ΠΡΟ ΓΑΜΗΛΙΟ ΝΤΟΠΑΡΙΣΜΑ!

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
Γειά σε όλους!

Επανέρχομαι στο θέμα που με καίει, το ταξίδι του μέλιτος στο Μπαλί!

Η ώρα πλησιάζει και πάνω που είμαι έτοιμη να ξαμοληθώ στα τουριστικά γραφεία και να αρχίσω να ψάχνω για το πιο συμφέρον deal (είμαι και απαιτητική, θέλω διαμονή σε 3 διαφορετικά μέρη για να μπορούμε εύκολα να εξερευνήσουμε όλο το νησί και διήμερο stopover στη Σιγκαπούρη...) πέφτω πάνω σε μια σελίδα στο ιντερνετ που με ενημερώνει για επικείμενο τρομοκρατικό χτύπημα στο Μπαλί, κρίση γρίππης των χοίρων και πρόσφατους θανάτους από την γρίππη των Λεγεωνάριων!!! Τί γίνεται ρε παιδιά?? Γαμήλιο ταξίδι θα είναι αυτό ή επικίνδυνη αποστολή????

Έχει πάει κάποιος πολύ πρόσφατα για να μου πει αν αυτά είναι υπερβολές των Άγγλων και των Αυστραλών? (οι οποίοι συμβουλεύουν τους πολίτες τους να μην ταξιδεύσουν στο Μπαλί παρά μονο αν είναι μεγάλη ανάγκη!)

Επίσης είστε σίγουροι ότι δεν χρειάζονται εμβόλια? Ξένα site γράφουν ότι είναι απαραίτητα τουλάχιστον τα εμβόλια για Ηπατίτιδα Α και αντιτετανικό και προληπτικά χάπια για μαλάρια...

Σορρυ αν ακούγομαι κομματάκι υποχόνδια αλλά δεν έχω ξαναταξιδέψει Ασία και αγριεύτηκα με όλα αύτα που διάβασα στο ιντερνετ!

Χρειάζομαι τα φώτα σας!!!! Το ταξίδι των ονείρων μου κινδυνεύει!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.804
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα σάιτ που λες, είδες τι γράφουν για την Ελλάδα; Κάτι σαν την Τυνησία αυτές τις μέρες. Οι υπερβολές τους είναι γνωστές (και ίσως και προπαγανδιστικές). Χαλάρωσε!

Μια χαρά θα πας και θα'ρθεις και τίποτα δε θα πάθεις. Ούτε φάρμακα, ούτε τίποτα. Μαλάρια δεν υπάρχει. Εμείς πήγαμε Ιούλιο-Αύγουστο, η Renata πριν 2 μήνες. Ένα καλό αντικουνουπικό και ταμπλέτες για το δωμάτιο.

Οι πιθανότητες να συμβεί ο,τιδήποτε οπουδήποτε (υπό κανονικές συνθήκες - εννοείται) είναι οι ίδιες μ' αυτές στον τόπο σου. Εσύ απλά παίρνεις τις γνωστές συνήθεις προφυλάξεις.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τα σάιτ που λες, είδες τι γράφουν για την Ελλάδα; Κάτι σαν την Τυνησία αυτές τις μέρες. Οι υπερβολές τους είναι γνωστές (και ίσως και προπαγανδιστικές). Χαλάρωσε!

Μια χαρά θα πας και θα'ρθεις και τίποτα δε θα πάθεις. Ούτε φάρμακα, ούτε τίποτα. Μαλάρια δεν υπάρχει. Εμείς πήγαμε Ιούλιο-Αύγουστο, η Renata πριν 2 μήνες. Ένα καλό αντικουνουπικό και ταμπλέτες για το δωμάτιο.

Οι πιθανότητες να συμβεί ο,τιδήποτε οπουδήποτε (υπό κανονικές συνθήκες - εννοείται) είναι οι ίδιες μ' αυτές στον τόπο σου. Εσύ απλά παίρνεις τις γνωστές συνήθεις προφυλάξεις.
Nτροπή και αίσχος! Τι είναι αυτά που γράφεις στην κοπέλα? Εισαι αποπροσανατολιστικός και θα έλεγα και επικινδυνος.
Γιατί δεν της λες για τις επικίνδυνες φυλές των ανθρωποφάγων που κρύβονται στα βουνά και κάνουν ντου στους ανυπεράσπιστους τουρίστες? Γιατί δεν της λες για τις επικίνδυνες ασθένειες που μαστίζουν την χώρα με εξέχουσα την ντουλάν ντουλάν που αριθμεί μόνο για το 2010 1/2 θύμα και την νόσο των κομάντος? Γιατί δεν της λες για τις ληστείες υπό την απειλή ανανά? Γιατί δεν της λες για την κατάσταση τρομοκρατίας που επικρατεί επειδή κάθε ημέρα η Αλ κάιντα επιχειρεί στο νησί? Γιατί δεν της λες για τα ποταπά ξενοδοχεία και εστιατόρια, για τα άθλια τοπία και τους χάλια ναούς?
Γιατί δεν της τα λες όλα αυτά εεεεε? Μήπως έχεις συμφέροντα? Μήπως θες να την πείσεις να πάει γαμηλιο στο δικό σου ξενοδοχείο που βρίσκεται στο εξωτικό Ζεφύρι? Κρίμα να προσανατολίζεις τον κοσμάκη με γνώμονα τα δικά σου μικροσυμφέροντα. Αισχος! Ντροπή! Λίγη ειλικρίνεια δεν βλάπτει! Ακους εκεί! ακίνδυνο το Μπαλί!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Kousouna, επειδη εισαι καινουργια στο φορουμ και ακομη δεν ξερεις προσωπα και πραγματα, προκειμενου να μην τρομοκρατηθεις και αναβαλεις το ταξιδι σου, εχω να σου πω το εξης: Προσοχη στην Dim Kyr. Μην παιρνεις τοις μετρητοις αυτα που γραφει. Εμενα για παραδειγμα με εστειλε στην Ινδια λεγοντας μου οτι η βιζα ειναι προαιρετικη και οτι το νερο του Γαγγη ειναι ποσιμο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Kousouna, επειδη εισαι καινουργια στο φορουμ και ακομη δεν ξερεις προσωπα και πραγματα, προκειμενου να μην τρομοκρατηθεις και αναβαλεις το ταξιδι σου, εχω να σου πω το εξης: Προσοχη στην Dim Kyr. Μην παιρνεις τοις μετρητοις αυτα που γραφει. Εμενα για παραδειγμα με εστειλε στην Ινδια λεγοντας μου οτι η βιζα ειναι προαιρετικη και οτι το νερο του Γαγγη ειναι ποσιμο.
Kousouna, θα πρέπει εδω να ξέρεις ότι με αυτό το νέρο έγιναν καλά όμως τα αθριτικά της απο πάνω κυρίας. Σαν το νερό του Καματερού να σου δώσω να καταλάβεις....
 
  • Like
Reactions: GTS

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νομιζω πλεον οτι σου εγινε ξεκαθαρο το ποιον της Dim Kyr!
Ακου αθριτικα! Ποτε δεν ειχα αθριτικα! Μονο ρευματισμους!
 

kousouna

Member
Μηνύματα
15
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Aμστερνταμ ή Πράγα?
Ταξίδι-Όνειρο
να δω το Βόρειο Σέλλας
Παιδιά πράγματι σαν καινούργια δεν γνωρίζω "τα της παρεας σας" αλλά σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση!
Ήδη νιώθω καλύτερα για το τόλμημά μου να εξερευνήσω το "επικίνδυνο" Μπαλί! Αν ζήσω για να το διηγηθώ θα στείλω κι εγώ την δικιά μου travel story το καλοκαίρι... :)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Νομιζω πλεον οτι σου εγινε ξεκαθαρο το οποιον της Dim Kyr!
Ακου αθριτικα! Ποτε δεν ειχα αθριτικα! Μονο ρευματισμους!
Χμ! Την επιλεκτική αμνησία δεν την θεράπευσε το καθάριο νερό του Γάγγη. Ουτε την κώφωση φυσικά αφού εγω της είχα πει Γάνδη και όχι Γάγγη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ευτυχως που εχω επιλεκτικη αμνησια και ξεχνω αμεσως τις συμβουλες σου, γιατι αλλιως δε θα την παλευα. Τον ιδιο ρολο εχει και η επιλεκτικη κωφωση: ....να μην ακουω τις συμβουλες σου.:haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Χμμμ... νέα διαπίστωσις. Ουτε την γεροντική άνοια θεράπευσε. Κρίμα. Ειχα κάποιες ελπίδες.Λιγοστές βέβαια γιατί ήταν σοβαρή η κατάσταση...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Γειά σε όλους!


επικείμενο τρομοκρατικό χτύπημα στο Μπαλί, κρίση γρίππης των χοίρων και πρόσφατους θανάτους από την γρίππη των Λεγεωνάριων!!! Τί γίνεται ρε παιδιά?? Γαμήλιο ταξίδι θα είναι αυτό ή επικίνδυνη αποστολή????


kousouna ξέχασες να αναφέρεις τη λύσσα ....:haha::haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ... νέα διαπίστωσις. Ουτε την γεροντική άνοια θεράπευσε. Κρίμα. Ειχα κάποιες ελπίδες.Λιγοστές βέβαια γιατί ήταν σοβαρή η κατάσταση...
Νομιζω οτι πλεον εχεις καταλαβει τωρα, Kousouna, γιατι δεν πρεπει να της δινεις σημασια...ειδικα αν θελησει να σε ανεβασει σε κανα μπαλινεζικο ΚΤΕΛ....
Αν κανεις το λαθος και την ακουσεις...τοτε θα φθασεις στο σημειο να παρακαλας να σε απαγαγει απο εκει μεσα καποιος προκειμενου να γλιτωσεις το μαρτυριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom