Κύπρος Πάφος ή Λάρνακα την 28η Οκτωβρίου;

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Την 28η Οκτωβρίου βρίσκουμε με το φίλο μου πολύ φθηνά εισιτήρια για Πάφο και Λάρνακα, αλλά δεν έχουμε ιδέα από Κύπρο (εγώ πήγα 5ήμερη με το σχολείο, αλλά το μόνο που μας ενδιέφερε τότε ήταν να κάνουμε φάρσες στα διπλανά δωμάτια) και δεν ξέρουμε ποιο αεροδρόμιο να επιλέξουμε και σε ποια πόλη να μείνουμε τελικά. Είμαστε 30 χρονών, μας αρέσουν οι βόλτες στην πόλη, τα όμορφα μπαράκια, τα ωραία ταβερνάκια δίπλα στο κύμα και τα καλά εστιατόρια (αν έχει κι αρκετά καλό καιρό για βουτιά δε θα πούμε όχι, αλλά δεν είναι απαραίτητο).. Θέλουμε να ξεκουραστούμε, οπότε ίσως επισκεφθούμε λιγότερα αξιοθέατα απ΄ότι συνηθίζεται. Πάντως δεν έχουμε σκοπό να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να γυρίσουμε όλο το νησί. Ίσως μηχανάκι για όπου επιλέξουμε να μείνουμε και τα τριγύρω μέρη. Ποια πόλη θα μας προτείνατε; (ποτέ δε φανταζόμουν ότι το να βρω φθηνά εισιτήρια για 2 κοντινούς προορισμούς θα με μπέρδευε τόσο!) Εγώ είχα πάει Κύπρο με το σχολείο και έχω τριγυρίσει αρκετά τη Λευκωσία (βέβαια τότε άλλα μας ενδιέφεραν), αλλά αν αξίζει περισσότερο από όλες τις άλλες πόλεις μπορεί να ξαναπήγαινα. Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας!
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Με αυτά που γράφεις(ενδιαφέροντα κτλ) θα πρότεινα Πάφο και εναλλακτικά Λεμεσό και τελευταία επιλογή Λάρνακα(σε μπέρδεψα τώρα ;) ; )
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
ευχαριστώ πολύ! όχι, ίσα ίσα, πολύ απλά τα είπες! κι εγώ είμαι μεταξύ Πάφου, Λεμεσού και Λευκωσίας, οπότε με βοηθούν τέτοιες απαντήσεις! Δυστυχώς το μόνο που θυμάται ο 18χρονος εαυτός μου από την Πάφο είναι ότι πίναμε κρυφά μπύρες, πίσω από το λεωφορείο..!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
ευχαριστώ πολύ! όχι, ίσα ίσα, πολύ απλά τα είπες! κι εγώ είμαι μεταξύ Πάφου, Λεμεσού και Λευκωσίας, οπότε με βοηθούν τέτοιες απαντήσεις! Δυστυχώς το μόνο που θυμάται ο 18χρονος εαυτός μου από την Πάφο είναι ότι πίναμε κρυφά μπύρες, πίσω από το λεωφορείο..!
Εντάξει,επειδή ξέχασα την Λευκωσία η σειρά θα ήταν:

-Πάφος
-Λεμεσός ή Λευκωσία
-Λάρνακα
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Πάντως η Πάφος παραμένει σταθερά πρώτη! Αξίζει περισσότερο νομίζετε λόγω των μνημείων και της ιστορίας; Σαν ομορφιά-ζωή κλπ η πόλη πώς είναι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πάντως η Πάφος παραμένει σταθερά πρώτη! Αξίζει περισσότερο νομίζετε λόγω των μνημείων και της ιστορίας; Σαν ομορφιά-ζωή κλπ η πόλη πώς είναι;
Σαν ομορφιά και ζωή αξίζει για αυτόν την έβαλα πρώτη.
Σαν ζωή δεύτερη θα έβαζα την Λευκωσία.

Καταλαβαίνω ότι ακόμη δεν έχεις κλείσει ούτε εισιτήρια;Θα πρέπει να πάρεις μια απόφαση γιατί είναι σκάρτα ένας μήνας.
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ακριβώς!! Όντως η απόφαση πρέπει να παρθεί μέσα στη βδομάδα! Η αλήθεια είναι ότι χθες κοιτούσα εισιτήρια για οποιοδήποτε προορισμό και τόσο η Πάφος όσο και η Λάρνακα έβγαινα πάρα πολύ οικονομικά! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κι εγώ αν επέλεγα τώρα, θα έβαζα πρώτα την Πάφο. Αν και είχα πάει Γενάρη και με κρύο, σαν πόλη μου άρεσε περισσότερο και δεν ήταν τόσο πήχτρα στους ξένους όσο η Λάρνακα. Το κέντρο της πόλης μου άρεσε περισσότερο (γύρω από το κάστρο), ενώ και δίπλα έχει μονοπάτια που μπορείς να κάνεις ευχάριστα τη βόλτα το απόγευμα και να θαυμάσεις το ηλιοβασίλεμα.

Το θέμα με την Πάφο, είναι πρώτον πως (νομίζω) ότι δεν έχει παραλίες μέσα στην πόλη, σε αντίθεση με την Λάρνακα και τις Φουνικούδες / Μακένζι. Αλλά αφού πάτε τέλος Οκτώβρη, μικρό το κακό. Το δεύτερο είναι πως εάν θέλεις να επισκεφθείς και άλλες πόλεις με τα υπεραστικά, ο σταθμός είναι στο κέντρο και όχι κοντά στην θάλασσα, οπότε θα πρέπει να πάρεις και λεωφορείο για να πας στο σταθμό των υπεραστικών. Σε αντίθεση με τη Λάρνακα, με τα υπεραστικά στις Φοινικούδες, όπου και κυκλοφορεί το 99% των επισκεπτών. Επίσης τα δρομολόγια είναι πιο αραιά, ενώ (τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ) δεν υπήρχε απευθείας δρομολόγιο Πάφος - Λάρνακα (πέρα από τον ΚΑΠΝΟ που συνδέει τα 2 αεροδρόμια χωρίς ενδιάμεσες στάσεις).

Παρόλαυτά, κι εγώ θα ψήφιζα Πάφο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom