Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:
1) Ο άντρας μου είναι ποδοσφαιρόφιλος και είμαι σίγουρη ότι θα ήθελε να δούμε κάποιο γήπεδο ή και αγώνα. Δεδομένουν ότι δε θα είμαστε εκεί Σαββατοκύριακο, πού να βρω αν παίζει κάποια ομάδα τους (η Χέρτα; ) καθημερινή;

2) Το East Side Gallery είναι στο τείχος που είναι στο δρόμο σωστά;; είναι οι τοιχογραφίες. Γιατί έχει opening hours?

3) Σε προηγούμενο ποστ που είπα δεν είμαι μουσειόφιλη, δεν εννοούσα ότι δε μου αρέσουν τα μουσεία. Απλώς δε θέλω να πηγαίνω αβέρτα σε όποιο βρω μπροστά μου, ή σε όποιο βολεύει η κάρτα. Στης περγάμου θα πάω γιατί είδα στις φωτογραφίες σου τα κομμάτια πόλεων που μεταφέρθηκαν αυτούσια, παρά για το μπούστο της Φενερτίτης. Το μουσείο έχει καλό audioguide?

4) Εχετε κατεβάσει κάποιον τουριστικό οδηγό σε app?

5) Μια από τις ημέρες θα πάρουμε αμαξάκι να πάμε στο Πότσνταμ
Είναι εύκολη η πρόσβαση-στάθμευση κτλ; Εκείνη την ημέρα που θα έχουμε το αυτοκίνητο μήπως είναι πιο εύκολο να επισκευτούμε τα πιο μακρινά σημεία της πόλης; ποιά;

6) Μια μέρα στο Βερολίνο (ή 2 ή 3) θα μπορούσαμε να πάρουμε ποδήλατα; ποια είναι η διαδικασία ; έχει αυτά του δήμου που τα παίρνεις από το δρόμο; ποια διαδρομή - αξιοθέατα - μουσεία μπορεί να γίνει με ποδήλατο; Μήπως να ξεχνάγαμε τα ΜΜΜ και να κάναμε όλες τις διαδρομές με το ποδήλατο; (ps: Μένουμε στην Alexanderplatz)

7) Κάπου διάβασα ότι η φιλαρμονική, κάποιες μέρες κάνει κάτι σα γιορτή που παίζουν μουσική στον κήπο (στο κτίριο της Φιλαρμονικής, σε κάποιο πάρκο δεν ξέρω). Πού θα μπορούσα να το βρω αυτό;
Είδα στο site της φιλαρμονικής για τα lunch concerts. Εχετε πάει; πώς είναι ; http://www.berliner-philharmoniker.de/en/concerts/lunch-concerts/

8) Σχετικά με τη βραδινή ζωή.
Αν βγάλουμε έξω από τη μια τα club και τα πολύ mainstream, και από την άλλη τα jazz και folk κτλ. Σε πιο ήσυχο στυλ μπαράκι μπορεί και μπυραρία, αλλά που να παίζει ροκ πιο παλιά, και σύγχρονα pop. Με κάποια μπάντα πιθανόν. Έχετε κάτι κατά νου;


Δηλαδή η Berlin WelcomeCard Museum Island είναι και για μουσεία και για συγκοινωνία σωστά;; Δηλαδή με το πήγαινε - έλα στο αεροδρόμιο, με το Pergamon και ακόμα 1 μουσείο την αποσβαίνεις;

Θα επανέλθω
Η καρτα ειναι για τα ΜΜΜ και για τα μουσεια που βρισκονται ΜΟΝΟ στο νησι των μουσειων. Οχι για τα αμετρητα που εχει η πολη. Δεν ξερω αν θα κανεις αποσβεση μονο με δυο διαδρομες απο και προς το αεροδρομιο και δυο μουσεια

Για τα υπολοιπα:
1.δεν ξερω
2.ναι οι τοιχογραφιες ειναι στο τειχος και φυσικα δεν εχει εισοδο. Πανω στο δρομο ειναι
3.η Νεφερτιτη δεν βρισκεται στο μουσειο της Περγαμου ετσι κι αλλιως
4.τοτε δεν ειχα κατεβασει αλλα πλεον για τα ταξιδια μου κατεβαζω ειτε τον official ειτε του tripadvisor
5.για ποτσνταμ δεν ξερω αλλα σε μια πολη με τοσο αριστη συγκοινωνια δεν βρισκω το λογο να νοικιασετε αυτοκινητο. Η καρτα περιλαμβανει και τη διαδρομη μεχρι Ποτσνταμ.
6.δεν γνωριζω αλλα γνωμη μου καντε το μια μερα με ποδηλατο.Δεν την θεωρω τοσο βολικη πολη για ποδηλατο.
7.δεν γνωριζω
8.δεν γνωριζω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:
1) Ο άντρας μου είναι ποδοσφαιρόφιλος και είμαι σίγουρη ότι θα ήθελε να δούμε κάποιο γήπεδο ή και αγώνα. Δεδομένουν ότι δε θα είμαστε εκεί Σαββατοκύριακο, πού να βρω αν παίζει κάποια ομάδα τους (η Χέρτα; ) καθημερινή;

2) Το East Side Gallery είναι στο τείχος που είναι στο δρόμο σωστά;; είναι οι τοιχογραφίες. Γιατί έχει opening hours?

3) Σε προηγούμενο ποστ που είπα δεν είμαι μουσειόφιλη, δεν εννοούσα ότι δε μου αρέσουν τα μουσεία. Απλώς δε θέλω να πηγαίνω αβέρτα σε όποιο βρω μπροστά μου, ή σε όποιο βολεύει η κάρτα. Στης περγάμου θα πάω γιατί είδα στις φωτογραφίες σου τα κομμάτια πόλεων που μεταφέρθηκαν αυτούσια, παρά για το μπούστο της Φενερτίτης. Το μουσείο έχει καλό audioguide?

4) Εχετε κατεβάσει κάποιον τουριστικό οδηγό σε app?

5) Μια από τις ημέρες θα πάρουμε αμαξάκι να πάμε στο Πότσνταμ
Είναι εύκολη η πρόσβαση-στάθμευση κτλ; Εκείνη την ημέρα που θα έχουμε το αυτοκίνητο μήπως είναι πιο εύκολο να επισκευτούμε τα πιο μακρινά σημεία της πόλης; ποιά;

6) Μια μέρα στο Βερολίνο (ή 2 ή 3) θα μπορούσαμε να πάρουμε ποδήλατα; ποια είναι η διαδικασία ; έχει αυτά του δήμου που τα παίρνεις από το δρόμο; ποια διαδρομή - αξιοθέατα - μουσεία μπορεί να γίνει με ποδήλατο; Μήπως να ξεχνάγαμε τα ΜΜΜ και να κάναμε όλες τις διαδρομές με το ποδήλατο; (ps: Μένουμε στην Alexanderplatz)

7) Κάπου διάβασα ότι η φιλαρμονική, κάποιες μέρες κάνει κάτι σα γιορτή που παίζουν μουσική στον κήπο (στο κτίριο της Φιλαρμονικής, σε κάποιο πάρκο δεν ξέρω). Πού θα μπορούσα να το βρω αυτό;
Είδα στο site της φιλαρμονικής για τα lunch concerts. Εχετε πάει; πώς είναι ; http://www.berliner-philharmoniker.de/en/concerts/lunch-concerts/

8) Σχετικά με τη βραδινή ζωή.
Αν βγάλουμε έξω από τη μια τα club και τα πολύ mainstream, και από την άλλη τα jazz και folk κτλ. Σε πιο ήσυχο στυλ μπαράκι μπορεί και μπυραρία, αλλά που να παίζει ροκ πιο παλιά, και σύγχρονα pop. Με κάποια μπάντα πιθανόν. Έχετε κάτι κατά νου;


Δηλαδή η Berlin WelcomeCard Museum Island είναι και για μουσεία και για συγκοινωνία σωστά;; Δηλαδή με το πήγαινε - έλα στο αεροδρόμιο, με το Pergamon και ακόμα 1 μουσείο την αποσβαίνεις;

Θα επανέλθω
3.Νεφερτίτη = Neues Museum.

Η αίθουσα με τα γλυπτά της Περγάμου είναι κλειστή μέχρι το 2019.Είχε autoguide και στα Ελληνικά.
 

Ameli

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Κέρκυρα
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Επανέρχομαι με ερωτήσεις:


5) Μια από τις ημέρες θα πάρουμε αμαξάκι να πάμε στο Πότσνταμ
Είναι εύκολη η πρόσβαση-στάθμευση κτλ; Εκείνη την ημέρα που θα έχουμε το αυτοκίνητο μήπως είναι πιο εύκολο να επισκευτούμε τα πιο μακρινά σημεία της πόλης; ποιά;

6) Μια μέρα στο Βερολίνο (ή 2 ή 3) θα μπορούσαμε να πάρουμε ποδήλατα; ποια είναι η διαδικασία ; έχει αυτά του δήμου που τα παίρνεις από το δρόμο; ποια διαδρομή - αξιοθέατα - μουσεία μπορεί να γίνει με ποδήλατο; Μήπως να ξεχνάγαμε τα ΜΜΜ και να κάναμε όλες τις διαδρομές με το ποδήλατο; (ps: Μένουμε στην Alexanderplatz)


Για το 5ο δεν αξίζει να νοικιάσετε αυτοκίνητο ειναι πολυ κοντά με το τρένο. Μπορείς να νοικιάσεις ποδήλατο αν θες. Έχει ενα μέσα στο σταθμό και ενα απο έξω. Να πάτε όμως νωρίς σχετικά εμείς είχαμε πάει κατα τις 11 και κατι και πήραμε τα τελευταία. Μέσα στο Σανσουσι απαγορεύονται αλλά γυρνάς ωραία τη πόλη.
Για το 6ο έχει πολλα μαγαζιά ενοικίασης ποδηλάτων και κοινόχρηστα ποδήλατα, μέσα στη πόλη έχει ποδηλατοδρόμους κλπ πας παντού. Αν και πιστεύω ´οτι ειναι για μια βόλτα όχι για όλες τις ημέρες.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ πολύ.

Σου προτείνω την Berlin WelcomeCard 72 ωρών για ζώνες ABC για απεριόριστες διαδρομές με τα μέσα μεταφοράς που περιλαμβάνει και τη μεταφορά από/προς Schoenefeld με κόστος 29,50€.
Στον πύργο τηλεόρασης θα έχεις έκπτωση 25% και στον Καθεδρικό 28%.

Από μουσεία βάλε της Περγάμου μόνο και το εξαιρετικό δωρεάν Topographie des Terrors (φωτογραφική έκθεση είναι).
Oπότε δεν σου προτείνω την 3ημερη κάρτα για δωρεάν εισόδους στα μουσεία που κάνει 24€.

Βέβαια η είσοδος στο μουσείο της περγάμου είναι 12€.
Δηλαδή 29,50 η WelcomeCard + 12 το Pergamon Museum=41,50€
Αν αγοράσεις την Berlin WelcomeCard Museum Island 72 ωρών ABC θα σου κοστίσει 44€ και θα μπορείς να επισκεφτείς δωρεάν και τα υπόλοιπα σημαντικά μουσεία στο Museum Island.

Και μη παραλείψεις να ανέβεις στον θόλο του Reichstag.
http://www.bundestag.de/htdocs_e/visits/
Αναφέρω πως γίνεται η κράτηση στην ιστορία μου.
Ευχαριστω πολυ για την αναλυση!! Να ρωτησω καποια πραγματα:
1) Στο express τρενο που αναφερεις απο το Αεροδρομιο για το ξενοδοχειο, πρεπει να εχουμε κλεισει απο ιντερνετ εισιτηριο? Η βγαζουμε εκει επιτοπου? Φανταζομαι θα εχει σημανση για να το βρουμε..
2) Το κοινοβουλιο το εχω στα must. Θα κανω κρατηση απο τη σελιδα που εβαλες. Ειναι καλυτερα να παμε μερα η απογευμα πιστευεις?
3) Τη Berlin Welcome Card την αγοραζουμε απο το αεροδρομιο? Ειδα οτι μπορεις να την παρεις και απο το site τους.
4) Για τα μουσεια εαν δεν εχουμε την καρτα βγαζουμε εισιτηριο επι τοπου φανταζομαι. Εχει ουρες?

Προσπαθω να βγαλω ενα προγραμμα για να χωρεσω αυτα που εχω σκεφτει στον περιορισμενο χρονο μας. Εχω βαλει: Κοινοβουλιο, Πυργο της Τηλεορασης, Μουσειο Περγαμου, Berliner Dom, Μουσειο DDR (αν προλαβουμε και αυτο που πρεοτεινες εσυ) και εννοειται να δουμε και Μνημειο Ολοκαυτωματος, Πυλη Βραδεμβουργου, Eastside Gallery, Potsdamer Platz....και σιγουρα κατι ξεχναω...:rolleyes-80::rolleyes-80:.
Θα επανελθω και με αλλες ερωτησεις..προς ολους αυτη τη φορα. Πολυ σε κουρασαμε νομιζω @giannismits :D
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
1. Eπί τόπου το βγάλαμε μέσα στο αεροδρόμιο. Να βρείς την αποβάθρα είναι λιγάκι μπέρδεμα αλλά θα βγάλετε άκρη. Θέλει λίγο περπάτημα.

2.Εγώ συνήθως πηγαίνω προς το σούρουπο για να πετύχω και μέρα και νύχτα. Είναι πιο ατμοσφαιρικά. Αλήθεια πότε πάτε? Χειμώνα έχει ψωφόκρυο, δεν είναι κλειστό μπάζει αρκετό κρύο.

3.Ναι εγώ την πήρα από το αεροδρόμιο με το που φτάσαμε. Αν θες αγόρασε την από το ίντερνετ.

4.Κοίτα εγώ δεν είχα πετύχει μεγάλες ουρές. Στο εκδοτήριο έξω από το μουσείο Περγάμου που πήραμε την κάρτα είχε την μεγαλύτερη ουρά. Στα μουσεία ήταν καλά. Δεν θυμάμαι όμως αν μπαίναμε γρήγορα λόγω της κάρτας και αν οι υπόλοιποι περίμεναν ουρά για να αγοράσουν εισιτήριο στο κάθε μουσείο.

Για 2,5 μέρες αυτά είναι υπεραρκετά και μακάρι να τα δείτε όλα.Προσπάθησε να τα συνδυάσεις καλά ανα περιοχή. Η East side Gallery είναι η πιο άσχετη σαν περιοχή και θα σας φάει χρόνο. Να ξέρεις πως στο Topographie des Terrors που ανέφερα έξω βρίσκεται και ένα κομμάτι του τείχους χωρίς γκράφιτι και τοιχογραφίες.


Ξαφνικά νοστάλγησα το Βερολίνο μου! Το πρώτο πραγματικά αγαπημένο μου ταξίδι. Ότι άλλο θες να ρωτήσεις πες.
 

vasilakis

Member
Μηνύματα
104
Likes
105
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη, Νέα Υόρκη
1. Eπί τόπου το βγάλαμε μέσα στο αεροδρόμιο. Να βρείς την αποβάθρα είναι λιγάκι μπέρδεμα αλλά θα βγάλετε άκρη. Θέλει λίγο περπάτημα.

2.Εγώ συνήθως πηγαίνω προς το σούρουπο για να πετύχω και μέρα και νύχτα. Είναι πιο ατμοσφαιρικά. Αλήθεια πότε πάτε? Χειμώνα έχει ψωφόκρυο, δεν είναι κλειστό μπάζει αρκετό κρύο.

3.Ναι εγώ την πήρα από το αεροδρόμιο με το που φτάσαμε. Αν θες αγόρασε την από το ίντερνετ.

4.Κοίτα εγώ δεν είχα πετύχει μεγάλες ουρές. Στο εκδοτήριο έξω από το μουσείο Περγάμου που πήραμε την κάρτα είχε την μεγαλύτερη ουρά. Στα μουσεία ήταν καλά. Δεν θυμάμαι όμως αν μπαίναμε γρήγορα λόγω της κάρτας και αν οι υπόλοιποι περίμεναν ουρά για να αγοράσουν εισιτήριο στο κάθε μουσείο.

Για 2,5 μέρες αυτά είναι υπεραρκετά και μακάρι να τα δείτε όλα.Προσπάθησε να τα συνδυάσεις καλά ανα περιοχή. Η East side Gallery είναι η πιο άσχετη σαν περιοχή και θα σας φάει χρόνο. Να ξέρεις πως στο Topographie des Terrors που ανέφερα έξω βρίσκεται και ένα κομμάτι του τείχους χωρίς γκράφιτι και τοιχογραφίες.


Ξαφνικά νοστάλγησα το Βερολίνο μου! Το πρώτο πραγματικά αγαπημένο μου ταξίδι. Ότι άλλο θες να ρωτήσεις πες.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!! 25-28 Φλεβαρη θα παμε. Μεσα στο κρυο!! Σιγουρα θα προκυψουν κι αλλες ερωτησεις. Προσεχως...:icon_redface:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!! 25-28 Φλεβαρη θα παμε. Μεσα στο κρυο!! Σιγουρα θα προκυψουν κι αλλες ερωτησεις. Προσεχως...:icon_redface:
Την ιδια περιοδο ειχα παει κι εγω.
Δεν σου λυθηκαν οι αποριες?:D
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα! οπως εχω αναφερει κ μεις θα ειμαστε τελη φλεβαρη εκει. ακομα διαβαζω και μαζευω αποριες. αλλα μιας και αναφερθηκε, λετε να εχει πολυ κρυο εκεινη την περιοδο? να προετοιμαστουμε δηλαδη καταλληλα ακομα και για χιονι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom