Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Το μόνο που θα σας δυσκολέψει είναι το μετρό του βερολινου. Εμένα προσωπικά μου βγάλε την πίστη.
Εγώ διαφωνώ πάλι. Βρήκα το μετρό του Βερολίνου, όπως και όλες τις συγκοινωνίες του εύκολες και βολικότατες, όσες αλλαγές και να κάνεις είτε υπόγεια με U, είτε υπέργεια με S. Τόσο ο χάρτης όσο και οι πινακίδες σε βοηθούν και πηγαίνεις παντού.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλησπερα σας!!!

Επειδη δεν εχω καταφερει να διαβασω οοοοοοοοοοοολες τις απαντησεις για Βερολινο, ειπα να σας ρωτησω...(αν και θα τα διαβασω, σας το υποσχομαι!)

Ο Αυγουστος ειναι ενας μηνας που τον προτεινετε για εκδρομη εκει???
Και κατι αλλο ποσες μερες θεωρειται πως αρκουν για να δεις τα βασικα αλλα να μην εισαι και με την ψυχη στο στομα!

Θελω να ετοιμασω ταξιδι-εκπληξη για τον αντρα του σπιτιου μου..
Εγώ με 5 ημέρες πάντως δεν πρόλαβα να δω όλα αυτά που ήθελα...
Τα βασικά τα βλέπεις βέβαια αλλά αν την ψάξεις πολύ από το internet έχει πάρα πολλά μέρη που αξίζει να πας και σίγουρα δεν τα προλαβαίνεις αυτά σε 5 ημέρες στο χαλαρό.


Για την συνεννόηση όπως ειπώθηκε και σε άλλο μήνυμα οι περισσότεροι ξέρουν Αγγλικά και είναι και εξυπηρετικοί.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Εγώ διαφωνώ πάλι. Βρήκα το μετρό του Βερολίνου, όπως και όλες τις συγκοινωνίες του εύκολες και βολικότατες, όσες αλλαγές και να κάνεις είτε υπόγεια με U, είτε υπέργεια με S. Τόσο ο χάρτης όσο και οι πινακίδες σε βοηθούν και πηγαίνεις παντού.

Συμφωνώ..το μόνο που μας δυσκόλεψε λίγο στην αρχή, ήταν το γεγονός ότι σε κάποιες στάσεις του μετρό έκαναν έργα και δεν λειτουργούσαν αλλά ρωτήσαμε και μας εξήγησαν ότι υπήρχε ανταπόκριση με λεωφορεία..Έτσι βρήκαμε την άκρη..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Συμφωνω με joanna,οτι οταν ειχαν εργα αλλαζαν οι γραμμες αλλα ο χαρτης αυτος
ειναι μονο για μετρο, τρενα,τραμ ,οχι για λεωφορεια.Στην τελευταια σταση γραφουν το νουμερο της γραμμης και αν ειναι μετρο η τρενο η τραμ(U,S,R)Οποτε,ηξερες το νουμερο και την κατευθυνση.Επισης τα χρωματα ηταν ξεχωριστα.Μεσα στους σταθμους ειχαν συνεχεια ταμπελλες που σε κατευθυναν στις αναλογες αποβαθρες(U,S,R).
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
υπάρχει κάτι αξιόλογο εκτος βερολίνου να δούμε? θα έχω για ακόμα μια μερα car οποτε σκέφτομαι μήπως έχει κάτι καλο για κοντινή εκδρομή... έχετε να μου προτείνεται κάτι? κάποιο κάστρο κάτι της!! ???

ευχαριστώ
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ωραίο video.Μου θύμισες την επίσκεψη μου εκεί πριν από 2 χρόνια...
Πολιτισμός και πειθαρχεία σε συνδυασμό με διασκέδαση καλή εξυπηρέτηση και καλές τιμές το Βερολίνο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
γεια σας παιδιά, την άλλη week φεύγω για βερολίνο, πείτε μου, έχω διαβάσει ότι κάθε πρώτη κυριακή του μηνα όλα τα μουσεία είναι free. ισχύει ακόμα??
thanks
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
υπάρχει κάτι αξιόλογο εκτος βερολίνου να δούμε? θα έχω για ακόμα μια μερα car οποτε σκέφτομαι μήπως έχει κάτι καλο για κοντινή εκδρομή... έχετε να μου προτείνεται κάτι? κάποιο κάστρο κάτι της!! ???

ευχαριστώ
Ειδικά για κάστρο το πιο αξιόλογο βρίσκεται στο Spandau στη περιφέρεια του Βερολίνου.
Αν θες να γεμίσεις τη μέρα σου και να μείνεις ενθουσιασμένος θα πας Πότσνταμ, αν θες να ηρεμήσεις στο Koppenik, αν θες να παραηρεμήσεις διάλεξε μια λίμνη (μόνο μην είναι καλοκαίρι και είναι όλες οι γερμανίδες όπως τις γέννησε η μάννα τους). Ναι τα Μουσεία είναι μια κυριακή ελεύθερα αλλά πάντα μπερδεύω αν είναι η τελευταία ή η πρώτη του μήνα, ψάξε το σάιτ των κρατικών μουσείων βερολίνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom