Ο τρελο-γείτονας

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! άσε, κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Ζω στην πιο high-class περιοχή και συμβαίνουν αυτά. Φαντάσου πιο νότια τι γίνεται δηλαδή! Αλλά...Βερολίνο είναι αυτό! Με τόσο πληθυσμό και μια έκταση 7φορές το Παρίσι, δεν μπορεί, όλο και κάπου θα πέσεις. Το τι τρέλα έχουν δει τα μάτια μου, αλλά όλοι μου απαντάνε: "Βερολίνο είναι αυτό!". Και πόσα άλλα δεν ανακοινώνονται καν (η αστυνομία έχει συμφωνία με τους δημοσιογράφους ό,τι έχει σχέση με αυτοκτονίες να μην τα ανακοινώνουν για να μην υπάρχει το φαινόμενο-μίμηση).
Θα ήθελα πολύ να γνωρίσω τον 2ο, αλλά δυστυχώς "χάθηκε" από την αστυνομία πριν έρθω εγώ στην πολυκατοικία. Κρίμα, κρίμα :p
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αλλά...Βερολίνο είναι αυτό! Με τόσο πληθυσμό και μια έκταση 7φορές το Παρίσι, δεν μπορεί, όλο και κάπου θα πέσεις.
E?

Με τον πιο ευνοϊκό για το βερολίνο από τους διάφορους ορισμούς μητροπολιτικών περιοχών (Larger Urban Zone), το Παρίσι έχει έκταση 12,079.87 Km2, ενώ το Βερολίνο 17,385.00 Km2. Αλλά αυτά αφορούν μητροπολιτική περιοχή, με την κεντρική πόλη και όλη τη ζώνη επιρροής της. Περιλαμβάνουν δηλαδή και άλλες πόλεις, αν μέρος των κατοίκων τους μετακινείται σε άλλα μέρη της μητροπολιτικής περιοχής για δουλειά.

Η αυστηρά αστική περιοχή του Βερολίνου έχει έκταση 984 Km2 ενώ το Παρίσι έχει 3,043 Km2.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
E?

Με τον πιο ευνοϊκό για το βερολίνο από τους διάφορους ορισμούς μητροπολιτικών περιοχών (Larger Urban Zone), το Παρίσι έχει έκταση 12,079.87 Km2, ενώ το Βερολίνο 17,385.00 Km2. Αλλά αυτά αφορούν μητροπολιτική περιοχή, με την κεντρική πόλη και όλη τη ζώνη επιρροής της. Περιλαμβάνουν δηλαδή και άλλες πόλεις, αν μέρος των κατοίκων τους μετακινείται σε άλλα μέρη της μητροπολιτικής περιοχής για δουλειά.

Η αυστηρά αστική περιοχή του Βερολίνου έχει έκταση 984 Km2 ενώ το Παρίσι έχει 3,043 Km2.
Εχμ...Το Παρίσι έχει 86.9km2. Με ένα νέο update...105km2.Μπορείς να μου δώσεις τις πηγές σου; όπου και να το έψαξα, όλοι λένε 7-9 φορές μεγαλύτερο. wikipedia, google κλπ όλοι συμφωνούν. Με προβλημάτισες..για δώσε τα φώτα σου
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ehm...To Parisi exei 86.9km2. Me ena neo update...105km2. Mporeis na mou dwseis tis piges sou? Opou kai na to epsaxa, oloi lene 7-9 fores megalytero. Kai wikipedia, google klp oloi symfwnoun. Me problimatises... Gia dwse ta fwta sou
(tha allaxw ta greeklish to apogeyma, zitw syggnwmi)
Wikipedia κοίταξα κι εγώ, αλλά πρόσεξα τι στοιχεία κοίταξα. Τα 86.9Km2 αφορούν το Δήμο του Παρισιού, δηλαδή την περιοχή εντός της Peripherique. Κάτι σα να λέμε το δήμο Αθηναίων, για την Αθήνα.
Δες εδώ: Larger Urban Zones - Wikipedia, the free encyclopedia κι εδώ: List of urban areas by population - Wikipedia, the free encyclopedia
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ξέχασα να αναφέρω ακόμα κάτι: εκτός της μουσικής, ο άνθρωπος επιχείρησε πολλάκις να τραγουδήσει! Αλλά....οι ήχοι που βγάζει είναι ίδιοι με αυτοί που βγάζει μία αρκούδα όταν προσπαθεί να τραγουδήσει! Φανταστείτε τώρα σκηνικό να παίζει το "poker face" της lady gaga και αυτός να προσπαθεί να ακολουθήσει και μετά να φωνάζει "yeah!yeah!".
Απλά για την ιστορία να αναφέρω ότι τους ίδιους ήχους και στην ίδια ένταση βγάζει όταν χασμουριέται. Ακούγεται τουλάχιστον σε 2 ορόφους. Πρέπει να τον ηχογραφήσω, δεν γίνεται...ΔΕΝ υπερβάλλω. Κι εγώ δεν το πίστευα ότι μπορεί να ακούγεται τόσο όταν κάποιος χασμουριέται, αλλά αυτός είναι λες και χασμουριέται από τα σωθικά του! Ο ήχος διαπερνά σειρές ντουβαριών!
Καλα οντως ο τυπος ηταν τρελη αφασια !Μονο να σκεφτεις οτι ηταν 60 χρονων και κοπανιοταν με Lady Gaga !Jesus!:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom