Περού ΠΕΡΟΥ στην χώρα των Ίνκας

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλημέρα!!!
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στο Περού την άνοιξη κ θα ήθελα μερικές συμβουλές.
1)Συνεργάστηκες με κάποιο γραφείο εκεί?
2)Έκανες εμβόλιο κίτρινου πυρετού?
3)Πήρες χάπια ελονοσίας
λόγω της παραμονής (2-3 ημέρες) στο Puerto Maldonado συνίστανται οπότε ήθελα τη γνώμη σας
4)Το υψόμετρο σου δημιούργησε πρόβλημα?
Συγγνώμη για τις πολλές απορίες!!!!
Περιμένω με αγωνία!!!!
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Αγαπητή Άσπα, είμαστε 6 άτομα και φεύγουμε για Περού σε 1 μήνα, δηλ. στις 23-2-2016. Η περιγραφή σου με βοήθησε σε πολλούς τομείς. Έχω κλείσει τα πάντα εκτός από υπεραστικά λεωφορεία και Μάτσου Πίτσου. Θα ήθελα να μου πεις ποια η οικονομική διαφορά (πάνω κάτω) στην έκδοση εισιτηρίου του λεωφορείου από το ίντερνετ ( για να τα βγάλω τώρα) με το σταθμό λεωφορείων cruz del sur στην Λίμα. Επίσης, αν θυμάσαι το πρακτορείο που έκλεισες το Μάτσου Πίτσου γιατί μου φάνηκε οικονομικό. Εμείς θα πάμε Μάτσου Πίτσου αρχές Μαρτίου. Θεωρείς ότι θα βρούμε οικονομικό τρένο αν περιμένουμε να βγάλουμε τα εισιτήρια εκεί ή θα έχουν κλείσει οι θέσεις στα τρένα και πρέπει να βγάλω από ιντερνέτ;
Ευχαριστώ
Όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει πέρα από την Άσπα.
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Αγαπητή Άσπα, είμαστε 6 άτομα και φεύγουμε για Περού σε 1 μήνα, δηλ. στις 23-2-2016. Η περιγραφή σου με βοήθησε σε πολλούς τομείς. Έχω κλείσει τα πάντα εκτός από υπεραστικά λεωφορεία και Μάτσου Πίτσου. Θα ήθελα να μου πεις ποια η οικονομική διαφορά (πάνω κάτω) στην έκδοση εισιτηρίου του λεωφορείου από το ίντερνετ ( για να τα βγάλω τώρα) με το σταθμό λεωφορείων cruz del sur στην Λίμα. Επίσης, αν θυμάσαι το πρακτορείο που έκλεισες το Μάτσου Πίτσου γιατί μου φάνηκε οικονομικό. Εμείς θα πάμε Μάτσου Πίτσου αρχές Μαρτίου. Θεωρείς ότι θα βρούμε οικονομικό τρένο αν περιμένουμε να βγάλουμε τα εισιτήρια εκεί ή θα έχουν κλείσει οι θέσεις στα τρένα και πρέπει να βγάλω από ιντερνέτ;
Ευχαριστώ
Όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει πέρα από την Άσπα.
Διαβάζω τα έχεις κλείσει όλα!!!Εγώ ακόμα στο ψάξιμο....
Με γραφείο από Περού ή μόνη σου?
Πόσες μέρες θα μείνετε?
Θα πάτε κ στον Αμαζόνιο κ αν ναι θα πάρετε τα χάπια ελονοσίας?
Εμείς το προγραμματίζουμε για λίγο αργότερα....θα περιμένω εντυπώσεις!!!
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Τα κλείσαμε όλα μόνοι μας. 19 ημέρες είναι όλο το ταξίδι εκ των οποίων 17 στο Περού γιατί έχουμε και 2 βράδια στην Μαδρίτη. Έχουμε κλείσει Αμαζόνιο. Τα χάπια δεν ξέρω αν θα τα πάρουμε γιατί διαβάζω και μου λένε ότι έχουν πολλές παρενέργειες. Το εμβόλιο όμως για τον κίτρινο πυρετό θα το κάνουμε, αν και δεν θέλουμε γιατί είμαστε κατά των εμβολίων και πολλοί γράφουν ότι είναι ακίνδυνο το κομμάτι του Αμαζονίου που θα πάμε, παρόλα αυτά ρωτήσαμε γιατρό και μας είπε να το κάνουμε.
 

vicky12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου!!!
πολυ ωραια η ιστορια σου !!! επειδη θελω να κανω ενα ταξιδι στο Περου τον Οκτωβριο θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν μπορεις!!! ποσα χρηματα χρειαστηκαν συνολικα για ολο το ταξιδι ( αεροπορικα , ξενοδοχεια, εισητηρια λεοφωριων , εισοδους σε μνημεια κτλ. ) ? επισης υπαρχουν καποια sites που μπορεις να βρεις δρομολογια λεοφωρειων και τρενων εκτος απο αυτο που αναφερεις για το Ματσου Πιτσου? Επισης τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω για βιζα και τα σχετικα? Εχω αγχωθει λιγο καθως θελω να οργανωσω το ταξιδι μονη μου και οχι με καποιο ταξιδιωτικο γραφειο. Ευχαριστω!!!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
πολυ ωραια η ιστορια σου !!! επειδη θελω να κανω ενα ταξιδι στο Περου τον Οκτωβριο θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν μπορεις!!! ποσα χρηματα χρειαστηκαν συνολικα για ολο το ταξιδι ( αεροπορικα , ξενοδοχεια, εισητηρια λεοφωριων , εισοδους σε μνημεια κτλ. ) ? επισης υπαρχουν καποια sites που μπορεις να βρεις δρομολογια λεοφωρειων και τρενων εκτος απο αυτο που αναφερεις για το Ματσου Πιτσου? Επισης τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω για βιζα και τα σχετικα? Εχω αγχωθει λιγο καθως θελω να οργανωσω το ταξιδι μονη μου και οχι με καποιο ταξιδιωτικο γραφειο. Ευχαριστω!!!
Καλησπέρα Όλα ξεκινούν απο ένα καλό οικονομικό, αεροπορικό. Στην συνέχεια αποφασίζεις την διαδρομή που θα ακολουθήσεις και ανάλογο είναι το κόστος. Εγώ χάλασα περίπου 2000ευρώ.
Τα εισιτήρια των λεωφορείων τα έκλεινα επι τόπου. οι είσοδοι στα μουσεία είναι οικονομικοί.
Βίζα δεν χρειάζεται.
Ότι θέλεις εδώ είμαι να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Αγαπητή Άσπα, είμαστε 6 άτομα και φεύγουμε για Περού σε 1 μήνα, δηλ. στις 23-2-2016. Η περιγραφή σου με βοήθησε σε πολλούς τομείς. Έχω κλείσει τα πάντα εκτός από υπεραστικά λεωφορεία και Μάτσου Πίτσου. Θα ήθελα να μου πεις ποια η οικονομική διαφορά (πάνω κάτω) στην έκδοση εισιτηρίου του λεωφορείου από το ίντερνετ ( για να τα βγάλω τώρα) με το σταθμό λεωφορείων cruz del sur στην Λίμα. Επίσης, αν θυμάσαι το πρακτορείο που έκλεισες το Μάτσου Πίτσου γιατί μου φάνηκε οικονομικό. Εμείς θα πάμε Μάτσου Πίτσου αρχές Μαρτίου. Θεωρείς ότι θα βρούμε οικονομικό τρένο αν περιμένουμε να βγάλουμε τα εισιτήρια εκεί ή θα έχουν κλείσει οι θέσεις στα τρένα και πρέπει να βγάλω από ιντερνέτ;
Ευχαριστώ
Όποιος θέλει μπορεί να με βοηθήσει πέρα από την Άσπα.
Λυπάμαι που δεν σου απάντησα αλλά ήταν οι μέρες που έφευγα για το Μεξικό και δεν το είδα στον πυρετό της προετοιμασίας.
Πως τα πέρασες? Όλα πήγαν καλά?
 

vicky12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου!!!
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις !!!! Παρ' ολο που εχω αρκετο καιρο ακομα μεχρι τον Οκτωβριο θελω να ετοιμασω ενα προχειρο προγραμμα. Σκοπευω να ακολουθησω παρομοιο προγραμμα με το δικο σας απλα με αγχωνει λιγο το θεμα της τοπικης συγκοινωνιας. Εχω βρει καλες τιμες αεροπορικων απο Μαδριτη και ξενοδοχεια. εχω ψαξει και λιγο τις εταιριες λεοφωρειων στο Περου εσεις χρησιμοποιουσατε καποια συγκεκριμενη? ( πιο γνωστη απ' οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι η Cruz del Sur )
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις !!!! Παρ' ολο που εχω αρκετο καιρο ακομα μεχρι τον Οκτωβριο θελω να ετοιμασω ενα προχειρο προγραμμα. Σκοπευω να ακολουθησω παρομοιο προγραμμα με το δικο σας απλα με αγχωνει λιγο το θεμα της τοπικης συγκοινωνιας. Εχω βρει καλες τιμες αεροπορικων απο Μαδριτη και ξενοδοχεια. εχω ψαξει και λιγο τις εταιριες λεοφωρειων στο Περου εσεις χρησιμοποιουσατε καποια συγκεκριμενη? ( πιο γνωστη απ' οτι ειδα στο ιντερνετ ειναι η Cruz del Sur )
Καλημέρα παίρναμε όποιο δρομολόγιο μας εξυπηρετούσε. Υπάρχουν και φθηνότερες. Μην αγχώνεσαι θα είναι εύκολα.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Συγχαρητήρια για τον φοβερό οδηγό-ιστορία σου!!!
Θαυμάζω πάρα πολύ τα άτομα που μπορούν να γράφουν τόσο ωραία της εμπειρίες τους μιας που εγώ δεν είμαι και τόσο καλός σε αυτό :p
Με την ανάγνωση της ιστορίας(χωρίς να υπολογίζω βέβαια) νόμιζα ότι το budget θα ήταν κοντά στα 3000-3500 αλλά είδα μετά που είπες ότι βγήκε γύρω στα 2000, μια χαρά για τόσο μακρινό προορισμό μπορώ να πω.
Σίγουρα το Machu Picchu είναι το όνειρο κάθε ταξιδιώτη και ελπίζω κάποια στιγμή να βρω και παρέα και να πάω :)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Προσπαθώ να κάνω οικονομικά ταξίδια για να ταξιδεύω περισσότερο.
Χωρίς βέβαια να παραλείπω τίποτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom