Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Παμε βερολινο οικογενειακως (5 ατομα τα παιδια μεγαλα) τα χριστουγεννα 24/12-1/1. η επιστροφη ειναι στις 6.30 πρεπει να ειμαστε στο αεροδρομιο στις 4.30( τα χαραματα ) την 1 ιανουαριου.ξερετε αν λειτουργουν οι συγκοινωνιες; τι προτεινετε;
6θέσιο ταξί.
Στείλε ένα email από τώρα στο ξενοδοχείο και ρώτα τους πόσο περίπου θα στοιχίσει, αυτοί ξέρουν.(νομίζω γύρω στα 40 ευρό)
 

sagittarius

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία ή Σκανδιναβία
Μήπως έχει μείνει κάποιος στο Leonardo Royal Hotel στο Friedrichshain; (είναι κοντά στην Alexanderplantz). Πως είναι η περιοχή; Βολεύει να κινηθεί κάποιος με τα πόδια προς το κέντρο;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παμε βερολινο οικογενειακως (5 ατομα τα παιδια μεγαλα) τα χριστουγεννα 24/12-1/1. η επιστροφη ειναι στις 6.30 πρεπει να ειμαστε στο αεροδρομιο στις 4.30( τα χαραματα ) την 1 ιανουαριου.ξερετε αν λειτουργουν οι συγκοινωνιες; τι προτεινετε;
Τετοια μερα και ωρα γυριζαμε στο ξενοδοχειο μετα απο ξενυχτι και οι συγκοινωνιες λειτουργουσαν κανονικα λογω της ημερας, ολοι οι βερολινεζοι ξενυχτανε. `Για σιγουρια παντως μπορεις να ρωτησεις το ξενοδοχειο.
 

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Καλημέρα!!!

Με αφορμή μια προσφορά της aegean, και ένα δικό μου "κόλλημα" να επισκευτώ το Βερολίνο, έκλεισα εισητήρια για 05/02/11-09/02/11 μιας και είναι τότε η πρώτη επέτειος του γάμου μας, είπαμε με τον άντρα μου πως θα είναι ωραία να το συνδιάσουμε (φαντάζομαι θα φάμε πολύυυυυυυυυυ κρύο!!!:roll:).

Το ξενοδοχείο που έκανα κράτηση είναι το Leonardo Royal Hotel Berlin , θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο, ή αν μπορεί κάποιος να μου πει αν βρίσκεται σε καλή τοποθεσία (μιας και έχω δυνατότητα δωρεάν ακύρωσης, αν δεν είναι καλό να κλείσω κάπου αλλού).

Θα είμαι ευγνώμων για οποιαδήποτε πληροφορία.
 

sagittarius

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία ή Σκανδιναβία
Άρτι αφιχθείς από Βερολίνο και το Leonardo Royal Hotel. Πολύ καλό ξενοδοχείο, πολύ καλά δωμάτια, άνετα (μέναμε στον 5ο όροφο), πλούσιο πρωϊνό, δωρεάν σάουνα και γυμναστήριο. Απόσταση με τα πόδια από την Alexander platz 10 λεπτά, λεωφορείο (το 200) απέξω από το ξενοδοχείο, εξυπηρετεί να γυρίσεις πολλά αξιοθέατα. Η περιοχή είναι ήσυχη και ασφαλής. Από το αεροδρόμιο μπορείς να πάρεις το TXL για Alexander platz και να μετεπιβιβαστείς με το ίδιο εισιτήριο (διαρκεί 2 ώρες - κοστίζει 2,10 ευρώ) στο 200. Σάββατο και Κυριακή το εισιτήριο των 2,10 ευρώ ισχύει για όλη μέρα. Υπάρχουν και εισιτήρια των 1,30 ευρώ για διαδρομή 6 στάσεων.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από το αεροδρόμιο μπορείς να πάρεις το TXL για Alexander platz και να μετεπιβιβαστείς με το ίδιο εισιτήριο (διαρκεί 2 ώρες - κοστίζει 2,10 ευρώ) στο 200.
Είσαι σίγουρος ότι το εισιτήριο κοστίζει 2,10 ευρώ; Πάντως από το Schönefeld το εισιτήριο κοστίζει 2,80 ευρώ, μια και βρίσκεται στη ζώνη C, οπότε και πρέπει να βγάλεις εισιτήριο για τις ζώνες ABC.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Θα διαφωνησω:Η Gemaelde Galerie εχει μια εξαιρετικη συλλογη, εξαιρετικα αντιπροσωπευτικη. Σπανια στην Ιταλια να δεις εργα γαλλων ζωγραφων οπως του Georges de la Tour η του Watteau η γερμανων οπως Duerer, του Altdorfer, του Cranach η του Gruenenwald. Εχει επισης μερικους Βεερμερ που αξιζουν τον κοπο. Και εχει πολυ καλη συλλογη φλαμανδων και ολλανδων ζωγραφων. Αλλα φυσικα και η ιταλικη συλλογη του ειναι εξαιρετικη. Ακομη εχει κα αρκετα εργα αγγλων ζωγραφων. Προκειται δηλαδη για μια εξαιρετικη περιδιαβαση στην ευρωπαικη ζωγραφικη απο την αναγεννηση μεχρι τους νεωτερους χρονους δεδομενου οτι και οι πινακες που παρουσιαζονται ειναι αριστουργηματα. Και επειδη δεν ειναι πολυδιαφημισμενη, δεν γινεται και του κουτρουλη ο γαμος και μπορει κανεις να απολαυσει τις συλλογες με την ησυχια του, σε πολυ καλες συνθηκες, χωρις να συνωστιζεται και να ασφυκτια!

Πριν τρεις μέρες επισκέφθηκα κι εγώ τη συγκεκριμένη πινακοθήκη. Πράγματι έχει μια εξαιρετική συλλογή την οποία μπορεί κανείς να απολαύσει χωρίς να ποδοπατηθεί από τα πλήθη, όπως λέει και η Έρση. Ανάμεσα στα άλλα περιλαμβάνει έργα των: Ραφαέλο, Τιτσιάνο, Μποτιτσέλι, Καναλέττο, Μπρέγκελ, Ρούμπενς, Ρέμπραντ, Βερμέερ... Μέχρι τις 6 Μαρτίου 2011 υπάρχει κι ένα αφιέρωμα για τα 400 χρόνια από το θάνατο του Καραβάτζιο. Το μεγάλο πρόβλημα βέβαια είναι ότι, όπως και σε άλλα μουσεία του Βερολίνου, όλες οι πληροφορίες είναι στα γερμανικά. Για το αφιέρωμα στον Καραβάτζιο, για παράδειγμα, υπήρχε ένα σταντ στο οποίο υπήρχαν φυλλάδια μόνο στα γερμανικά. Κάποια στιγμή, προς το τέλος της έκθεσης, με πλησίασε μια κοπέλα η οποία μου είπε ότι έκαναν μια έρευνα για το πώς βλέπουν οι επισκέπτες την πινακοθήκη και ότι ήθελε να μου κάνει διάφορες ερωτήσεις. Όταν λοιπόν με ρώτησε αν είχα να κάνω κάποια παρατήρηση και της είπα ότι είναι αδιανόητο όλες οι επεξηγήσεις των πινάκων να είναι μόνο στα γερμανικά, μου απάντησε ότι αυτό το είχε ακούσει σχεδόν από όλους τους (μη Γερμανούς) επισκέπτες της πινακοθήκης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.306
Likes
5.054
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είσαι σίγουρος ότι το εισιτήριο κοστίζει 2,10 ευρώ; Πάντως από το Schönefeld το εισιτήριο κοστίζει 2,80 ευρώ, μια και βρίσκεται στη ζώνη C, οπότε και πρέπει να βγάλεις εισιτήριο για τις ζώνες ABC.
2.1e κάνει το απλό εισητήριο από το Τegel για το κέντρο, μιας και είναι εισητήριο ζωνών ΑΒ. Άλλωστε είναι και 10 χλμ. πιο κοντά στο Βερολίνο από το Schönefeld.
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Επιγραμματικά...

1. Η πτήση σου φτάνει 22.25 το βράδυ... Να πάρεις το Airport Express, προλαβαίνεις...

2. Να μείνεις στο Αν.Βερολίνο... Το Δυτικό ξέχνα το... εκτός της εκκλησίας, του Ζοο και του Charlotemburg τα άλλα είναι πολύ μικρότερης σημασίας για να δικαιολογήσεις την διαμονή σου εκεί...

3.Καλό θα ήταν να μείνεις κάπου στο κέντρο του Αν.Βερολίνου. Αν τα 100-120 ευρώ το δίκλινο δεν είναι πρόβλημα μείνε στο Park inn. Δεν υπάρχει καλύτερο location, πάνω στην Alexander...

Συμφωνά απόλυτα με τον traveller, έχω να πάω 4 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, και ακολούθησα ακριβώς τα παραπάνω. Πήρα το airport exrpess, έμεινα στο Pakr inn. To ξενοδοχείο είναι πολύ ωραίο είναι πολύ ψηλό (στον τελευταίο όροφο είχε καζίνο.., αν συνοδεύεσαι και πας βόλτα, ο κύριος θα χρειαστεί γραβάτα:D), αλλά ήταν όλοι εξαιρετικά εξυπηρετικοί , το δε πρωϊνό, είναι εξαιρετικό. Εκτός αυτού, επειδή δεν θυμάμαι για πιο λόγο ζήτησα μια αλλαγή στο δωμάτιο , και δεν είχαν, μου ζήτησαν συγνώμη και μου έδωσαν μια Junior suita...:), αφού ήταν γεμάτο και μόνο έτσι μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν. Ζήτα δωμάτιο σε ψηλό όροφο για να έχεις θέα όλο το Βερολίνο..
Το συγκεκριμένο σημείο, είναι το πιο βολικό του Ανατολικού Βερολίνου, όλες οι συγκοινωνίες είναι στα πόδια σου και αφού πας για λίγες μέρες αυτό σε εξυπηρετεί πάρα πολύ.
Επίσης μην χάσεις με τίποτα το μουσείο της Περγάμου, όπως σου είπαν και οι υπολοιποι. Εμάς μας εξυπηρέτησε τότε και το λεωφορείο το τουριστικό (hop-on hop-off), αν και νομίζω ότι τώρα δεν θα σε βολέψει λόγω καιρού. Άξιζε τον κόπο και η βόλτα με πλοιάριο στο ποτάμι, μπορείς να διαλέψεις από 2-3 διαδρομές αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε...
Ωραίο το Βερολινάκι..Καλό ταξίδι
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
2.1e κάνει το απλό εισητήριο από το Τegel για το κέντρο, μιας και είναι εισητήριο ζωνών ΑΒ. Άλλωστε είναι και 10 χλμ. πιο κοντά στο Βερολίνο από το Schönefeld.
Α, οκ! Εγώ μιλούσα για το Schönefeld. Ναι, για τις ζώνες AB είναι στα 2,10 ευρώ. Και με την ευκαιρία, όλες οι τιμές των εισιτηρίων και πληροφορίες για τις κάρτες εδώ: BVG.de - Tickets & Fares - Berlin fare zones A, B, and C
 

sagittarius

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία ή Σκανδιναβία
Αφού τα ξεκαθάρισαν οι προηγούμενοι με το κόστος του εισιτηρίου (2,10 ευρώ από το Tegel-ζώνες Α,Β), κάτι για το ξενοδοχείο. Το Park Inn πάνω στην Alexanderplatz, σίγουρα είναι καλύτερο location γιατί είναι πιο κοντά σε όλα τα αξιοθέατα και στον κόμβο των συγκοινωνιών, απλά το Leonardo Royal Hotel που είναι λίγο πιο πάνω, είναι πιο φθηνό, με ωραίο design εσωτερικά, καλή εξυπηρέτηση και πρωϊνό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom