανα. τα συνορα ειναι κλειστα και δεν εχουν διπλωματικες σχεσεις .και το αρμενια - τουρκια δεν ειναι παντα ευκολο. ολοι πανε μεσω γεωργιας . ψαξτε καλα και ρωτηστε στις πρεσβειες πριν φυγετε . το ψαχνω και εγω για καυκασο και ψαχνω διαδρομες για να μην βρεθω απο τη λαθος πλευρα και δεν μπορω να προχωρησω....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είστε σίγουροι ότι μπορείτε να περάσετε από Ρωσία στη Γεωργία;; Προς τη Μαύρη θάλασσα είναι η δημοκρατία της Αμπχαζίας...... Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη πλοία από το Sochi. Από αναφορές στον LP ανοικτά είναι τα σύνορα Verkhny Lars-Kazbegi αλλά πέφτει μακρυά από τη θάλασσα
Σε ότι αφορά το Καύκασο γενικότερα, Η Γεωργία είανι η πιο χαλαρή (δεν θέλει βίζα), στην Αρμενία εκδίδεται εύκολα online αλλά και επί τόπου. ΤΟ Αζερμπαϊτζάν εξακολουθεί να λειτουργεί με τη σοβιετική γρραφειοκρατία.

ΥΓ Διορθώνω την παρατήρηση γιατί είδα από την ισοτσελίδα σας ότι περνάτε από το συνοριακό σημείο που προανέφερα
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
από ότι ξέρω, τα σύνορα Ρωσίας - Γεωργίας είναι κλειστά στα άτομα που δε έχουν Ρωσικό ή Γεωργιανό διαβατήριο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επικοινωνείστε για την είσοδο στη Γεωργία από Ρωσία. Φαίνεται ότι οι πληροφορίες είναι αντιφατικές και χρειάζονται ανανέωση Bρήκα αυτό στην Wikitravel

Get around

[edit] Border Crossing

Border crossing is generally difficult throughout the Caucasus. Both the Russian-Georgian border near Kazbegi and the Russia-Azerbaijan border are only open for citizens of CIS countries. For non-CIS citizens, there is no way of entering/exiting Russia through the Caucasus. Aside from flying, there are ferries between Sochi, Russia & Trabzon, Turkey (near Georgia) and Baku, Azerbaijan & Aktau, Kazakhstan (near Russia).
The Armenian-Azerbaijani border is closed because both countries remain at war. The Armenian-Turkish border is also closed due to tensions between both countries. To travel overland between Armenia and Azerbaijan and Armenia and Turkey, it is necessary to go through either Georgia or Iran.
Georgia's borders with Turkey, Armenia, and Azerbaijan are all open, making the country somewhat of a regional transit hub for the Caucasus. Since 2003's Rose Revolution in Georgia, bribes are absolutely not necessary for foreign travelers entering Georgia. However this cannot be guaranteed for Armenia and Azerbaijan.
Entering Azerbaijan with a used Armenian visa or vice versa could likely cause problems (suspicion) with border guards, but shouldn't prohibit entry. Nevertheless, it is recommended to visit Azerbaijan first and then Armenia, to avoid potential problems and a refusal of entry to Azerbaijan. However, you will not be allowed entry to Azerbaijan with a Nagorno-Karabakh visa (you can ask to get the NKR visa on a separate piece of paper, though), otherwise it would result with a permanent ban of entry to Azerbaijan.
Naxchivan (Azerbaijan) can be entered from Turkey and Iran.
 
Last edited by a moderator:

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Πράγματι, οι τελευταίες πληροφορίες (τόσο στο LP όσο και σε άλλα fora) λένε ότι έχουν ανοίξει τα σύνορα Ρωσίας - Γεωργίας.
Επίσης προχθές διάβαζα ότι οι διπλωματικές τους σχέσεις είναι σε καλό δρόμο....
Συνεπώς μάλλον τα πράγματα πάνε καλά όσον αφορά τουλάχιστον αυτό το θέμα!
Α
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πράγματι, οι τελευταίες πληροφορίες (τόσο στο LP όσο και σε άλλα fora) λένε ότι έχουν ανοίξει τα σύνορα Ρωσίας - Γεωργίας.
Επίσης προχθές διάβαζα ότι οι διπλωματικές τους σχέσεις είναι σε καλό δρόμο....
Συνεπώς μάλλον τα πράγματα πάνε καλά όσον αφορά τουλάχιστον αυτό το θέμα!
Α
Προσοχή αν το ανοιχτά αφορά μόνο άτομα με διαβατήριο CIS κι όχι τον καθένα. Επιβεβαιώστε το και στις δύο πρεσβείες. Εγώ στη θέση σας θα έπαιρνα και γραπτή διαβεβαίωση. κανείς δεν ξέρει σε τι γραφειοκράτη συνοριακό θα πέσει.
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Προσοχή αν το ανοιχτά αφορά μόνο άτομα με διαβατήριο CIS κι όχι τον καθένα. Επιβεβαιώστε το και στις δύο πρεσβείες. Εγώ στη θέση σας θα έπαιρνα και γραπτή διαβεβαίωση. κανείς δεν ξέρει σε τι γραφειοκράτη συνοριακό θα πέσει.
Με βάση τις πληροφορίες, το ανοικτό αναφέρεται σε ανθρώπους με διαβατήρια εκτός CIS. Με CIS διαβατήρια είναι ανοικτό από πέρυσι...
Α
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μίλισα με τον πρόξενο της Ρωσίας στην Κρακοβία, και έχεις δίκιο. Από πέρσυ έχουν ανοίξει μόνο ένα πέρασμα, για άτομα που δε έχουν CIS διαβατήριο, το οποίο είναι το Verkhniy Lars/Dariali (το οποίο είναι και hassle free). Δουλεύει όλο το 24ώρο και αρκεί να μην έχεις σφραγίδες στο διαβατήριο σου από Abkhazia ή South Osetia.

Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο για το πέρασμα Upper Larsi / Zemo Larsi, από εκεί που περνάει ο στρατιωτικός δρόμος, μέσο της πόλης Kazbegi.

Πάρε τηλ εδώ, 210 6716737 (Πρεσβεία της Γεωργίας), κάτι θα ξέρουν παραπάνω ;)
 

vagelat

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
- Soviet Truck
Thanks!
A


μίλισα με τον πρόξενο της Ρωσίας στην Κρακοβία, και έχεις δίκιο. Από πέρσυ έχουν ανοίξει μόνο ένα πέρασμα, για άτομα που δε έχουν CIS διαβατήριο, το οποίο είναι το Verkhniy Lars/Dariali (το οποίο είναι και hassle free). Δουλεύει όλο το 24ώρο και αρκεί να μην έχεις σφραγίδες στο διαβατήριο σου από Abkhazia ή South Osetia.

Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο για το πέρασμα Upper Larsi / Zemo Larsi, από εκεί που περνάει ο στρατιωτικός δρόμος, μέσο της πόλης Kazbegi.

Πάρε τηλ εδώ, 210 6716737 (Πρεσβεία της Γεωργίας), κάτι θα ξέρουν παραπάνω ;)
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Το άνοιγμα αυτών των συνόρων είναι πολύ καλό νέο, δυστυχώς όμως μόνο μεμονωμένα περιστατικά ακούω ακόμα και όχι κάτι γενικευμένο.

Στο παρελθόν η συγκεκριμένη διαδρομή δεν μπορούσε να γίνει, μόνο η αντίστροφη παραλιακά, και αυτή προϋπέθετε να αιτηθείς βίζα για Απχαζία από την πρεσβεία της Γεωργίας (όπου θα ενημέρωνες ότι θα επέστρεφες στη Γεωργία) και μετά από εκεί να περνούσες -παράνομα για τους Γεωργιανούς- στη Ρωσία. Αυτό βέβαια είχε σαν συνέπεια να μην μπορείς να ξαναπάς στη Γεωργία με το ίδιο διαβατήριο.

Η άλλη εναλλακτική που έχετε σε περίπτωση προβλήματος είναι το φέρι από Ουκρανίσ σε Γεωργία παρακάμπτοντας τη Ρωσία. Από την άλλη η Ρωσία είναι και η μόνη χώρα στη διαδρομή που απαιτεί και κόστος και γραφειοκρατία για την έκδοση βίζας, οπότε αν δεν έχετε φροντίσει μέχρι τώρα, ίσως η παράκαμψη να μην είναι άσχημη ιδέα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το πλοίο νομίζω έχει καταργθεί εδώ και κάτι χρόνια, αν δε κάνω λάθος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.428
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom