Γενικά ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΕΕΕΣΣ ΓΙΑ ΝΗΣΙΑ!!!!!

Μηνύματα
31
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Αν κοιταξεις επομενο προορισμο μου θα δεις οτι ειναι η Μηλος... Θελω οτι πληροφορια μπορεις να μου δωσεις...Θα παω 7 μερες...εκλεισα στις Πλακες(κοντα στην πλακα μου ειπαν οτι ειναι) Θα εχω αυτοκινητο...

Για παραλιες πανω κατω τα ξερω...
Απο φαγητο προτεινε μου που να παω και τι πρεπει να φαω,και οτι αλλο εχεις ορεξη...
Μου ειπαν για κρουαζιερα αλλα με ιστιοφορο(ακριβο αλλα αξιζει,λενε... Η και με το φθηνο τα ιδια βλεπεις?)

Περιμενω το ποστ σου :D
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Αν κοιταξεις επομενο προορισμο μου θα δεις οτι ειναι η Μηλος... Θελω οτι πληροφορια μπορεις να μου δωσεις...Θα παω 7 μερες...εκλεισα στις Πλακες(κοντα στην πλακα μου ειπαν οτι ειναι) Θα εχω αυτοκινητο...

Για παραλιες πανω κατω τα ξερω...
Απο φαγητο προτεινε μου που να παω και τι πρεπει να φαω,και οτι αλλο εχεις ορεξη...
Μου ειπαν για κρουαζιερα αλλα με ιστιοφορο(ακριβο αλλα αξιζει,λενε... Η και με το φθηνο τα ιδια βλεπεις?)

Περιμενω το ποστ σου :D

Ω!ΧΑΜΟΣ!!! - Prikbord | Facebook

ω χαμος!! ονομα και πραγμα!!!! οπωσδηποτε να φας εκει!!!! ειναι ταβερνα στον αδαμαντα!!!!
 
Last edited by a moderator:

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Πρίν απο μία εβδομάδα γύρισα απο τα Κουφονήσια και έχω να πώ πως πέρασα καταπληκτικά... Οι λόγοι πολλοι...
Το νησί είναι πολυ μικρό και το γυρνάς κυριολεκτικά όλο με τα πόδια. Όλες οι παραλίες είναι σχεδόν σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους, παίρνεις απλά τον δρόμο απο τα αριστερά του νησιού και αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι απλά να διαλέξεις παραλία σύμφωνα με τα γούστα σου. Θέλεις να δεις κόσμο? Θέλεις απομόνωση? Θέλεις να είσαι εσύ η κοπέλα σου και η θάλασσα? Ε στα Κουφονήσια έχεις το δικαίωμα επιλογής.
Έχει ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΕΣ παραλίες, με καταγάλανα νερά και σχεδόν σε όλες έχει χρυσόλευκη άμμο. Έχω πάει σχεδόν σε όλα τα νησιά των Κυκλαδών αλλά τις παραλίες που είδα εκεί, δεν τις έχω δεί πουθενά...
Το κέντρο του νησιού είναι όλο κι όλο ένας κεντρικός πλακόστρωτος δρόμος πάνω στον οποίο έχει διάφορα τουριστικά μαγαζάκια, μπαράκια, ταβέρνες, μινι μάρκετ, ένα σουβλατζίδικο, μία κρεπερί, σχολειο, φαρμακείο, εκκλησία, τουριστικό γραφείο κ.λ.π. Είναι πολύ μικρό νησί αλλά έχει τα πάντα...
Επειδή είναι καθαρά ψαρονήσι και οι μόνιμοι κάτοικοι ζούν σχεδόν αποκλειστικά απο το ψάρεμα, θα φάς το νοστιμότερο φρεσκότατο ψάρι που έχεις φάει ποτέ. Οι ιδιοκτήτες των ψαροταβέρνων απο τα δίκτυα τους στέλνουν το ψάρι στο πιάτο σου.
Οι τιμές είναι μέτριες προς λογικές και μπορείς να βρείς δωμάτιο σε αρκετά καλή τιμή. Εγώ έμεινα σε ενα πολύ ωραίο ξενοδοχείο με 50 ευρώ το βράδυ.
Αυτοκίνητο και μηχανάκι δεν χρείαζεσαι γιατί το νησί περπατείται ΟΛΟ. Δεν θα δείς άλλωστε πουθενά Rent a car παρά μόνο Rent a bike. Τα ελάχιστα αυτοκίνητα ή μηχανάκια που θα δείς, είναι των ντόπιων. Αν βαριέσαι να περπατήσεις ακόμα και αυτές τις μικρές αποστάσεις, τότε μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο.
Είναι ζευγαρονήσι, ρομαντικό, ιδανικό για ξεκούραση και ήσυχες δακοπές. Την εποχή που πήγα εγώ είχε ελάχιστο τουρισμό. Όμως όπως έμαθα, απο μέσα Ιουλίου και μετά, σφίζει απο ζωή.
Δες το σαν επιλογή καθώς είμαι σίγουρη πως αν πας δεν θα θέλεις να φύγεις...
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
summerfank , μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για σεριφο??θα παω με τον φιλο μου κ γω αρχες αυγουστου!! βεβαια, εδω μπορω να βρω πολλες πληροφοριες, αλλα εσυ μολις γυρισες!!:shock: φρεσκες ειδησεις!!χαχα

βασικα, αυτο που με επειγει πιο πολυ ειναι η μεταφορα!προσεξες αν εχει συχνα δρομολογια λεωφορειων? γτ καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν εχει κ μεις θα παμε χωρις αμαξι, χωρις μηχανακι, χωρις τπτ..αστα να πανε...αν ειδες κ τπτ για ενοικιαση ποδηλατων θα με βοηθουσες!!
εσεις ειχατε αμαξι?ειναι μακρινες οι αποστασεις?
απο ταξι ξερεις τις τιμες τους?θα βρω στο λιμανι ή ειναι ελαχιστα?
δεν τελειωσα!ακομα!:bleh: ποιες παραλιες μου προτεινεις..αποτι εχω δει η ψιλη αμμος, η βαγια και γανεμα ειναι ωραιες...αλλα απο φωτογραφιες..απο κοντα ειναι καλες?κ καμια ωραια που να εξερευνησες ή να αδικειται απο φωτο??

αυτααα...σε φλομωσα με τις ερωτησεις μου!!χαχα:shock:
μπορει να μου ρθει κ καμια αλλη μετα!:oops:
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
summerfank , μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για σεριφο??θα παω με τον φιλο μου κ γω αρχες αυγουστου!! βεβαια, εδω μπορω να βρω πολλες πληροφοριες, αλλα εσυ μολις γυρισες!!:shock: φρεσκες ειδησεις!!χαχα

βασικα, αυτο που με επειγει πιο πολυ ειναι η μεταφορα!προσεξες αν εχει συχνα δρομολογια λεωφορειων? γτ καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν εχει κ μεις θα παμε χωρις αμαξι, χωρις μηχανακι, χωρις τπτ..αστα να πανε...αν ειδες κ τπτ για ενοικιαση ποδηλατων θα με βοηθουσες!!
εσεις ειχατε αμαξι?ειναι μακρινες οι αποστασεις?
απο ταξι ξερεις τις τιμες τους?θα βρω στο λιμανι ή ειναι ελαχιστα?

-σορυ tinkerbell, δεν εχω απάντηση σ αυτές τις ερωτήσεις γιατί κ τις δύο φορές που πήγα είχαμε αμάξι, οποτε δεν χρειάστηκε να πάρω λεωφορείο ή ταξί ή να νοικιάσω (επειδη είμαι στον κόσμο μου, δεν έχω προσέξει στο λιμάνι κάποιο rent a car αλλά δν γίνετε, αποκλείτε να μην έχει).. οι αποστάσεις είναι μαξιμουμ η πιο μακρινή ένα 20λεπτο (π.χ. εμεις μεναμε στην χώρα και η πιο μεγάλη απόσταση που κάναμε ήταν για να πάμε Γάνεμα 20 λεπτά), δεν ειναι μεγάλο νησί, ο δρόμος που δεν είναι πολυ καλός σε καθυστερεί παρά η απόσταση.-

δεν τελειωσα!ακομα!:bleh: ποιες παραλιες μου προτεινεις..αποτι εχω δει η ψιλη αμμος, η βαγια και γανεμα ειναι ωραιες...αλλα απο φωτογραφιες..απο κοντα ειναι καλες?κ καμια ωραια που να εξερευνησες ή να αδικειται απο φωτο??

-οι φωτο δεν αδικούν καμία παραλία.. κ εγώ κοιτούσα φωτο πριν φύγω και ότι είδα, βρήκα!! λίγο πολύ είναι το ίδιο σκηνικό, αμμουδιά, δεντρα για ίσκιο και φυσικά πανεμορφα πεντακαθαρα νερα!!! Να πας στο Γάνεμα (η Βάγια έιναι δίπλα, θέλαμε να πάμε αλλά ηταν χωματόδρομος οπότε το μετανιώσαμε) Την ψιλή άμμο την είδα από ψηλά γυρνώντας από Αγιο Σώστη που εκεί πρέπει οπωσδήποτε να πας για μπανιο, διπλός κολπίσκος λες και είσαι σε παράδεισο (από ψηλά πριν κατέβεις και δεις ότι από την αριστερή μεριά της παραλίας έχουν πετάξει ότι σκουπίδι υπάρχει στο νησί, ενώ από την δεξιά βρίσκεσαι στην blue lagoon-παραδεισος,!!) ΣΟΣ, αυτές οι παραλίες δεν έχουν καμία οργάνωση, αν θες να φας, αν θες να πιεις, πρεπει να εφοδιαστείς από πριν!!! Αν θέλεις ξαπλώστρα και μαγαζί για καφέ ακόμη και κοκτέιλ :bleh: τότε θα σου προτείνω τα Λιβαδάκια..-

αυτααα...σε φλομωσα με τις ερωτησεις μου!!χαχα:shock:
μπορει να μου ρθει κ καμια αλλη μετα!:oops:
ρώτα με ότι θέλεις και εγώ αυτό κάνω για να μάθω!!! πριν κλείσω θα σου προτείνω να πας στην χώρα στο Καφενείο Του Στράτου για πρωινό ή για ρακόμελα, μακράν το πιο γραφικό κ όμορφο μαγαζί στην Σέριφο!! (ούτε ποσοστά να έπερνα δεν θα το διαφημιζα τόσο!!! :bleh:)

αν θες περισσότερες πληροφορίες δες εδω http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F0%EF%EB%DF%F4%E9%EA%EF-%F0%E1%F1%F4%F5.html
 
Last edited by a moderator:

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
αχ ωραια!:) σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!:xalara:καλα, ειδικα το αρθρο σου, σκιζει!!!τωρα δε εχω καμια επιφυλαξη για το νησι(γτ δεν ειχα ξαναπαει και καταλαβαινεις..)!

αντε, οταν γυρισω θα ριξω κ γω ενα λιθαρακι εμπειριας!!!χεχε

υ.γ. ευχαριστω κ παλι!!:) (oσο για τη μεταφορα, υπαρχει θεμα γτ δεν εχουμε διπλωμα...:S αλλα το πολυ πολυ να παμε με τα ποδαρακια μας!χιχιχι)
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
αχ ωραια!:) σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!!:xalara:καλα, ειδικα το αρθρο σου, σκιζει!!!τωρα δε εχω καμια επιφυλαξη για το νησι(γτ δεν ειχα ξαναπαει και καταλαβαινεις..)!

αντε, οταν γυρισω θα ριξω κ γω ενα λιθαρακι εμπειριας!!!χεχε

υ.γ. ευχαριστω κ παλι!!:) (oσο για τη μεταφορα, υπαρχει θεμα γτ δεν εχουμε διπλωμα...:S αλλα το πολυ πολυ να παμε με τα ποδαρακια μας!χιχιχι)

δεν θα εχεις προβλημα είναι νησί μαζεμένο οπότε θα βρεις λύση!! αντε με το καλό, καλά να περάσεις και να μας φέρεις νέες πληροφορίες γιατί του χρόνου θα είμαι πάλι εκεί, μην πάω στα ίδια πάλι :bleh::bleh::bleh:
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
χαχαχα!!ναι αμε,θα σου πω, θα σου πω!!:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.722
Likes
11.526
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα πω και εγώ, όπως και οι προλαλήσαντες: Μακριά από Ίο! Τουλάχιστον μακριά από τα κεντρικά της σημεία, καθώς είναι το κατεξοχήν νησί της κραιπάλης, του μεθυσιού και του 1-night stand! Μπορείς να περάσεις υπέροχα, αλλά όχι με το έτερον ήμισυ.

Πέρα από τις ωραίες προτάσεις που έκαναν οι άλλοι, θα προτείνω την πανέμορφη Αμοργό, η οποία ενδείκνυται για ρομαντικές καταστάσεις, αλλά και την Σύρο. Δεν είναι ΤΟΣΟ πανέμορφη, αλλά σίγουρα έχει ενδιαφέρον και ορισμένες πολύ γραφικές μεριές! Έχει επίσης το θετικό ότι είναι κοντά, αλλά και εν γένει είναι οικονομικό νησί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom