Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δυσκολεύτηκα μόνο όσον αφορά τη νύχτα. Δεν ήξερα που να πάω για μία μπύρα και κάτι να τσιμπήσω.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίσαμε και εμείς. Μέναμε δίπλα στην Alexanderplatz και δεν μπορούσαμε να βρούμε μπαράκι ή κλαμπάκι. Τελικά καταλήξαμε σε αυτά τα Beer Crawls, που ήταν παρακμιακό, μόνο και μόνο για να μας πάει στο κλάμπ. Πάντως ήταν το πρώτο μας ταξίδι οπότε δεν είχαμε και την καλύτερη οργάνωση.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
AAAA ναι ???ωραια...δεν εχει κλαμπ και μπαρ...εκει κοντα?
Εχει ομως σε μια περιοχη εκει κοντα θυμαμαι τον γιαννη που το ελεγε στην ιστορια του..
Εμεις παντως εχουμε σκοπο να παμε στο watergate δουλευει και ενας φιλος εκει :xalara:
http://www.water-gate.de/ :innocent:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μπαράκια έχει αρκετά στο Hackescher Markt. Νομίζω ότι υπάρχουν και κάνα δυο κλαμπ στην περιοχή αλλά είναι σε ορόφους κτλ. Εμείς πήγαμε στο Matrix που ήταν κοντά στο γήπεδο της Άλμπα Βερολίνου. Μια χαρά ήταν και εκεί.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πως λεγεται η περιοχη στο kreuzberg που εχει μαγαζια με αντικες κτλ ???γνωριζει κανεις?
 

evaluna

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
παιδια παιζει καποιος να συνοψισει τα αξιοθεατα του ανατολικου βερολινου σε καποια λιστα η κατι τετοιο ?
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Γεια σας κ από μένα.. Θέλω βοήθεια απ όσους έχουν πάει Βερολίνο. Αυτο το ξενοδοχείο --> http://www.booking.com/hotel/de/wyn...hday=20&checkout_year_month=2014-8#map_opened
είναι βολικό σε τοποθεσία? Διάβασα που γράφετε όλοι ότι αξίζει να κλείσει κανείς στο Ανατολικό Βερολίνο. Πιστεύετε πως είναι βολικό και κοντά σε μπαράκια κ φαγητό? Εχω διαβάσει πως το Kreuzeberg όπου βρίσκεται έχει νυχτερινή ζωή και μέρη να φας κτλ. Καμμία γνώμη? Το έχω βρει σε καλή τιμή γι αυτό ρωτάω...
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Καλημέρα!Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ!Θα πάμε με την κοπέλα μου για 1 εβδομάδα Βερολίνο το καλοκαίρι.Ενώ λέγαμε να κάτσουμε όλες τις μέρες εκεί,σκεφτόμαστε τώρα μήπως είναι καλύτερα να τις σπάσουμε και να μείνουμε 2 βράδια είτε Δρέσδη είτε Αμβούργο.Αξίζει λέτε;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Γεια σας κ από μένα.. Θέλω βοήθεια απ όσους έχουν πάει Βερολίνο. Αυτο το ξενοδοχείο --> http://www.booking.com/hotel/de/wyndham-grand-berlin-potsdamer-platz.html?tab=1&origin=hp&error_url=/hotel/de/wyndham-grand-berlin-potsdamer-platz.el.html?aid=339530;label=982_browsedufi_name-1_v2-UwQAUAQAUQQC;sid=e5463c41fa5b98788550f6947e4ebdfb;dcid=1;&do_availability_check=on&aid=339530&dcid=1&label=982_browsedufi_name-1_v2-UwQAUAQAUQQC&lang=el&sid=e5463c41fa5b98788550f6947e4ebdfb&checkin_monthday=18&checkin_year_month=2014-8&checkout_monthday=20&checkout_year_month=2014-8#map_opened
είναι βολικό σε τοποθεσία? Διάβασα που γράφετε όλοι ότι αξίζει να κλείσει κανείς στο Ανατολικό Βερολίνο. Πιστεύετε πως είναι βολικό και κοντά σε μπαράκια κ φαγητό? Εχω διαβάσει πως το Kreuzeberg όπου βρίσκεται έχει νυχτερινή ζωή και μέρη να φας κτλ. Καμμία γνώμη? Το έχω βρει σε καλή τιμή γι αυτό ρωτάω...
Σαν τοποθεσια ειναι καλη, μεσα στο κεντρο και σε πολυ ησυχο σημειο. Ανετα πας με τα ποδια απο Potsdamer Platz. Τωρα για το που αξιζει να κλεισεις, νομιζω η τοποθεσια αυτου του ξενοδοχειου ειναι ιδανικη γιατι εισαι στη μεση της αποστασης μεταξυ Δυτικου και Ανατολικου κεντρου. Οποτε εισαι σε ολα τα σημεια σε 5-6 στασεις μετρο. Kreuzberg εχει πολλα μαγαζια για φαγητο, οπως και Nollendorfplatz. Αλλα ενταξει δν ειναι και το καλυτερο σημειο της πολης.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Γεια σας κ από μένα.. Θέλω βοήθεια απ όσους έχουν πάει Βερολίνο. Αυτο το ξενοδοχείο --> http://www.booking.com/hotel/de/wyndham-grand-berlin-potsdamer-platz.html?tab=1&origin=hp&error_url=/hotel/de/wyndham-grand-berlin-potsdamer-platz.el.html?aid=339530;label=982_browsedufi_name-1_v2-UwQAUAQAUQQC;sid=e5463c41fa5b98788550f6947e4ebdfb;dcid=1;&do_availability_check=on&aid=339530&dcid=1&label=982_browsedufi_name-1_v2-UwQAUAQAUQQC&lang=el&sid=e5463c41fa5b98788550f6947e4ebdfb&checkin_monthday=18&checkin_year_month=2014-8&checkout_monthday=20&checkout_year_month=2014-8#map_opened
είναι βολικό σε τοποθεσία? Διάβασα που γράφετε όλοι ότι αξίζει να κλείσει κανείς στο Ανατολικό Βερολίνο. Πιστεύετε πως είναι βολικό και κοντά σε μπαράκια κ φαγητό? Εχω διαβάσει πως το Kreuzeberg όπου βρίσκεται έχει νυχτερινή ζωή και μέρη να φας κτλ. Καμμία γνώμη? Το έχω βρει σε καλή τιμή γι αυτό ρωτάω...
Είχαμε πάει το 2011 Βερολίνο και μέναμε στην καρδιά του Kreuzberg. Ρίξαμε του κόσμου το περπάτημα για να βρούμε τη φημισμένη νυχτερινή του ζωή και δεν βρήκαμε τίποτα (μόνο μικρά μπαράκια). Βρήκαμε όμως το καταπληκτικό "curry 36" http://www.curry36.de/ στο οποίο πρέπει οπωσδήποτε να πάτε! Κάνει το καταπληκτικότερο curry wurst στην πόλη. Δεν είναι εστιατόριο. Είναι γερμανικό βρώμικο. Είδα μπροστά μου ταξί να σταματάει και να βγαίνει από μέσα κοστουμαρισμένος τύπος με χαρτοφύλακα, να παραγγέλνει πακέτο, να μπαίνει στο ταξί και να φεύγει! Είναι θεσμός στο Βερολίνο!

Για φοβερό κλαμπάκι θα σου πρότεινα το white trash - diamond lounge. (http://www.whitetrashfastfood.com/) Είναι πολύ κοντά στο σταθμό μετρό Rosa Luxemburg (μια σταση από την AlexanderPlatz). To diamond lounge είναι ένας σπηλαιώδης υπόγειος χώρος όπου θα δείτε τα πιο "προχώ" μουσικά συγκροτήματα (εμείς πήγαμε σε υποτονική βραδιά - είδαμε μόνο κάτι κοπελίτσες να ουρλιάζουνε σαν γκεσταπίτισσες και να βαράνε τα μικρόφωνα στο κεφάλι). Αν ψάξεις στο youtube θα δεις πιο "καμμένα" δρώμενα (πχ. pole dancing βρικολάκων). Αφού κάνετε χάζι την "παράσταση" και σπάσετε πλάκα, θα ανεβείτε τη σκάλα και θα κάτσετε στο white trash όπου θα παραγγείλετε αμερικάνικο χαμπουργκεράκι σε τεράστιο μέγεθος, σε πολύ φθηνές τιμές και σε πολύ όμορφο rock περιβάλλον, παρέα με ντόπιους βερολινέζους (ναι, θα μοιραστείτε το τραπέζι με άλλους. Έτσι γίνεται εκεί).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γεια σας κ από μένα.. Θέλω βοήθεια απ όσους έχουν πάει Βερολίνο.
Διπλα στο ξενοδοχειο αυτο υπαρχει το solar...εστιατοριο και μπαρ στον 17ο οροφο.Το μπαρ,που πηγαμε,ειναι πολυ καλο.Οι τιμες αρκετα καλες.Η θεα υπεροχη.Μονο,για να μη χαθεις,δεν ειναι πανω στον δρομο,αλλα πισω απο ενα σουπερ-μαρκετ.
http://www.berlin.de/orte/club/solar/index.en.php?lang=en#
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλημέρα!Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ!Θα πάμε με την κοπέλα μου για 1 εβδομάδα Βερολίνο το καλοκαίρι.Ενώ λέγαμε να κάτσουμε όλες τις μέρες εκεί,σκεφτόμαστε τώρα μήπως είναι καλύτερα να τις σπάσουμε και να μείνουμε 2 βράδια είτε Δρέσδη είτε Αμβούργο.Αξίζει λέτε;
Εγώ είμαι της άποψης να χαρείτε το Βερολίνο για μια ολόκληρη εβδομάδα, ειδικά αν πάτε αεροπορικώς!Και αν ξαναπάτε οδικώς, ή γενικά αν ξαναπάτε, πηγαίνετε και σε άλλες πόλεις. Έτσι συνηθίζω να κάνω εγώ,προτιμώ να μη χαραμίζω μια μέρα σε πόλη που και δε θα προλάβω να δω και θα δω λιγότερο τον αρχικό προορισμό μου!(το κάνω πού και πού αλλλά δεν το πολυπροτιμώ...)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.502
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom