Ο πιο ομορφος νομος!!!

Antony2198

Member
Μηνύματα
11
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη, Λος Αντζελες
Για σε ολους, θα ηθελα να κανω ενα γκαλοπ για το ποιος ειναι ο πιο ομορφος νομος στην Ελλαδα!!!!!!! εχουμε 3 επιλογες και αμα θελουμε βαζουμε και 3 ασχημοτερους!!!
Εγω θα βαλω αυτους που πιστευω ειναι πιο ομορφοι και οχι ασχημοι!!!

1)Νομος Μεσσηνιας
2)Νομος Χαλκιδικης
3)Νομος Δραμας
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αυτή κι αν είναι δύσκολη ερώτηση!

1. Νομός Μαγνησίας.
Αιτιολόγηση: Διαθέτει όλα τα διαφορετικά γεωγραφικά χαρακτηριστικά: βουνό, παραλίες, πεδιάδα, λίμνη, ημιορεινά βοσκοτόπια, νησί, προστατευμένα άγρια δάση, όλα εκτός από ένα μεγάλο ποταμό (μας έφαγαν οι Λαρισαίοι εδώ). Πολιτισμό, φυσικά, να ξεκινήσουμε από το Διμήνι, ή από τα παμπάλαια μοναστήρια στο βουνό; Αρχιτεκτονική-μουσική-φαγητό; Ένα θα πω, τσιτσίραυλα.

2. Νομός Ρεθύμνου
Αιτιολόγηση: Παρ' οτι η επίσκεψή μου ήταν σύντομη, μάλλον είχε τα καλύτερα μέρη που είδα στην Κρήτη, που είναι όλη ενδιαφέρουσα έτσι κι αλλιώς. Το ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας, οι κρητικοί μεζέδες, τα βουνά και τα γλέντια, ο Ψηλορείτης, η Πρέβελη.. τι να πω...

3. Νομός Λακωνίας
Αιτιολόγηση: Ιστορία και φύση εναλλάξ και στο μάξιμουμ. Ο Ταίγετος, ο Μιστρας, η Ελαφόνησος, η Μονεμβασία, ο Διρός, η Μάνη κτλ. κτλ.

Με μεγάλη λύπη αφήνω έξω τον Έβρο, τις Κυκλάδες, τη Λευκάδα...κ.ο.κ
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
1. Νόμος Κυκλάδων, για τη Σαντορίνη, τη Τζιά, την Πάρο και τους λοιπούς προφανείς λόγους.
2. Νομός Ευρυτανίας, για το Καρπενήσι, τα πανέμορφα χωριά, τα ποτάμια και τα ορεινά τοπία που λατρεύω.
3. Νομός Αττικής. Πριν χλευαστώ θα ήθελα να αιτιολογήσω. Θα ήθελα να τον πετύχω χωρίς τις αστικές παρεμβάσεις, τα καμμένα δάση και τα εργοστάσια. Όμως ο νομός Αττικής διαθέτει ένα από τα πιο ιδιαίτερα κλίματα στην Ελλάδα, με απίστευτη μορφολογία εδάφους (βουνό- θάλασσα-λεκανοπέδιο), δαντελωτές ακτές στο Σαρωνικό, οι οποίες δυστυχώς έχουν καταστραφεί στο μεγαλύτερο μέρος τους, πεντακάθαρες και πανέμορφες παραλίες στο Αιγαίο, πολύ όμορφες παραθαλάσσιες περιοχές και ορεινή φύση για όλα τα γούστα,-από τις καταπληκτικές πεζοπορίες στην Πάρνηθα μέχρι τις βόλτες στα καταρακτάκια της Πεντέλης και στις κεραίες του Υμηττού. Βόλτες στο Θησείο, πλάι στην Ακρόπολη, ουζάκι, μεζεδάκι και βολτίτσες στο Μικρολίμανο, μπανάκια στο Σούνιο, Σαββατιάτικη βόλτα στα Μουσεία και σουβλάκι στο Μοναστηράκι και το χειμώνα χιονοπόλεμος στο Μπάφι στην Πάρνηθα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω δυσκολη επιλογη..και σιγουρα υπαρχει και υποκειμενικοτητα αναλογα με τα γουστα του καθενος.
Λοιπον με πολυ μεγαλη δυσκολια:
1.Νομος Κυκλαδων και για μενα.
Υπεροχα νησια ,το καθενα μοναδικο με τον τροπο του..θαυμασιες παραλιες.
2.Ιωαννινων....φυση,λιμνες,ποταμια,μοναδικη αρχιτεκτονικη..ομορφη πρωτευουσα.
3Ευρυτανιας και παλι η φυση στα καλυτερα της.

Να βαλω και καποιους ασχημους ...αν και θα με φανε ζωντανη ;)
1.Εβρου ...αν και εχω ωραιες αναμνησεις απο ενα καλοκαιρι εκει ...πολυ φλατ και καμπος ...δεν ειναι του γουστου μου ..καμια γραφικοτητα στα χωρια.
2. Ηλειας ..για τους ιδιους λογους ...ουτε οι παραλιες μου αρεσαν ..μονο η Ολυμπια σωζει την κατασταση.
3.Καρδιτσας ..πλην της λιμνης Πλαστηρα (εμενα προσωπικα δε με ενθουσιαζει και η λιμνη)...δε λεει και πολλα αλλα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
2. Νομός Ρεθύμνου
Αιτιολόγηση: Παρ' οτι η επίσκεψή μου ήταν σύντομη, μάλλον είχε τα καλύτερα μέρη που είδα στην Κρήτη, που είναι όλη ενδιαφέρουσα έτσι κι αλλιώς. Το ιστορικό κέντρο της πρωτεύουσας, οι κρητικοί μεζέδες, τα βουνά και τα γλέντια, ο Ψηλορείτης, η Πρέβελη.. τι να πω...
\
Φαινεσαι παιδάκι με σωστή σκέψη ,και καλό γούστο :cool:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Η Χαλκιδικη μου. Για τις παραλιες της, τα πευκα που φτανουν μεχρι τη θαλασσα της, τα δαση της, την κοσμοπολιτικη Κασσανδρα, την παρθενα Σιθωνια, την εισοδο του Αγιου Ορους, τη φοβερη της διασκεδαση, τα προσφυγοχωρια της, τα ελατα της, την παραδοση της και τα προιοντα της, το νησακι Αμμουλιανη και αλλα.

2) Ν. Μαγνησιας. Για το Πηλιο και τις Β. Σποραδες κυριως.

3) Ν. Ιωαννινων. Ο ωραιοτερος νομος στην Ελλαδα για χειμερινη αποδραση.

Στις τελευταιες θεσεις θα εβαζα:

1) Κυκλαδες. Περα απο το αρχιτεκτονικο ενδιαφερον των σπιτιων και το γαλαζιο του Αιγαιου που εχει ταυτιστει μαζι τους, αυτη η παντελης ελλειψη πρασινου , οι αθλιες πλην καποιων εξαιρεσεων παραλιες τους και η μηδαμινη διασκεδαση στα περισσοτερα νησια, τις φερνουν ανετα στη λιστα των χειροτερων νομων. Οχι πως ειναι ο χειροτερος νομος ολων (εχει και ομορφα νησια και μερη) αλλα αμα σκεφτω και την ταλαιπωρια και τη ζωη το Χειμωνα τοτε πιανουν πατο.

2) Φθιωτιδα. Δεν ξερω και πολλα απο το νομο αλλα ουτε η Λαμια μ' αρεσει και επιπλεον κατι Στυλιδες, Καμμενα Βουρλα, Αγιοι Κωνσταντινοι μ' εχουν αφησει με τις χειροτερες εντυπωσεις απο τα περασματα μου απ' αυτες.

3) Αρτα. Ουτε καν το γιοφυρι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
1.Νομός Ιωαννίνων...με το πιο άγριο πανέμορφο ποικιλόμορφο τοπίο..για τη μια απο τις ομορφότερες πόλεις τα Ιωάννινα,για τα ζαγοροχώρια,το φαράγγι του Βίκου,την Τύμφη την Δρακολίμνη το Θεογέφυρο και πολλά ακόμα απίστευτης ομορφιάς μέρη.

2.Νομός Μαγνησίας...για τον Βόλο,τα χωριά και τις παραλίες του Πηλίου και φυσικά τα νησιά των σποράδων.

Στην 3η θέση δεν έχω κάποια συγκεκριμένη γιατί έχω στην ίδια κατηγορία αρκετούς νομούς ή κάποιους τους ξέρω λίγο.
Την Πελλοπόνησο δυστυχώς την ξέρω ελάχιστα έως καθόλου αλλά είμαι σιγούρος πως έχει πανέμορφα μέρη.
Όπως φυσικά και την Κρήτη που δεν έχω πάει ακόμα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
βαριο βαζεις πρωτο το νομο κερκυρας?
Μπραβοοο...για να δω τι θα δω λοιπον φετος ..μου αναψες το ενδιαφερον!
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς γυρισμό
Συμφωνώ με όλες τις απαντήσεις για τους αγαπημένους νομούς!Λοιπόν, αφου εχουμε μονο τρείς επιλογές θα προσθεσω τον Νομό Φθιωτιδας -Φωκίδας... μονο να θυμηθώ την υπεροχη διαδρομη προς Μουσουνίτσα- Αθανασιος Διάκος, και τοοοσα αλλά χωριά δεν μπορώ να αντισταθώ...
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς γυρισμό
3.Νομος Πέλλας -Φλώρινας χε χε! Γίνανε τέσσερις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom