Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ποιά είναι η γνώμη σας για αυτόν Nil-Imbiss Sudanesiche Spezialit?ten ?

έχω φάει φαλαφελ μόνο στο Dada, και άκουσα καλές γνώμες και για αυτόν :)
Σουδανικο ????? ωωωωωωωω φιλε μου !!! Εχω αποψη μονο για την κουζινα , οχι για το συγκεκριμενο μαγαζι.
Για πηγαινε να δοκιμασεις να μας πεις (ετσι και αλλιως δεν υπαρχουν ιδιαιτερες διαφορες απο την αιγυπτιακη)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
όταν είδα το Πίτα Χαλούμι ή το πίτα Nil Chicken mit Halloumi grilled chicken, potatoes and aswad μου τρέξαν τα σάλια :)
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
μετά από 1 χρόνο στο Βερολίνο μπορώ να πω με σιγουριά ένα πράμα μην μπλεξεις με Έλληνες!! καταρχήν τα εστιατόρια-ταβέρνες πριν κάτσεις στο τραπέζι σε ρίχνουν ένα γυρισματάκι... στο αχ νικο αχ πχ 28 οκτωβριου που πήγαμε να πιούμε τσίπουρα ( ούζο τελικά γτ τσίπουρο δεν είχε) φύγαμε με τις τσέπες μας ελαφρύτερες κατά 380 ευρώ.και γενικότερα είναι αρκετά ακριβά σε σχέση του τι σου προσφέρουν. ωστόσο αν θέλεις πιτογυρο τότε σου προτείνω αυτό Griechisches Restaurant Berlin berkis είναι κοντά στη nollendorfplatz στάση του U2, αξιοπρεπές θα έλεγα.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αυτό με τους έλληνες είναι γενικό φαινόμενο. Να δεις εγώ στη Νέα Υόρκη πως έφυγα τρέχοντας απο μαγαζιά ελλήνων!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Εντελώς οφ τόπικ, αλλά ορμώμενη από το σχόλιο του traveladdict: Νέα Υόρκη εννοείς γενικά ή και από γνωστά τύπου Μόλυβος; Όχι ότι θα πάω μέχρι nyc για να φάω ελληνική κουζίνα, αλλά είχα ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτό
 

ruckzuck

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Απανταχού συμφορουμίτες,καλησπέρα!
Berlin Calling μεθαύριο, και είμαστε πολύ χαρούμενοι γιαυτόό!
Απ'ότι φαίνεται από τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας,πρόκειται για μία φανταστική πόλη με πολλές εναλλακτικές επιλογές!
Οπότε σε 2,5 μερούλες θα πάρουμε απλά μια μικρή γεύση!
Μερικές ερωτήσεις που προέκυψαν είναι οι εξής:
1)Στην επιστροφή πετάμε 6.50 από Schoenfeld.Πως θα μετακινηθούμε εκεί και πόση ώρα πριν πρέπει να φτάσουμε?
2)Που μπορούμε αν αφήσουμε τα σακίδια το συγκεκριμένο βράδυ?
3)Νομίζετε ότι μας συμφέρει κάποια κάρτα γιαυτό το διάστημα?για μουσεία,μετακινήσεις κλπ.(να ληφθεί υπόψη οτί υπάρχει άφθονη όρεξη για μπόλικα χιλιόμετρα on foot:),αλήθεια το ποδήλατο λέει τόσο πολύ?Ακούγεται ωραία ιδέα.
4)Πότε δεν ήμουν των μουσείων.Ωστόσο,όλοι εκθειάζουν το της Περγάμου.Είναι τόσο τρελό must?Ισχύει η κούτρα είσοδος κάθε Πέμπτη μετά τις 6μμ?Περγάμου ή εβραικο?Yπάρχει κάποιο με σουρεαλισμό-ντανταισμό?
Προσωπικά θα προτιμούσα zoo,bauhaus και Beate Ushe Erotik Musem.Τι λέτε?
5)Ψηλά, σε θόλους, πύργους κλπ,που αξίζει να ανέβουμε και πόσο κοστίζει?
Και τώρα το σπουδαιότερο καί χίλια ευχαριστώ σε όποιον μπει στον κόπο να βοηθήσει!
Υπάρχει σοβαρή(!) έλλειψη προσανατολισμού και θέλω ,ει δυνατον, να χωριστουν τα παρακάτω μέρη σε 2,5 μέρες.
Alexanderplatz, Nikolaiviertel, Unter der Linden,Tiergarten, Spee, Reichstag, Πύλη,tv tower, Postdamer, Kreuzberg, Oranienburger Str., Friendrich str., Hackesher Markt ,Gendarmenmarkt, Prenzlauer Berg, Kudamm, East Side Gallery, Karl Marx Alle.
Eννοείται δεκτές οποιεσδήποτε διορθώσεις και φυσικά προσθήκες!
Είμαι εκ των προτέρων ευγνώμων!
υγ-η ιστορία της chrikky για το ταξίδι της είναι όλα τα λεφτά!πολλά μπράβο!!!
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
1)για τη μετακίνηση στο αεροδρόμιο μπορείς η να πάρεις το U7 μέχρι rodow και από εκεί λεωφορείο για το αεροδρόμιο,η S bahn αλλά θα περπατήσεις περισσότερο. σημασία έχει επίσης ποια μέρα, γτ Παρασκευή και σαββατο έχει ουμπαν όλο το 24ωρο ενώ τις άλλες μέρες έχει διακοπή από 01 μέχρι ,04 το πρωί.
2) αν έχετε σακίδια πλάτης μπορείτε να τα κουβαλάτε πιστεύω!!
3) για την welcome card δεν ξέρω να σου πω δεν την έχω χρησιμοποιήσει, όσο για το ποδήλατο ο καιρός δεν είναι κατάλληλος πιστεύω.
4) το μουσείο της περγαμου είναι πράγματι πολύ καλό και αξίζει να το επισκεφτείς.
5) ψηλά κτήρια είναι ο πασίγνωστος πύργος την τηλεόρασης 12 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ο καθεδρικός 5 ευρώ. μπορεί να είναι και αλλά και να μην τα ξέρω.
τώρα όσο αφορά τα μέρη που ανέφερες. ξεκινώντας από το Alexanderplatz όπου βρίσκεται ο πύργος της TV και η Καρλ Μαρξ αλλε και η Nikolaiviertel, μπορείς να συνεχίσεις προς τον καθεδρικό. ο κεντρικός δρόμος που περνάει από τον καθεδρικό είναι η Unter der Linden, στο τέλος της βρίσκεται η πύλη. μετά την πύλη στα δεξιά σου θα είναι το Reichstag και αριστερά σου η Postdamerplatz.το Tiergarten είναι το πάρκο που θα δεις μόλις περάσεις την πύλη. Friendrich str είναι μια οδός που θα συναντήσεις καθώς θα περπατάς στην Unter der Linden.Hackesher Markt είναι επίσης κοντά στο Alexanderplatz, είναι επίσης και στάση του S BAHN, όπου κοντά είναι η Oranienburger Str.για ν πας στο Kreuzberg πρέπει να κατέβεις στις στάσεις kottbusser tor U1 kaiU8, mehringdamm U7.στο Kudamm πήγαινε μόνο αν σε ενδιαφέρουν τα ακριβά μαγαζιά.
και Prenzlauer για κανένα ποτάκι το βραδύ.
αυτά,τώρα αν ξέχασα και κάτι συγχώρα με!!
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Βασικά δεν τείθεται σύγκριση μεταξύ Περγάμου και Εβραϊκού κατά τη γνώμη μου...Το μουσείο της Περγάμου πιστεύω οτι είναι το best του Βερολίνου οπότε αν δεν πας θα χάσεις. Βέβαια, το Εβραϊκό είναι πολύ κοντά οπότε αν σε τρώει η περιέργια κάνεις και ένα μικρότερο πέρασμα απο κει.

Όντως το tv tower αξίζει να ανέβεις για τη θέα αλλά αν θες να ξοδέψεις τα 12 ευρώ σου αλλού, εγώ μια χαρά θέα είχα από τον πύργο της νίκης...όχι τοοοόσο ψηλά αλλά την έκανε τη δουλειά του.

Συμβουλή : Reichstag να πάτε την πρώτη μέρα και να ξεκινήσετε και πολύ νωρίς γίνεται τρελός χαμός (στα plus επίσης η ωραία θέα).

Θέμα προσανατολισμού εχω και γω...μην αγχώνεσαι!!! Οι χάρτες της πόλης και του μετρό είναι ξεκάθαροι και βοηθάνε πολύ...

Θα σου λεγα να πας και Potsdam καμια μέρα αλλά για 2μιση μέρες είναι απαγορευμένο.;)
 

mat_lZ

Member
Μηνύματα
84
Likes
12
βασικά για το Reichstag νομίζω ότι πρέπει να κάνεις αιτηση ονλαιν και να περάσουν κάποιες μέρες και μετά να πας, δεν μπορείς έτσι απλά να πας και να περιμένεις στην ουρά. δεν είμαι και 100% σίγουρος
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
θα διαφωνησω για την υποβαθμιση του εβραϊκου μουσειου....
Σαφως και πρεπει να επισκεφθει το μουσειο της Περγαμου, αλλα θα προτεινα να επισκεφθει και το εβραϊκο .....
Ενα απο τα ωραιοτερα μουσεια που εχω δει ....
Τα εκθεματα και ο χωρος ειναι μοναδικα....
at2_gstatic_com_images_433db8435241975df72ec5f2ba7354cf._.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom