Τουρκία Ο πιο οικονομικός τρόπος για να πας στην Πόλη;

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Γεια σας παιδιά! Ένα φιλαράκι θέλει να πάει Κωνσταντινούπολη και μιας και είχα πάει εγώ παλιότερα με ρώταγε πόσο κοστίζει το τρένο. Εγώ είχα πάρει το balkan flexipass και μου είχε βγει σχετικά φτηνα...αλλά επειδή ο τύπος έχει χαμηλό budget σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποιος ακόμα οικονομικότερος τρόπος...(κτελ;) Γνωρίζετε κάτι;
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Πόσα άτομα πάνε και για πόσο διάστημα? Αν πάει μόνος του για ένα μήνα π.χ. μπορεί να πάει με οτοστόπ... για δώσε καμια πληροφορία... πόσα διαθέτει γενικά για το ταξίδι στο περίπου?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Τι κάρτα είναι αυτή; Αξίζει να την πάρει κανείς για ένα μόνο ταξίδι;

Εγώ ελπίζω να βγάλει προσφορές η Νέα Ολυμπιακή του Βγενόπουλου, γιατί προς το παρόν δεν παίζει ιδιαίτερος ανταγωνισμός στο παρόν σκηνικό και έτσι οι τιμές είναι σχετικά τσιμπημένες για τον συγκεκριμένο προορισμό.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Από που ξεκινάει ο φίλος σου? Αθήνα ή Θεσσαλονίκη? Υπάρχει λεωφορείο και είναι φθηνότερο από το τρένο. Πες μας περισσότερα για να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Από Θεσσαλονίκη σίγουρα με λεωφορείο προτείνω.

Πιο οικονομικό και πιο γρήγορο.

Το τρένο έχω ακούσει κάνει αρκετές ώρες, ειδικά στα σύνορα.

anyway...

Ναι, πες μας από που ξεκινάει και ρώτησέ τον τι προτιμάει πιο πολύ...
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Οκ, ξεκινάει απο Αθήνα. Δεν προκειται να μείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα Κωνσταντινούπολη (1 εβδομάδα max).
Μου είχαν πει για ένα λεωφορείο του ΟΣΕ που έκανε την διαδρομη, αλλά πήρα τηλ. και μου είπαν πως δεν υπάρχει ποια....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Κωνσταντινούπολη πήγα από Θεσσαλονίκη με τρένο και γύρισα με λεωφορείο το 2007.Πηγαίνοντας ξεκίνησα το βράδυ (γύρω στις 20:00 τιμή 40 ευρό με Κρεβάτι σε δίκλινο κουπέ)και 'εφθασα στις 9 το πρωί με μια μικρή καθυστέρηση 1ας ώρας στα σύνορα.Το τρένο φιλίας που αναφέρεις κάνει μεγαλύτερη διαδρομή αν θυμάμαι καλά.Όταν γύρισα το λεωφορείο ξεκινούσε στις 10 το πρωί και έφθασε Θεσσαλονίκη στις 8 το βράδυ και μετά συνέχισε για Αθήνα.Το κόστος του λεωφορείου ήταν περίπου 40 ευρό.
Κοίταξε και το παρακάτω Link το οποίο έχει και δρομολόγια/τιμές και τηλέφωνα επικοινωνίας (αυτο είχα χρησιμοποιήση τότε- πιστευω να ισχύουν και τώρα):
urgent-transportation1
 

little_S.

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι,Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Ισλανδία
γειαααα. λοιπόν εγώ γύρισα πριν από δύο βδομάδες από κων/πολη που είχα πάει με το τρένο. πήρα το αργό τρένο μέχρι θεσσαλονίκη κι από εκεί το τρένο για Τουρκία. Το τρένο για σαλόνικα κάνει 6,5 ώρες (αν πάρεις το νυχτερινό) και 5,5 ώρες αν παρεις το μεσημεριανό(ίδια τιμη) περίπου 23 ευρώ πηγαινε-έλα (οι φοιτητές έχουν 2-3 ευρώ έκπτωση) . Μετά, το τρένο για τουρκία είναι νυχτερινό σε κλινάμαξες μονόκλινες ή δυκλινες και κοστίζει 58,50 ευρώ. Λένε πως κάνει 11 ώρες αλλά εμάς μας έκανε 13. ο σταθμός του τρένου στην κων/πολη είναι δίπλα στο τραμ που πάει παντου οπότε δεν χρειάζεται να σε πάρει κάποιος από το ξενοδοχείο. πολύ οικονομικός τρόπος και έχει και πλάκα αν είσαι με παρέα αλλά να έχεις δικά σου σεντόνια, υγρά μαντιλάκια, σαπούνι και φαγητό. για περισσότερες λεπτομεριες αν θέλεις στειλε μνμ. ;)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μήπως έχει κάνει κανείς τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Κωνσταντινούπολη με αυτοκίνητο; Αν ναι, πόσες ώρες είναι; Το βάζω στο viamichelin και δείχνει 7,5 ώρες αλλά μου φαίνονται πολλές για 600 περίπου χιλιόμετρα απόσταση.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Την κάναμε την διαδρομή αυτή τον Αύγουστο. Είναι γύρω στις έξι ώρες καθαρή οδήγηση, χωρίς καθυστέρηση στα σύνορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom