Πάργα - Πάτρα

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θα είμαστε για μερικές μέρες στη Πάργα και η πτήση επιστροφής μας είναι από Άραξο. Επειδή πετάμε πολύ πρωί και δεν θέλω να ξυπνήσω από τα άγρια χαράματα για να κάνω την διαδρομή Πάργα - Άραξος σκέφτομαι να κλείσω το τελευταίο βράδυ κάποιου πιο κοντά. Μέγιστη απόσταση 2 ώρες από το αεροδρόμιο. Σε ποίο μέρος ανάμεσα στη Πάτρα και την Πάργα αξίζει το κόπο να δώσω αυτό το βράδυ?
Στο ιντερνετ μου δίνει την απόσταση Άραξος - Πάργα γύρω στις 4 ώρες ισχύει?
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πολύ. Σκεφτόμουνα κάτι ποιο μικρό και γραφικό αλλά γιατί όχι. Έχω να πάω από τα φοιτητικά μου χρόνια. (Γύρω στο 1821μ.Χ.).
Για πείτε καμία πρόταση για κανένα ταβερνάκι στη Πάτρα ;
Ισχύει Η απόσταση γύρω στις 4 ώρες Αραξος ~ Παργα;
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Με τον καινούργιο δρόμο το Πάργα-Πάτρα είναι 3 ώρες και κάτι, Πάτρα-Άραξος είναι μισάωρο, άρα κάπου στο τετράωρο βγαίνει..Ταβερνάκια στην Πάτρα ωραία;; Μμμμ..Για Πάτρα δύσκολο..Ψαθόπυργο ή Βραχναίικα έχει ταβερνάκια ωραία πάνω στη θάλασσα..Τώρα αν μιλάμε για Πάτρα Πάτρα ωραία θα φάτε στο "Απέναντι από το Ωδείο", ή μπορείτε να τιμήσετε κάποιο από τα φοιτητικά στέκια που θα έχουν κόσμο από δω και πέρα, όπως την κλασική αξία: "Το στέκι του πατέρα" στο Κάστρο ή όσα έχουν ανοίξει στην οδό Ηφαίστου (δεν τα έχω δοκιμάσει..) Κατά τη γνώμη μου αν θέλετε να φάτε καλά και να πιείτε ωραία κρασάκια στο κέντρο προτείνω ένα δικό μου αγαπημένο restaurant-bar, τη Salumeria στην οδό Παντανάσσης. Καλό φαγητό έχει και το Ναύτ-οικο στο Ρίο, ο Ιστιοπλοϊκός, καλά έχω ακούσει για το Terra Bistro, ενώ για ωραία μαγειρευτά καλύτερη είναι "Η κατσαρόλα της Τούλας". Κατά την ταπεινή μου γνώμη η πόλη μας υστερεί σε όμορφα ταβερνάκια...:(
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.
Στη Πάργα προτάσεις για φαγητό κάποιος?
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν χρειαστούν προτάσεις για καφέ-ποτό-φαγητό στην πόλη εδώ είμαστε!
Συγνώμη που παρεμβαίνω με κάτι άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με την Πάτρα. Μήπως μπορείτε εσείς οι γνωρίζοντες να γράψετε πληροφορίες για το καρναβάλι ( για το 2016 νομίζω είναι στις 13/3)...πότε να ψάξω για ξενοδοχείο, περιοχή διαμονής, γενικά οτιδήποτε πιστεύετε είναι χρήσιμο να γνωρίζει ο επισκέπτης.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Θα είμαστε για μερικές μέρες στη Πάργα και η πτήση επιστροφής μας είναι από Άραξο. Επειδή πετάμε πολύ πρωί και δεν θέλω να ξυπνήσω από τα άγρια χαράματα για να κάνω την διαδρομή Πάργα - Άραξος σκέφτομαι να κλείσω το τελευταίο βράδυ κάποιου πιο κοντά. Μέγιστη απόσταση 2 ώρες από το αεροδρόμιο. Σε ποίο μέρος ανάμεσα στη Πάτρα και την Πάργα αξίζει το κόπο να δώσω αυτό το βράδυ?
Στο ιντερνετ μου δίνει την απόσταση Άραξος - Πάργα γύρω στις 4 ώρες ισχύει?
Μία εξίσου καλή πρόταση για μικρό και γραφικό είναι η Ναύπακτος. Για ξενοδοχεία δε γνωρίζω να σας πω, όμως για φαγητό έχει μία καλή ψαροταβέρνα πολύ κοντά στο λιμάνι (όπως βλέπουμε θάλασσα αριστερά μέσα στο στενό - αυτό πάλι να μη συγκρατώ ποτέ μου ονόματα πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει). Είναι γραφικό χωριουδάκι με δυο παραλίες, που τις χωρίζει το λιμανάκι, τη Ψανή και το Γρίμποβο που μπορείτε να τις περπατήσετε από άκρη σε άκρη. Ωραίος περίπατος επίσης είναι και προς το κάστρο του χωριού (έχει σήμανση) όπου μπορείτε να απολαύσετε το καφέ σας και την υπέροχη θέα στη πόλη. Αν έχετε ολόκληρη ημέρα στη διάθεσή σας μπορείτε να πάτε για φαγητό, μισή ώρα περίπου απόσταση, σε ένα γραφικό χωριουδάκι έξω από τη Ναύπακτο προς Άμφισσα (από το παλιό δρόμο) τα Τροιζόνια, τέρμα στο χωριό αριστερά το τελευταίο μαγαζί (αυτό το θυμάμαι) ονομάζεται ''Η σπηλιά'' με ολόφρεσκο ψάρι - ψαρεύει ο ιδιοκτήτης. Ρίξτε του μια ματιά ίσως σας αρέσει, εξάλλου η Ναύπακτος δεν είναι για παραπάνω από μία ημέρα.
Τώρα όσον αφορά τη Πάργα, έχετε ξαναπάει;
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να βρω λίγο χρόνο να σου γράψω λοιπόν δυο πράγματα. Τυχαίνει να κατάγεται η μαμά μου από εκεί και πηγαίνω πολύ συχνά. Μέχρι το βραδάκι θα σου έχω δώσει κάποια tips για τη περιοχή! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom