Ο φιλος φαινεται στη χαρα σου

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ανοιγω αυτο το θεμα καθως παρατηρω οτι λιγοι ειναι αυτοι που χαρηκαν με τη χαρα του ταξιδιου μου στη Φολεγανδρο κ Ιο φετος. Και το δειχνουν με πολλους τροπους. Σας συνεβη αληθεια κι εσας?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
το πόσο σημασία δίνω σε αντιδράσεις για τα ταξίδια μου εξαρτάται από το πόσο ταξιδεύει ο συνομιλητής μου ή όχι. Δεν έχω την απαίτηση κάποιος που από επιλογή δεν ταξιδεύει, να συμμεριστεί την χαρά μου, την προσμονή μου, τον ενθουσιασμό μου για κάποιο ταξίδι . Θεωρώ επίσης ότι τα ταξίδια είναι το μοναδικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος καθαρά για τον εαυτό του και τους συνταξιδιώτες του χωρίς να το επιδείξει, διαφημίσει .
Με τα χρόνια κατέληξα ότι συζητήσεις για ταξίδια κάνω μόνο με όσους μπορώ να μοιραστώ αντίστοιχα συναισθήματα.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
το πόσο σημασία δίνω σε αντιδράσεις για τα ταξίδια μου εξαρτάται από το πόσο ταξιδεύει ο συνομιλητής μου ή όχι. Δεν έχω την απαίτηση κάποιος που από επιλογή δεν ταξιδεύει, να συμμεριστεί την χαρά μου, την προσμονή μου, τον ενθουσιασμό μου για κάποιο ταξίδι . Θεωρώ επίσης ότι τα ταξίδια είναι το μοναδικό πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος καθαρά για τον εαυτό του και τους συνταξιδιώτες του χωρίς να το επιδείξει, διαφημίσει .
Με τα χρόνια κατέληξα ότι συζητήσεις για ταξίδια κάνω μόνο με όσους μπορώ να μοιραστώ αντίστοιχα συναισθήματα.
Θα συμφωνησω μαζι σου ομως με καποιο τροπο μαθαινεται το που βρισκεσαι ανεξαρτητα αν ταξιδευει η οχι κι η αλλη πλευρα , παρολα αυτα υπαρχουν αντιδρασεις που σε θλιβουν διοτι θεωρουσες καποια προσωπα φιλικα οτι θα χαιροντουσαν με τη χαρα σου αλλα δε συμβαινει αυτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Ανοιγω αυτο το θεμα καθως παρατηρω οτι λιγοι ειναι αυτοι που χαρηκαν με τη χαρα του ταξιδιου μου στη Φολεγανδρο κ Ιο φετος. Και το δειχνουν με πολλους τροπους. Σας συνεβη αληθεια κι εσας?
Αν μιλας ασταματητα γι αυτο σε ατομα που δεν θα πανε διακοπες, γιατι να χαρουν για σενα?

Ο καθενας εχει τα προβληματα του φετος, ουδολως ασχολουνται με τις διακοπες των αλλων εκτος απο καμια διαθεση κουτσομπολιου.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Ανοιγω αυτο το θεμα καθως παρατηρω οτι λιγοι ειναι αυτοι που χαρηκαν με τη χαρα του ταξιδιου μου στη Φολεγανδρο κ Ιο φετος. Και το δειχνουν με πολλους τροπους. Σας συνεβη αληθεια κι εσας?
Μου χει συμβεί και σε μένα αυτό πολλάκις ειδικά σε ταξίδια εξωτερικού , δεν λέω ότι είμαι καμιά βαθύπλουτη που ταξιδεύει κάθε μήνα , αλλά προσπαθώ ένα ταξίδι στο εξωτερικό το χρόνο να το κάνω ... Παλιά όταν είχα πρωτοξεκινήσει τα ταξίδια όταν είχα επιστρέψει από προορισμούς όπως το Παρίσι , τη Πράγα και το Βερολίνο , αντιμετώπισα κάποιες σπόντες έντονης ζήλιας από συγγενείς και κάποιους οικογενειακούς γνωστούς ... Και δεν είναι ότι παινευόμουνα σε αυτούς ότι πήγα εκεί και έκανα αυτό , απλά γνώριζαν πως είχαμε πάει εκεί ...
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Αν μιλας ασταματητα γι αυτο σε ατομα που δεν θα πανε διακοπες, γιατι να χαρουν για σενα?

Ο καθενας εχει τα προβληματα του φετος, ουδολως ασχολουνται με τις διακοπες των αλλων εκτος απο καμια διαθεση κουτσομπολιου.
Το αντιθετο.....δε λεω σε κανεναν τιποτα κ αυτο ειναι το λυπηρο.
Που οταν το μαθουν τυχαια η αφου γυρισω εκει ξεδιπλωνεται ο χαρακτηρας. Δε προκαλω σε καμια περιπτωση.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Κυρίως στα δύσκολα φαινονται οι πραγματικοι φίλοι και οχι τόσο στις χαρές... και αν εχεις εστω και 2 τετοιους φιλους να εισαι ευτυχισμένη.. βέβαια η λέξη φίλος δεν εχει πολλές φορές την ίδια σημασία για όλους, κακως ομως...

Μεγάλη κουβέντα ανοιξες..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
@inspiring σκεψου τη φαση να εχεις δωσει εξετασεις για κατι σοβαρο πχ δουλεια η σπουδες με ολη την παρεα σου και να εισαι το μονο ατομο που περναει.
Δηλαδη γιατι να χαρουν με τη χαρα σου και να ειναι τοσο υπερανω? Ανθρωπινα συναισθηματα ειναι αυτα. Δεν χαλανε οι φιλιες για τις διακοπες που πηγε ο ενας και ο αλλος.
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
@inspiring σκεψου τη φαση να εχεις δωσει εξετασεις για κατι σοβαρο πχ δουλεια η σπουδες με ολη την παρεα σου και να εισαι το μονο ατομο που περναει.
Δηλαδη γιατι να χαρουν με τη χαρα σου και να ειναι τοσο υπερανω? Ανθρωπινα συναισθηματα ειναι αυτα. Δεν χαλανε οι φιλιες για τις διακοπες που πηγε ο ενας και ο αλλος.
Δε συμβαινει με αυτους απαραιτητα που δεν πανε διακοπες αλλα και με αυτους που πανε.....και αυτο ειναι το παραδοξο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Δε συμβαινει με αυτους απαραιτητα που δεν πανε διακοπες αλλα και με αυτους που πανε.....και αυτο ειναι το παραδοξο.
Η απαιτηση να χαρουν οι αλλοι με τη χαρα σου ειναι εγωιστικη και εξωπραγματικη και δεν υπαρχει μετρητης χαρας για το αν χαρηκαν επαρκως ουτε ξερεις αν ειναι ειλικρινης χαρα.
Ας ειναι εκει 2-3 ατομα στα ζορια εμπρακτα, οπως λεει ο @chrisbd , και αρκει.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Το θέμα αναφέρεται γενικά. Ο φθόνος είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα του ανθρώπου. Από κει ξεκινούν τα υπόλοιπα ακόμα και η δολοφονία... Ποιοί είναι αληθινοί σου φίλοι θα το δεις αναλογα με τις αντιδράσεις τους στις επιτυχίες σου, προσωπικές ή οικογενειακές. Μην αναφέρεστε στις επιτυχίες σας οικονομικές ή επαγγελματικες, έχω πει στα παιδιά μας, θα κάνετε εχθρούς. Σχετικά με τα ταξίδια ο λόγος που τα αναφέρω είναι για να ενημερώσω και καθοδηγήσω συνομιλητή μου ότι μπορεί κι αυτός να τα πραγματοποιήσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom