Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δεν ξερω αν ολα αυτα που γραφεις ειναι σωστα η οχι, αλλα θα συμφωνησω οτι ειναι καλυτερο να γραφουμε τις δικες μας εντυπωσεις παρα να βασιζομαστε σε αρθρα...
απο την αλλη ομως μεσα στο forum δεν εχει κατι ολοκληρωμενο για τη πραγα κ ετσι αφου το βρηκα πιστευα οτι ηταν καλο να το δουν κ οι υπολοιποι...
τελος ηθελα να βοηθησω το forum και γι αυτο εβαλα αυτο το αρθρο...δεν εχω παει στη πραγα κ δυστυχως δεν μπορω να πω τις δικες μου εντυπωσεις..πιστευω ομως οτι το αρθρο ειναι πολυ καλο και αξιζει...
Πρώτα απόλα θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι δημόσια. Κατερίνα ασφαλώς και δεν έχω κάτι με σένα και εκτιμώ την προσπάθεια που έκανες για να βοηθήσεις τους συνφορμίτες να οργανώσουν το ταξίδι τους στην Πράγα.
Το θέμα είναι ότι συγκεκριμένο άρθρο έχει ορισμένες χτυπητές ανακρίβειες και ελλείψεις και θεώρησα καλό να τις επισημάνω, γιατί πιστεύω ότι υποχρέωση όλων είναι όταν βλέπουν κάτι στραβό να το διορθώνουν. Θεώρησε δεδομένο ότι αυτά που γράφω είναι σωστά γιατί απλά στα μέρη που αναφέρω έχω πάει εγώ ο ίδιος πάνω από 5 φορές. Στο botel έμεινα γιατί βρήκα πρωτοποριακή την ιδέα και την πάτησα, στο Obeny έφαγα ένα από τα χειρότερα φαγητά που έχω φάει σε ταξίδι, η Laterna Magica ΔΕΝ είναι μαύρο θέατρο και πίστεψέ με στο Louvre δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο...

Παιδιά θα το ξαναπώ οι καλύτερες πληροφορίες που μπορείς να πάρεις για ένα ταξίδι είναι από κάποιον που έχει παει ο ίδιος. Τα περισσότερα άρθρα των περιοδικών είναι γραμμένα στο πόδι από κάποιον που δεν έχει κάνει επιτόπια έρευνα αγοράς, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις ειδικών ταξιδιωτικών περιοδικών...

Αυτά και πάλι χωρίς τίποτα το προσωπικό Κατερίνα...
 

katerina

Member
Μηνύματα
53
Likes
3
traveller εννοειεται οτι καποιος που εχει ταξιδεψει απο μας θα μας τα περιγραψει καλυτερα απλως επειδη το βρηκα το εβαλα...απλως ο καθενας που θα το διαβασει ας κρατησει αυτα που νομιζει οτι θα τον βοηθησουν...και αυτα που μας ειπες ειναι πολυ χρησιμα...
defkalion βλεπω οτι τελικα δεν ειμαστε και λιγοι αυτοι που δεν εχουμε παει πραγα, ειναι πολυ ωραιο μερος...για τα τικετς πραγματι πρεπει να βγαλω συντομα:D...
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
Δεν σου θυμίζει , είναι αντιγραμμένος ταξιδιωτικός οδηγός, το έγραψε στις πηγές της η Κατερίνα!!

Αλλά χαλάω εγώ χατήρια FOUFOU μου.... Έτσι είναι αν έτσι το νομίζεις. Εγώ τις παρατηρήσεις μου δεν τις έγραψα για μένα, την Πράγα δόξα το Θεό την ξέρω πολύ καλά, ούτε για να μειώσω την Κατερίνα προς Θεού, τις έγραψα για κάποιον που πάει για πρώτη φορά στην Πράγα και δεν ξέρει τι θα συναντήσει...

Ακολούθησε λοιπόν πιστά τις σημαντικές πληροφορίες του άρθρου και πρόσεξε μην ξεχάσεις το διεθνές δίπλωμα,το μαγιό για την πισίνα, να κλείσεις στο Botel και να φας στο U Kalicha...

Καλό ταξίδι.

Κατ’ αρχήν φίλε traveller προσπερνώ την τόσο άστοχη ειρωνεία σου και σου λέω το εξής: αν διαβάσεις προσεκτικά αυτά που είπα θα καταλάβεις ότι σε καμιά περίπτωση δεν αμφισβήτησα τις συμβουλές σου η τις αποδοκίμασα. Άλλωστε δεν μπορώ να το κάνω γιατί ακόμα δεν έχω πάει στην Πράγα, απλά βρήκα πάρα πολύ χρήσιμες τις πληροφορίες της Κατερίνας και το είπα. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θίχτηκες τόσο. Όπως και να έχει το πράγμα από τη πλευρά μου σταματώ εδώ το θέμα γιατί δεν βρίσκω κάποιο λόγω να το συνεχίσω. Εννοείται πως δεν έχω κάτι μαζί σου και όλη η συζήτηση γίνετε πάντα με φιλική διάθεση…:D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
+1:p

Μήπως να διοργανώσουμε ένα ομαδικό ταξιδάκι στη Πράγα όλα τα παιδιά του forum?
Λέω εγώ τώρα…
Σαν οδηγος και γνωστης του δρομου θα σας συνιστουσα να νοικιασετε πουλμανακι!!!:haha:
Εγω εδω ειμαι.......και αναμενω!!!:lol:
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
καινούρια πρόταση, μου επιτρέπεις admin να την γράψω εδώ γιατί είναι σχετική με το θέμα που δημιουργήθηκε:
Καινούριο κεφάλαιο στο φόρουμ που θα αφορά παραθέσεις από ταξιδιωτικά άρθρα και οδηγούς.
Νομίζω ότι πρέπει να γράφονται ξεχωριστά γιατί κάποιοι δεν ενδιαφέρονται να μάθουν πληροφορίες εγκυκλοπαιδικές αλλά να ζήσουν εμπειρίες μέσα από τα μάτια των άλλων.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πολυ καλη η ιδεα σου Μαιρη.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαίρη το φόρουμ είναι υπό γερό ανασχεδιασμό, ακριβώς για να ομαδοποιήσουμε το είδος της πληροφορίας που θα έχουμε (Προσωπικές ιστορίες, οδηγούς, αναζήτηση πληροφοριών , κλπ) οπότε δώσμου λίγο χρόνο και θα επανέλθω σε αυτό. :)
 

klik

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παιδιά γειά σας. Πάρα πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα γράφτηκαν.
Εγώ θα ήθελα από κάποιον που έχει πάει, να γράψει για 5 μέρες ένα πρόγραμμα, που να μην πελαγώνει. Δηλαδή. Με την σειρά: 1η μέρα θα πάμε εκεί,θα αποφύγουμε αυτά, θα φάμε εκεί. 2η μέρα θα πάμε εκεί, θα αποφύγουμε αυτά, θα φάμε ή θα πιούμε καφέ ,ποτό... Κ.Λ.Π Μαζί με τα αξιοθέατα. Γιατί πρόκειται να πάω τον Μάιο και έχω πελαγώσει με τα αξιοθέατα. Από που να αρχίσω και με ποιά σειρά, για να μην γίνει κουραστικό το ταξίδι.

Που να αγοράσουμε κάποια αναμνηστικά σε λογικές τιμές και όχι Ακρόπολης . Ακόμα και κανένα ρουχαλάκι, κανένα μπιζού. Μην μας στοιχίσει ο κούκος αηδόνι.

Μέσα και η διασκέδαση. Γιατί σαν πρώτη φορά τουρίστες, μην την πατήσουμε και πληρώσουμε πανάκριβα.
Πόσο κοστίζει ένα ποτό, ή ένας καφές, ή ένα γεύμα; Κάτι τέτοιες χρηστικές πληροφορίες θα έλεγα.

Μια βοήθεια σας υπερπαρακαλώ. Ψάχνω για ξενοδοχείο όσο γίνεται κοντά στην παλιά πόλη και στα μουσεία και βρίσκω ακριβά πολύ. Θέλω για 2 άτομα ένα με καθαριότητα , μπάνιο και αν έχει και πρωϊνό και το βασικότερο, να έχει άμεσα συγκοινωνία . Πρώτα μετρό, μετά τραμ , ή λεωφορείο αν βρίσκεται μακριά.
Λόγω άσχημων Αγγλικών , δεν καταλαβαίνω και πολλές τέτοιες λεπτομέρειες. Βρήκα κάποια οικονομικά ξενοδοχεία κάπως, αλλά αν θέλετε πείτε μου ποιό να κλείσω σύμφωνα με τα παραπάνω κριτήρια;
http://www.pamediakopes.gr/default....tal=2&room-0-child-total=0&room-0-child-ages=
http://www.booking.com/searchresult...ut_year_month=2008-5&do_availability_check=on
http://www.booking.com/hotel/cz/pra...ut=2008-04-14;show_room=7700017_0_0#RD7700017
http://www.pragueexperience.com/accommodation/highlights/hotels_wenceslas_square.asp
http://www.tripadvisor.com/HACSearc...13/2008&minmaxrate=0,75&currency=EUR&adults=2

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΤΗΝ ΑΟΜΑΤΗ!!:shock::haha::clap: Πνίγομαι και πρέπει να κλείσω.:(:(:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Νομιζω οτι αυτο το hotel ειναι μια καλη και φτηνη επιλογη και το booking αρκετα ασφαλες και αξιοπιστο!!!http://www.booking.com/hotel/cz/prah..._0_0#RD7700017
Γιατι δεν το κλεινεις?
 
Last edited by a moderator:

klik

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
dk: Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ που μου πρότεινες, αλλά δεν μου άνοιξε η σελίδα. Μου έβγαλε αυτά:
Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request. Please contact the server administrator, [email protected] and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.



Αλλά τελικά βρήκα από το pamediakopes.gr :clap::clap: Και πιο φθηνά από το Booking το ίδιο ξενοδοχείο.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.780
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom