Ισλανδία Πάνω από κάθε προσδοκία..πέρα από κάθε φαντασία... Ισλανδία 2016!

Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
το κανελάκι εννοεί χαλαρωτική για εμάς που την διαβάζουμε.......... όχι για σας.:bleh:
Χεχεχε!! Το έπιασα, αλλά και για εμένα χαλαρωτική είναι τώρα που τη διαβάζω με ένα καφεδάκι δίπλα:haha:
Εξάλλου, οι έννοιες "δυσκολία" και "ζόρι" απέκτησαν άλλο νόημα και διάσταση μετά τις ατελείωτες ώρες στο Καμάζ και τα σχετικά στην Καμτσιάτκα πρόσφατα :xalara: Η όλη εμπειρία στην Ισλανδία ήταν περίπατος τελικά...
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χεχεχε!! Το έπιασα, αλλά και για εμένα χαλαρωτική είναι τώρα που τη διαβάζω με ένα καφεδάκι δίπλα:haha:
Εξάλλου, οι έννοιες "δυσκολία" και "ζόρι" απέκτησαν άλλο νόημα και διάσταση μετά τις ατελείωτες ώρες στο Καμάζ και τα σχετικά στην Καμτσιάτκα πρόσφατα :xalara: Η όλη εμπειρία στην Ισλανδία ήταν περίπατος τελικά...
Μακάρι να κάνουμε και εμείς αυτό τον περίπατο σύντομα :) :p
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.823
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Περιμένουμε ιστορία όταν με το καλό γυρίσετε. :)
Καλά να περνάτε.
Κι εγώ περιμένω να γράψω ;)
Όχι τίποτα άλλο, όπως ίσως θυμούνται και τα μέλη στη Θεσσαλονίκη, το φλουρί της πίτας φέτος θα αναπαυόταν εκεί μακριά..
Ευχαριστώ Chris, καλό βράδυ!
 

elsaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Καλησπέρα σε ολους! Φοβερη η ιστορία σας παιδια μου αρεσε πολυ. Σχεδιαζω ταξιδακι για εκει μεσα Οκτώβρη. Απο οτι καταλαβα ομως πρεπει να ειναι ζόρι να εξερευνησεις ολα αυτα τα μερη με συνοδεία παιδιού. Όποτε το ερωτημα μου ειναι μπορώ να κανω το ταξιδι αυτο με ενα παιδακι 6 ετων?Τι θα μου συστήνατε?Και κατι τελευταιο ποια θεωρητικα ειναι η καλυτερη εποχη να την επισκεφτει κανείς?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.087
Likes
1.650
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Η καλύτερη εποχή να επισκεφτείς την Ισλανδία με παιδί είναι Ιούνιος-Ιούλιος-Αύγουστος. Η διάρκεια της ημέρας είναι τουλάχιστον 20 ώρες και οι θερμοκρασίες σε "υποφερτά" επίπεδα.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Καλησπέρα σε ολους! Φοβερη η ιστορία σας παιδια μου αρεσε πολυ. Σχεδιαζω ταξιδακι για εκει μεσα Οκτώβρη. Απο οτι καταλαβα ομως πρεπει να ειναι ζόρι να εξερευνησεις ολα αυτα τα μερη με συνοδεία παιδιού. Όποτε το ερωτημα μου ειναι μπορώ να κανω το ταξιδι αυτο με ενα παιδακι 6 ετων?Τι θα μου συστήνατε?Και κατι τελευταιο ποια θεωρητικα ειναι η καλυτερη εποχη να την επισκεφτει κανείς?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Γεια σου Έλσα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ κιόλας!
Μέσα Οκτώβρη δεν είναι εύκολη περίοδος για την Ισλανδία γενικά, προσωπικά ένα παιδί 6 ετών δε νομίζω ότι θα ήταν τόσο μεγάλο ζήτημα για μένα, εξαρτάται και το παιδί βέβαια. Θεωρώ ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι (ή πρέπει να είναι) απολύτως συνεργάσιμα, και ανάλογα και πώς μεγαλώνει θα είναι καλή παρέα σε τέτοια μαγική χώρα.
΄Οπως είπε και η Εύη πιο πάνω, οι τρεις μήνες του καλοκαιριού είναι μάλλον η ευκολότερη περίοδος, με το κόστος φυσικά να είναι μεγαλύτερο αυτή την περίοδο.
Προσωπικά, σκοπεύω το παιδί μας με το καλό να συμμετέχει όσο νωρίτερα γίνεται σε κάθε είδους ταξίδι, αλλά εφόσον ακόμη δεν έχουμε, ας μην το παίζω έξυπνος εκ των προτέρων.:D
Αν σας βολεέυι μόνο Οκτώβριος, κάντε το τότε και μη σκέφτεσαι τίποτα, όλα εμπειρίες είναι ;)
 

FILBO

Member
Μηνύματα
152
Likes
941
Καλησπέρα σε ολους! Φοβερη η ιστορία σας παιδια μου αρεσε πολυ. Σχεδιαζω ταξιδακι για εκει μεσα Οκτώβρη. Απο οτι καταλαβα ομως πρεπει να ειναι ζόρι να εξερευνησεις ολα αυτα τα μερη με συνοδεία παιδιού. Όποτε το ερωτημα μου ειναι μπορώ να κανω το ταξιδι αυτο με ενα παιδακι 6 ετων?Τι θα μου συστήνατε?Και κατι τελευταιο ποια θεωρητικα ειναι η καλυτερη εποχη να την επισκεφτει κανείς?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Γύρισα πριν 10 ημέρες από την Ισλανδία και πραγματικά μαγεύτηκα (και όλη η παρέα). Εμείς κάναμε το γύρο του νησιού (2800 χλμ.) σε 9 ημέρες με αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει. Εσείς πόσοι θα είστε εκτός από το παιδάκι, για πόσες μέρες και ποια θα είναι η διαδρομή που θα κάνετε? Ομολογουμένως είναι ένα δύσκολο και κουραστικό ταξίδι, το αξίζει όμως 100%. Ο καιρός τον Οκτώβριο δε θα είναι και ο καλύτερος ειδικά για ένα μικρό παιδί αλλά όχι και αποτρεπτικός.Θα πρέπει να φροντίσεις για τα καταλύματα (στο νότιο τμήμα είναι δυσεύρετα-τουλάχιστον τον Ιούλιο) και για το φαγητό του. Αν θέλεις λεπτομέρειες, είμαι στη διάθεσή σου.
 

elsaaa

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Ευχαριστώ πάρα πολυ παιδιά για τη βοήθεια. Τελικά μετά απο σκέψη κ μετά από όλες τις πληροφορίες που συνελεξα αποφασίσαμε να το αναβάλλουμε για λίγο. Δε θα ειναι καλή εποχή κ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες κ συν την πεζοπορία σε βουνά κ λαγκάδια....πολυ φοβάμαι οτι αν πάρω τη μικρη μαζι θα κολλήσει χαρτί στη πλάτη της "Help! Take me from these parents" Η αλήθεια ειναι από 5 μηνών τη σέρνω κ πλεον μόλις θα με δει στον υπολογιστή για ώρα με ρωτά τρομαγμένη "δε πιστεύω να κλείνεις πάλι ταξίδι?!?"Οποτε αναγκαστικά για λίγο θα το αναβάλλω. Ένα μικρό tip για τα εισητήρια.....ισως θέλει ν επωφεληθεί κάποιος άλλος της τιμής που βρήκα. Δε ξέρω βέβαια αν ισχύουν ακόμη οι τιμές γιατι ειχε και το -20% η wizzair αλλα βρήκα εισητηρια πανε έλα 120 ευρώ στα μέσα οκτωβρη αρχικά με Ryanair Θεσσαλονίκη -Βαρσοβία (περίπου 50 ευρω το άτομο) και μετά με wizzair Βαρσοβία - Reykjavik 70 Euro. Εννοειται δε βολευε απευθειας ανταποκριση ειναι ξεχωριστες πτησεις με 3μερο Βαρσοβια....anyway!Ευχαριστώ κ πάλι παιδιά για τις απαντήσεις κ τη βοήθεια!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Ευχαριστώ πάρα πολυ παιδιά για τη βοήθεια. Τελικά μετά απο σκέψη κ μετά από όλες τις πληροφορίες που συνελεξα αποφασίσαμε να το αναβάλλουμε για λίγο. Δε θα ειναι καλή εποχή κ με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες κ συν την πεζοπορία σε βουνά κ λαγκάδια....πολυ φοβάμαι οτι αν πάρω τη μικρη μαζι θα κολλήσει χαρτί στη πλάτη της "Help! Take me from these parents" Η αλήθεια ειναι από 5 μηνών τη σέρνω κ πλεον μόλις θα με δει στον υπολογιστή για ώρα με ρωτά τρομαγμένη "δε πιστεύω να κλείνεις πάλι ταξίδι?!?"Οποτε αναγκαστικά για λίγο θα το αναβάλλω. Ένα μικρό tip για τα εισητήρια.....ισως θέλει ν επωφεληθεί κάποιος άλλος της τιμής που βρήκα. Δε ξέρω βέβαια αν ισχύουν ακόμη οι τιμές γιατι ειχε και το -20% η wizzair αλλα βρήκα εισητηρια πανε έλα 120 ευρώ στα μέσα οκτωβρη αρχικά με Ryanair Θεσσαλονίκη -Βαρσοβία (περίπου 50 ευρω το άτομο) και μετά με wizzair Βαρσοβία - Reykjavik 70 Euro. Εννοειται δε βολευε απευθειας ανταποκριση ειναι ξεχωριστες πτησεις με 3μερο Βαρσοβια....anyway!Ευχαριστώ κ πάλι παιδιά για τις απαντήσεις κ τη βοήθεια!
Η μικρή θα το θυμάται σαν παραμύθι όταν με το καλό πάει στη μαγική αυτή χώρα, πίστεψέ με. ;) Ίσως είναι καλύτερα να το κανονίσετε Ιούνιο με Αύγουστο, για περισότερη ευκολία. Καλά θα περάσετε όποτε κι αν πάτε!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καταπληκτική,γλαφυρή και με χιούμορ Περιγραφή, Καταπληκτική εμπειρία!!!Έχω εντυπωσιαστεί!!!Δεν το γνώριζα και δεν το φανταζόμουν ότι η Ισλανδία είναι τόσο Υπέροχη!!!Οι μεμομωμένες εικόνες από καταράκτες κλπ δεν δίνουν στο ελάχιστο τη μαγεία από τις εξαιρετικές φωτογραφίες σας!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εφικτό θα ήταν να γίνει αυτό το ταξίδι πιο εύκολα γιατί κάποιες επιλογές σας θα μας ήταν δύσκολες(πχ παραμονή στο αυτοκίνητο).Όπως καταλάβατε με βάλατε στην ιδέα να αρχίσω να το ψάχνω ενώ μέχρι τώρα δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό!!!
Σας θαυμάζω για αυτό το υπέροχο και δύσκολο ταξίδι...Ευχαριστούμε που μέσα από την ιστορία σας "ταξιδέψαμε" κι εμεις.....Εύχομαι και άλλα υπεροχα Ταξίδια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom