Ο vagantos και τα ταξίδια του

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λίγα πράγματα για το Ρίο.
  • Ειναι η πόλη που δεν αισθάνθηκα ξένος. Κυκλοφορούν όλα τα χρώματα και όλα τα σχέδια ανθρώπων
  • Η Κοπακαμπάνα ( κυρίως) και η Ιπανέμα ανταποκρίνονται απόλυτα στη φήμη τους
  • Το κολύμπι ΄σ αυτές τις παραλίες ηταν λιγοστό, καθότι Αύγουστος = καρδιά του χειμώνα.
  • Καταφχαριστήθηκα την Κοπακαμπάνα και στις 6 το πρωι (περπάτημα ανάμεσα σε πολύ κόσμο) και στις 2 το βράδι σε υπαίθρια μπαράκια χαζευοντας μπιτσ βόλει και μπιτσ σοκκερ (ναι στις 2 τη νυχτα ειναι κατάφωτη)
  • Πολύ όμορφα ειναι και τα γλυπτά στην άμμο της παραλίας ( οταν ψηφιοποιησω τη σχετική φωτό θα την ανεβάσω)
  • Αξέχαστη ειναι και η θρησκευτική τελετή -πορεία που παρακολουθησαμε σε κεντρικό δρομο ενα βραδάκι. Ηταν μάλλον προς τιμη της Παναγίας (περιπου 15Αυγουστος) Προπορεύονταν ιερείς με ενα αγαλμα και εικόνες της Παναγίας (μαύρης). Ακολουθύσε το πλήθος με κεριά και τραγουδώντας υπέροχα.Νοιώσαμε κάτι σαν κατάνυξη και τους ακολουθήσαμε για κανένα μισάωρο
  • Χαζέψαμε στα "γυρίσματα" κάποιας σαπουνόπερας ( 6 το πρωι)
  • χαζέψαμε από μακριά και τις φαβέλες ( Τώρα άκουσα οτι μπορεις να πληρώσεις και να τις επισκεφτείς ως τουρίστας. Δεν το συνιστώ)
  • Πανέμορφες οι Βραζιλιάνες μιγάδες - μουλάτες
  • Εντυπωσιακός μάλλον επιβλητικός ο Χριστός του Ριο
  • Ωραιο και το άλλο αξιοθεατο, Οι λόφοι του Ζαχαρόψωμου ( πάου ντ Ατσουκαρ;) που ανεβαινεις με τελεφερικ.
  • Πολύ ωραιος κι ο Βοτανικός κήπος όπως και το προαστειο Νιτερόι στο οποιο φτανεις περνωντας πανω απο μια γεφυρα πολλών χιλιομέτρων.
  • Πραγματοποίησα το όνειρο των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων. Βρέθηκα στο αχανές Μαρακανά 2 φορές. Την πρώτη για να το δω σαν αξιοθέατο.
  • Τη δεύτερη για να παρακολουθήσω παιχνιδι πρωταθλήματος. Διαβαζοντας μια τοπική εφημερίδα (άλλο βιτσιο αυτό, εννοείται χωρις να ξερω γλώσσα , αλλά προσπαθώ) ειδα οτι άρχιζε το πρωτάθλημα. Εψησα λοιπον και ενα φιλο και πήγαμε. Ειδαμε Μποταφογκο- Ατλετικο Μινέιρο 1-1. (λεπτομερειες σε άλλο τοπικ)
  • Μο άρεσαν τα αυτοκίνητα που καινε οινόπνευμα ( μυρίζει αλλιώς η εξάτμισή τους) , μου άρεσε και το ποτό τους η καϊπιρίνια
Αυτά σε γενικες γραμμες για το Ριο.
Οχι σε αλλες πολεις δεν πηγα εκτός από το Ιγκουασου (Ειναι η πόλη δίπλα στους εντυπωσιακότερους καταρράκτες του κόσμου στα σύνορα Βραζιλίας -Αργεντινής - Παραγουάης)
Αχ, τι ωραία πράγματα μου θύμισες..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πρεπει να ειναι...ΤΕΛΕΙΑ!!!:clap:
Θελω να παω!Αισθανομαι οτι θα ταιριαξω τελεια στη Βραζιλια , στη σαμπα , στουs γλυκυτατουs cariocas! Θα νοικιασω αυτοκινητο και θα παω βορεια και...
Αs παω πρωτα Μαλαισια και βλεπουμε , η μηπωs Φιλιππινεs θα παω..Παω να ριξω βελακια στον παγκοσμιο χαρτη:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ενα σου λέω...
Μαναούς και Αμαζονία:airplane:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
To βελακι μου επεσε στο Μπαγκλαντεs , το οποιο το εχω σκεφτει για ταξιδι , πρεπει να ειναι φανταστικο..(καποιοι γελανε!).

Η Βραζιλια ηταν φθηνη? Πηγεs με γκρουπ μαλλον ε? Εγω λεω να παω μονη μου , εκτοs απ'τιs φαβελεs , η υπολοιπη χωρα πρεπει να'ναι ενταξει..αλλα οι αποστασειs τεραστιεs!

Καλα πληρωνουν οι τουριστεs για να δουν στιs φαβελεs τι?
Τη φτωχεια και τη δυστυχια των ανθρωπων?Τι ειναι αξιοθεατο?
Μπραβο που πηγεs στο Μαρακανα , ο ναοs του ποδοσφαιρου.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ναι πήγαμε με γκρουπ.
Ήμασταν μόλις 7 ατομα, οι 6 φίλοι από πριν.
Ηταν αρκετά φτηνη από οτι θυμάμαι.
Δεν ξερω ποσο ασφαλές ειναι να ταξιδέψεις μόνη. Η εγκληματικότητα ειναι μεγάλη από οει ξέρω ( κυριως στο Ριο- οχι στις καλες συνοικιες,το σαο Πάολο και την Φλοριανάπολη)
Οσο για τις αποστάσεις... Στο επομενο ταξίδι στη Ν.Αμερική πετουσαμε 4 ωρες πάνω από τη Βραζιλία.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Vagantos, τέτοια κάνεις στην go2dbeach και θα μας πάθει καμιά κρίση. Στα όρια την είδα να φτάνει.

Η Βραζιλία νομίζω ότι είναι στη σκέψη όλων μας για ταξίδι. Από τις χώρες που με κάποιο τρόπο μας τραβάνε.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τωρα τα διαβασα ολα αυτα γιατι ελλειπα.Τελικα πρεπει να ειναι φανταστικη η Βραζιλια!!Για να δουμε θα τα καταφερουμε να την επισκεφτουμε?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε θέλω τέτοιες κουβέντες. Όπως βλέπετε από το Ταξίδι-Όνειρο που έχω στο προφίλ μου, δε θέλω και πολύ για να ψηθώ. :LOL:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom