ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ?

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Σε οσα μερη εχω παει μεχρι τωρα νοικιαζα ξενοδοχειο.Αλλα τωρα που δε παιζουν πολλα φραγκα ειδα στο ιντερνετ σε ενα link απο το σαιτ του lonelyplanet οτι παιζουν στη Ρωμη και φανταζομαι και σε πολλες αλλες πολεις του κοσμου διαμερισματα και bed and breakfast τυπου σκηνικα που εχουν τρελη διαφορα στη τιμη. Και η ερωτηση μου ειναι τι διαφορα εχει το διαμερισμα και το bed and breakfast απο το ξενοδοχειο και απο που μπορω να κλεισω διαμερισμα στην Ρωμη απο εδω στην Ελλαδα.Υπαρχει κανα σαιτ Ελληνικο που να ειδικευετε σε τετοιες μαγκιες?
awww.forums.gr_images_smilies_wavey.gif
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:welcome:

Διαμερίσματα τι εννοείς; μήπως εννοείς τα hostels? Για δώσε ένα παράδειγμα να δούμε. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το διαμερισμα απ'οτι βλεπω ειναι υπνοδωματιο , κουζινα , μπανιο.Ενα αυτονομο διαμερισμα..

Eμεινα σε ενα Bed & breakfast στο Μπελιζ και απ'οτι καταλαβα ειναι κατι σαν τα παλια πανδοχεια η -οπωs αυτο που μειναμε εμειs- , ανακαινισμενο μεγαλο σπιτι που το εκαναν ξενοδοχειο.Στο b&b ο ιδιοκτητηs μενει κι εκεινοs με την οικογενεια του εκει και γενικα η ατμοσφαιρα δεν ειναι η απροσωπη του ξενοδοχειου που δεν ξερειs ποιοs ειναι το αφεντικο.Σου παρεχει και ενα πρωινο , αλλα μην περιμενειs american breakfast και τιs επιλογεs που προσφερει ενα ξενοδοχειο.Εχει ομωs πολυ πιο ντοπιο και φιλικο χαρακτηρα κι εγω το προτιμω.
Πανω κατω αυτεs ειναι οι διαφορεs , ελπιζω να βοηθησα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Kαποιο σαιτ Ελληνικο για να κλεισειs για Ρωμη δεν ξερω αν υπαρχει..
Εχειs δει αν καποιο απ'τα B&B που σε ενδιαφερει εχει email η τηλεφωνο?Δεν μπορει , θα εχουν!
Καποια guesthouses που εψαχνα στιs Σευχελλεs ειχαν ακομα και email.
Απο Ρωμη ειμαι ανιδεη , αλλα δε θα ανησυχουσα ουτε θα εκλεινα δωματιο απο εδω.Μου φαινεται τοσο ευκολο να σημειωσειs ποια σε ενδιαφερουν και παs και να βρειs να μεινειs.
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Εχεις δικιο αυτο θα κανω μαλλον ευχαριστω για τις πληροφοριες :)
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
Η δική μου εμπειρία από το Βερολίνο ήταν εξαιρετική, δυο φορές, σε διαφορετικό σπίτι.
Πρόκειται για σπίτια ιδιωτών που ενοικιάζονται με τη μέρα ως όσο πάει. Το σάιτ παίρνει ένα έναντι και ο ιδιοκτήτης το υπόλοιπο όταν σου παραδίδει τα κλειδιά. Παρέχει σεντόνια-πετσέτες κι ένα κομπλε σπίτι, συχνά σε γειτονιές κλειδιά.

Εκτός του ότι συμφέρει οικονομικά, είναι πολύ καλύτερη αίσθηση από ένα απρόσωπο δωμάτιο ξενοδοχείου. Αν μάλιστα πρόκειται για παρέα, μπορείτε να μείνετε 4 ή και περισσότεροι, ανάλογα τα δωμάτια (και τις απαιτήσεις σας).

Α, μην ξεχάσω - στην τιμή προστίθεται κι ένα "cleaning fee" ~15E.
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Ευχαριστω για τις πληροφοριες.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πρόκειται για σπίτια ιδιωτών που ενοικιάζονται με τη μέρα ως όσο πάει. .
Δεν ειναι παντα σπιτια ιδιωτων.Υπαρχουν επιπλωμενα διαμερισματα και βιλες που τα εχουν μονο για εκμεταλλευση.Ειναι δε πολυ πιθανο ο ιδιοκτητης να εχει κρατησει ενα διαμερισμα για λογαριασμο του.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Νομιζω οτι οταν ταξιδευεις με την οικογενεια σου και εχεις μικρα παιδια αυτα τα διαμερισματα ειναι πολυ βολικα γιατι εχουν μεσα ψυγειο και κουζινα που τα χρειαζεσαι σιγουρα.Περσυ στην Πραγα εμεινα σε τετοιο διαμερισμα μεσα στο κεντρο της πολης στην Wenceslas square 36.Για του λογου το αληθες www.apartmentsstarek.cz Πληρωνα 120 ευρω την ημερα με κλειστο parking οταν στα hotelς 3-4 αστερων ηθελα 320 ευρω για δυο δωματια.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
παιδια ξερει κανεις κανενα αντιστοιχο σαιτ για το λονδινο γιατι δε βρισκω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom