Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Παντως το μουσειο της Περγαμου,υπερτιμημενο κατ εμε.
Θα είχε ενδιαφέρον να πεις γιατί είναι υπερτιμημένο κατά την γνώμη σου το μουσείο.
Προσωπικά δεν έχω δει άλλο μουσείο που τόσα πολλά από τα εκθέματά του να είναι best of...
Έψαχνα να δω την στήλη του Χαμουραμπί (που σε άλλες περιπτώσεις θα χτίζονταν ολόκληρο μουσείο γύρω από αυτήν) και στο εν λόγω μουσείο ήταν κάπου σε μία γωνία. :)
 

kots theo

Member
Μηνύματα
13
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
DDR κι απο μενα ενα+
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
+1 και από εμένα για το DDR Museum!
Το Topographie des Terrors είναι ενδιαφέρον για να καταλάβεις την χιτλερική περίοδο και για να δεις το πού βρισκόταν το αρχηγείο της Γκεστάπο και αλλά
Κυβερνητικά κτήρια που πλέον έχουν καταστραφεί. Έχει δωρεάν είσοδο.
Εγώ θα πρότεινα και το Gedenkstätte der Berliner Mauer - είναι κομμάτι του τείχους και έχει και visitor center όπου εξηγείται η ιστορία του τείχους και το πώς ακριβώς ήταν τα σύνορα ανάμεσα στις δυο Γερμανιες. Και έχει επίσης δωρεάν είσοδο
 

stratios

Member
Μηνύματα
72
Likes
129
Να πας οπωσδήποτε στο μνημείο του τείχους του Βερολίνου, στο DDR και στο topography of terror. Να κάνεις κράτηση από τώρα για να επισκεφτείς το Κοινοβούλιο και να περάσεις από το Memorial.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θα έχω 3 μέρες στο Βερολίνο και πάω πρώτη φορά! Από μουσεία ποια θα μου προτείνατε (5 κατά προτίμηση)? γιατί έχω λίγο πελαγώσει με το πόσα πολλά είναι..
Σε 3 μέρες στο Βερολίνο καλύτερα να μην πας σε 5 μουσεία!!
Προτείνω τα εξής:
1ο. Μουσείο της Περγάμου (με διαφορά το πιο εντυπωσιακό!!),
2ο. Νέο Μουσείο (Neues Museum),
3ο. «Topography of Terror Museum» και
4ο. DDR Museum (που δεν έχω πάει, αλλά άκουσα πολύ καλά λόγια!).
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Θα έχω 3 μέρες στο Βερολίνο και πάω πρώτη φορά! Από μουσεία ποια θα μου προτείνατε (5 κατά προτίμηση)? γιατί έχω λίγο πελαγώσει με το πόσα πολλά είναι..
Να σημειωθεί πως στο μουσείο της Περγάμου, ειναι κλειστό το βασικότερο κομμάτι (Η Πέργαμος) από το 2014 μέχρι και κάποια στιγμή το 2019, χωρίς να έχουν ανακοινώσει ακριβώς πότε!

Κατα την γνώμη μου, χωρίς την βασική του αίθουσα, το μουσείο ειναι όντως αρκετά υπερεκτιμημένο.

Τα μουσείο που αξίζουν να πας ειναι
1. Το DDR (αρκετά εναλλακτικό) που δείχνει την ζωή της δυτικής γερμανίας τοτε.
2. To Topography of Terror ειναι ωραίο σαν κτήριο! Πρέπει να το δεις και να μπεις μέσα να κάνεις την βόλτα σου. Αλλά μέχρι εκεί.
3. Το Holocaust Museum Που ειναι κάτω από το Holocaust memorial, ειναι πολύ εντυπωσιακό. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, πρέπει να πας οπωσδήποτε!
4. Από τα κλασσικά, Neues Museum (τεχνες και πολιτισμός) και 5. το μουσείο φυσικής ιστορίας (Museum für Naturkunde)

Νομίζω πως έχεις αρκετά πράγματα να δεις στο Βερολίνο για να αφιερώσεις τόσο πολύ χρόνο σε 5 μουσεία, αλλά αν εισαι πολύ fan τότε τα παραπάνω 5 (6 με της Περγάμου) ειναι για μενα τα Must.
 

simossif

Member
Μηνύματα
17
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
περου-μαγια
Παιδιά καλησπέρα στο Πότσνταμ η επίσκεψη στους κήπους των παλατιων είναι δωρεάν? Η για να μπεις πρέπει να πληρώσεις για το κάθε παλάτι ώστε να έχεις πρόσβαση στους κήπους?
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ειναι δωρεαν και να πας ωποσδηποτε,αξιζει πολυ. Οσο για το περγαμου,γουστα ειναι αυτα...εμενα δεν με τρελανε.
 

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Καλημέρα σας,
Μέσα Απριλίου και εμείς για Βερολίνο.
Φτάνουμε με Aegean -πρωί- στο Tegel και φεύγουμε από Schonefeld απόγευμα (3 μεσημέρι πρέπει να 'μαστε αεροδρόμιο) με easyjet
3,5 μέρες σύνολο.
Θα μείνουμε στο Motel One στην Alexderplstz.
Θέλουμε να δούμε κάποια βασικά πράγματα από μουσεία και κυρίως να "ζήσουμε" την πόλη να φάμε και να πιούμε.
Αρχικά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος μέσα Απρίλη τι καιρό να περιμένουμε.
Μετά, θέλουμε να δούμε αυτά:
1ο. Μουσείο της Περγάμου
2ο. Νέο Μουσείο (Neues Museum),
3ο. «Topography of Terror Museum»
4ο. DDR Museum


Διάβασα πως το τμήμα της Περγάμου είναι κλειστό. Αν εξακολουθεί να είναι κλειστό τον Απρίλη αξίζει να πάμε?
Πιστεύετε ότι προλαβαίνουμε να πάμε Πότσνταμ ή να το αφήσουμε για άλλη φορά?
Θέλουμε οπωσδήποτε Σάββατο ή Κυριακή να πάμε Marheinkeplatz.
Tέλος όσον αφορά το φαγητό, έχω διαβάσει αλλού οτι είναι must να φας από τις καντίνες και αλλού να το αποφύγουμε γιατί είναι επικίνδυνο. Σας έχει τύχει καμιά στραβή?
Όποια ιδέα, κρίση, πρόταση για όλα τα παραπάνω καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
 

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Καλημέρα σας,
Μέσα Απριλίου και εμείς για Βερολίνο.
Φτάνουμε με Aegean -πρωί- στο Tegel και φεύγουμε από Schonefeld απόγευμα (3 μεσημέρι πρέπει να 'μαστε αεροδρόμιο) με easyjet
3,5 μέρες σύνολο.
Θα μείνουμε στο Motel One στην Alexderplstz.
Θέλουμε να δούμε κάποια βασικά πράγματα από μουσεία και κυρίως να "ζήσουμε" την πόλη να φάμε και να πιούμε.
Αρχικά θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος μέσα Απρίλη τι καιρό να περιμένουμε.
Μετά, θέλουμε να δούμε αυτά:
1ο. Μουσείο της Περγάμου
2ο. Νέο Μουσείο (Neues Museum),
3ο. «Topography of Terror Museum»
4ο. DDR Museum


Διάβασα πως το τμήμα της Περγάμου είναι κλειστό. Αν εξακολουθεί να είναι κλειστό τον Απρίλη αξίζει να πάμε?
Πιστεύετε ότι προλαβαίνουμε να πάμε Πότσνταμ ή να το αφήσουμε για άλλη φορά?
Θέλουμε οπωσδήποτε Σάββατο ή Κυριακή να πάμε Marheinkeplatz.
Tέλος όσον αφορά το φαγητό, έχω διαβάσει αλλού οτι είναι must να φας από τις καντίνες και αλλού να το αποφύγουμε γιατί είναι επικίνδυνο. Σας έχει τύχει καμιά στραβή?
Όποια ιδέα, κρίση, πρόταση για όλα τα παραπάνω καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας
Η Περγαμος στο μουσείο της Περγάμου άνοιξε προς το κοινο απο ότι μου είπαν.
Μέσα Απρίλη να περιμένεις ανοιξιάτικο καιρο (δηλαδη θες μπουφανακι σιγουρα) αλλα παρε και κατι πιο χοντρο, γιατι Βερολινο ειναι αυτο!

Μην αγχωνεσαι για το φαγητο! Πηγαινε δες και αποφασισε! Εγω δεν εχω παθει ποτε τιποτα απο υπαιθριες αγορες! Γερμανικά εστιατόρια πολυ καλα, οπου και να κατσεις θα σου αρεσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom