Ζάκυνθος Πάσχα στην Ζάκυνθο

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Βοηθήστε με σας παρακαλώ με λίγες σύντομες πληροφοριές γιατί δεν διαθέτω πάρα πολύ χρόνο για να κάνω αναζήτηση στο φορούμ :oops:
Σκεφτόμαστε να πάμε για Πάσχα στην Ζάκυνθο και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1ον Τι θα μπορέσουμε να δούμε από έθιμα, δεδομένου ότι θα έχουμε μαζί μας και μωρό το οποίο από τις 9:30 και μετά πρέπει να πηγάινει για ύπνο, και άρα θα κλεινόμαστε στο ξενοδοχείο; Απ ότι έχω καταλάβει θα προλάβουμε την περιφορά του σταυρού την Μ. Παρασκευή. Το σπάσιμο των πύλινων πότε γίνεται;
2ον Υποθέτω πως το καλύτερο σημείο να μείνουμε είναι η χώρα ε;
3ον Την Κυριακή του Πάσχα γίνονται τίποτα πανυγήρια ή εκδηλώσεις πουθενά;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η περιφορά του σταυρού γίνεται το μεσημέρι οπότε ναι την προλαβαίνεις. Ο επιτάφιος όμως βγαίνει στις 4 το πρωί και τα κανάτια σπάνε 5.30 με 6 το πρωί..απ ότι θυμάμαι. Φυσικά καμία σχέση με τους μπότηδες της Κέρκυρας..δεν είναι τόσο θεαματικό ούτε τα πετάνε από τα μπαλκόνια.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Καλησπερα σε ολη την ομαδα.Εχοντας λοιπον εισιτηρια του κοινωνικου τουρισμου τα οποια ληγουν τον Ιουλιο και επειδη η γυναικα παιρνει αδεια υποχρεωτικα τον Αυγουστο(δουλευει σε παιδικο σταθμο) ειπαμε να χρησιμοποιησουμε τα εισιτηρια μιας και εχει και ακτοπλοικα (εκπτωση) και να παμε στη Ζακυνθο.Θα μεινουμε στο Λαγανα και θα ηθελα να μου πειτε, ειδικα εαν εχει παει κανεις Πασχα καποια μαγαζι για φαγητο και τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε στο νησι.Εχω ξαναπαει στο νησι αλλα το μακρινο 2010.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Για ανήμερα καλύτερα να ρωτησεις το ξενοδοχείο σου. Ακομα δεν εχει ξυπνήσει το νησι μιας και τον Μάι αρχιζει να ανοίγει επίσημα η σεζον. Αρκετα απο τα καλοκαιρινά εστιατόρια θα είναι κλειστά αλλα θα εχεις επιλογες στην πόλη.

Είναι ωραια περίοδος γενικά μιας και ο καιρός ειναι καλος αλλα δεν εχουν αρχισει να φτάνουν οι ορδες τουριστών.

Αμαξι φαντάζομαι θα έχετε οπότε θα μπορείτε να πάτε εκδρομες/γυρω του νησιου και σίγουρα μη χασετε το ναυάγιο (τουλάχιστον από ψηλά αν δεν έχει βάρκα).
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Για ανήμερα καλύτερα να ρωτησεις το ξενοδοχείο σου. Ακομα δεν εχει ξυπνήσει το νησι μιας και τον Μάι αρχιζει να ανοίγει επίσημα η σεζον. Αρκετα απο τα καλοκαιρινά εστιατόρια θα είναι κλειστά αλλα θα εχεις επιλογες στην πόλη.

Είναι ωραια περίοδος γενικά μιας και ο καιρός ειναι καλος αλλα δεν εχουν αρχισει να φτάνουν οι ορδες τουριστών.

Αμαξι φαντάζομαι θα έχετε οπότε θα μπορείτε να πάτε εκδρομες/γυρω του νησιου και σίγουρα μη χασετε το ναυάγιο (τουλάχιστον από ψηλά αν δεν έχει βάρκα).
Θα έχουμε αυτοκίνητο ναι καθότι με δύο παιδιά δεν παίζει άλλος τρόπος.Εχω ακούσει τα καλύτερα για το νησί το Πάσχα για αυτό ρώτησα....Εννοείται και ναυάγιο από ψηλα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom