Πάτρα, μια «αρχαιολογική» βόλτα!!

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το τριήμερο της 25ης Μαρτίου βρεθήκαμε στην Πάτρα, ανάμεσα σε φίλους καλούς. Βόλτες και συναντήσεις στην όμορφη και αγαπημένη πόλη των νιάτων μας.
Εθνική Γιορτή της 25ης Μαρτίου και πάμε βόλτα αρχαιολογική.
alh6.googleusercontent.com__aVSq02ZFQcE_TY5Yf8JQnUI_AAAAAAAAHbQ_ZCczXtn51b0_s640_DSC01286.JPG

Πρώτη στάση το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο. Εντυπωσιακό κτίριο αντιπροσωπευτικό της νέας αρχιτεκτονικής του 21ου αιώνα. Ο υπέροχος θόλος ντυμένος με τιτάνιο σαν να αναδύεται μέσα από το νερό και δίπλα η κατασκευή από ξύλο ανάμεσα στο θόλο και την είσοδο. Από εκεί και οι μοναδικές φωτογραφίες, μιας και στο εσωτερικό απαγορεύονται οι φωτογραφίες. Το στήσιμο του Μουσείου δεν έχει τελειώσει ακόμα. Σήμερα έχουν τελειώσει δύο από τις τρεις αίθουσες. Η πρώτη είναι η αίθουσα του Ιδιωτικού Βίου. Αντικείμενα από τη Μυκηναϊκή εποχή μέχρι και τη Ρωμαϊκή. Βέβαια τα πιο εντυπωσιακά ήταν τα ψηφιδωτά δάπεδα από τις οικίες της Ελληνιστικής και της Ρωμαϊκής εποχής. Υπάρχουν οικίες με ένα ή περισσότερα δωμάτια , με λινούς (Πατητήρια), λουτρά κλπ. Μερικά εντυπωσιακά και πολύ μεγάλα ψηφιδωτά δάπεδα είναι στημένα όρθια(!!!) με ένα πολύ ενδιαφέρον αντισεισμικό σύστημα. Σπουδαία έκθεση. Η δεύτερη έκθεση αφορά τον θάνατο και τα ταφικά έθιμα. Μέσα από ευρήματα από διάφορες νεκροπόλεις και θέσεις ταφής. Διάφοροι τύποι τάφων αναπαρίστανται και δίνουν μια αρκετά εμπεριστατωμένη εικόνα των ταφικών εθίμων στην Αχαΐα αλλοτινών εποχών. Πολύ ενδιαφέροντα εκθέματα είναι τα 4 κρανία με τα στεφάνια, εκθέματα που έβλεπα για πρώτη φορά.
Η τρίτη αίθουσα με τα εκθέματα του Δημόσιου Βίου δεν είναι έτοιμη και κανείς από τους υπαλλήλους δε γνώριζε πότε θα είναι.
alh3.googleusercontent.com__aVSq02ZFQcE_TY5Y7MtEQoI_AAAAAAAAHbQ_u6u6YpOkAo8_s640_DSC01301.JPG

Μετά το Μουσείο πήγαμε να δούμε την αρχαία Ρωμαϊκή Γέφυρα. Πρόκειται για την καλύτερα σωζόμενη αρχαία γέφυρα φτιαγμένη τον 2ο - 3ο αι. μ..Χ.. Δίτοξη και πολύ εντυπωσιακή σαν κατασκευή. Αν και ο χώρος ήταν κλειστός, η γέφυρα είναι καλά ορατή από τα κάγκελα. Πραγματικά πρόκειται για σπουδαίο αρχαίο έργο.
Λίγο έξω από την πόλη, στην περιοχή της Βούντενης έχει ανασκαφεί ένα μεγάλο Μυκηναϊκό Νεκροταφείο. Αν κα έχει ετοιμαστεί εδώ και 1-2 χρόνια, δεν είναι επισκέψιμος. Κρίμα γιατί πρόκειται για κάτι μοναδικό. Πήγαμε μπας και μπορούμε να δούμε τίποτα και αφού χαθήκαμε μέχρι να το βρούμε φτάσαμε μπροστά σε κάγκελα από τα οποία δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. Κρίμα. Εκεί τέλειωσε και η βόλτα μας.

Αρχαιολογικό Μουσείο: http://60dim-patras.ach.sch.gr/mouseiopatras.htm
νέο αρχαιολογικό μουσείο πατρών by θεοφάνης μπομπότης » αστική κουκκίδα

Ρωμαϊκή Γέφυρα: http://www.visit-achaia.gr/el/attractions/history/245-2010-01-19-08-05-55

Νεκροταφείο Βούντενης: http://arcadia.ceid.upatras.gr/pausanias/sight.php?id=42
http://www.visit-achaia.gr/el/attractions/history/249-2010-01-19-10-34-52


Περισσότερες φωτογραφίες στο: https://picasaweb.google.com/dimoshellas2/Patras2532011#


Από το το δισάκι μου στον ώμο...
 

Attachments

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Μπράβο Δήμο!
Πραγματικά το Μουσείο είναι πολύ όμορφο και καλά στημένο,με εντυπωσιακά εκθέματα..
το μόνο κακό που δεν λέει να τελειώσει μετά από τόσα χρόνια!
να συμπληρώσω πως η είσοδος είναι δωρεάν για όλους!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Όπως πάντα πλήρης η περιγραφή σου. Μια παρατήρηση μόνο, αν θεωρείται η καλύτερη διατηρημένη γέφυρα στην Πάτρα σωστά, στη Μεσόγειο σώζονται εκατοντάδες ρωμαικές γέφυρες και οι περισσότερες πολύ εντυπωσιακότερες από αυτή της Πάτρας (και σίγουρα πιο καλοδιατηρημένες). Για να ευλογήσω και τα γένια μου σου παραθέτω και ένα ρωμαικό γεφύρι από την περιοχή μου, αυτό του Σάνδριμος από τους Πύργους Εορδαίας.
http://www.aspyrgon.gr/prefect.html
Μην μπερδευτείτε με τη νεώτερη γέφυρα του κάστρου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μπράβο Δήμο!
Πραγματικά το Μουσείο είναι πολύ όμορφο και καλά στημένο,με εντυπωσιακά εκθέματα..
το μόνο κακό που δεν λέει να τελειώσει μετά από τόσα χρόνια!
να συμπληρώσω πως η είσοδος είναι δωρεάν για όλους!
Τότε γιατί βιάστηκε ο Σαμαράς το 2009 να κάνει τόσο πομπώδη εγκαίνια?
Τα Μουσεία πρέπει να εχουν εισητήριο, ασχετα αν αυτό μας ενοχλεί. Είναι ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουν τα τεράστια έξοδα και να παράγουν έργο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Τότε γιατί βιάστηκε ο Σαμαράς το 2009 να κάνει τόσο πομπώδη εγκαίνια?
Τα Μουσεία πρέπει να εχουν εισητήριο, ασχετα αν αυτό μας ενοχλεί. Είναι ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουν τα τεράστια έξοδα και να παράγουν έργο.

τη 1η ερώτηση πρέπει να την απευθύνεις στον ίδιο τον Σαμαρά,εγώ που να ξέρω γιατί βιάστηκε αυτός???:roll:(εκτός κι αν θες να σου πω τι υποθέτω εγώ σχετικά με τη βιασύνη του)
όσο για το 2ο,συμφωνώ,με δεδομένο πως ζούμε στο σύστημα που ζούμε...
απλά ανέφερα τι ισχύει,περισσότερο με την ελπίδα να το επισκεφτούν περισσότεροι,κυρίως πατρινοί...:)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μια παρατήρηση μόνο, αν θεωρείται η καλύτερη διατηρημένη γέφυρα στην Πάτρα σωστά, στη Μεσόγειο σώζονται εκατοντάδες ρωμαικές γέφυρες και οι περισσότερες πολύ εντυπωσιακότερες από αυτή της Πάτρας (και σίγουρα πιο καλοδιατηρημένες).
ΟΜΑΔΑ ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ: ΡΩΜΑΪΚΗ ΓΕΦΥΡΑ ΠΑΤΡΑΣ

Η ρωμαϊκή γέφυρα της Πάτρας εντοπίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του 1980, κατά τις εκσκαφικές εργασίες για την οικοδόμηση ιδιωτικής οικίας. Πρόκειται για την καλύτερα σωζόμενη δίτοξη γέφυρα στην Ελλάδα.

Τα Μουσεία πρέπει να εχουν εισητήριο, ασχετα αν αυτό μας ενοχλεί. Είναι ο μόνος τρόπος να αντιμετωπίσουν τα τεράστια έξοδα και να παράγουν έργο.
Kαι οι αυτοκινητόδρομοι που έχουν να αντιμετωπίσουν πιο τεράστια έξοδα από αυτά των μουσείων πρέπει να έχουν κάποιο είδος αντιτίμου για τους οδηγούς (άσχετα αν αυτό ενοχλεί), παρόλο αυτά η Εγνατία χρησιμοποιούνταν καιρό χωρίς κανένα διόδιο.

Την ίδια δηλαδή στιγμή που οι οδηγοί πληρώνουν 3e για τη μία λωρίδα ανά κατεύθυνση με όριο τα 60χαω στο μεγαλύτερο μήκος της Πατρών-Κορίνθου, κάποιοι άλλοι οδηγοί είχαν τη δυνατότητα να διατρέξουν 600 χλμ χωρίς να πληρώσουν λεπτό!

Δεν είδα όμως να διαμαρτύρεσαι για τη δωρεάν χρήση της Εγνατίας και τα τεράστια διαφυγόντα κέρδη σε σχέση με το τι χάνει το κράτος από ένα μουσείο στην Πάτρα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ίσως φταίει η διατύπωσή μου. Φυσικά και αναφέρομαι στην Ελλάδα και όχι παγκόσμια. Νομίζω οτι το post του North66 αποκαθιστά τη δική μου αβλεψία.
Όσον αφορά το εισιτήριο, τα "ψίχουλα" που θα μαζέψει ένα επαρχιακό ή "δευτεροκλασάτο" μουσείο δε φτάνουν ούτε για τα απορυπαντικά! Μόνο Μουσεία σαν της Ακρόπολης μπορούν να υπολογίζουν σε αξιοποιήσιμα έσοδα. Φίλος Γερμανός, καλλιτεχνικός διευθυντής της όπερας της Νυρεμβέργης, μου έλεγε πως στη Γερμανία δεν υπάρχει ούτε ένας καλλιτεχνικός οργανισμός οποιασδήποτε τέχνης που να βγάζει τα έξοδά του και όλοι επιδοτούνται από το κράτος. Στο Λονδίνο (από πληροφορίες) γιατί κατήργησαν τα εισιτήριο σε όλα τα μεγάλα κρατικά μουσεία;Δεν τους χρειάζονται αυτά τα έσοδα;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Καταρχήν North 66, αν και σε άσχετο θέμα (γιατί άραγε?), εκτίθεσαι για ακόμη μία φορά. Ζω στην Κοζάνη και χρησιμοποιώ την Εγνατία για Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι 11.20 ευρώ για διόδια για να πάω και να γυρίσω Κοζάνη (150+150 χλμ), τα οποία φυσικά τα πληρώνω. (μπορώ να σου στείλω και τις αποδείξεις).
Δεύτερον, το λινκ που δίνεις μιλάει για την Ελλάδα και όχι στα όρια του ρωμαικού κόσμου που άφησε να εννοείται ο Δήμος (χωρίς φυσικά να το κάνει επίτηδες). Εγώ έχω πολλές επιφυλάξεις και για την Ελλάδα, ο κάθε ανασκαφέας αρέσκεται σε υπερβολές.
Αγαπητέ Δήμο, φυσικά είναι υποχρέωση του κράτους να οργανώνει και να διαχειρίζεται Μουσεία. Τα Μουσεία όμως είναι ζώντες οργανισμοί που πρέπει να ανανεώνονται παρουσιάζοντες περιοδικές εκθέσεις π.χ ή άλλες δραστηριότητες. Εδώ έρχεται η αξία του εισητηρίου. Τα βρετανικά κρατικά Μουσεία έχουν δωρεάν είσοδο αλλά φυσικά πανάκριβα εισητήρια σε περιοδικές εκθέσεις, οι οποίες όμως κρατούν αμείωτο το ενδιαφέρον του κόσμου που έχει επισκεφτεί την κύρια έκθεση. Αυτό εννοούσα με το εισητήριο και δεν έχω αυταπάτες.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ούτε στην αρχαιότητα της γέφυρας (κι εγώ από πηγές το πήρα) ούτε στο θέμα του εισιτηρίου. Απλά για το δεύτερο δεν νομίζω οτι μπορεί να καλύψει την παραμικρή ανάγκη. Να σκεφτείς οτι όταν πήγαμε εμείς ήταν 25η Μαρτίου και είναι ζήτημα αν είχε μέσα 10 άτομα. Τι έσοδα μπορεί να φέρει αυτός ο αριθμός. Νομίζω οτι μάλλον περισσότερο κέρδος έχουν τα διάφορα μαγαζιά μέσα (εστιατόρια, καφέ, σουβενίρ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom