Ο εφιάλτης με τα μπαγκάζια! (αεροπλάνα)

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
...........................
Ενταξει, μη φανταστειτε οτι θελω 3 σακβαγιαζ, αλλα θελω ενα μεγαλο(μεγαλο ομως) σακβαγιαζ σιγουρα, και επιπλεον τσαντες με παλτα-μπουφαν(ποσο να στριμωχτουν αυτα?), καθως και ενα αξιοπρεπους βαρους-ογκου σακιδιο για το laptop, καθως και αλλα σακιδια για το ταξιδι κλπ. Φυσικα, σε περιπτωση πολυημερου ταξιδιου, τα μπαγκαζια αυξανουν, που σημαινει οτι μπορει να προστεθει και δευτερο μικροτερο σακβαγιαζ.
Ελπιζω με τη βοηθεια σας να βρω μια ακρη!
..................................................
Τσάντες με παλτά;;Το χειμώνα φοράμε ΕΝΑ ημίπαλτο η μπουφάν χοντρό ,εν πάση περιπτώσει ότι προτιμά ο καθένας τέτοιο ώστε να είναι για όλες τις ώρες και να συνδιάζεται με ότι κι άν βάλεις από μέσα,δεν βρίσκω το λόγο να υπάρχει και δεύτερο,αν πάλι ξεκινάς απο δω καλοκαίρι και πας κάπου που έχει χειμώνα πάλι ΕΝΑ βάζεις στη βαλίτσα.
Και φυσικά συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν για χρωματικούς συνδιασμούς δηλ επιλέγεις μπλούζες που να μπορούν να φορεθούν με το ίδιο παντελόνι και με ένα ζευγάρι παπούτσια όχι να είναι κάτι ξεκάρφωτο που να απαιτεί άααααλλα παπούτσια και πάει λέγοντας,επίσης νομίζω ότι ένα σακάκι(η ΜΙΑ ζακέτα που πιάνει και λιγότερο χώρο)με καναδυό λεπτά μπλουζάκια από μέσα κάνει τη διαφορά,αντί δηλ για 2,3 μπλούζες χοντρές ΜΙΑ ζακέτα με λεπτά μπλουζακια η πουκάμισο από μέσα ..
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Παντως, νομιζω ειναι μια προκληση αν προκειται καποιος να παει καπου για πρωτη φορα. Οσο και να δεις μεσω ιντερνετ τις προβλεπομενες θερμοκρασιες, δεν ξερεις πως θα νιωθει ο οργανισμος σου 'θερμοκρασιακα' και το γενικοτερο feeling σε μια νέα χωρα. Ειναι πχ. κριμα να εχεις πεσει εξω στις εκτιμησεις σου για τα ρουχα που θα παρεις, και αντι να απολαυσεις οσο μπορεις το ταξιδι, να νιωθεις σαν την μυγα μες το γαλα, να ζεσταινεσαι/κρυωνεις αναλογως κλπ.
Ειμαι ανθρωπος της σταθεροτητας και της προβλεψιμοτητας και αυτοι οι ασταθμητοι παραγοντες με αγχωνουν, το ενδεχομενο να μου λειπει κατι και να το αναζητω, το ενδεχομενο να μην εχω λιγες επιλογες ακομη στα πραγματα που παιρνω μαζι μου, μια γενικοτερη αισθηση 'ασφαλειας'.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το θέμα κρύο-ζεστη αντιμετωπιζεται πιστευω. Αν εχεις 2-3 μπλουζακια που συνδιαζονται με μια ζακετα, και παρεις και ενα πανωφορι, όπως λεει η romantic woman, εισαι οκ. Ζεστη; μενεις με τα μπλουζακια. Κρυο; φορας ζακετα και παλτο. Φοβασαι οτι κρυωνεις πολυ; παρε και ενα ισοθερμικο. Με ολα αυτα εισαι πληρως καλυμενη για 3 μέρες σίγουρα. δεν χρειαζεσαι κατι άλλο, εκτος από το παντελονι που θα φορας στο ταξιδι και ενα -αντε 2- ακομα. Α, και καλτσον αν νομιζεις οτι θα κρυωνεις.
προσπαθησε μια φορα -σε ενα χαλαρο ταξιδι- να το ρισκαρεις και να μην παρεις πολλά, έτσι για αλλαγή. Θα πεις "θα το κάνω μια φορά, και ΑΝ μου κάτσει". Κατά 90% θα επιστρεψεις και θα δεις οτι οντως δεν χρειαζοσουν παραπάνω. :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Να πηγαινεις σε τροπικες χωρες οι οποιες χρειαζονται ελαχιστα ρουχα που δεν πιανουν καθολου χωρο.Εξαλλου μπορεις να ψωνισεις και απο κει διαφορα πραγματα που θα τα βρεις και φθηνοτερα.

Οτι πιανει χωρο στη βαλιτσα φορα το, πχ παλτο,μποτες κλπ

Παρατα το λαπτοπ και παρε νετμπουκ.

Καλα κουβαληματα cool.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
cool 11,δε λες πάλι καλά που υπάρχει και το ιντερνετ και μπορούμε και βγάζουμε άκρη για τις θερμοκρασίες για τα προσεχή τριήμερα,επταήμερα κλπ οπουδήποτε...
Ολα είναι θέμα συνήθειας...μιά δοκιμή θα σας πείσει:)
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Χειραποσκευες...
Μου λετε λιγο τι ισχυει (γενικα στις περισσοτερες εταιριες-οχι εξαιρεσεις), με τις χειραποσκευες;
Ποσες μπορω να παρω? Οσες...σηκωνω?
Μπορει να εχω ετοιμασει σακιδιο για να το παρω μαζι μου(πχ, ενα σακιδιο με το laptop, ένα με άλλα πολυτιμα πραγματα κλπ) και να με αναγκασουν να μην το παρω στην καμπινα και να βρεθω προ δυσαρεστης εκπληξεως;
Μετρουν στα κιλα συνολικα ή οχι?
Υπαρχει αλλος λογος να μου απαγορευσουν να τα παρω καμπινα?
Στην καμπινα που τα βαζω? Στις θεσεις πανω απο τα κεφαλια; Μπορω να βαλω κατω απο τα ποδια μου ή και να κρατω πανω στα ποδια μου;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. τοσα σακβουαγιαζ που λες για μετακομιση μου κανει..
τι κανω εγω? εχω αγορασει ρουχα απο υφασμα που το πλενεις και στεγνωνει αμεσως., ετσι και καθε βραδυ να πλυνω πουκαμισα η παντελονι το πρωι ειναι ετοιμο ..καλυτερα μια σκονη πλυσιματος στη βαλιτσα παρα 10 ρουχα..
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Σχετικά με τις χειραποσκευές, συνήθως επιτρέπεται μια βαλίτσα, με όριο τα 8 κιλά, αλλά μικρή σε όγκο. Κάποιες αερογραμμές (ειδικά οι low cost) έχουν ένα ειδικό "καλάθι" δίπλα στα check-in counters στο οποίο πρέπει να χωράει η χειραποσκευή για να σε αφήσουν να την πάρεις μέσα στο αεροπλάνο. Οι διαστάσεις του είναι αρκετά αυστηρές, δυστυχώς. Στις υπόλοιπες, τις κόβει με το μάτι ο υπάλληλος αν χωράνε στα ντουλαπάκια πάνω από τις θέσεις.

Έχεις δικαίωμα για μία μόνο χειραποσκευή-βαλίτσα, αλλά επιπλέον μπορείς να έχεις και τσάντα λάπτοπ, όπως και γυναικεία τσάντα χειρός ή χαρτοφύλακα ή τσαντάκι μέσης. Φυσικά επιτρέπονται και οι σακούλες από τα Duty Free.

Γενικώς ταξιδεύω ελαφριά, αλλά έχοντας μετακομίσει 4 φορές στη ζωή μου στο εξωτερικό για μακρά περίοδο, χρειάστηκε να κοροιδέψω το σύστημα σε κάποιο βαθμό, οπότε ηθικολόγοι έχετε προκαταβολικά δίκιο, αλλά οφείλω να απαντήσω στο ερώτημα. Ιδού τί κάνω εγώ όταν έχω πολλά πράγματα/κιλά, και δεν την έχω πατήσει μέχρι στιγμής: Παίρνω μια βαλίτσα σε μέγεθος που να μπαίνει στο αεροπλάνο και τη γεμίζω με αρκετά βαριά πράγματα (έχω χτυπήσει και 15 κιλά), αλλά δεν την παρουσιάζω στο τσεκ ιν, την αφήνω μακριά ή σε κάποιον φίλο. Κι αυτό διότι έχει τύχει να μου ζητήσουν να τη βάλω πάνω στη ζυγαριά. Όταν με ρωτάνε αν έχω χειραποσκευή δείχνω την τσάντα λάπτοπ (και αυτή τη γεμίζω όσο μπορώ πέραν του λάπτοπ και με άλλα πράγματα). Μετά το τσεκ ιν δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το βάρος της χειραποσκευής, αλλά θέλει προσοχή να το παίζεις άνετος όταν τη σηκώνεις (π.χ. για να τη βάλεις στον ιμάντα του x ray machine ή να την ανεβάσεις στο ντουλαπάκι) για να μην προδοθείς. Αν σφίγγεσαι και αγκομαχάς δίνεις στόχο! Επίσης αν ζητήσεις βοήθεια από τον αεροσυνοδό για να τη βάλεις πάνω, μάλλον θα καταλήξεις εκτός αεροπλάνου παρέα με τη βαλίτσα. Σε ακραίες περιπτώσεις προμηθεύεσαι με κάποιο τρόπο σακούλες από τα Duty Free και χώνεις και εκεί πράγματα.

Τέλος, μέσα στο αεροπλάνο σου ζητάνε να βάζεις τα πάντα στα ντουλαπάκια, και αν αυτά είναι γεμάτα τότε κάτω στα πόδια, αλλά κάτω από το μπροστινό σου κάθισμα και όχι κάτω απ το δικό σου. Μπορείς να κρατάς πάνω σου γυναικεία τσάντα ή κάποιο μικρό τσαντάκι, εκτός αν κάθεσαι σε έξοδο κινδύνου όπως πάντα επιδιώκω εγώ λόγω μήκους ποδιών, οπότε δεν επιτρέπεται να έχεις τίποτα στην αγκαλιά σου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Χειραποσκευες...
Μου λετε λιγο τι ισχυει (γενικα στις περισσοτερες εταιριες-οχι εξαιρεσεις), με τις χειραποσκευες;
Ποσες μπορω να παρω? Οσες...σηκωνω?
Μπορει να εχω ετοιμασει σακιδιο για να το παρω μαζι μου(πχ, ενα σακιδιο με το laptop, ένα με άλλα πολυτιμα πραγματα κλπ) και να με αναγκασουν να μην το παρω στην καμπινα και να βρεθω προ δυσαρεστης εκπληξεως;
Μετρουν στα κιλα συνολικα ή οχι?
Υπαρχει αλλος λογος να μου απαγορευσουν να τα παρω καμπινα?
Στην καμπινα που τα βαζω? Στις θεσεις πανω απο τα κεφαλια; Μπορω να βαλω κατω απο τα ποδια μου ή και να κρατω πανω στα ποδια μου;
Μπορείς να πάρεις μία χειραποσκευή (συνήθως 8-10 κιλά) και μια τσάντα χειρός ή τσάντα λάπτοπ. Δε μετράνε στα κιλά των αποσκευών που στέλνεις.
Μπορούν να σου απαγορεύσουν να το πάρεις μαζί αν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια σε κιλά ή μέγεθος (μπορείς να τα βρεις στο σάιτ κάθε αεοροπορικής). Επίσης αν έχεις μαζί κάτι που απαγορεύεται, όπως υγρά σε συσκευασίες άνω των 100 ml, αιχμηρά αντικείμενα κλπ.
Στην καμπίνα η χειραποσκευή μπαίνει στα ντουλαπάκια ή κάτω από το μπροστινό σου κάθισμα. Όχι πάνω στα πόδια. Στις εξόδους κινδύνου δεν μπορείς να το έχεις καν κάτω από το κάθισμα. Αυτά εν ολίγοις.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μπορείς να πάρεις μία χειραποσκευή (συνήθως 8-10 κιλά) και μια τσάντα χειρός ή τσάντα λάπτοπ. Δε μετράνε στα κιλά των αποσκευών που στέλνεις.
Μπορούν να σου απαγορεύσουν να το πάρεις μαζί αν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα όρια σε κιλά ή μέγεθος (μπορείς να τα βρεις στο σάιτ κάθε αεοροπορικής). Επίσης αν έχεις μαζί κάτι που απαγορεύεται, όπως υγρά σε συσκευασίες άνω των 100 ml, αιχμηρά αντικείμενα κλπ.
Στην καμπίνα η χειραποσκευή μπαίνει στα ντουλαπάκια ή κάτω από το μπροστινό σου κάθισμα. Όχι πάνω στα πόδια. Στις εξόδους κινδύνου δεν μπορείς να το έχεις καν κάτω από το κάθισμα. Αυτά εν ολίγοις.
Αχ βρε Νέρα τι μου θύμισες...
Οταν είχα πάει στο Μαρόκο, είχα ξετρελαθεί με ένα καλάθι. Το αγοράζω. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι ήταν τεραστίων διαστάσεων. Δεν χωρούσε να περάσει απο το μηχάνημα των αεροδρομίων, δεν χωρούσε μέσα στο αεροπλάνο στο πάνω ντουλάπι, δεν χωρούσε στην αγκαλιά μου, ούτε κάτω απο το κάθισμα, δεν χωρούσε πουθενά..... Μου έκαναν παρατηρήσεις άπειρες οι αχώνευτοι της Alitalia, εγώ δεν βολευόμουν με τίποτα, -άσε που θύμιζα την θείτσα απο το χωριό- ο Γκιούλιβερ γκρίνιαζε, σφήνωνε συνέχεια στο μηχάνημα και δημιουργούσε πρόβλημα , στο πουλμανάκι είχε πιάσει τον μισό χώρο,στον προαστιακό επίσης , οι άλλοι επιβάτες με κοίταζαν με μίσος.... πολύ γέλιο πάντως. Το ωραίο είναι, ότι όταν τελικά το έφερα στο σπίτι, ανακάλυψα ότι πλέον δεν μου αρέσει! Αχ... ωραίες φάσεις.... αξέχαστες..
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Αληθεια, με τα ρουχα που φορα κανεις, υπαρχει προβλημα? Το λεω σαν τροπο μεταφορας ρουχων.
Πχ. να ντυθω με τα πιο βαρια απο αυτα, και μολις ανεβω αεροπλανο, να παω τουαλετα να αλλαξω, να βγαλω τα βαρια και να βαλω τα κανονικα-πιο ελαφρια.
Γινεται αυτο?
Αν γινεται, λογικα ετσι θα μπορω να μεταφερω περισσοτερα/βαρυτερα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.790
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom