Ο vagantos και τα ταξίδια του

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kαλώς σας ξαναβρίσκω ταξιδιάρηδες.
Μόλις επέστρεψα από την πολύ όμορφη Πράγα.
Ήταν ένα ταξίδι για χατίρι του γιού, που μας παραπονιόταν ότι εφτασε 16 και δεν είχε πάει πουθενά. Ε και μεις άλλο που δεν θέλαμε, μιας και για φέτος τα οικονομικά μας δεν επέτρεπαν μακρινό ταξίδι( προς απογοήτευση γνωστών και φίλων).
Πέρασαν όμορφα οι 7 μέρες με πολύ περπάτημα -ως συνήθως- και με 3 εκδρομούλες στο Κάρλοβι Βαρι ( ονομαστή λουτρόπολη),το Τσέσκι Κρούμλοφ (κάστρο, ΟΥΝΕΣΚΟ κλπ) και Δρέσδη ( Γερμανία).
Η Πράγα ηταν εντυπωσιακή, αν και πολύ τουριστική, όπως επίσης υπέροχες ήταν και οι Τσέχες ( οπτικά :shock:), αλλά και οι μπύρες τους.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όμορφα! Η Δρέσδη πώς σου φάνηκε? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά μου έχει ξεφύγει, χεχε.
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Vagantos δώσε πληροφορίες για Τσεχία, σε μια βδομαδα θα είμαι εκεί!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ηταν λοιπόν ωραίο το ταξίδι.
Η Πράγα είναι πανέμορφη, την περπατήσαμε σε υπερβολικό βαθμό ( αυτό γίνεται σε κάθε ταξίδι) και πολύ τουριστική.
Μου άρεσαν:
  • Το ιστορικό κομμάτι της πόλης ( τεράστιο). Το περπατας 5 μέρες και ανακαλύπτεις καινούργια μέρη συνεχώς.
  • Οι Τσέχες (πανέμορφες) και οι μπύρες ( φάτε μάτια ψάρια και πιείτε μπίρες για ξεδίψασμα)
  • Η μουσική. Τζαζ και κλασική. Σε δρόμους, γέφυρες, πλατείες μπαράκια, μουσεία και καθεδρικούς. Πληθώρα παραστάσεων που απευθύνονται όμως κύρια σε τουρίστες.
  • Μουσεία (εχει πάμπολλα) Μπήκα στο μουσειο μινιατουρας (στο μοναστηρι του Στράχοφ) στο Εθνικό που εχει και μια τρομερή συλλογη πετρωμάτων (αν εισαι φαν), Α και στο μουσείο με τα οργανα βασανισμού ( κατ απαιτηση του γιου μου)
  • Το μετρό (το χρησιμοποιήσαμε κατά κόρο)
Δεν μου άρεσε
  • Το τουριστομάνι. Ολοι ηταν μαζεμένοι στο κεντρο της Πράγας.
  • Η συμπεριφορά των γκαρσονιών κλπ. Σύσταση απαραιτητη: Ζητάμε πάντα και παραγγέλνουμε από τη λίστα, προς αποφυγή παρανοήσεων)
  • το σιδηροδρομικό δίκτυο στο εσωτερικό της χώρας και η έλλειψη ενημέρωσης στα τραίνα)
Το κόστος διαβίωσης,φαγητού, ποτών μεταφοράς ειναι χαμηλότερο από την Ελλάδα ( φυσικά στα τουριστικά "χτυπάνε" ).
Κάναμε και δυο ημερήσιες εκδρομές
Στην πασίγνωστη και πολύ όμορφη λουτρόπολη του Καρλοβι Βάρι ( περιπου 100χλμ από Πραγα)
Στην ωραιότατη κωμόπολη Τσεσκι Κρουμλοφ ( κάστρο, ΟΥΝΕΣΚΟ κλπ).Περιπου 180 χλμ από Πράγα. Ταλαιπωρηθήκαμε μέχρι να φτασουμε αλλά αξιζε τον κόπο.
Τα δρομολογια των λεωφορειων ηταν λίγα και φουλ από κόσμο και ετσι πηραμε τραινο-λεωφορειο-τραινο λεωφορειο ( ειχαν και κομμενες γραμμες λογω εργων κλπ)

Δεν έχω γνώμη:
  • Για το Μαυρο θέατρο
  • Για τα κρύσταλλα Βοημίας
Κώστα καλά να περάσεις και περιμένω συγκριση Πράγας με τις γειτονικές Βουδαπέστη και Βιέννη που είδα πριν 25 χρόνια...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Όμορφα! Η Δρέσδη πώς σου φάνηκε? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, αλλά μου έχει ξεφύγει, χεχε.
Πήγαμε στη Δρέσδη από την Πράγα - 150 χλμ-( και επιστρέψαμε αυθημερόν)
Επομένως η εικόνα δεν μπορεί να είναι πλήρης.
Προλάβαμε να δουμε τα μνημεία και τα παλάτια της (πλουσιότατη η πινακοθήκη, αλλά ηθελε μιση μερα τουλάχιστο).
Ειναι όντως όμορφη, δειχνει οτι άκμασε στο παρελθον, και εντυπωσιάζει το γεγονός οτι ισοπεδώθηκε σχεδόν στον τελευταιο πόλεμο.
Αυτό που δεν πρόλαβα να δω ειναι η συμπεριφορά της τοπικής κοινωνίας που μαστίζεται από οικονομικά προβλήματα ( ακουσαμε οτι η ανεργια στην πόλη φτάνει το 37%).
Ήθελα να μεινω μια - δυο μέρες, αλλά...
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Οι Τσέχες (πανέμορφες) και οι μπύρες ( φάτε μάτια ψάρια και πιείτε μπίρες για ξεδίψασμα)
Αυτά τα 2 σημεία μπορούμε να τα αναλύσουμε λίγο ακόμα???? Έχουν ιδιέταιρο ενδιαφέρον!!! :lol::lol::lol:

Κώστα καλά να περάσεις και περιμένω συγκριση Πράγας με τις γειτονικές Βουδαπέστη και Βιέννη που είδα πριν 25 χρόνια...
Τη Βιέννη την είδα και το Φεβρουάριο. Τώρα όμως που θα τις δω και τις 3 μαζεμένα θα έχω καλύτερη άποψη!!! Ευχαριστώ!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αυτά τα 2 σημεία μπορούμε να τα αναλύσουμε λίγο ακόμα???? Έχουν ιδιέταιρο ενδιαφέρον!!! :lol::lol::lol:
Νομίζω ότι πρέπει να τα αναλύσεις αρκετά και μόνος σου, για να έχεις ιδία άποψη :):):)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Κώστα καλά να περάσεις και περιμένω συγκριση Πράγας με τις γειτονικές Βουδαπέστη και Βιέννη που είδα πριν 25 χρόνια...
Στο Cesky Krumlov είχα πάει με λεωφορείο και δεν ταλαιπωρήθηκα. Anyway ...
Για τις πόλεις που λες τώρα ... Η Πράγα είναι πιο κουκλίστικη, σα βγαλμένη από παραμύθι, ένα τεράστιο μουσείο η ίδια η πόλη. Λίγο έξω από το όμορφο κέντρο όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο καλά για τους κατοίκους. Η Βουδαπέστη 3 χρόνια μετά, μου φάνηκε πιο μεγαλούπολη, όμορφη όμως, αριστοκρατική, με ζωή. Η Βιέννη 3 χρόνι νωρίτερα μου είχε φανεί λίγο βαρετή, ήρεμη, παρόλο που είναι κι αυτή πολύ όμορφη ειδικά για να ζήσεις. Για κάποιον που δεν έχει πάει σε καμία πάντως και θέλει τουρισμό, θα πρότεινα οπωσδήποτε Πράγα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτά τα 2 σημεία μπορούμε να τα αναλύσουμε λίγο ακόμα???? Έχουν ιδιέταιρο ενδιαφέρον!!! :lol::lol::lol:
Κώστα μου, ταξιδεύω πάντα με τη γυναίκα μου.
Οπότε, όλα τα ωραία, τα σχολιάζουμε και τα δοκιμάζουμε παρέα ( δηλαδή ...σχεδόν όλα).
Ετσι λοιπόν τις μπύρες τις δοκιμάσαμε επανειλημμένα.
Δεν κατάφερα όμως να την πείσω να δοκίμαζα εγώ τουλάχιστον τις Σκλεναρίκοβες. Δε βαριέσαι και στο Ρίο το ίδιο είχαμε πάθει με τις μουλάτες.
Να ρωτήσω κάτι;
Ταξιδευεις μόνος; Ή εχεις παρέα (για τις μπυροδοκιμές)
 

kostasSTi

Member
Μηνύματα
61
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
South Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Tokyo
Μπααα... Θα έχω και το μωρό μαζί! Μπύρες θα δοκιμάσουμε, τίποτα άλλο δε θα δοκιμάσουμε όμως!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.972
Likes
9.397
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οχι , δε θα ζητησω κι εγω αναλυση των 2 σημειων-δεν ενδιαφερομαι:haha:.

Παντωs ειναι γεγονοs οτι τα ωραια γινονται πιο ωραια οταν τα μοιραζεσαι με το ετερον ημισυ , κι αs αισθανεσαι μερικεs φορεs οτι ηταν περιττο να περασειs απ'τα αλλαντικα Υφαντηs για λουκανικα αφου προορισμοs σου ηταν η Φρανγκφουρτη..:shock:

Well , τι νεα απο Βραζιλια Vagantos? Πηγεs μονοs σου? Μονο στο Ριο εμεινεs η εξαπλωθηκεs λιγο παραπερα? Πεs 2 λεξουλεs στην διψασμενη ταξιδιωτισα:D.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.578
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom