Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλημέρα σας. έγινα και εγω μέλος της παρέας σας. Πρόκειται να πάω βερολίνο τον αύγουστο και έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες σας. Τι έχετε να προτείνεται για οικογένεια με 2 παιδιά 10 και 14 ετών; Aξιοθέατα κλπ. θα μεινουμε στο alexanderplatz. Tι συμφέρει για μεταφορες;Ευχαριστώ
Σχετικά με τις μεταφορές θα σου προτείνω να βγάζετε κάθε πρωί ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο από τα μηχανήματα πώλησης. Αφορά ομαδική μετακίνηση έως 5 ατόμων και κοστίζει 20 €. Περιλαμβάνει τις μετακινήσεις με όλα τα μέσα και συμφέρει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Ισχύει μέχρι τις 3 τα ξημερώματα της ημέρας που εκδίδεται.
Από αξιοθέατα προτείνω να μην χάσετε το μουσείο της Περγάμου και το νέο μουσείο που είναι δίπλα.
Επίσης, πρέεπι να κάνετε από τώρα κράτηση για επίσκεψη στο θόλο του κοινοβουλίου που είναι εντυπωσιακός!
Εάν δεν έχετε πάει ποτέ σε μεγάλο ζωολογικό κήπο μια επίσκεψη σε αυτόν του Βερολίνου θα εντυπωσίαζε τα παιδιά σας!
 

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
Σχετικά με τις μεταφορές θα σου προτείνω να βγάζετε κάθε πρωί ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο από τα μηχανήματα πώλησης. Αφορά ομαδική μετακίνηση έως 5 ατόμων και κοστίζει 20 €. Περιλαμβάνει τις μετακινήσεις με όλα τα μέσα και συμφέρει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Ισχύει μέχρι τις 3 τα ξημερώματα της ημέρας που εκδίδεται.
Από αξιοθέατα προτείνω να μην χάσετε το μουσείο της Περγάμου και το νέο μουσείο που είναι δίπλα.
Επίσης, πρέεπι να κάνετε από τώρα κράτηση για επίσκεψη στο θόλο του κοινοβουλίου που είναι εντυπωσιακός!
Εάν δεν έχετε πάει ποτέ σε μεγάλο ζωολογικό κήπο μια επίσκεψη σε αυτόν του Βερολίνου θα εντυπωσίαζε τα παιδιά σας!
καλησπερα σας ,το ομαδικο συμφερει και για 2 ατομα ?

Σχετικά με τις μεταφορές θα σου προτείνω να βγάζετε κάθε πρωί ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο από τα μηχανήματα πώλησης. Αφορά ομαδική μετακίνηση έως 5 ατόμων και κοστίζει 20 €. Περιλαμβάνει τις μετακινήσεις με όλα τα μέσα και συμφέρει πολύ περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Ισχύει μέχρι τις 3 τα ξημερώματα της ημέρας που εκδίδεται.
Από αξιοθέατα προτείνω να μην χάσετε το μουσείο της Περγάμου και το νέο μουσείο που είναι δίπλα.
Επίσης, πρέεπι να κάνετε από τώρα κράτηση για επίσκεψη στο θόλο του κοινοβουλίου που είναι εντυπωσιακός!
Εάν δεν έχετε πάει ποτέ σε μεγάλο ζωολογικό κήπο μια επίσκεψη σε αυτόν του Βερολίνου θα εντυπωσίαζε τα παιδιά σας!
και κατι αλλο ,,πως κανω κρατηση για το θολο του κοινοβουλιου ,,ευχαριστω για το χρονο σας !!:)
 
Last edited by a moderator:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
και κατι αλλο ,,πως κανω κρατηση για το θολο του κοινοβουλιου ,,ευχαριστω για το χρονο σας !!:)
https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest.jsf?lang=en εδώ για τον θόλο. Κάνεις αίτηση, εγκρίνεται και το επισκέπτεσαι την συγκεκριμένη ώρα που θα επιλέξεις. Να έχεις όπωσδήποτε ταυτότητα μαζί. Μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή το πιθανότερο είναι να μην βρεις.
 

MAGGI10

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες....
https://visite.bundestag.de/BAPWeb/pages/createBookingRequest.jsf?lang=en εδώ για τον θόλο. Κάνεις αίτηση, εγκρίνεται και το επισκέπτεσαι την συγκεκριμένη ώρα που θα επιλέξεις. Να έχεις όπωσδήποτε ταυτότητα μαζί. Μην το αφήσεις για τελευταία στιγμή το πιθανότερο είναι να μην βρεις.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις απαντησεις σου :):)
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Θα σου πρότεινα να κλείσεις το guided tour στο Ράιχσταγκ μιας κι έχεις σκοπό να πας, εμένα μ άρεσε πολύ η ξενάγηση, μια ωρα κρατάει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλησπερα σας ,το ομαδικο συμφερει και για 2 ατομα ?
Το ημερήσιο ομαδικό εισιτήριο αφορά μετακίνηση ομάδας έως 5 ατόμων και κοστίζει 20 €. Συνεπώς δεν συμφέρει για μετακίνηση 2 ατόμων. Ανάλογα με τις μέρες που θα μείνεις στο Βερολίνο σε συμφέρει να βγάλεις τριημερη ή τετραήμερη κάρτα μετακινησεων. Βγάλε για τη ζώνη ABC για να συμπεριλαμβανεται και η μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Δύο ερωτήσεις για διαφορετικά ζητήματα:

-Σχετικά με την Berlin Welcome Card, ισχύει για όλα τα μέσα μεταφοράς (μετρό, λεωφορεία, τραμ); Την κάρτα των 4 ή 5 ημερών μετά την αρχική ενεργοποίησή της θα πρέπει και να την περνάς από το ακυρωτικό μηχάνημα κάθε φορά που επιβιβάζεσαι σε ένα μέσο ή απλά να την έχεις μαζί σου σε περίπτωση ελέγχου;

- Πόσο νωρίτερα κρίνετε ότι είναι καλό να κλήσει κάποιος την επίσκεψη στο Reichstag; Μιλάμε για ένα μήνα πριν ή για 3-4 μέρες;
 
Last edited:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δύο ερωτήσεις για διαφορετικά ζητήματα:


- Πόσο νωρίτερα κρίνετε ότι είναι καλό να κλήσει κάποιος την επίσκεψη στο Reichstag; Μιλάμε για ένα μήνα πριν ή για 3-4 μέρες;
Την κάρτα διαδρομών ημέρας ή εβδομάδας την χτυπάς μία φορά κατα την ενεργοποίηση της και απλά την έχεις μαζί σου μετά.
Για το κοινοβούλιο έκλεισα μία εβδομάδα πριν.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δύο ερωτήσεις για διαφορετικά ζητήματα:

- Πόσο νωρίτερα κρίνετε ότι είναι καλό να κλήσει κάποιος την επίσκεψη στο Reichstag; Μιλάμε για ένα μήνα πριν ή για 3-4 μέρες;
Εξαρτάται από το πότε πας στο Βερολίνο. Το καλοκαίρι είναι πολύ μεγαλύτερη η ζήτηση από ότι το χειμώνα. Εάν ενδιαφέρεσαι για την επίσκεψη με την ξενάγηση τότε πρέπει να κλείσεις πολύ έγκαιρα τη θέση σου. Τον Αύγουστο για παράδειγμα εγώ δεν μπόρεσα να κλείσω οργανωμένη ξενάγηση ένα μήνα πριν. Είχαν κλείσει όλες οι ξεναγήσεις στα αγγλικά και για τις 4 μέρες που ήμουν εκεί.
Εάν ενδιαφέρεσαι για απλή επίσκεψη στο θόλο ίσως χρειάζεται λιγότερο χρονικό διάστημα. Η συμβουλή μου είναι εφόσον έχεις κλείσει αεροπορικά κλείσε και την επίσκεψη στο κοινοβούλιο. Δωρεάν είναι!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Εξαρτάται από το πότε πας στο Βερολίνο. Το καλοκαίρι είναι πολύ μεγαλύτερη η ζήτηση από ότι το χειμώνα. Εάν ενδιαφέρεσαι για την επίσκεψη με την ξενάγηση τότε πρέπει να κλείσεις πολύ έγκαιρα τη θέση σου. Τον Αύγουστο για παράδειγμα εγώ δεν μπόρεσα να κλείσω οργανωμένη ξενάγηση ένα μήνα πριν. Είχαν κλείσει όλες οι ξεναγήσεις στα αγγλικά και για τις 4 μέρες που ήμουν εκεί.
Εάν ενδιαφέρεσαι για απλή επίσκεψη στο θόλο ίσως χρειάζεται λιγότερο χρονικό διάστημα. Η συμβουλή μου είναι εφόσον έχεις κλείσει αεροπορικά κλείσε και την επίσκεψη στο κοινοβούλιο. Δωρεάν είναι!
Aρχές Αυγούστου θα είμαι Βερολίνο. Καλού, κακού, μόλις έκλεισα μία επίσκεψη με ξενάγηση και θα περιμένω την επιβεβαίωση.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Aρχές Αυγούστου θα είμαι Βερολίνο. Καλού, κακού, μόλις έκλεισα μία επίσκεψη με ξενάγηση και θα περιμένω την επιβεβαίωση.
Καλά έκανες! Να ξέρεις ότι κλείνει το κοινοβούλιο τους για κάποιες μέρες οπότε και δεν γίνονται οργανωμένες ξεναγήσεις.
Τον Αύγουστο είναι πολύ ωραία στο Βερολίνο!! Ζέστη και ήλιος τις 3 από τις 4 μέρες που ήμουν. Ούτε μπουφάν δεν φορέσαμε. ;)
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Καλά έκανες! Να ξέρεις ότι κλείνει το κοινοβούλιο τους για κάποιες μέρες οπότε και δεν γίνονται οργανωμένες ξεναγήσεις.
Τον Αύγουστο είναι πολύ ωραία στο Βερολίνο!! Ζέστη και ήλιος τις 3 από τις 4 μέρες που ήμουν. Ούτε μπουφάν δεν φορέσαμε. ;)
Nαι, είδα ποιες ημερομηνίες είναι κλειστό.

Όταν λες "ζέστη";;; :eek: Μη φύγω με καύσωνα από εδώ και βρώ άλλον εκεί.... :confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom