Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
αυτό καταλαβα κι εγώ, γι αυτό ρώτησα σε ποσο καιρό απο την αρχική αιτηση ερχεται η απαντηση. Την αιτηση την εκανα Μ. Τετάρτη κι ακομη δεν μου εχουν απαντήσει.
Εμενα απαντησαν άμεσα, την επομενη μερα αν δεν κανω λαθος. Μηπως να δοκιμάσεις ξανα με νεα αιτηση?
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Άμα μου λες ότι σου απάντησαν την επόμενη μέρα, είτε θα προσπαθήσω να βρω μειλ επικοινωνίας αλλιώς θα ξαναστειλω αίτηση

Edit: λήξη συναγερμού, ύστερα την απάντηση σου είπα να ξανά κοιτάξω στα spam mail και τελικά είχε πάει εκεί
 
Last edited:

gritsino

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
καλημέρα σας. έγινα και εγω μέλος της παρέας σας. Πρόκειται να πάω βερολίνο τον αύγουστο και έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σας. Τι έχετε να προτείνεται για οικογένεια με 2 παιδιά 10 και 14 ετών; Aξιοθέατα κλπ. θα μεινουμε στο alexanderplatz. Tι συμφέρει για μεταφορες;Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.416
καλημέρα σας. έγινα και εγω μέλος της παρέας σας. Πρόκειται να πάω βερολίνο τον αύγουστο και έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σας. Τι έχετε να προτείνεται για οικογένεια με 2 παιδιά 10 και 14 ετών; Aξιοθέατα κλπ. θα μεινουμε στο alexanderplatz. Tι συμφέρει για μεταφορες;Ευχαριστώ
Καλώς όρισες καταρχάς ..
Για το Βερολίνο και ειδικά για τα παιδιά σίγουρα το πολύ αξιόλογο ζωολογικό πάρκο που έχει σχεδόν τα πάντα..Για τα αξιοθέατα αν έχεις διαβάσει εδω τις ιστορίες πρέπει να είσαι πλήρης..
Στο κέντρο εκεί που είναι οι 2 πανομοιότυποι καθεδρικοί Γαλλικός και Γερμανικός υπάρχει μια σοκολατερί Fassebender & Rausch αξίζει μαι επίσκεψη και φυσικά καμμια δοκιμή.. (γωνία Mohrenstraße- Charlottenstraße)..
Μουσεία Περγάμου και Bode, Πύργος τηλεόρασης και εκεί απέναντι στο ξενοδοχείο Radisson είναι το aquadDom θα ξετρελαθούν τα παιδιά https://www.galahotels.com/en/Hotel/germany_85/berlin_6776/aquadom___sea_life_berlin_hotel_1904808 ,
Καθεδρικοί, βόλτα στον ποταμό Σπρεε με καραβάκι, παλάτι Σαρλότενμπουργκ , ημερήσια στο Πότσδαμ, μουσείο τεχνολογίας, πάρκο Τιεργκάρτεν και πολλά άλλα..
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.030
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
καλημέρα σας. έγινα και εγω μέλος της παρέας σας. Πρόκειται να πάω βερολίνο τον αύγουστο και έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σας. Τι έχετε να προτείνεται για οικογένεια με 2 παιδιά 10 και 14 ετών; Aξιοθέατα κλπ. θα μεινουμε στο alexanderplatz. Tι συμφέρει για μεταφορες;Ευχαριστώ
Πολύ καλή επιλογή κατ'αρχάς το Βερολίνο για ταξιδι με παιδια!Προτεινω να μην παραλειψετε Μουσείο Φυσικής Ιστορίας,zoo, Μουσειο Περγαμου, Aqua dom,East Side Gallery και ίσως το Μουσείο στο checkpoint charlie (λόγω ιστοριας).Αφου θα μένετε Alexanderplatz μπορείτε να ανεβείτε στον πύργο της τηλεόρασης. Ισως για το μικρό σου να ήταν ενδιαφέρουσα κ μια επίσκεψη στη legoland(αν είναι φαν των Lego!) σε συνδυασμό με την επίσκεψη σας στην Potzdamer Platz.

Μεταφορά μόνο με u bahn και s bahn πανεύκολα,σε πάνε παντού!Θα βγάλετε κάρτα ανάλογα με τις ημέρες που θα μείνετε κ θα μετακινηθείτε πανεύκολα!
 
Last edited by a moderator:

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Έχει κάνει κάποιος την κρουαζιέρα στον ποταμό Spree? Aξίζει; Κάποια εταιρεία που είναι καλύτερη σε αυτό;
 

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
καλημέρα σας ,,Λοιπόν έχουμε κλείσει για Βερολίνο ,,20/6 με 25/6 ..Θελω αν μπορεί κάποιος να μου δωσει πληροφορίες .!!
1) ποια πειριοχη ειναι καλύτερη για ξενοδοχείο ,απο θέμα ασφάλειας , μετακίνησης ,,αλλα ταυτόχρονα κ οικονομική :lol: πολλά ζητάω εε ??
2) θα προσγειωθούμε στο Schonefel χρειάζεται αυτοκινητο για να παω κεντρο η ξενοδοχείο ή γενικά για την πόλη μερχι αργα το βραδυ?
3) με βάση αυτα που διάβασα για τα μουσεία ,ψιλομπερδευτηκα ,,πρεπει να κλείσω απο εδω εισιτήρια .για θεμα ουράς ?? η βγαίνει πιο φτηνο ,,,
4) ποια μουσεία με σειρά προτεραιοτητας θα μου προτείνατε ?? ο ζωολογικός κήπος ,,ενδείκνυται για εμάς η μόνο για μικρά παιδάκια?
σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων ,,συγνώμη αν σας κούρασα :)
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
μόλις γυρισα απο βερολίνο οποτε θα σου απαντήσω με βαση την δική μου εμπειρία
1) εγώ εμεινα στο checkpoint charlie, δεν ξερω το μπατζετ σας ( εγω το ειχα κλεισει πολύ νωρίς οποτε η τιμή ηταν μια χαρά) αλλά σαν τοποθεσια ειναι πολύ βολική μιας και ειναι στο κεντρο και ήρεμη απο το σουρουπο και μετά.
2) το μετρό νομιζω ειναι ανοιχτό μεχρι 2-3 τα ξημερώματα, εγώ παντου χρησιμοποιουσα μονο μετρο και φυσικά και για να παω απο το Schonefel στο κεντρο και το αντιθετο
3) Στο Περγάμου όταν πηγα στις 10 που ανοιγε δεν ειχε ιδιαιτερο κοσμο, εγώ ειχα κλεισει προτεραιοτητα για τις 10 αλλά και στην αλλη ουρα να ημουν δεν θα ειχα θεμα ιδιαιτερης αναμονής, οταν βγηκα ομως μετά η ουρα ηταν μεγαλουτσικη που ειχε σχηματιστει. Στο καπακι πηγα στο Νεο κι εκει μπηκα αμέσως, δεν ειχε καθόλου αναμονή. Και στο φυσικής ισοριας που πηγα την επομενη μερα κι εκει δεν ειχε ουρα.
4) Για μένα αξιζει, ειδικα τα 2 πάντα που εχουν
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom