Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σόρυ που θα φανώ σπασικλάκι αλλά η belle epoque αναφέρεται κυρίως στη Γαλλία και διήρκεσε από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι την έναρξη του Α Παγκοσμίου Πολέμου, ενώ το "Καμπαρέ" έχει φόντο το Βερολίνο του 1931, το οποίο σηματοδοτείται από την άνοδο των ναζί του Χίτλερ στην εξουσία. Καμία σχέση δηλαδή.:)
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παιδιά για sightseeing ποια γραμμή τραμ ή λεωφορείου είναι καλύτερο να πάρει κανείς;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα, θα πάμε Βερολίνο και λέγαμε μήπως υπάρχει κάποιο μέρος με ατμόσφαιρα belle epoque, τύπου κινηματογραφικού έργου καμπαρέ (Lisa Mineli) ή κάτι τέτοιο?
Σόρυ που θα φανώ σπασικλάκι αλλά η belle epoque αναφέρεται κυρίως στη Γαλλία και διήρκεσε από τα τέλη του 19ου αιώνα μέχρι την έναρξη του Α Παγκοσμίου Πολέμου, ενώ το "Καμπαρέ" έχει φόντο το Βερολίνο του 1931 που σηματοδοτείται με την άνοδο των ναζί του Χίτλερ στην εξουσία. Καμία σχέση δηλαδή.:)
Ακριβως οπως τα λεει η katkats. Η belle epoque ηταν η χρυση εποχη, η περιοδος της χλιδης, της αναπτυξης και της ομορφιας της Ευρωπης (ολος ο μυθος για το "μοναδικα ομορφο" Παρισι στηριζεται στην belle epoque και ειναι αυτη η φημη που του φερνει εκατομμυρια τουριστες). Απο την αλλη το καμπαρε σηματοδοτει την εναρξη της πιο φρικαλεας περιοδου της συγχρονης Παγκοσμιας ιστοριας. Νομιζω πως ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις στο Βερολινο κατι απο τα δυο (ειμαι σιγουεος ομως πως υπαρχει).

Αν γουσταρεις ναζοκατασταση κι ετσι μπορεις να ρωτησεις υα παιδια της ΧΑ. Κατι θα ξερουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εγώ πάλι νομίζω ότι μπερδεύετε το Καμπαρέ ως θεατρικό είδος με την ταινία.
Πάντως, όπου βρεις την "Όπερα της πεντάρας" του Μπρεχτ ή παράσταση των The Tiger Lillies, θα ζήσεις την ατμόσφαιρα του θεατρικού είδους του Καμπαρέ (ο ναζισμός δεν ξέρω που κολλάει, είναι απλά ένα εύρημα της ταινίας). Όχι απαραίτητα στο Βερολίνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εγώ πάλι νομίζω ότι μπερδεύετε το Καμπαρέ ως θεατρικό είδος με την ταινία.
Πάντως, όπου βρεις την "Όπερα της πεντάρας" του Μπρεχτ ή παράσταση των The Tiger Lillies, θα ζήσεις την ατμόσφαιρα του θεατρικού είδους του Καμπαρέ (ο ναζισμός δεν ξέρω που κολλάει, είναι απλά ένα εύρημα της ταινίας). Όχι απαραίτητα στο Βερολίνο.
Ο alex αναφέρθηκε συγκεκριμένα στην ταινία. Προσπάθησα να τοποθετήσω χρονικά την υπόθεσή της, οπότε αναπόφευκτα μπήκαν στη μέση και οι ναζί.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγώ πάλι νομίζω ότι μπερδεύετε το Καμπαρέ ως θεατρικό είδος με την ταινία.
Πάντως, όπου βρεις την "Όπερα της πεντάρας" του Μπρεχτ ή παράσταση των The Tiger Lillies, θα ζήσεις την ατμόσφαιρα του θεατρικού είδους του Καμπαρέ (ο ναζισμός δεν ξέρω που κολλάει, είναι απλά ένα εύρημα της ταινίας). Όχι απαραίτητα στο Βερολίνο.
Αμα το θετεις ετσι εχεις δικιο. Το Καμπαρε ως ειδος εμφανιστηκε κατα την belle epoque αλλα η αναφορα μας ηταν περιοδος της ταινιας οχι γενικα το καμπαρε που στη μοντερνα του εκδοση υπαρχει μεχρι σημερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Κι εγώ κατάλαβα ότι έψαχνε για παράσταση τύπου μεσοπολεμικού Καμπαρέ. Αν θέλει και ναζί μέσα, θα πρέπει να περιμένει το πολιτιστικό τμήμα της ΧΑ :haha:
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Παιδιά, πόση ώρα είναι το αεροδρόμιο Schonefeld από Βερολίνο (είμαι σίγουρη ότι το έχετε πει, αλλά δεν προλαβαίνω να ψάξω)? Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom