Κίνα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΕΚΙΝΟ

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Λοιπόν παιδιά ακούω τις προτάσεις - τροποποιήσεις σας στο πρόγραμμα που ετοίμασα:

1η μέρα: Άφιξη στις 11 το πρωί και αφού κάνουμε check in στο ξενοδοχείο (Courtyard 7, λόγω των άριστων κριτικών του στο tripadvisor) κάνουμε μία πρώτη βόλτα στην πόλη και στα hutong της. Το απογευματάκι επίσκεψη στην όπερα και στη νυχτερινή αγορά.

2η μέρα: Αφιερωμένη στην απαγορευμένη πόλη, την πλατεία τιέν αν μεν και τον ναό του ουρανού. Το βράδυ show με ακροβατικά.

3η μέρα: θερινό ανάκτορο και γύρω περιοχή. το απόγευμα επίσκεψη σε εμπορικά κέντρα (αγορά hong qiao, oriental plaza...)

4η μέρα: Πάρκο Μπέι Χάι, Ναός των Λάμα, Εθνικό Μουσείο, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Μουσείο αρχαίας αρχιτεκτονικής

5η μέρα: Σινικό Τείχος και Τάφοι των Μινγκ. Το βράδυ παράσταση με μοναχούς Σαολίν.

6η μέρα: Ζωολογικός Κήπος, Ενυδρείο,Ναός των πέντε παγόδων, μνημείο χιλιετηρίδας και ναός των λευκών νεφών. Το απόγευμα αναχώρηση για το chengde (4 ώρες). Άφιξη και βόλτα στην περιοχή.

7η μέρα: Περιήγηση στα ανάκτορα και τους ναούς, αναχώρηση το μεσημέρι για Πεκίνο και μετά για το αεροδρόμιο. Πτήση.

Τι λέτε για το πρόγραμμα? Βγαίνει ή είναι πολύ χαλαρό και μπορεί να συμπτυχθεί και να μπει τίποτα άλλο? Το ξενοδοχείο το έχετε υπ'όψιν σας?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
3η μέρα: θερινό ανάκτορο και γύρω περιοχή. το απόγευμα επίσκεψη σε εμπορικά κέντρα (αγορά hong qiao, oriental plaza...)
5η μέρα: Σινικό Τείχος και Τάφοι των Μινγκ. Το βράδυ παράσταση με μοναχούς Σαολίν.
θερινό ανάκτορο, τείχος και τάφοι κάντα την ίδια μέρα, βγαίνει ανετα. και όταν λέμε τείχος εννοουμε μόνο εδώ, για κοντά στην πόλη:
Mutianyu - Wikipedia, the free encyclopedia
το oriental plaza εντελώς δυτικοποιημένο κέντρο-παντελώς αδιάφορο.
προσοχή στα σοου κλπ, το tourist trap πάει σύννεφο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
να προτεινω και εγω για βραδυ βολτα στη Shichahai Bar Street με τη λιμνη CW's Food & Travel: Beijing 2009 - Shichahai Bar Street
που ειναι τα μπαρακια και η νυχτερινη ζωη στο Πεκινο! Η λίμνη εχει πολλους λότους(σαν νουφαρα)! Πανε πολλοι ντοπιοι νεοι! Ειναι πολυ ωραια! Εχει καιν ζωντανη μουσικη και παραδοσιακη δικη τους αλλα και μοντερνα! Εμεις π.χ. ειχαμε καθησει σε ενα μπαρακι με λιγο πιο ροκ μουσικη και ηταν μια μπαντα που ελεγε γνωστα τραγουδια στα Αγγλικα! Μαλιστα ο αντρας μου ειχε και γεννεθλια και οταν ρωτησα τον σερβιτορο που θα βρω να αγορασω τουρτα γενεθλιων μου ειπε δεν υπαρχουν γλυκα στην περιοχη αλλα μου προτεινε να παιξουν το "happy birthday"!!! Είχε παααααρα πολυ πλακα!!! Πολυ καλη η εκπληξη αλλα και η αισθηση να σε χειροκροτει ενα μαγαζι γεματο κινεζους!!!!!!! Βεβαια, δυσκολευτηκαν να προφερουν το ονομα του ακομα κι αν τους το ειπα 10 φορες και το εγραψα και σε χαρτι!!!!
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αναφορικά με το τείχος επιλέξαμε το mutianyu ως λιγότερο κοσμικό και περισσότερο παραδοσιακό σύμφωνα με τα όσα διαβάσαμε και είδαμε σε φωτογραφίες.

ΕΙΡΗΝΗ πολύ καλή επιλογή φαίνεται η περιοχή για βολτούλα και ποτάκι, να σαι καλά για το tip.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
και εννοειται αθλητικα παπουτσια οπωσδηποτε... (γιατι μερικες κοπελιες ηταν με τα πεδιλακια τους και την πατησαν:bleh:)
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Με κινητό τι κάνουμε παίδες? Κάρτα από εκεί η το roaming παίζει και εκεί?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
κινητα ηταν πανακριβα, δεν θυμαμαι ποσο, οποτε κουβαλατρε κανενα λαπτοπ για σκαιπ γιατι ....
εγω επαιρνα απο καρτοτηλ στο ξενοδοχειο αλλα και αυτο ηταν ακριβο....
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Βαλε στο προγραμμα να κανεις μασαζ!!!! Επιβαλεται!!! Βρισκεις ταμπελες παντου στο δρομο στο Πεκινο! Ειναι κορυφαιοι!!!
 

mar_nen

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Με τέτοια μέση που έχω τώρα νομίζω πως κάθε βράδυ μασάζ θα κάνω
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
1.351
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
και οχι μονο μεση αλλα foot massage και head massage ! Οπως εχω ξαναγραψει παλια, ειχαμε βρεθει εξω απο κομμωτηριο και καναμε λουσιμο! Το λουσιμο ητανμε μασαζ!!!! Τετοιο πραγμα δεν περιγραφεται!!! Να μας εχει 30 λεπτα και με το μασαζ να ξεκουραζεσαι σε ολο σου το σωμα, ενω πιεζε μονο το κεφαλι!!! Απιστευτη χαλαρωση! Μετα απο περπατημα και τρεξιμο δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο!

οποτε μολις βρειτε κομμωτηριο πατε για ενα sampooing massage!!!!



να πατε και "silk market" εχει πολλους οροφους και εχει τα παντα! Εκει βεβαια θελει πολυ μα πολυ παζαρι... Προσοχη ομως γιατι τα παντα ειναι μαιμουδες! Καλες μαιμουδες ομως!:lol:
Και δεν εχει μονο ρουχα αλλα οτι αλλο σκεφτειτε. Πηραμεε τριποδακι και μπαταρια για βιντεοκαμερα απο 40ευρω --> 5ευρω και απο 50--> 10ευρω. Απλα εκει λενε εξωφρενικη την αρχικη τιμη για να σε κανουν να παζαρεψεις και να ψωνισεις. Θελει προσοχη ομως. Οι κινεζοι θα κανουν τα παντα για να αγορασεις!!! θα σε κυνηγανε! Δεν θα σε αφηνουν να φυγεις! Δεχονται και πιστωτικη.

 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom