Μαρόκο Ο δρόμος με τις χίλιες κάσμπες

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ξέρω ότι θα σε διαβάζω και θα κλαίω... Ειδικά στο κομμάτι της ερήμου που ήταν να πάμε και δεν πήγαμε τελικά... πες ότι πήγατε και Σκούρα και είδατε το Kasbah Amerhidil να αρχίσω το κλάμα από τώρα... εκεί ήταν να μείνουμε ένα βράδυ...

Παρόλα αυτά τι ωραίες φωτογραφίες και περιγραφή! Με γυρίζεις πίσω 3 χρόνια μετά!!!

Για την πλατεία στο Μαρακές και 'γω ακριβώς την ίδια εντύπωση αποκόμισα... πολύς ντόρος για το τίποτα! Υπάρχουν ακόμα τα παιδάκια, που για λίγα κέρματα σε αφήνουν να παίξεις μία πίστα angry birds στο τάμπλετ???
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ξέρω ότι θα σε διαβάζω και θα κλαίω... Ειδικά στο κομμάτι της ερήμου που ήταν να πάμε και δεν πήγαμε τελικά... πες ότι πήγατε και Σκούρα και είδατε το Kasbah Amerhidil να αρχίσω το κλάμα από τώρα... εκεί ήταν να μέναμε ένα βράδυ...

Παρόλα αυτά τι ωραίες φωτογραφίες και περιγραφή! Με γυρίζεις πίσω 3 χρόνια μετά!!!

Για την πλατεία στο Μαρακές και 'γω ακριβώς την ίδια εντύπωση αποκόμισα... πολύς ντόρος για το τίποτα! Υπάρχουν ακόμα τα παιδάκια, που για λίγα κέρματα σε αφήνουν να παίξεις μία πίστα angry birds στο τάμπλετ???
Μη σε πικράνω πολυ, αλλά ναι πήγαμε στην Amridil αν και δεν διανυκτερευσαμε . Θα έχεις εκτενές ρεπορταζ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την κυριούλα στο δρόμο δεν την είχε το tripadvisor;
Πολύ ωραίες φωτό, μεστός και πληροφοριακός (!) όπως πάντα, εύγε.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Την κυριούλα στο δρόμο δεν την είχε το tripadvisor;
Πολύ ωραίες φωτό, μεστός και πληροφοριακός (!) όπως πάντα, εύγε.
Xα χα χα και κρίμα που δεν την ρώτησα αν έχει σταθερό πόστο για να το ποστάρω εγώ στο tripadvisor. Αυτά τα "εκτός σημειώσεων" αποδείχθηκαν τα καλύτερα, αλλά βλέπεις ο Σ. δεν θέλει να ρισκάρει περιπέτειες με το έντερό του...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.485
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Xα χα χα και κρίμα που δεν την ρώτησα αν έχει σταθερό πόστο για να το ποστάρω εγώ στο tripadvisor. Αυτά τα "εκτός σημειώσεων" αποδείχθηκαν τα καλύτερα, αλλά βλέπεις ο Σ. δεν θέλει να ρισκάρει περιπέτειες με το έντερό του...
Έχεις χρέος να συμμορφώσεις τον Σ. και να τον βάλεις στο σωστό δρόμο. Όταν τελειώσεις με το καλό μας κάνεις και τον οικονομικό απολογισμό, ευχαριστώ.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχεις χρέος να συμμορφώσεις τον Σ. και να τον βάλεις στο σωστό δρόμο. Όταν τελειώσεις με το καλό μας κάνεις και τον οικονομικό απολογισμό, ευχαριστώ.
Xονδρικά γύρω στα 1300. 280E ήταν τα αεροπορικά με την Alitalia, το αμάξι ήρθε πανάκριβα στα 600Ε (/4 ατομα=150E) για 1 βδομάδα αλλά θέλαμε να έχει μεγάλο πορτ μπαγκαζ για τις βαλίτσες. Για όλα τα υπόλοιπα ξοδέψαμε περίπου 800Ε το άτομο πολύ χαλαρά και large. Το όλο μπατζετ γίνεται πολύ πολύ φθηνότερα αν δεν πάρεις ταξί, επιλέξεις ακόμα φθηνότερα καταλύματα και δεν τρώς στο La Prive...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΜARRAKECH - OUARZAZATE

Τα επόμενα κεφάλαια ως την Fes αφιερώνονται εξαιρετικά στον συμφορουμίτη @panius ως: "δώσε κι άλλο πόνο άτιμο γουρούνι":D


Στιγμιότυπο 2017-05-20, 2.38.35 μμ.jpg


Tη διαδρομή από το Marrakech ως την Fes μέσω του Άτλαντα και της ερήμου στη Μerzouga, την καλύψαμε οδικώς με ενοικιαζόμενο όχημα από τη Herz. Ένα Peugeot 508 αυτόματο για να χωράνε όλα τα μπαγκάζια (17 μέρες ήταν αυτές). Σκέτη χλιδή αλλά κόστισε ουκ ολίγα...

Ο καιρός δεν ήταν ο απόλυτος σύμμαχος, καθώς ξύπνησαν οι εαρινοί αέρηδες της ερήμου. Η ορατότητα μειώθηκε καθώς ένα μόνιμο ροζουλί πέπλο κάλυπτε μόνιμα τον ορίζοντα (όπως όταν μας επισκέπτεται η αφρικανική σκόνη στην Αθήνα, αλλά στο χειρότερό του). Αυτό ουδόλως μας απέτρεψε να ανακαλύψουμε μια περιοχή για την οποία έτρεφα πάλι υψηλές προσδοκίες. Ο λόγος; Οι κάσμπες, εμβληματική αρχιτεκτονική του Μαρόκου.

Η κάσμπα ήταν η οικία όπου κατοικούσε ο τοπικός άρχοντας, ενδεικτική του πλούτου του και σημείο άμυνας όταν η πόλη δεχόταν επίθεση, μιας και έχει ψηλά τείχη.

Σαν οδηγό χρησιμοποίησα το εξαιρετικό site: Roger Mimo - The route of the thousand Kasbahs με αναλυτικούς χάρτες που εκτύπωσα. Το θέμα είναι πως μετά πέντε δέκα κάσμπες, παθαίνεις κασμπίαση κάτι ανάλογο με την στουπίαση (φαινόμενο deja vu από τη θέα πολλαπλών στουπών στην ΝΑ Ασία). Οι περισσότερες κάσμπες σήμερα στέκουν ερείπια κάτι που στα μάτια μου προσέδιδε μεγαλύτερη γοητεία (διότι όπου γκρέμι εκεί κι εγώ)

H διαδρομή από το Marrakech ως την Ouarzazate περνά πάνω από τις κορυφογραμμές του Μεγάλου Άτλαντα. Βουνό γυμνό κι αφιλόξενο.

PAN_7462.JPG


PAN_7461.JPG


PAN_7464.JPG


Αντί ν’ακολουθήσουμε την εθνική οδό N9, λίγο μετά το πέρασμα Tizi n’Tichka στα 2260 μέτρα υψόμετρο κάναμε παρακάμψη (P1506) για την πρώτη κάσμπα, αυτή του Telouet.
Μεταξύ του Ait Ben Haddou και του Μarrakech οι επισκέπτες την προσπερνούν συχνά αγνοώντας την. Αλλά η κάσμπα, αν και σχεδον ερείπιο στο μεγαλύτερο τμήμα της μετά την αποχώρηση του τελευταίου πασά Thami El Glaoui, μπορεί να υπερηφανεύεται για κάποια από την καλύτερη ισλαμική αρχιτεκτονική στο Μαρόκο.

PAN_7473.JPG


PAN_7477.JPG


PAN_7496.JPG


Ο θρύλος λέει ότι ο Glaoui ανέθεσε τις εργασίες σε 300 ειδικευμένους τεχνίτες, οι οποίοι εργάστηκαν για 3 χρόνια για να διακοσμήσουν τις οροφές και τους τοίχους.
Ο Glaoui υποστήριξε τους Γάλλους κατά τη διάρκεια της κατοχής τους στο Μαρόκο κι έτσι απέκτησε μεγάλη δύναμη καθιστώντας τον έναν από τους κυριότερους πολιτικούς ηγέτες της χώρας. Όμως αυτό του γύρισε μπούμερανγκ, γιατί όταν έφυγαν οι Γάλλοι από το Μαρόκο χαρακτηρίστηκε προδότης, κάτι που δεν άντεξε πεθαίνοντας στη κάσμπα του το 1956, λίγους μόνο μήνες μετά την κήρυξη της μαροκινής ανεξαρτησίας. Μαζί του άρχισε να ρημάζει κι η κάσμπα. Έτσι σήμερα διασώζονται μόνο μερικές αίθουσες να μαρτυρούν περασμένα μεγαλεία. Η κάσμπα είναι επισκέψιμη και έχει εισιτήριο εισόδου.

PAN_7481.JPG


IMG_8264.JPG


IMG_8272.JPG


IMG_8281.JPG


PAN_7482.JPG


PAN_7483.JPG



Με παρότρυνση των ντόπιων συνεχίσαμε τον παρακαμπτήριο δρόμο (ευτυχώς άσφαλτος εκτός ενός τμήματος καλού χωματόδρομου) προς το Ait Ben Haddou. Η οδήγηση μέσα από το φαράγγι Οunila μας πρόσφερε πραγματικά μοναδικές εικόνες. Χωριά σε απόλυτη χρωματική αρμονία με το γυμνό τοπίο κι ακόμα περισσότερες κάσμπες. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα αν έχετε δικό σας μέσο.

PAN_7509.JPG


PAN_7515.JPG


PAN_7518.JPG


PAN_7524.JPG



IMG_9650.JPG


PAN_7533.JPG


PAN_7534.JPG


PAN_7543.JPG


IMG_9687.JPG

Kάσμπα Tamdakht
PAN_7549.JPG

Kάσμπα Tamdakht


Για το Ait Ben Haddou τα λόγια περιττεύουν.

PAN_7551.JPG


Μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO στέκει ευάλωτο στο χρόνο ανάμεσα στις όχθες του ποταμού και τις πλαγιές του λόφου. Eίναι οχυρωμένη πόλη (ksar) πάνω στον δρόμο των καραβανιών μεταξύ της ερήμου Σαχάρα και του Μarrakech.

PAN_7550.JPG


Η πόλη αποτελεί εξαιρετικό δείγμα πόλης με κάσμπες, είναι αδιαμφισβήτητα ξεχωριστή και φωτογενής τόσο που έχει αποτελέσει φυσικό σκηνικό για κάμποσες ταινίες, από τον Λώρενς της Αραβίας ως τον Μονομάχο. Οι περισσότεροι κάτοικοι της πόλης μένουν πλέον σε ένα σύγχρονο χωριό στην άλλη πλευρά του ποταμού απ’όπου υπάρχει πρόσβαση πεζή.
Αποφεύγοντας ενοχλητικούς αυτόκλητους ξεναγούς, σεργιανίσαμε στα ανηφορικά στενά της, καταλήγοντας στο ακροπύργιο απολαμβάνοντας τη πανοραμική θέα.

PAN_7557.JPG


PAN_7555.JPG


IMG_8290.JPG


PAN_7563.JPG

PAN_7564.JPG


IMG_8301.JPG


PAN_7568.JPG


PAN_7575.JPG


Με το ίδιο μαγευτικό σκηνικό απολαύσαμε ολομόναχοι ένα μαροκινό τσάι σ’ένα όμορφο μπαλκονάκι ενός τεϊοποτείου.

IMG_8299.JPG

Στην υγειά σου @panius :D

Ο ιδιοκτήτης μας μακάριζε που φτάσαμε τέτοια ώρα όταν οι ορδές των γκρουπ έχουν ήδη αναχωρήσει. Στην ερώτηση τι εθνικότητας επισκέπτες αποτελούν την πλειονότητα των γκρουπ, με μια έκφραση... απελπισίας απάντησε: “Κινέζοι”. Κοιταχτήκαμε με φρίκη μεταξύ μας αφού μεγαλύτερη σύγχρονη ταξιδιωτική κατάρα από το να πέσεις σε αλλεπάλληλα γκρουπ κινέζων τουριστών δεν υπάρχει (όποιος το έχει ζήσει με καταλαβαίνει).

Η μέρα σιγά σιγά μας αποχαιρετούσε κι εμείς οδηγήσαμε τα τελευταία χιλιόμετρα ως το κατάλυμά μας, το Dar Farhana στα περίχωρα της Ouarzazate.

IMG_9734.JPG

Στην είσοδο της Ouarzazate. προσέξτε φωτιστικά και λεωφόρους

Eξαιρετική και καλόγουστη επιλογή καταλύμματος (αν εξαιρέσεις τις μύγες).

IMG_8308.JPG
Είχαμε και πισίνα. Μεγαλεία δηλαδή...

Ο ιδιοκτήτης μας φρόντισε τα μάλα, μόνο που επαναλάμβανε με κάθε κουβέντα τη λέξη ”μάρχαμπα”.
- “Ξαποστάστε να πιείτε ένα τσάι. Mάρχαμπα”
- “Σούκραν” εμείς
- "Μάρχαμπα” αυτός
- “Θέλετε να φάτε και για το βράδυ; Σπιτικό φαγητό. Μάρχαμπα”
- “Αμέ” εμείς. "Τι σερβίρετε;"
- "Τajine μοσχάρι με δαμάσκηνα και χορτόσουπα. Μάρχαμπα"
- "Ακούγεται νοστιμότατο"
- “Μάρχαμπα” ξανά μανά αυτός
Κάθε που μας έβλεπε ένα μάρχαμπα το έλεγε.
Μπορεί να μην θυμάμαι το όνομά του, αλλά στη μνήμη μου αποτυπώθηκε σαν ο κύριος Μάρχαμπα.

Eδώ λοιπόν δοκιμάσαμε και το πρώτο (κι ένα από τα καλύτερα) tajine του ταξιδιού.

IMG_8256.JPG


Mμμμμμ, ολοκληρώνω άρον άρον το κεφάλαιο γιατί με έπιασε λιγούρα...
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για άλλη μια φορά ωραια καλογραμμενη ιστορία , χρησιμες πληροφοριες και ομορφες φωτογραφίες !
Να είσαι καλά να ταξιδευεις και να μας γραφεις τόσο ομορφα ....
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
απιστευτες φωτο και φοβερη περιγραφη....δεν κλαιει μονο ο panius κλαινε και αλλοι....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
απιστευτες φωτο και φοβερη περιγραφη....δεν κλαιει μονο ο panius κλαινε και αλλοι....
Ήταν να μη μου δώσει αφορμή.... Να τσιτσιρίσω ακόμα λίγο τον @panius :D μέχρι την Fes :haha:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ειμαι ανωτερος ανθρωπος εγω...

δεν καταλαβα; Γιατι να ζηλεψω;;;;;

Καταπληκτικα τοπια και ιστορικα μνημεια κορυφαιας αρχιτεκτονικης σπουδαιοτητας! Πραγματικα χαιρομαι που περασατε τοσο ομορφα και ειχατε την ευκαιρια να δειτε αυτα που δεν καταφερα να δω εγω. Τουλαχιστον θα μπορεσω να τα απολαυσω μεσα απο τις υπεροχες φωτογραφιες του χυδρο...!

Χαιρομαι πραγματικα...

Ναι! Αληθεια χαιρομαι...

αληθεια....

μπραααβο, μπραβο...

Ολα καλα λοιπον....

παντα τετοια...

ναι...

Custom Imagejealous.jpg


pig-apple-tray-cooking-cartoon-illustration-59076178.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.809
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom