Γερμανία Πάσχα στο Βερολίνο

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα σε όλους και βρίσκω την ευκαιρία να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνονται εδώ.
Πρόκειται να πάμε με την παρέα στο Βερολίνο το Πάσχα (01/4 έως 05/4). Άκουσα ότι φέτος το Πάσχα των καθολικών συμπίπτει με το δικό μας. Ξέρει κανείς να μου πει αν στο Βερολίνο το Πάσχα όλα νεκρώνουν? Άν τα μαγαζιά (καφέ, εστιατόρια) ή τα μουσεία, το zoo είναι κλειστά? Επίσης θα ήταν εύκολο να προτείνεται φτηνά ξενοδοχεία? Έψαξα στο forum αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Και κάτι τελευταίο. Υπάρχει ορθόδοξη εκκλησία για να κάνουμε Ανάσταση?
Ευχαριστώ πολύ....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μεγάλη Παρασκευή από όσο θυμάμαι κλειστά τα εστιατόρια, ανοιχτά τα supermarket κανονικά. Σάββατο κανονικά, ημέρα του Πάσχα αν δεν κάνω λάθος μονο κάποια εστιατόρια/μαγαζιά σε τουριστικές περιοχές. (ας πει καλύτερα όμως κάποιος άλλος με σιγουριά).

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ναι, υπάρχουν ορθόδοξες, αλλά μόνο 1 ελληνική, πολύ κοντά στο σταθμό S-Bahn: Rathaus Steglitz. Η ακολουθία της Ανάστασης γίνεται κανονικά και τη μέρα του Πάσχα από τις 11-12 το πρωί μέχρι το βράδυ γίνεται γιορτή έξω από την εκκλησία και την ελληνική κοινότητα (είναι ακριβώς δίπλα), με φαγοπότι, ψήσιμο αρνιού, κρασί και όλα αυτά τα ωραία ελληνικά!
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Από το λίγο ψάξιμο που έκανα στο booking δεν βρήκα κάτι κάτω από 100€ την βραδιά με πρωινό. Επειδή πρόσφατα γύρισα από Βουδαπέστη και έμενα σε ένα ξενοδοχείο κεντρικότατο και πολύ ωραίο με μόνο 50€ τη βραδιά, αυτά του Βερολίνου μου φαίνονται ακριβά. Δεν υπάρχουν καλά ξενοδοχεία (εννοώ να είναι καθαρά και με πρωινό) κάτω από 100€?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπερα,πηγα περσυ μεσα απριλη και εμεινα στο grand hotel esplanade 5*,4 βραδια με 320 Ε το δίκλινο.Στο συνιστω ανεπιφυλακτα.Διπλα εχει σταση κ τη γραμμη που κανει το γυρο της πολης(το 100 ή το 200).οτι αλλο θες ρωτας
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Από το λίγο ψάξιμο που έκανα στο booking δεν βρήκα κάτι κάτω από 100? την βραδιά με πρωινό. Επειδή πρόσφατα γύρισα από Βουδαπέστη και έμενα σε ένα ξενοδοχείο κεντρικότατο και πολύ ωραίο με μόνο 50? τη βραδιά, αυτά του Βερολίνου μου φαίνονται ακριβά. Δεν υπάρχουν καλά ξενοδοχεία (εννοώ να είναι καθαρά και με πρωινό) κάτω από 100??
θελετε μόνο ξενοδοχείο; αν όχι, γιατί δεν κοιτάτε για διαμέρισμα; μπορεί να βγει πολύ πιο πρακτικό, φτηνό και συμφέρον. Κανονίζετε και το πρωινό μόνοι σας, έχετε την άνεσή σας, και αποκτάτε και μία άλλη εμπειρία κατοικώντας για λίγες μέρες σε βερολινέζικο διαμερισμα. Άλλωστε οι συγκοινωνίες είναι εξυπηρετικότατες, όπου και να ζει κανείς. Αν θέλετε βέβαια, όταν βρείτε κάτι, μου λέτε την οδό και μπορώ να σας πω τι 'παίζει" από συγκοινωνίες (αν και μπορει να το βρει κάποιος και online)
Προσωπικά είχα βρει μία πολύ καλή περίπτωση σε αυτό το site:
berlin vacation rentals classifieds - craigslist
και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.

για να γίνω πιο συγκεκριμενη, είχα βρει για πρωτοχρονιά με 55 τη βραδια, για 5 νυχτες, διαμερισμα για 3 άτομα 60m2 με 1 κρεβατοκάμαρα, 1 σαλονι με καναπε που γινοταν ανετοτατο κρεβατι, ενα δωματιακι κλειδωμενο που ειχε τα πραγματα του, κουζινα, μπανιο (55ευρω όλο το διαμερισμα για 2-3 ατομα, δηλαδη από 18 μέχρι 27.5 ευρώ το άτομο, ή το έδινε 49 αν έμενε μόνο 1 ατομο)
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Ενδιαφέρον αυτό με το διαμέρισμα. Γιατί σημειωτέον θα είμαστε 8 άτομα (5 ενήλικες και τρία παιδιά μεγάλα). Ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω και θα επανέλθω...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
καλησπερα,πηγα περσυ μεσα απριλη και εμεινα στο grand hotel esplanade 5*,4 βραδια με 320 Ε το δίκλινο.Στο συνιστω ανεπιφυλακτα.Διπλα εχει σταση κ τη γραμμη που κανει το γυρο της πολης(το 100 ή το 200).οτι αλλο θες ρωτας
εγώ εμεινα στο grand hotel esplanade φετος την πρωτοχρονιά...εμεινα παρα πολυ ευχαριστημένη!!!!απο τα δωμάτια...την εξυπηρέτηση..την τοποθεσία....το πρωινό...θεικό!!!!
τα λεωφορεία μεσα στα πόδια σου...η σταση 100 μετρα απο το ξενοδοχείο...
τσεκαρε τιμές...εγω το πληρωσα 616 για 4 βραδιες...
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Εμεις μειναμε εδω και τις δυο φορες που πηγαμε Βερολινο Booking.com: Best Western Hotel am Spittelmarkt, Berlin, Germany - 2196 Guest reviews. Book your hotel now!. αλλα φετος ανακαλυψα αυτο Booking.com: B&B Hotel Berlin Potsdamer Platz, Berlin , Germany. Book your hotel now! , δεν το εχω δει απο μεσα, ομως ειναι σε πολυ βολικη τοποθεσια και ειναι ολοκαινουργιο
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Καλημέρα!
Τελικά έκανα κράτηση χωρίς δέσμευση από το booking στο
http://www.booking.com/hotel/de/columbia.html?aid=304142;label=postbooking_confemail
με πολύ καλή τιμή. Είναι στην περιοχή Kreuzberg. Είναι στο ανατολικό Βερολίνο? Ρωτάω γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμη. Έχει κανείς υπόψη του το ξενοδοχείο αυτό?
Ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλημέρα!
Τελικά έκανα κράτηση χωρίς δέσμευση από το booking στο
http://www.booking.com/hotel/de/columbia.html?aid=304142;label=postbooking_confemail
με πολύ καλή τιμή. Είναι στην περιοχή Kreuzberg. Είναι στο ανατολικό Βερολίνο? Ρωτάω γιατί δεν το έχω ψάξει ακόμη. Έχει κανείς υπόψη του το ξενοδοχείο αυτό?
Ευχαριστώ πολύ
Η περιοχή είναι αρκετά μακριά από ο,τιδήποτε θεωρείται κέντρο στο Βερολίνο. Είναι δίπλα στο Tempelhof, το παλιό αεροδρόμιο του δυτικού Βερολίνου. Σαν τοποθεσία δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.
 
Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Η περιοχή είναι αρκετά μακριά από ο,τιδήποτε θεωρείται κέντρο στο Βερολίνο. Είναι δίπλα στο Tempelhof, το παλιό αεροδρόμιο του δυτικού Βερολίνου. Σαν τοποθεσία δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο.

προσφατα περασα απο αυτη την περιοχη πηγαινοντας με το ταξι στο αεροδρόμιο Σενεφελντ...
συμφωνω με αυτα που εγραψε η Mariath...τιποτα το συγκλονιστικό..και μακρια απο αυτό που εννοουμε τουριστικό κεντρο...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom