Λήμνος ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΗΜΝΟ

N-I-K-O-S

Member
Μηνύματα
33
Likes
3
Σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να πάω λήμνο για διακοπές.6 διανυκτερεύσεις τον μήνα αύγουστο.Στο internet που κοίταξα δεν είδα κάποια σελίδα που να έχει οργανωμένα όλα τα δωμάτια της λήμνου με τιμές κτλ.Είναι λίγο όλα απο εδώ και απο εκεί .Βασίκα ψάχνω για κάτι φθηνό είτε στην χώρα είτε λίγο έξω.Οποιος γνωρίζει για λήμνο είτε για δωμάτια είτε για διασκέδαση,παραλίες κτλ ας γράψει κατι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σκέφτομαι φέτος το καλοκαίρι να πάω λήμνο για διακοπές.6 διανυκτερεύσεις τον μήνα αύγουστο.Στο internet που κοίταξα δεν είδα κάποια σελίδα που να έχει οργανωμένα όλα τα δωμάτια της λήμνου με τιμές κτλ.Είναι λίγο όλα απο εδώ και απο εκεί .Βασίκα ψάχνω για κάτι φθηνό είτε στην χώρα είτε λίγο έξω.Οποιος γνωρίζει για λήμνο είτε για δωμάτια είτε για διασκέδαση,παραλίες κτλ ας γράψει κατι.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
αχ πόσο χαίρομαι που θα πας στο αγαπημένο μου νησί:clap:έχω πάει συνολικά 3 φορές,τελευταία ήταν το 2005,οπότε θα σου πω πληροφορίες που ήξερα μέχρι τότε....
Πολύ ωραία ενοικιαζόμενα δωμάτια στούντιο πλήρως εξοπλισμένα και σε μεγάλη αυλή με πάρκινγ,αλλά και σε πολυ καλό σημείο της χώρας, στα Ρηχά νερά ,ουσιαστικά στη Μύρινα δηλ αλλά στο .....τελείωμα ,μπροστά σε δάσος και πολυ κοντά στη θάλασσα είναι τα στούντιο¨Σωτήρης¨,του κ Παπασωτηρίου τηλ:22540 25416 ,92208 θυμάμαι ότι είχε πολύ καλές τιμές,ήταν απο τα πιο οικονομικά και πολύ καλά....
Επίσης ξενοδ.Φιλοκτήτη ,σχεδόν στην ίδια περιοχή,πιο κοντά προς το κέντρο τη χώρα,εκεί έχω μείνει κι εγώ,επίσης καθαρό,περιποιημένο και σε λογικές τιμές,είχε και πρωινό,και ψησταριά ταβέρνα ώστε να μην τρέχεις αλλού για φαγητό,η θάλασσα κοντά,περιοχή Ανδρώνι Μύρινας τηλ:22540 23344,26073
Επιπλωμένα διαμερ.,ξενοδ Αφροδίτη,εξίσου καλό,στην ιδια περιοχή,ανάμεσα στα άλλα δύο που σου είπα,σημειωτέον ολα με αιρ κοντίσιον,τηλεόραση,ψυγείο,και εκτός του φιλοκτήτη,τα άλλα έχουν και μίνι κουζίνα,τηλ:22540 23489,23789.
Ξενοδοχείο Ηφαιστος,επίσης στα Ρηχά νερά,νομίζω ήταν λίγο ακριβότερο απο τα άλλα,γιατί είναι μέσα σε πάρκο ,δένδρα,αλλα στην ίδια πλευρά,πολύ κοντά με τα υπόλοιπα.τηλ22540 24960,24962
Ξενοδ.το Κάστρο,είναι το μόνο που είναι πάνω στην παραλία στην οποία φυσικά και κολυμπάς και πολύ κοντά στο κέντρο,γιαυτο και το είχα προτιμήσει πρώτη φορά που πήγα,μου άρεσε ,αλλά όταν πήγα μετά απο δύο χρόνια,απογοητεύτηκα το βρήκα κάπως ....παραμελημένο,βρώμικο:roll:,καμία ανακαίνιση μέσα ενώ χρειάζονταν γιατι ήδη απο την προηγούμεν φορά που είχα πάει φαινόταν ελλείψεις......δεν ξέρω γιατί ....και είναι το καλύτερο στη χώρα απο άποψη θέσης....τηλ:22540 22772,22748Αν πάλι θες παραδοσιακό ξενώνα,νεοκλασσικο κτίριο πάνω στο ρωμέικο γυαλό,ακόμα πιο κέντρο,πάνω στη .....βόλτα:clap:,που όμως κι εκεί νομίζω κάνεις μπάνιο,αλλα τα δωμάτια δεν έχουν μπαλκόνι,σημείωσε:Λημνία γη ,τηλ:22540 22254.
Πιο οικονομικά δωμάτια,διαμερίσματα,απο τα πιο φτηνά ,επειδή είναι μέσα στο κέντρο,μέσα στην πόλη,αλλα μη φαντασθείς πολυ κοντά σε .....όλα,θάλασσα παραλία κλπ και διαθέτουν τα πάντα κουζίνα τηλ,αιρ κοντίσιον κλπ είναι :διαμερίσματα VANIA ,ευαγγ.Ζαφειρίου,τηλ:22540 24324
Επίσης πιο οικονομικά δωμάτια Αργυρώ, σε δρόμο,όχι τόσο κέντρο όσο το προηγούμενο,στο ύψος του ρωμέικου γυαλου,τηλ:2254024065.
Ενας ακόμα παραδοσιακός ξενώνας ,μέσα στην πόλη όμως ,χωρίς μπαλκόνι τα δωμάτια,είναι το ξενοδοχείο Αρχοντικό τηλ 22540 29800,1,και 23330.
Αυτά είναι μερικά απο τα ξενοδ,που τα ξέρω,τα έχω δεί,έχω κρατήσει καρτούλες,έχει πολλά ακόμα.....
και έχω εναν κατάλογο απο ενοικιαζόμενα σε παραλίες έξω απο τη Μύρινα,αν θέλεις,αλλά δεν έχω.....ιδίαν αποψη,δεν τα έχω δεί,απλά ξέρω τηλέφωνα.
Ο,τι χρειασθείς στη διάθεση σου,αλλα εννοείται και παλι οι πληροφορίες μου είναι μέχρι το 2005 ,δεν ξέρω τί έχει αλλάξει στο μεταξύ :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες,όλα αυτά τα ξενοδοχεία που ανέφερα είναι σε αποστάσεις που τις ......περπατάς άνετα και πάς στο κέντρο,για φαγητό ,βόλτα ,για κολύμπι κλπ
Αν έχεις αυτοκίνητο θα έχεις τη δυνατότητα να γυρίσεις στις γύρω παραλίες εκτός χώρας που είναι εκπληκτικές,και πολλές!!Χωρίς αυτοκίνητο,το είχα υποστεί την πρώτη φορά που πήγα ,είναι λίγο δύσκολο,ήταν τουλάχιστον τοτε,δεν είχε καθολου καλές συγκοινωνίες,πχ για τον αγ γιάννη που είναι και η κοντινότερη νομίζω καμια 10αρια χλμέξω απο τη Μύρινα και παραλία ....κάτσε καλα που λένε....δεν είχε συγκοινωνία!!
Απο διασκέδαση δεν ξέρω τι περιμένεις,τι ηλικία περίπου έχεις κλπ,δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή,έχει κόσμο, ωραία μαγαζιά για φαγητό,καφέ ,ποτό κλπ αλλά όχι πολλές επιλογές σε μπαράκια και μαγαζιά με έντονη διασκέδαση...
Αυτά προς το παρόν.......
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σήμερα μου είπε μια φίλη μου και για ένα ξενοδ,ενοικιαζόμενα δωμάτια κομπλέ μέσα,στην παραλία Πλατύ ,απο τις καλύτερες παραλίες κοντά στη Μύρινα,και δίπλα στη θάλασσα,έμεινε εκεί πρόπερσι,λέγεται Νιρβάνα,αλλά δεν ξέρουμε το τηλέφωνο.
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
σήμερα μου είπε μια φίλη μου και για ένα ξενοδ,ενοικιαζόμενα δωμάτια κομπλέ μέσα,στην παραλία Πλατύ ,απο τις καλύτερες παραλίες κοντά στη Μύρινα,και δίπλα στη θάλασσα,έμεινε εκεί πρόπερσι,λέγεται Νιρβάνα,αλλά δεν ξέρουμε το τηλέφωνο.
Το Κάστρο έχει βελτιωθεί πιστεύω, είναι καλή επιλογή.
Από μένα μια συμβουλή: να πάτε οπωσδήποτε παιδιά στο κάστρο της Μύρινας! Ανεβείτε απόγευμα και καθήστε να δείτε από κει το ηλιοβασίλεμα, δεν έχετε ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Χώρια που θα πετύχετε σίγουρα και τα έλάφια που μένουν εκεί πάνω...
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Για να μη τρελαθουμε οι αποστασες μεσα στο νησι ειναι τεραστιες (π.χ αεροδρομιο μυρηνα) ενω και τα ΚΤΕΛ δεν κανουν και τις καλυτερες διαδρομες. Γενικα για πολλες μερες νοικιαζεις αυτο/μοτο. Κατα τη γνωμη μου οι Βορειες παραλιες ειναι....κατι απο Μπαλι ενω επειδη ειναι μεγαλο νησι μπορεις να το γυρισεις (π.χ μια περιοχη ανα μερα) χωρις να βαρεθεις εγω δεν εχω παει διακοπες.....εμενα 7 μηνες ....
 
Μηνύματα
43
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία, Ιρλανδία
Για να μη τρελαθουμε οι αποστασες μεσα στο νησι ειναι τεραστιες (π.χ αεροδρομιο μυρηνα) ενω και τα ΚΤΕΛ δεν κανουν και τις καλυτερες διαδρομες. Γενικα για πολλες μερες νοικιαζεις αυτο/μοτο. Κατα τη γνωμη μου οι Βορειες παραλιες ειναι....κατι απο Μπαλι ενω επειδη ειναι μεγαλο νησι μπορεις να το γυρισεις (π.χ μια περιοχη ανα μερα) χωρις να βαρεθεις εγω δεν εχω παει διακοπες.....εμενα 7 μηνες ....
φαντάρος, έτσι;..
Γενικά, η Λήμνος είναι μεγάλο νησί, οι αποστάσεις, ωστόσο, δε θα έλεγα πως είναι πια και τεράστιες. Αεροδρόμιο-Μύρινα, όπως λες, δεν είναι πάνω από 20 λεπτά με το αμάξι, ίσως λέω και πολλά. Άσε που στους δρόμους δεν υπάρχει ποτέ κίνηση, όπως πας σφαίρα
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
φαντάρος, έτσι;..
Γενικά, η Λήμνος είναι μεγάλο νησί, οι αποστάσεις, ωστόσο, δε θα έλεγα πως είναι πια και τεράστιες. Αεροδρόμιο-Μύρινα, όπως λες, δεν είναι πάνω από 20 λεπτά με το αμάξι, ίσως λέω και πολλά. Άσε που στους δρόμους δεν υπάρχει ποτέ κίνηση, όπως πας σφαίρα
εχω καποιου ειδους αγαπη για το νησι....αλλα μετεδωσα τα σχολια σου σε Λημνιους και :bleh:
οπως μου ανεφεραν ντοπιοι τα ξαναγραφω
1)χωρις μεταφορικο μεσο αν μεινεις πανω απο διημερο θα ταλαιπωρηθεις
2)αν θες να εξερευνησεις μερικα απο τα μερη που αναφερονται εδω ή σε οδηγους π.χ Πλακα θα σου παρει ωρα (για νησι) ενω και οι δρομοι δεν ειναι οι καλυτεροι
3)Προτιματε τα ντοπια προιοντα (ασχετο αλλα λογω κρισης οι συνεταιρισμοι περνανε δυσκολιες)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
εχω καποιου ειδους αγαπη για το νησι....αλλα μετεδωσα τα σχολια σου σε Λημνιους και :bleh:
οπως μου ανεφεραν ντοπιοι τα ξαναγραφω
1)χωρις μεταφορικο μεσο αν μεινεις πανω απο διημερο θα ταλαιπωρηθεις
2)αν θες να εξερευνησεις μερικα απο τα μερη που αναφερονται εδω ή σε οδηγους π.χ Πλακα θα σου παρει ωρα (για νησι) ενω και οι δρομοι δεν ειναι οι καλυτεροι
3)Προτιματε τα ντοπια προιοντα (ασχετο αλλα λογω κρισης οι συνεταιρισμοι περνανε δυσκολιες)
εννοείτα ότι χωρίς μεταφορικό μέσον θα ταλαιπωρηθεί,το είπα ήδη στην πρώτη μου παράγραφο αφού ξέρω εκ πείρας ότι η συγκοινωνία με λεωφορεία δεν είναι καθόλου μα καθόλου βολική,γι αυτό και πρότεινα διαμονή μέσα στην Μύρινα......
Αν δεν έχει κανείς αυτοκίνητο,μόνο στη Μύρινα θαταν καλό να μείνει,που όμως για πρωτεύουσα νησιού είναι εκπληκτική!και σ αυτήν αναφερόμουν όταν έλεγα οτι οι αποστάσεις είναι μικρές,εκεί δεν χρειάζεσαι αμάξι,κάνεις τα πάντα,γυρνάς απο την μια άκρη στην άλλη με τα πόδια.....
Σίγουρα έχεις δίκιο,στο ότι το νησί έχει τόσα όμορφα μέρη εκτός Μύρινας που μόνο με αμάξι τα βλέπεις......
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Θα πάω στη Λήμνο τον αυγουστο ύστερα απο ... 22 χρόνια! φαντάζομαι ότι τίποτα δε θα είναι το ίδιο πλέον. έχω κλείσει αυτοκίνητο και θα μείνουμε στο Κοντοπούλι που είναι μακριά απο τη χώρα και κοντά στο Μούδρο. Αυτό που μου έχει μείνει αξέχαστο, αν και πιτσιρίκος τότε, είναι το μελίπαστο. Μαζί με ένα ποτηράκι λημνιό κρασί...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θα πάω στη Λήμνο τον αυγουστο ύστερα απο ... 22 χρόνια! φαντάζομαι ότι τίποτα δε θα είναι το ίδιο πλέον. έχω κλείσει αυτοκίνητο και θα μείνουμε στο Κοντοπούλι που είναι μακριά απο τη χώρα και κοντά στο Μούδρο. Αυτό που μου έχει μείνει αξέχαστο, αν και πιτσιρίκος τότε, είναι το μελίπαστο. Μαζί με ένα ποτηράκι λημνιό κρασί...
τι γίνεται βρε παιδιά;πολύς κόσμος για Λήμνο:clap:εκτός απο μένα φέτος:(
το μελίπαστο δεν το ξέρω αλλά το κρασάκι παρόλο που δεν πίνω μούχε μείνει αξέχαστο:)
καλά να περάσεις,σας ....διαβάζω,δίνω πληροφορίες και σας ζηλεύω (με την καλή εννοια):)
 

phoebe_990

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
γεια σας! φέτος το καλοκαίρι ήθελα πολύ να πάω λήμνο-σαμοθράκη... δυστυχώς όμως δεν υπάρχει καράβι για να μετακινηθώ από τη λήμνο στην σαμοθράκη... έχει κανείς ιδέα βρε παιδιά με ποιο τρόπο θα μπορέσω να πάω σαμοθράκη από τη λήμνο, χωρίς να χρειαστεί να πάω καβάλα και μετά αλεξανδρούπολη...; υπάρχει κανένα μικρό καραβάκι που κάνει εκδρομές στην σαμοθράκη, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom