Ο υπερσιβηρικός σιδηρόδρομος

ciriako

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα σε ολους εδω και 2 χρονια εχω αρχισει να σκεφτομαι το ταξιδι με τον υπερσιβηρικο και συλλεγω σιγα σιγα πληροφοριες
μαλλον θα ηθελα να ξεκινισω απο Αγια Πετρουπολη με τελικο προορισμο το Πεκινο.
οι πληροφοριες που ηδη εχουν αναρτηθει στο φορουμ ειναι πολυ καλες και ευχαριστω.
απο οτι καταλαβα μαλλον ειναι καλυτερα να κανει κανεις το ταξιδι αυτο ανοιξη η νωρις φθινοπωρο.
Επισης και εγω ειμαι απο αυτους που θα προτιμουσαν τις στασεις σε καποιες πολεις.
Δυστυχως σε οποιον προτεινα να το κανουμε παρεα με αποκαλεσε απο τρελο εως και θεοτρελο.:lol::lol:
υπαρχει περιπτωση να ενδιαφερεται καποιος απο εσας να μαζευτουμε παρεα και να κανονισουμε να παμε μαζι???
Ευχαριστω και συγωμη αν δεν τηρω καποιο κανονα ειμαι καινουριος στο φορουμ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Λογικότατο να μην βρίσκεις κανέναν να σε ακολουθήσει... το συγκεκριμένο ταξίδι είναι η επιτομή του υπερτιμημένου και της ταλαιπορίας χωρίς ιδιαίτερο λόγο...

Αν θες να ζήσεις την εμπειρία του τρένου, πάρε το αεροπλάνο πήγαινε στο Leningrad και μετά με τρένο στη Μόσχα... μετά ξανά αεροπλάνο μέχρι το Sverdlovsk ή το Irkutsk και μετά φτάσε με το τρένο μέχρι όπου θέλεις... γλιτώνεις έτσι πολύτιμο χρόνο και τεράστια ταλαιπορία ζώντας όμως την εμπειρία της ζωής στο τρένο για 2-3 βράδυα... εκτίμησή μου είναι ότι δεν αξίζει για περισσότερο...
 

Papas

Member
Μηνύματα
11
Likes
95
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒ/ΚΟΣ-ΜΟΣΧΑ-ΠΕΚΙΝΟ
Καλημέρα σε όλους

καλημερα σε ολους εδω και 2 χρονια εχω αρχισει να σκεφτομαι το ταξιδι με τον υπερσιβηρικο και συλλεγω σιγα σιγα πληροφοριες
μαλλον θα ηθελα να ξεκινισω απο Αγια Πετρουπολη με τελικο προορισμο το Πεκινο.
οι πληροφοριες που ηδη εχουν αναρτηθει στο φορουμ ειναι πολυ καλες και ευχαριστω.
απο οτι καταλαβα μαλλον ειναι καλυτερα να κανει κανεις το ταξιδι αυτο ανοιξη η νωρις φθινοπωρο.
Επισης και εγω ειμαι απο αυτους που θα προτιμουσαν τις στασεις σε καποιες πολεις.
Δυστυχως σε οποιον προτεινα να το κανουμε παρεα με αποκαλεσε απο τρελο εως και θεοτρελο.:lol::lol:
υπαρχει περιπτωση να ενδιαφερεται καποιος απο εσας να μαζευτουμε παρεα και να κανονισουμε να παμε μαζι???
Ευχαριστω και συγωμη αν δεν τηρω καποιο κανονα ειμαι καινουριος στο φορουμ
Ειναι πρωτη φορα που γραφω και ειμαι κατα ενθουσιασμένος!!!!

Μου αρέσουν πολυ τα ταξιδια και εχω κανει μερικα... πιο πολυ ευρωπη.
Για τον υπερσυβηρικο ειχα ψαξει πριν πολυ καιρο αλλα δεν εβρισκα παρεα:roll:

Πριν λιγες μερες που ειπα να ξανα ασχοληθω βρηκα αυτο το site και ομολογουμενος ειμαι πολυ χαρουμενος....:clap::clap:

Λοιπον ψαχνω παρεα για το μεγαλο ταξιδι... τα χρηματα δε τα εχω μαζεψει ακομα ολα σε μερικα μηνακια νομιζω θα τα εχω καταφερει....

Αν υπαρχει καποιος-καποια που θελει να κανει την "υπερβαση" :haha: να μιλησουμε..

Υ.γ.: ελπιζω να τα καταφερω με την πρωτη μου αναρτηση :p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδες πολυ της μοδας εχει γινει τον τελευταιο καιρο στπο φορουμ το : ψαχνω για παρεα για ταξιδι.
Να σε ρωτησω κατι ..ετσι απο περιεργεια?Μιας και εχεις ασχοληθει με το θεμα -ποσο στοιχιζει το εισητηριο για ενα τετοιο ταξιδι?
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδες πολυ της μοδας εχει γινει τον τελευταιο καιρο στπο φορουμ το : ψαχνω για παρεα για ταξιδι.
Να σε ρωτησω κατι ..ετσι απο περιεργεια?Μιας και εχεις ασχοληθει με το θεμα -ποσο στοιχιζει το εισητηριο για ενα τετοιο ταξιδι?
KLEOPATRA μιάς και μ'ενδιέφερε πάντα αυτό το ταξίδι, άλλοι λένε 2000 άλλοι λένε 3.500 χιλιάρικα. Απ'ότι έχω ψάξει, ο υπερσιβηρικός αναλόγως τη θέση στο τρένο υπολόγισε μέσο όρο 650 ευρώ, η φθηνότερη επιστροφή απο Πεκίνο 350 ευρώ, μέσω Μόσχας. Συν το εισητήριο Ελλάδα-Ρωσία, οπότε έχουμε γύρω στα 1250 αυτά, συν ξενοδοχεία συν ότι φάς και ξοδέψεις. Πιστεύω χαλαρά 3000 αν περάσεις χωρίς τίποτα εξτρά. Με 3500 νομίζω βγαίνει... :rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με 3500 νομίζω βγαίνει... :rolleyes:
Me 3500 βγαινει και το δανειο του αυτοκινητου. Οποτε ή αυτοκινητο ή υπερσιβηρικος... και επειδη εκει που εχει φθασει η βενζινη το πρωτο μου ειναι καπως αχρηστο... ισως και να το κανω.
Εσυ που μαζευεις χρηματα, κουνα τον κουμπαρα, θελει πολλους μηνες ακομα να γεμισει;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Me 3500 βγαινει και το δανειο του αυτοκινητου. Οποτε ή αυτοκινητο ή υπερσιβηρικος... και επειδη εκει που εχει φθασει η βενζινη το πρωτο μου ειναι καπως αχρηστο... ισως και να το κανω.
Εσυ που μαζευεις χρηματα, κουνα τον κουμπαρα, θελει πολλους μηνες ακομα να γεμισει;
Ο δικός μου ο κουμπαράς; Ίσως μέχρι τον Οκτώβριο να έχει γεμίσει...Τώρα δεν εκούγεται τίποτα, ή μάλλον ακούγεται και αυτό δεν είναι καλό σημάδι. Για να πάω εκεί, πρέπει όταν κουνάω τον κουμπαρά να μην ακούγεται τίποτα, να είναι τίγκα γεμάτος!!
 

toublik

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αραρατ Τουρκια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραηλ
Ειναι πρωτη φορα που γραφω και ειμαι κατα ενθουσιασμένος!!!!

Μου αρέσουν πολυ τα ταξιδια και εχω κανει μερικα... πιο πολυ ευρωπη.
Για τον υπερσυβηρικο ειχα ψαξει πριν πολυ καιρο αλλα δεν εβρισκα παρεα:roll:

Πριν λιγες μερες που ειπα να ξανα ασχοληθω βρηκα αυτο το site και ομολογουμενος ειμαι πολυ χαρουμενος....:clap::clap:

Λοιπον ψαχνω παρεα για το μεγαλο ταξιδι... τα χρηματα δε τα εχω μαζεψει ακομα ολα σε μερικα μηνακια νομιζω θα τα εχω καταφερει....

Αν υπαρχει καποιος-καποια που θελει να κανει την "υπερβαση" :haha: να μιλησουμε..

Υ.γ.: ελπιζω να τα καταφερω με την πρωτη μου αναρτηση :p
Γεια χαρα σε ολους :clap: ειμαι καινουργιο μελλος εδω και χαιρομαι που σας βρηκα!!!
εγω θα ηθελα να παω αυτο το ταξιδακι,οντως αξιζει και αξιζει να μεζευτει παρεα,ομως εγω ειμαι λατρις του χειμωνα και θα ηθελα, πρωτα Ο Θεος να παω τον χειμονα εκει,γιατι πραγματικα τοτε καταλαβαινεις την Σιβηρια,εχω και μερικα φιλαρακια που ειναι σαν και μενα,τωρα βεβαια τελειωνει ο χειμωνας αλλα ισως τον επομενο ή τοτε φθινοπωρο αλλα τουλαχιστον ενα μηνα αργοτερα απ'οτι λεει,οποτε καλο ειναι να γνωριστουμε καπος απο κοντα ολοι οποιος θελει να παει και ετσι θα βγαλουμε καποια ακρη ! Παντως καποιος πιο πριν εχει ανεβασει αυτο το σαιτ,για δειτε το λιγο,αξιζει νομιζω και το λεει αναλυτικα
RealRussia.co.uk — Real Russia — Your Trans-Siberian Experts
1 person £1,335.00
2 people £1,130.00
3 people £1,110.00
4 person £1,075.00
5 people£1,060.00
6 to 9 people £1,015.00
First class:
GBP £1,785.00 £1,575.00 £1,555.00 £1,525.00 £1,505.00 £1,425.00
λοιπον κοιτατε αντιστυχα και επανω τημες ειναι για σεκοντ κλασς
 
D

Delmem9770

Guest
Οι τιμές περιλαμβάνουν και αεροπορικά για Ελλάδα - Ρωσία - Ελλάδα?

Αυτό το τρένο (για να μπω λίγο στο νόημα ως νέος στο φόρουμ) σε πάει από Μόσχα- Πεκίνο και μετά σε ξαναγυρνάει η πας στο Πεκίνο και μετά γυρνάς με δικιά σου ευθύνη? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

toublik

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αραρατ Τουρκια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραηλ
οχι,οι τιμές δεν περιλαμβάνουν αεροπορικά για Ελλάδα - Ρωσία - Ελλάδα, και απ'οτι καταλαβα γυρνας μετα μονος... :roll: αλλα καλυτερα μπες στο σαιτ και δες το λιγακι,εγω αργοτερα θα τους παρω τηλ. και θα τους τρελανω στα ερωτηματα :haha: ε και μετα βλεπουμε, γιατι δεν σκοπευω να παω τωρα αλλα πρως χειμωνα μερια :bleh:
...αν εσυ θελεις να πας την ανοιξη τωρα,και ενδιαφερεσαι να πας μ'αυτους,γιατι απ'οτι καταλαβα αυτοι διοργανονουν τουρ,ετσι ειναι και καλυτερα,μπορω να τους παρω τηλ. και τωρα,μιας και μιλαω την ιδια γλωσσα θα'χω καλυτερη συνεννοηση.. ετσι νομιζω τουλαχιστον:rolleyes: και μετα στα λεω:cool:
 
D

Delmem9770

Guest
Ωραίος. Ρώτα αν μπορείς και θέλεις κ αυτά που έχω εγώ ως απορίες και αν μπορείς γράψτα εδώ για να ξεκαθαριστεί λίγο η κατάσταση. Επίσης αν μπορείς να τους ρωτήσεις μια και για τις βίζες για τιμές κλπ μιας και γνωρίζεις την γλώσσα.

Προσωπικά δεν έχω κανονίσει τίποτα και ούτε έχω πια εποχή θα ήθελα να πάω αλλά μ αρέσουν τα ταξίδια με τρένο ειδικά αυτό που θα διασχίζει 2 ηπείρους.:lol::lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom