Τσεχική Δημοκρατία ΠΡΑΓΑ σαν παραμύθι .....

giorgos2175

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Λοιπόν, μόλις επέστρεψα από πρωτοχρονιάτικη εκδρομή σε Πράγα. Πράγματι η πόλη είναι παραμύθι. Οι Τσέχοι είναι αγενέστατοι μπουρτζόβλαχοι και αποτελούν παραφωνία της φυσικής ομορφιάς της πόλης τους.
Η θέα της πόλης απο την Καστρούπολη είναι φανταστική. Πύργοι και πυργίσκοι παντού. Χρώματα και ομορφα κτίρια.. Κάθε φορά που ταξιδεύω εξωτερικό γυρνώ στην Αθήνα με μια μελαγχολία. Σε πόσο, αλήθεια, άσχημη πόλη ζούμε (χωρίς να σημαίνει ότι η Ελλάδα δεν έχει ομορφιές, το αντίθετο).
Κάτι τελευταίο: σε όσους άρεσε η Πράγα (φαντάζομαι σε όλους) και δεν έχουν ταξιδέψει Βουδαπέστη, προτείνω την τελευταία ανεπιφύλακτα. Τολμώ μάλιστα να πω πως λάτρεψα την Βουδαπέστη, σε σημείο να την προκρίνω από την Πράγα. Περισσότερο "απλωμένη" πόλη με την ίδια φυσική ομορφιά (με λιγότερο όμορφα κτίρια). Η Βουδαπέστη είναι πόλη που έχει πολλά πράγματα να δεις. Είναι πιο φτωχή αλλά περισσότερο "αυθεντική" από την Πράγα.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
Κάθε φορά που ταξιδεύω εξωτερικό γυρνώ στην Αθήνα με μια μελαγχολία. Σε πόσο, αλήθεια, άσχημη πόλη ζούμε (χωρίς να σημαίνει ότι η Ελλάδα δεν έχει ομορφιές, το αντίθετο).

Συμφωνω, ιδιες και οι δικες μου σκεψεις..
 

sgatz

Member
Μηνύματα
33
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Συμφωνώ για τους τσέχους και την συμπεριφορά τους.Πάντως ακόμα αναπολώ το cesky krumlov...ήταν από τα πιο όμορφα μέρη που έχω δεί.Περιττό να πω ότι έχω τραβήξει τις άπειρες φωτό από εκεί.Δε πάνε 3 μήνες που γύρισα και από όλη την τσεχία αυτο το μέρος το λάτρεψαααα
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πραγα τι να πω για την πραγα περασα τελια το 2005 πηγα και καρλο βιβαρι στα λουτρα

Οκ καλά έκανες και πήγες αλλά πες μας για το Καρλοβι Βαρι και τα λουτρά και σε μας που δεν πήγαμε λόγω ηλικίας :xmas_cheesygrin:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οκ καλά έκανες και πήγες αλλά πες μας για το Καρλοβι Βαρι και τα λουτρά και σε μας που δεν πήγαμε λόγω ηλικίας :xmas_cheesygrin:
Κοντος ψαλμος ......Χρηστο μου..κοντος ψαλμος:xmas_mrgreen:
Το Τσεσκυ ειναι καταπληκτικο!!!
Αυτα τα μερη δειχνουν υπεροχα και καλοκαιρι και χειμωνα..εχουν αυτο το προσον.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χειμώνα δηλαδή πήγες στο Καρλοβυ Βαρυ και σου άρεσε ???
Για πες μου να καταλάβω και εγω τι έχασα που δεν πήγα
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Oτι να πω για το καρλο β βαρυ θα ειναι λιγο απο που να αρχησω ,,εννα μερος παραμυθενιο λουτρα ηρεμια φυση ποταμια το γουσταρω πολυ να πατε οσοι δεν εχετε παει
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Oτι να πω για το καρλο β βαρυ θα ειναι λιγο απο που να αρχησω ,,εννα μερος παραμυθενιο λουτρα ηρεμια φυση ποταμια το γουσταρω πολυ να πατε οσοι δεν εχετε παει

Αυτο σου ζηταω να μου πεις ''το παραμυθένιο ''
Τι εποχή πήγες ??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παντως Χρηστο το Καρλο και μενα μου αρεσε.Εχει μια επιβλητικοτητα ...δεν ξερω αν το εχουν παρει παραμαζωμα οι Ρωσοι (μαφιοζοι ή μη -οπως λεγεται)..αλλα αρχιτεκτονικα ηταν ομορφο.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
συνφωνο μαζι σου ειναι σαν παραμυθι θελω να ξανα παωωωωωωωωωωωωωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.697
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom