Τσεχική Δημοκρατία ΠΡΑΓΑ σαν παραμύθι .....

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Welcome back Χρήστο. Πάντα τέτοια και καλύτερα!!
Λοιπόν το..γλυκατζίδικο αυτό δεν το ήξερα. Θα το δοκιμάσω τον Αύγουστο νομίζω.. :lol:

Μην επαναπαύεσαι όμως. Περιμένω τη συνέχεια!!! :D
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
αναρωτιέμαι εδώ και ώρα γιατί η τσέχα στη ρεσεψιόν σε αναβάθμισε σε σούπερ σουίτα.. τόσο όμορφος είσαι ποιά?:bleh:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραίο το long week end στην Πράγα. Πάντα τέτοια (= υπέροχοι προορισμοί, αναβάθμισει σε σουίτες, φθηνά εισιτήρια, κλπ κλπ)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.334
είμαστε τυχεροί μερικοί μερικοί....
και αυτός ο gts αμέσως να μας κάψει!!! θα του στείλω κανένα ιό να ισιώσει!!:cool:
Όχι ρε παιδιά....παρεξηγήθην, αυτό το ρόλο τον αφήνω να τον ασκήσουν επάξια άλλοι...

Δε χρειάζεται να στείλετε ιό, είμαι ήδη άρρωστος με γρίππη των σκυλόψαρων...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπράβο Χρήστο που περάσατε καλά και που μας μεταφέρεις ξανά εικόνες από την αγαπημένη Πράγα.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Χρηστο εκανα το σταυρο μου και μια προσευχη να μη φυγει το αεροπλανο απο την Πραγα αλλα βλεπω οτι γυρισες,με μονο 2 ωρες καθυστερηση. Λοιπον καλο αυτο για μας που διαβαζουμε την ιστορια σου! Go on..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μπράβο Χρήστο, πολύ ωραίο το ταξιδάκι-express. και επιβεβαιώνεις πανηγυρικά ότι τα πιο χρήσιμα tips τα δίνει το Travelstories!! :lol:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΚΥΡΙΑΚΗ 28/6
Πρωινό στο ξενοδοχείο και ημέρα βόλτας στην Νέα Πόλη και στα μαγαζιά της ( οι μικρές περιμένουν πώς και πώς τις μαριονέτες )
σε απόσταση βολής από το ξενοδοχείο και αφού διασχίζουμε μια μεγάλη στοά με καταστήματα και με Bio Cafe τα οπόια έχουν πλέον κλέισει GTS και να'μαστε σε έναν όμορφο πεζόδρομο την Na Prikope με πολλά εμπορικά καταστήματα και πολύ όμορφα κτήρια φτάνουμε στήν διαστάυρωση με την πλατεία vaclavske namesti στρίβουμε αριστερα και ανεβαίνουμε την στενόμακρη αυτή πλατεία που πιο πολύ μοιάζει με πεζόδρομο παρα με πλατεία ...στό βάθος δεσπόζει το άγαλμα του πολυούχου της Βοημίας Αγίου Βεγκέσλαου ενα έργο του Μίσλμπεκ Γιόζεφ...πίσω από το άγαλμα είναι το εθνικό Μουσείο της πόλης που άν κάτσει κανείς στα σκαλιά του έχει την καλύτερη θέα στήν Πλάτεία
Στην πλειονότητα τους τα οικοδομήματα γύρω από την πλατεία δεν παρουσιάζουν και κανα ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκτός φυσικά του HOTEL EVROPA και της μοναδικής αρ νουβό πρόσοψης του

που ξεχωρίζει απο όλα τα υπόλοιπα άγχρωμα κτήρια στην πλατεία
Υστερα απο προτροπή και περιέργεια περισσότερο μπαίνοντας στην οδο stepanska δεξιά βρίσκεται τo palac Lucerna με εκείνον τον περίεργο αναβάτη που καθεται στην κοιλιά ( εγω πιστέυω οτι καθόταν πίσω από την κοιλιά ....γιαυτό είχε βγεί και η γλώσσα του αλόγου ) να κρέμεται απο τήν οροφή του κτηρίου

Μετα και το μάθημα τέχνης ήταν η ώρα για μάθημα cafe και γλυκού ...
προορισμός ένας : CAFE LOUVRE επι της οδόυ narodni 20 Café Louvre
στον 1ο όροφο ενα καφε ατμοσφαιρικό άλλης εποχής ( τελικά πιστέυω ότι η Πράγα έχει κρατήσει αυτήν την παλιά ατμόσφαιρα το νοιώθεις παντού ) ωραίες αίθουσες όχι ιδιαιτερα γεμάτο καθήσαμε σε τραπεζάκικάτω στο δρόμο 2 φυσικοί χυμοί και ένα απίστευτο cake( εμένα μου φάνηκε τεράστιο κομμάτι τούρτας ) black forest πληρώσαμε 167czk η 6,50 ευρώ .

φοβερή εντύπωση μας έκαναν κατι ξύλινοι ορθοστάτες για τίς εφημερίδες ..... στερέωνες τα φύλλα της εφημερίδας ανοικτα ενδιάμεσα και όλο στερεωνόταν στην καρέκλα που καθόσουν έτσι διάβαζαν εφημερίδα οι τσέχοι και έπιναν τον καφε τους .
Η σύζυγος τρελάθηκε με αυτό
ρωτήσαμε βγαίνοντας αν πωλούνται η απάντηση 'ηταν αρνητική κρίμα!!!!
Ακολουθούμε την narodni μεχρι το ποτάμι και την γέφυρα που κόβει το καταπράσινο νησάκι campa δεν περνάμε την γέφυρα αλλά κάνουμε δεξιά και ακολουθούμε παράλληλη πορεία με το ποτάμι με κατέυθυνση τήν γέφυρα του Καρόλου
διασχίζουμαι την γέφυρα ( κόσμος απίστευτα πολύς ) και πρίν το τελέιωμα της κάνουμε αριστερά κατεβαίνουμε τα σκαλάκια και ξαφνικά λές και και βρίσκεσαι αλλού ...κόσμος

ελάχιστος τουρίστες πουθενά ,μόνο οικογένειες ντόπιων με καροτσάκια που απολάμβάνουν την βόλτα μεσα στο πράσινο δίπλα στο ποτάμι
2-3 μαγαζιά εστατόρια χωρίς όμως κόσμο υπάρχουν και πράσινο πολύ πράσινο παντου φτάνουμε στην γέφυρα που διασχίζει το νησακι περνάμε προς τα εκεί .η θέα από το νησάκι πρός την διάσημη γέφυρα είναι όντως καταπληκτική καθήσαμε στα παγκάκια και απολάυσαμε ησυχία πράσινο και έναν υπέροχο ήλιο κατα διαστήματα βέβαια
Είναι πλέον μεσημέρι ώρα για φαγητό .επιλογή μονόδρομος Νο 2 το OLYMPIA
http://www.colkovna.cz

επι της οδού vitezna 7 αδελφάκι του kolkovna ....δεν υπάρχει περιγραφή για το γαστρονομικό όργιο που έγινε με συνοδεία φοβερής μπύρας και γλυκών . πληρώσαμε 750 czk η 30 ευρώ με τα tips.
Μπήκαμε πρώτη φορά και σε τραμ Νο9 ( τα πόδια μας είχαν ξεχαστεί κάπου πρό πολλού ) για να μάς πάει στην namesti Republic
έιμαστε μια ανάσα από το ξενοδοχείο αλλά μπροστά μου ο πύργος της πυρίτηδας. παρά την κούραση όλης της ημέρας το έιχα πάρει απόφαση θα ανέβω εκεί ψηλά για μια ακόμα άποψη της πόλης
Στο πλάι κάτω υπάρχει μια μικροσκοπική σιδερένια πορτούλα και μια πέτρινη σκάλα που σε ανεβάζει στόν πρώτο όροφο .


υπο κανονικές συνθήκες βγάζεις με 4 ευρώ εισιτήριο
Ο πύργος δέχεται κοινό απο τις 10:00 εώς τις 18:00 . ανέβηκα στον πρώτο όροφο για να βγάλω εισητήριο λίγο πρίν κλέισουν όποτε η υπέυθυνη ( ηταν η ιδια που είχα συναντήση στο παλαιό δημαρχείο χθές ) μου λέει οτι δεν χρειάζεται να πληρώσω μιας και σε λίγο έκλειναν .
Ανέβηκα σφάιρα τα σκαλια (188 ήταν τα άτιμα τα μέτρησα στο κατέβασμα ) βγήκα πρώτα σε έναν προθάλαμο που είχε σε διάφορες γλώσσες γραμμένη την ιστορία του Πύργου. Η μυρωδιά απο μπαρούτι πολύ έντονη ( δεν ξέρω αν συνεχίζουν να σκορπιζουν σκόνη από μπαρούτι ακόμα και σήμερα για να το κάνουν πιο αληθοφανές η αλήθεια πάντως είναι το μπαρούτι έχει πολύ ιδιαίτερη μυρωδιά .

Η θέα από ψηλά είναι φοβερή βλέπεις σχεδόν όλη την πόλη μέχρι τις παρυφές τών λόφων γύρω γύρω
τελικά άξιζε η ανάβαση εκέι ψηλά .
Επιστροφή στο ξενοδοχείο γιατί η βραδυά η αποψινή περιλαμβάνει και Τέχνη : Mάυρο Θέατρο
Black Theatre IMAGE Prague
αποφασίσαμε να πάμε στο IMAGE parizska 4 ήταν το πιό κοντινό στο ξενοδοχείο από όλα τα υπόλοιπα που πρότειναν τα παιδια από το forum
Πήγαμε μια ώρα πρίν την παράσταση άρχιζε στις 8μμ πληρώσαμε 960 czk για 2 εισιτήρια μετρητά μιας και κάρτα δέν έπαιρναν ( το λόγο δέν τον κατάλαβα )
είδαμε την παράσταση black box η άιθουσα ήταν γεμάτη
ήταν η πρώτη φορά πού βλέπαμε μαύρο θέατρο μας άρεσε ήταν κατι πρωτότυπο περάσαμε καλά !!!
Μετα το θέατρο μέσω της kaprova βγήκαμε στο ποτάμι .η είκόνα του φωτεισμένου κάστρου
είναι κάτι πού σου κόβει την ανάσα
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=11082
P62807621 -
Ηταν η πρώτη φορά πού βλέπαμε την καστροπολιτεία φωτεισμένη .θέαμα μοναδικό που δεν αποτυπώνεται σε ενα κομμάτι χαρτί
χαθήκαμε μέσα στα στενά του stare mesto κάνουμε βόλτες και βλέπουμε υπέροχα κτήρια όμορφα φωτεισμένα
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=11084
http://www.travelstories.gr/photo/showphoto.php?photo=11085
σήμερα ήταν η τελευτάια μας βραδυά και θέλαμε όσο τίποτα άλλο να ρουφήξουμε όμορφες εικόνες της παραμυθένιας πόλης
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πω, πω, Χρήστο, μου μένουν 42 ημέρες για να φύγω για Πράγα και, αν και δεν είναι η πρώτη φορά που θα πάω, η περιγραφή σου με έκανε να ανυπομονώ ακόμα πιο πολύ!! Με χαρά βλέπω ότι οι τιμές εξακολουθούν να είναι χαμηλές (καλό αυτό! :lol:).
Συνέχισε την ιστορία, pleeeeeeeeeeease!! :D
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Όλα καλά κι όλα ωραία!!!Μπράβο Χρήστο...Έφτασες αισίως στη δεύτερη μέρα, τελευταία βραδυά και κάτι λείπει νομίζω απ την περιγραφή σου...Αναμένουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom