Ο φιλος φαινεται στη χαρα σου

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Η απαιτηση να χαρουν οι αλλοι με τη χαρα σου ειναι εγωιστικη και εξωπραγματικη και δεν υπαρχει μετρητης χαρας για το αν χαρηκαν επαρκως ουτε ξερεις αν ειναι ειλικρινης χαρα.
Ας ειναι εκει 2-3 ατομα στα ζορια εμπρακτα, οπως λεει ο @chrisbd , και αρκει.
Δεν εχω απαιτηση , παραπονο κανω κ αναρωτιομουν αν συμβαινει και σε αλλους.Λατρευω τα ταξιδια και χαιρομαι για οσους το κανουν πραγματικα. Με βαση αυτο λοιπον μου κακοφαινεται. Μη βγαζουμε συμπερασματα κ χαρακτηρισμους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.927
Likes
40.761
Δεν εχω απαιτηση , παραπονο κανω κ αναρωτιομουν αν συμβαινει και σε αλλους.Λατρευω τα ταξιδια και χαιρομαι για οσους το κανουν πραγματικα. Με βαση αυτο λοιπον μου κακοφαινεται. Μη βγαζουμε συμπερασματα κ χαρακτηρισμους.
Σε μενα δεν συμβαινει ποτε, για να ειμαι εντος του θεματος, γιατι δεν ελεγχω τα συνσισθηματα των φιλων μου ετσι. Και ειμαι η μονη στο περιβαλλον της δουλειας ας πουμε που κανω τοσα ταξιδια ετησιως. Δεν εχω διαλεξει ολα τα ατομα που με περιβαλλουν, συνεργατες η συγγενεις προφανως, αλλα επειδη δεν ελεγχω αν χαρηκαν, δεν εχω και κανενα απολυτως παραπονο απο τη συμπεριφορα τους. Δηλαδη δεν συμβαινει λογω καποιας τυχης στο με ποιους συναναστρεφομαι.
Ελπιζω να εξηγησα την εννοια "απαιτηση".
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
οτι λιγοι ειναι αυτοι που χαρηκαν με τη χαρα του ταξιδιου μου στη Φολεγανδρο κ Ιο φετος. Και το δειχνουν με πολλους τροπους.
Ο φίλος χαίρεται με τη χαρά σου, όποια κι αν είναι αυτή, ακόμα κι όταν μιλάμε για ταξίδι.
Πιο συγκεκριμένα μάλιστα ο φίλος που επίσης ταξιδεύει, χαίρεται και ζηλεύει (με χαμόγελο, όχι με φθόνο) εαν πραγματοποήσεις το ταξίδι σου και περάσεις καλά.
Ακόμα και να μη μπορεί για χίλιους δυο λόγους να κάνει κάτι αντίστοιχο, χαίρεται για σένα.
Αν ισχύει κάτι άλλο ίσως πρέπει να επαναπροσδιορίσεις για κάποιους, φιλικά πάντα.
Εγώ μια φορά με το που διάβασα Φολέγανδρο και Ίο ζήλεψα. ♥ :cool:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Εννοείται ότι ο φίλος πρέπει να χαίρεται με την χαρά σου. Αν πχ όπως αναφέρθηκε, κατάφερες κάτι που δεν το κατάφερε αυτός, λογικό να νιώθει στεναχωρημένος αλλά δεν θα πρέπει να σε ζηλεύει με ασχημο τρόπο. Στις κακές στιγμές όλοι ξέρουν να είναι εκεί, στις χαρές όμως φαίνεται ο χαρακτήρας κάποιου, γιατί αν σε φθονεί κάθε φορά που σου συμβαίνει κάτι καλό, ε τότε γιατί να υπάρχει στην ζωή σου; Μόνο για τα προβλήματα σου θέλουν να ακούν;
Προσωπικά, σχετικά με τα ταξίδια, οι φίλοι μου ευτυχώς είναι στο ίδιο μήκος κύματος με εμενα και οποτε τους αναφέρω ότι θα πάω κάπου, εννοειται πως χαίρονται. Γνωριζω όμως και άτομα, που δεν είναι στον πολύ στενό μου κύκλο, που ξέρω ότι αν αναφέρω ταξίδι, θα βγάλουν κακία. Οπότε σε αυτούς δεν μπαίνω καν στον κόπο να αναφέρω αν θα πάω κάπου κτλ. Και επειδή τα ταξίδια και οι μετακινήσεις είναι μεγάλο μέρος της ζωής μου, θα ένιωθα πολύ άσχημα αν ακόμα και οι κολλητοί μου είχαν τέτοια συμπεριφορά απεναντι μου και ζήλευαν όποτε άκουγαν για ταξίδι/μετακόμιση…
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Ο φίλος χαίρεται με τη χαρά σου, όποια κι αν είναι αυτή, ακόμα κι όταν μιλάμε για ταξίδι.
Πιο συγκεκριμένα μάλιστα ο φίλος που επίσης ταξιδεύει, χαίρεται και ζηλεύει (με χαμόγελο, όχι με φθόνο) εαν πραγματοποήσεις το ταξίδι σου και περάσεις καλά.
Ακόμα και να μη μπορεί για χίλιους δυο λόγους να κάνει κάτι αντίστοιχο, χαίρεται για σένα.
Αν ισχύει κάτι άλλο ίσως πρέπει να επαναπροσδιορίσεις για κάποιους, φιλικά πάντα.
Εγώ μια φορά με το που διάβασα Φολέγανδρο και Ίο ζήλεψα. ♥ :cool:
Θα πιω για σενα ενα ρακομελο στην Ασταρτη αποψε!!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Μεγάλη κουβέντα άνοιξες ...όταν είχε σοβαρό τροχαίο ο γιος μου όλοι ήταν δίπλα μου,πολλοί βοήθησαν δίνοντας αίμα μάλιστα,και το εκτίμησα πολύ,όταν επιβιώσαμε απ' αυτό και σιγά σιγα ξαναπιασαμε τη ζωή απ' τα μαλλιά που θα πει βγαίνουμε ταξιδεύουμε ζούμε δουλεύουμε οι μισοί απ' όσους έτρεξαν για μας τότε χάθηκαν όχι όλοι όμως...κρατώ όσους έμειναν και συνεχίζω...μικρή η ζωή για τέτοια δε νομίζεις;τελικά αρέσει στους ανθρώπους ο πόνος είναι πιο βολικος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα πιω για σενα ενα ρακομελο στην Ασταρτη αποψε!!
Α μάλιστα, αυτή τη λεπτομέρεια δε την ανέφερες, ότι είσαι εκεί σήμερα. Ζηλεύω διπλά τότε, να περάσεις όμορφα! :haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Την είχα πρόσφατα αυτή την κουβέντα, όχι με αφορμή τα ταξίδια. Ο φίλος φαίνεται στη χαρά, στη λύπη είναι εύκολο να σε συντρέξει, να νιώθει και λίγο ανώτερος και ευεργέτης αν χρειαστεί ή να σε χρησιμοποιεί για παράδειγμα του τύπου «καλά είμαστε». Τρανή απόδειξη η Ιωάννα Παλιοσπύρου που τώρα που άρχισε να βελτιώνεται το πρόσωπό της, τώρα που άρχισε και μια κάποια προβολή, τώρα που πήρε το πλεονέκτημα να μιλήσει γι’αυτό που της συνέβη και να εμπνεύσει, αυτό ενοχλεί. Η μάζα την ήθελε κατεστραμμένη, στα πατώματα, αποκρουστική και να νιώθει γι’ αυτήν οίκτο. Μόλις σήκωσε το κεφάλι, χαλάστηκαν κάμποσοι κι αυτό φαίνεται στα σχόλια.
Με περισσή ευκολία τα τελευταία χρόνια πετάω ανθρώπους έξω από τη ζωή μου, οι οποίοι είναι τοξικοί, ζηλοφθονες και δεν έχουν ένα καλό λόγο να πουν. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μεγάλη η κάθαρσης, μικρή η ζωή για να χωράει τον κάθε λακαμά.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Την είχα πρόσφατα αυτή την κουβέντα, όχι με αφορμή τα ταξίδια. Ο φίλος φαίνεται στη χαρά, στη λύπη είναι εύκολο να σε συντρέξει, να νιώθει και λίγο ανώτερος και ευεργέτης αν χρειαστεί ή να σε χρησιμοποιεί για παράδειγμα του τύπου «καλά είμαστε». Τρανή απόδειξη η Ιωάννα Παλιοσπύρου που τώρα που άρχισε να βελτιώνεται το πρόσωπό της, τώρα που άρχισε και μια κάποια προβολή, τώρα που πήρε το πλεονέκτημα να μιλήσει γι’αυτό που της συνέβη και να εμπνεύσει, αυτό ενοχλεί. Η μάζα την ήθελε κατεστραμμένη, στα πατώματα, αποκρουστική και να νιώθει γι’ αυτήν οίκτο. Μόλις σήκωσε το κεφάλι, χαλάστηκαν κάμποσοι κι αυτό φαίνεται στα σχόλια.
Με περισσή ευκολία τα τελευταία χρόνια πετάω ανθρώπους έξω από τη ζωή μου, οι οποίοι είναι τοξικοί, ζηλοφθονες και δεν έχουν ένα καλό λόγο να πουν. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μεγάλη η κάθαρσης, μικρή η ζωή για να χωράει τον κάθε λακαμά.
Πόσο δίκιο έχεις με την Ιωάννα τα λέμε στο ινστα καμιά φορά μου χει δώσει πολύ δύναμη ο χαρακτήρας της...όταν ήμουν στο Παίδων με το γιο μου τόλμησα να βγάλω μια φωτό μαζί με το παιδί γελαστοί έγραφαν ένα σωρό απο κατω...σε φάση ε αφού γελάς η αναίσθητη πάντα Ρένα και τέτοια Ρένα με λένε....τες πα...την επόμενη έπαθα πάρεση νευρου ακόμα δε γελάω τελείως πάνε δεκα μήνες αλλά μέρα με τη μέρα καλυτερευω και λέγαμε με την Ιωάννα για μακιγιάζ ανάλογα την περίπτωση...κι αυτό κάνω δλδ βαφομαι και ζω τη ζωή όσο καλύτερα μπορώ αφού η Ιωάννα μπορεί όλες μπορούμε....
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως οταν διαβαζω τις ιστοριες εδω μεσα το χαιρομαι...ζηλευω με την καλη εννοια, αλλα το χαιρομαι....ακομα και οτνα φιλοι μου κανουν ταξιδια το ιδιο

απο την αλλη σταματησα να λεω οτι παω καπου ταξιδι απο τοτε που ημουνα ελλαδα...
εκτος απο 2-3 ατομα ακουγα μονιμως ενα πραγμα σαν γκρινια....

ισως ειχε να κανει με το οτι ημουνα ενας "μισητος" δημοσιος υπαλληλος που (οπως πιστευανε πολλοι) ειχα 60 η 160 μερες αδεια τον χρονο...

παλι ταξιδι ησουνα? καλα που τα βρισκεις τα λεφτα? καλα ποση αδεια εχετε εσεις?

μετα τον γαμο αρχισανε k οι γονεις...παλι ταξιδι θα πατε? ποτε θα βαλετε λεφτα στην ακρη? αυριο μεθαυριο θα κανετε οικογενεια....θα πρεπει να παρετε καινουργιο σπιτι (!!!)....στην απαντηση "και ποιος σου ειπε οτι θελουμε να κανουμε οικογενεια, δηλαδη οι δυο μας δεν ειμαστε οικογενεια???? , τα lexotanil κατεβαινανε σαν καραμελες απο γονεις και πεθερικα

το αποκορυφωμα νο1 ηταν οταν αποφασισαμε να δωσουμε μια μουτζα και να φυγουμε....αλλα αυτο εινα αλλη ιστορια (lexotanil x 10)

το αποκορυφωμα νο2 οταν ηρθανε τα παιδια
και απλα συνεχισαμε να κανουμε οτι καναμε

καλα πατερας εισαι εσυ? με μικρα παιδια πατε στα βουνα μες τα χιιονια? ποτε θα σοβαρευτεις επιτελους....(γονεις και πεθερικα)
η
40-45-σχεδον 50 εισαι...ποτε θα σοβαρευτεις επιτελους που τρεχεις τα βουνα...και κουβαλας τα παιδια μαζι σου....("φιλοι" γνωστοι κλπ)

το πιο ωραιο οταν εισαι εξωτερικο, ειδικα σημερα με τα μεσα επικοινωνιας που εχουμε εινια οτι παιρνεις τηλεφωνο μεσω viper whats app klp, και τωρα αν εισαι σπιτι, αν εισαι Μαγιορκα, αν εισαι σε ενα καταφυγιο στς 2.500μ που τυγχανει να εχει wlan, δεν προκειται να το παρει χαμπαρι κανεις...

οποτε ησυχασα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom